کارآفرینی / کسب و کار

راه های اختصاص زمان به علایق ، ضمن انجام امور روزانه چیست؟

در این مقاله قصد داریم به شما بیاموزیم که چگونه ضمن انجام امور روزانه راه های اختصاص زمان به علایق را نیز بیاموزیم.

ما در طی روز با کارهای بی شماری روبرو هستیم که باید آنها را به انجام برسانیم و زمانی را هم به انجام کارهایی که منجر به کاهش استرس و خستگی ما می شوند اختصاص می دهیم. در نتیجه، دیگر زمان آزادی برایمان باقی نمی ماند که به اختصاص زمان به علایق بپردازیم، اختصاص دهیم بنابراین، مدام انجام آنها را به تعویق می اندازیم.

یک لحظه این صحنه را در ذهنتان تصور کنید: کارهایی که ما مجبور به انجامش هستیم و کارهایی که باید برای رفع خستگی ناشی از انجام کارهای قبلی انجام دهیم غالب وقتمان را می گیرند و ما می مانیم و یک دنیا کارهای مورد علاقه و انجام نداده. خب؛ با این وجود ما چطور می توانیم کارهایی که واقعا دوست داریم را در میان برنامه شلوغ کاری مان انجام دهیم؟ وقتی اوضاع آرام می شود.

مطالعه بیشتر: تکنیک برنامه ریزی خلاقانه : بنویس تا موفق شوی

مطالعه بیشتر: به هنگام برنامه ریزی باید به این 5 اصل مهم پایبند باشید

وقتی مشتریان می روند و خیل عظیم کارهای روزانه مان به انجام می رسند و تعطیلات پایان می یابد و پروژه مان به اتمام می رسد و بچه ها بزرگ می شوند و ما بازنشسته می شویم. شاید هم از شنبه، شنبه ای که هیچ وقت نمی آید و…اصلا به این فکر کرده اید که شاید در یکی از این مراحل، عمرمان به پایان برسد و ما از این دنیا خداحافظی کنیم؟  با آکادمی بازار برای آشنایی بیشتر با چگونگی اختصاص زمان به علایق همراه باشید.

همچنین می‌توانید از طریق فروشگاه محصولات آکادمی بازار درجریان محصولات از جمله کتاب صوتی، فیلم آموزشی، محصولات بازاریابی و فروش، محصولات مربوط به توسعه فردی، محصولات مربوط به کارآفرینی و آموزش مالی و همچنین دوره آموزشی غیرحضوری قرار بگیرید. همچنین می‌توانید در قسمت بلاگ آکادمی بازار، آخرین مقاله‌های مربوط به بازاریابی و فروش، موفقیت، ذهن قدرتمند و …را مطالعه کنید و درجریان آخرین گزارش دوره‌های آموزشی آکادمی بازار قرار بگیرید.

اختصاص زمان به علایق

هیچ وقت زمان در دسترس ما بیشتر از آنچه که امروز هست، نخواهد بود. اوضاع هیچ تغییری نخواهد کرد، آرام تر نشده یا از مشغله هایمان هم کم نخواهد شد. همیشه پروژه ها، سفر ها، کارها، کارهای عقب افتاده، مشتری ها، تعطیلات، بیماری و مرگ وجود خواهند داشت.

آموزش «حل مسائل کسب و کار» در فیلم آموزشی آکادمی بازار
بخوانید

ما این چند ماه و شاید هم چند سال اخیر در دام این مسائل افتاده ایم؛ قرار نیست در آینده چیزی تغییر کند. چالش هایی که با آنها مواجهیم قرار نیست عوض شوند؛ قرار نیست یک شبه اتفاقی بیفتد و اوضاع و احوال را به نفع ما تغییر دهد؛ بلکه این ما هستیم که باید زمان را برای انجام کارهای مد نظرمان پیدا و در حقیقت خلق کنیم.

اختصاص زمان به علایق

اولین مرحله در اختصاص زمان به علایق

خب، در اولین مرحله از اختصاص زمان به علایق این است که باید بنشینید و فکر کنید و دریابید که دقیقا چه کاری را می خواهید انجام دهید. اما انجام آن را مدام به تعویق می اندازید؟ اصلا دوست دارید چه کار کنید؟ چه کاری شما را خوشحال می کند؟ به شما احساس مثبت و مفید بودن یا لذت می دهد؟

چه کاریست که انجام آن باعث می شود عشق شما به زندگی افزایش یابد؟ آن چه کاریست که احساس می کنید فقط شمایید که باید آن را در این دنیا به انجام برسانید؟ اجازه بدهید چند مثال در این زمینه جهت اختصاص زمان به علایق برایتان بیاورم:

 • بهتر ساختن زندگی دیگران
 • کار کردن روی مهارت شخصی
 • کشت گل و گیاه
 • عشق ورزیدن به دیگران و انجام کارهای عام المنفعه
 • خلق و راه اندازی یک سازمان/NGO
 • کوه نوردی
 • آموزش به دیگران
 • سفر
 • نوشتن کتاب
 • رسیدگی و مراقبت از سالمندان / کودکان
 • رسیدگی و مراقبت از حیوانات

مرحله دوم

خب؛ شما کاری که می خواهید و دوست دارید اما انجام نمی دهید را شناسایی کردید؛ حال باید دید که چطور می توان آن را از همین امروز عملی کرد. اگر شما بتوانید حتی برای نیم ساعت، کاری که واقعا عاشقش هستید را انجام دهید، چه احساسی نسبت به خودتان خواهید داشت؟

خوب فکر کنید و احساستان را روی کاغذ بیاورید. این زمان را در میان کارهایتان بیابید. در تقویمتان تاریخ اتمام را علامت بزنید. از جمله راه های اختصاص زمان به علایق می توان گفت برای خودتان یک یادداشت محبت آمیز بنویسید تا آن را فراموش نکنید، ریمایندر گوشی تان را تنظیم کنید، به بقیه تصمیمتان را اعلام کنید. و در نهایت، آن را انجام دهید.

مرحله سوم

برای اختصاص زمان به علایق باید زمان تلویزیون نگاه کردنتان را کاهش دهید، کمتر در اینترنت بچرخید، زمانی که به سیگار کشیدن یا صرف هله هوله می گذرانید را کاهش دهید. همین الان به هفته گذشته فکر کنید؛ هفته پیش را چطور گذراندید؟ برای اینکه بتوانید انتخاب هایتان را افرایش دهید، بهتر است به مدت یک هفته، تمام کارهای روزانه تان را یادداشت کنید.

قبل از برندسازی یا برندینگ این سوالات را از خودتان ب‍پرسید
بخوانید

به این ترتیب متوجه خیل عظیمی از کارهایی خواهید شد که تنها با کاهش زمانی که به آنها اختصاص می دهید، می توانید زمان قابل توجهی را برای خود آزاد کنید. چه بسا بتوانید برخی از آن کارها را کنار بگذارید. البته تمامی این کارها به میزان ارزش و عشق شما نسبت به کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد.

برای اختصاص زمان به علایق هرچه دلایل انجام کارتان قوی تر باشد، بهانه های انجام ندادن آنها قدرت کمتری خواهند داشت. خب، آیا دلایلتان به اندازه کافی قوی هستند؟

همیشه در حال شکایت از کمبود وقت هستیم، همیشه ناراحتیم که چرا تمام وقت ما صرف شغل و کارهای روزمره می شود، همیشه در حال صحبت از آرزومایمان هستیم و ناراحتیم که چرا برای تحقق بخشیدن به رویاهایمان و یا حتی برای انجام کارهای کوچکی که باعث شادی و پیشرفت ما در زندگی می شوند، وقت کافی نداریم! با استفاده از راه حلی که در مقاله فوق ارائه شده است، جایی برای بهانه و ناراحتی باقی نمی ماند و شما می توانید تنیک های اختصاص زمان به علایق را بیاموزید. کمی بر روی خودتان و برنامه زندگی روزمره خود تمرکز کنید تا ببینید که برای انجام امور مورد علاقتان وقت کافی وجود دارد، تنها باید یک سری کارهای بیهوده و زمانبر را از زندگی خود حذف کنیم. در حقیقت نیاز به یک اولویت بندی و مدیریت زمان خوب داریم.

شما برای موفقیت در زندگی می توانید از مقالات آکادمی بازار استفاده نمایید. همچنین برای رشد در زمینه کسب و کار نیز می توانید از مقالات کارآفرینی و کسب و کار استفاده کنید.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

اهمیت استارتاپ چیست؟ ۱۱ قدم تا راه اندازی یک استارتاپ
تعریف تجارت آنلاین و روش راه اندازی آن
بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی یا گوریلا مارکتینگ
رمز موفقیت در کسب و کار : فقط کار کنید
تاکتیک کسب و کار موفق: وقت طلاست
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن