مقالاتموفقیت / انگیزشی

رشد معنوی چیست و چه فوایدی دارد؟

به احتمال زیاد شما بارها با اصطلاح «رشد معنوی» برخورد کرده‌اید. شاید معنای آن را دقیق ندانید. قبل از اینکه بخواهیم درمورد فواید رشد معنوی صحبت کنیم اجازه دهید که آن را تعریف کنیم.

رشد معنوی چیست؟

رشد معنوی فرآیندی درونی برای از بین بردن عادات و ایده‌های کهنه، مفاهیم غلط، باورهای نادرست درمورد زندگی و… است. این فرآیند گسترش افق‌های آگاهی شما و درک بعضی از حقایق درونی است. گرچه همه‌ی مذاهب درمورد معنویت سخن می‌گویند، این مفهوم منحصراً به هیچ دین و سنتی تعلق ندارد. برای رشد معنوی نیازی نیست که دینی داشته باشید. درواقع هرچه ذهن تان از هر مفهومی رها باشد، راحت‌تر پیشرفت می‌کنید. این فرآیند برای همه افراد مفید است؛ اعم از افراد مذهبی و سکولار، افرادی که زندگی معمولی دارند و افراد موفق در تمام زمینه‌ها، کسانی که در جستجوی بیداری معنوی هستند، افرادی که در صومعه‌ها و مکان‌های مذهبی زندگی می‌کنند و حتی مردمی که در شهر زندگی و کار می‌کنند. درواقع این اصطلاح انسان را به غلط می‌اندازد. براساس منابع مختلف روح نیاز به رشد دارد. توضیح بهتری از این اصطلاح در ادامه آمده است:
  • از بین رفتن مفاهیم قدیمی و غلط
  • آگاه شدن از اینکه واقعا چه کسی هستید
  • پذیرفتن این ایده که شما یک روح با جسم هستید نه یک جسم همراه با روح.

رشد معنوی برای داشتن یک زندگی  متعادل‌تر، شادتر،  بهتر و بدون استرس و تنش ضروری است. روح هر فردی بخش لاینفکی از یک روح کلی است که در هر جایی حضور دارد. این شبیه جریان برق در سیم‌های برق کل شهر است که تمام ماشین‌ها و وسایل را به حرکت وامی‌دارد و خانه‌ها و خیابان‌ها را روشن می‌کند. این همان نیروی الکتریکی است که در تمام شهر در جریان است و برای هر وسیله‌ای برقی جداگانه وجود ندارد. به همین ترتیب تنها «یک روح کلی»، «نیروی زندگی» وجود دارد که تمام مخلوقات زنده، گیاهان، درختان و هر چیزی در کیهان را به جریان درمی‌آورد. این به این معناست که روحِ درون شما و تمامی افراد درواقع «روح کلی» است که از طریق مخلوقات زنده، مردم، حیوانات و گیاهان متجلی می‌شود. اگر این ایده را بپذیرید نگرشتان نسبت به زندگی تغییر می‌کند.

بازاریابی در اینستاگرام یکی از راه های کلیدی در افزایش فروش
بخوانید

در فرآیند رشد معنوی از باورها و مفاهیم غلط رها می‌شوید و بینش جدیدی نسبت به هویت خود و جهانی که در آن زندگی می‌کنید، به دست خواهید آورد. در این فرآیند شما باورها، افکار و عادات  محدود‌کننده و منفی را رها می‌کنید و به خودِ درونی‌تان اجازه می‌دهید که ظاهر شود. این فرآیند جستجویی در درون شماست، از شر توهمات راحت می‌شوید، ماهیت حقیقی شما آشکار می‌شود که در واقع همیشه حاضر است اما پس پرده‌ی باورها، عادات و افکارتان پنهان شده است.

فواید رشد معنوی چیست؟

رشد معنوی فوایدی دارد که تمام افراد اعم از مذهبی، سکولار و حتی منکر خدا می‌تواند از آن بهره ببرد.

1. می‌فهمید که شما خویشتن، جسم و ذهن نیستید بلکه چیزی بزرگتر و فراتر از آنید.

2. از احساس شادی و سعادت درونی‌ خود آگاه می‌شوید.

3. به آرامش درونی دست می‌یابید.

4. قادر خواهید شد که آرامشتان را حفظ کنید و تحت تأثیر شرایط و موقعیت‌ها قرار نگیرید.

5. صبورتر و باحوصله‌تر می‌شوید.

6. از افکار و احساسات بد و منفی خودداری می‌کنید.

7. قدرت درونی و اعتماد به نفستان پرورش پیدا می‌کند.

8. شجاع‌تر می‌شوید و از اینکه از منطقه امن خود خارج شوید ترسی ندارید.

9. منطقی‌تر رفتار می‌کنید و هر چیزی را همانطور که واقعاً هست، می‌بینید.

یک لامپ روشن را تصور کنید که با پرده‌ی تاریکی پوشیده شده و  نورش مخفی است. برای اینکه لامپ اطرافش را روشن کند شما نباید نور لامپ را زیاد کنید یا لامپ را عوض کنید. شما باید پرده‌ای که دور لامپ پیچیده شده را بردارید. به همین ترتیب شما با از بین بردن افکار محدود، عادات منفی و باورهای غلط روح درون شما ظاهر می‌شود. آیا شما تمارینی را که باعث “رشد معنوی” می‌شود، دنبال می‌کنید؟ این بستگی به تصمیم شما دارد که این کار را انجام دهید یا نه. ابزار این فرایند چه هستند و کجا می‌توان اطلاعات و توصیه‌هایی برای آن یافت؟ ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد، اما اگر واقعاً می‌خواهید در این راه قدم بردارید، مقالات و کتب بسیاری برای مطالعه در این زمینه یافت می‌شود. اگر اشتیاق شما زیاد باشد هر آنچه را که نیاز دارید، پیدا می‌کنید. پس شروع کنید.

یک فرد موفق چه ویژگی هایی دارد؟ آیا حتما از لحاظ جسمی باید در شرایط خوبی باشد؟ آیا ضریب هوشی بسیار بالایی دارد؟ اگر بخواهیم به این سوالات با بله و خیر جواب بدهیم، باید بدانیم که این فرد موفق در چه زمینه ای فعالیت دارد ؟ مثلا یک وزنه بردار برای موفقیت در یک مسابقه به قوای جسمی زیادی نیاز دارد یا برای شرکت و برد در یک المپیاد ریاضی باید از هوش بالایی برخوردار باشیم. اما یک ورزشکار بسیار قوی یا یک شرکت کننده المپیاد بسیار باهوش بدون داشتن روحیه بالا، اعتماد به نفس، صبر،پشتکار و حتی بدون قدرت پذیرش شکست نمی تواند موفق باشند. به عبارتی، یک ویژگی مشترک بین تمام افراد موفق وجود دارد و آن داشتن روحی قوی است. قدرت شروع دوباره بعد از شکست، به دلیل داشتن بدنی قوی و تنومند نیست؛ بلکه باید روحتان آنقدر قوی باشد که پس از شکست های متوالی، دوباره بتوانید از نوع شروع کنید. اگر شما نیز می خواهید در مسیر دلخواهتان به موفقیت برسید، پس همین حالا دست به کار شوید! آکادمی بازار انتخاب خوبی برای کسب مهارت های مورد نیازتان است! شما می توانید اولین قدمتان را برای رسیدن به موفقیت، با شرکت در سمینار موفقیت دکتر احمد محمدی بردارید! برای شرکت در سمینار روی لینک زیر کلیک کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
6 نیازی که برآورده شدن آنها حس رضایت در ما ایجاد می کند
بخوانید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن