فن بیان / ارتباطات / مذاکرهمقالات

راهکار های تقویت فن بیان

سخنوری و توانایی گفتگو به خصوص در جمع از جمله مواردی است که امروزه افراد زیادی به آن نیازمندند. همانطور که می دانید فن بیان از جمله مهمترین مسائل در زمان گفتگو و صحبت کردن می باشد. داشتن یک فن بیان مناسب کمک زیادی به اثر گذاری صحبت شما بر طرف مقابل دارد. تقویت فن بیان و استفاده از کلمات متناسب با سخنرانی می تواند شما را چندین قدم در ارائه مطلب خود جلو بیاندازد. فن بیان نیز همانند سایر رفتار های انسان، نیاز به تمرین و استفاده از روش های مناسب دارد. در این مقاله تلاش می شود تا به تعدادی از راهکار های تقویت فن بیان اشاره شود.

راهکار های تقویت فن بیان چیست؟

میزان نفوذ کلام افراد کمک زیادی به جایگاه فردی و اجتماعی آن ها می کند. در اکثر شرکت ها کارمندان با توانایی سخنوری بالا به پست هایی با شرایط بهتر می رسند و می توانند رشد بیشتری داشته باشند. برای ارائه و گفتگو مناسب چندین راهکار وجود دارد. این راهکار ها شامل کیفیت بیان، نحوه ارائه و لحن شما می باشد. هر کدام از این عوامل اثر گذاری زیادی بر روی موثر بودن سخنرانی شما دارد. یک سخنرای خوب می تواند باعث جذب هر چه بیشتر افراد به سمت هدف و مسیری که شما در آن سرمایه گذاری کردید می شود. پس روی این موضوع وقت زیادی بگذارید.

تاریخچه تقویت فن بیان و سخنوری به زمان فیلسوف های یونانی باز می گردد. زمانی که ارسطو با استفاده از تکنیک های مناسب برای بیان کلام توانسته بود تعداد زیادی را مجذوب خود کند. این تکنیک ها تا به امروز توسط سخنران های بزرگ بین المللی استفاده شده است.

چند راهکار ساده برای تقویت فن بیان
بخوانید

تقویت فن بیان با شمرده صحبت کردن

یکی از عوامل اصلی در زمینه تقویت فن بیان و افزایش توانایی سخنوری، ارائه درست کلمات با وضوح کامل می باشد. توجه شود که شمرده صحبت کردن تاثیر زیادی بر روی نفوذ کلام شما بر روی افراد می گذارد. کلمات باید به صورت کاملا واضح و روشن شنیده شوند تا مخاطب توانایی تحلیل و کنار هم قرار دادن هر کدام از آن ها را داشته باشد. تلفظ صحیح کلمات از جمله عوامل دیگری است که به بیان مناسب شما کمک می کند.

یکی از مواردی که بسیاری از متخصصان در زمینه فن بیان و سخنوری به آن معتقدند، ارائه مطالب با سرعت مناسب می باشد. عجله و دستپاچه بودن برای ارائه مطالب نشان دهنده ضعف سخنور و عدم کنترل وی بر روی مطالبی است که ارائه می دهد. تمرکز خود را بر روی شمرده صحبت کردن و با اطمینان خاطر بودن صرف کنید. این دو مورد باعث می شود مخاطب با اطمینان کامل به سخنان شما گوش دهد. سعی کنید برای رعایت این تکنیک از یک موسیقی معروف که به آن گوش می دهید استفاده کنید.

با اعتماد به نفس صحبت کنید

یکی از مسائلی که بسیاری از افراد در سخنرانی ها خود به دنبال آن هستند، اعتماد به نفس بالا است. راهکار های متعددی برای افزایش اعتماد به نفس در افراد مختلف وجود دارد. در مقالات قبلی در مورد این موضوع صحبت شده است. اعتماد به نفس بالا باعث می شود در میان صحبت هایتان مکث نکنید یا در صورتی که فاصله ای میان صحبت های شما وجود داشته باشد، عمدی بوده و براساس نقشه ای است که در ذهن شما ایجاد شده است. کنار هم قرار دادن مناسب پازل فکری برای بیان مطالب می تواند به نفوذ پذیری آن در ذهن مخاطبان کمک کند.

آیا تا بحال فکر کرده اید که از زندگی چه می خواهید؟
بخوانید

در هنگام سخنرانی توجه کنید که هر کلمه که بیان می کنید مربوط به شخص شما است. داشتن اعتماد به نفس بالا کمک می کند فن بیان شما تقویت پیدا کند و البته تمرکز شما بیشتر روی مطالبی معطوف شود که در طول سخنرانی آن را ارائه می دهید.

تقویت فن بیان با جلوگیری از خودپرستی

یکی از مواردی که اثر منفی بر روی سخنرانی شما می گذارد، استفاده از واژه های خود خواهانه می باشد. مخاطب نمی تواند شاهد سخنرانی باشد که فرد تنها از خود تعریف کرده و از ویژگی های شخصی خود می گوید. این مورد از جمله موارد منفی در تقویت فن بیان است.

تقویت حس تواضع و فروتنی در هنگام سخنرانی به تقویت فن بیان شما کمک می کند. همواره مخاطبان از افرادی که دارای تواضع و فروتنی هستند بیشتر خوششان می آید. پس تلاش کنید خود را تا جای ممکن متواضع نشان دهید تا کلام شما راه خود را پیدا کند.


به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

نکات مهم در تقویت فن بیان
افزایش مهارت فن بیان
چند راهکار ساده برای تقویت فن بیان
بهترین مهارت ها برای تقویت فن بیان
تاثیر فن بیان در یادگیری و آموزش
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

  1. سلام، بله دوست عزیز به بخش محصولات ما در صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

  2. سلام، من صدای خوبی ندارم، هرچقدر هم که بلند باشم و فن بیان رو یاد بگیرم به دردم نمیخوره که!

    1. سلام این خبر خوب را به شما دوست عزیز می‎‌دهم که با حضور در برخی کلاس‌ها تا حد زیادی می‌توایند نحوۀ صداسازی را یاد بگیرید.

    1. سلام، بله دوست عزیز به بخش محصولات ما در صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 1 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن