راهکارهایی برای افزایش امید به زندگی

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

امید کلید طلایی برای پایان دادن به هر بحرانی است. امید چگونه می‌تواند زندگی ما را متحول کند؟

آیا فردی امیدوار هستید یا امید خود را از دست داده‌اید؟ به چه چیزهایی امیدوار هستید و در چه حوزه‌هایی امیدی ندارید؟ امید داشتن و امیدوار بودن می‌تواند زندگی ما را دستخوش تغییراتی خوبی قرار دهد.

امید پایه‌ی علمی دارد و از نظر علمی روی موضوع امید و امیدوار بودن بررسی‌ها و تحقیقات گسترده‌ای انجام شده است. بزرگان نیز ما را به امیدوار بودن رهنمون می‌کنند. امیدوار بودن تبعات و اثرات خوبی را در زندگی ما ایجاد می‌کند.

فرقی نمی‌کند تا این لحظه امیدوار بوده‌اید یا خیر، ولی می‌توانید امید را به زندگی خودتان وارد کنید. امید به شما انرژی تازه‌ای می‌دهد که همان انرژی می‌تواند برای ادامه‌ی راه به شما کمک کند.

مطالعه بیشتر: گاهی معجزه در آخرین لحظه رخ می‌دهد، هرگز نا امید نشو

مطالعه بیشتر: گذشته را در گذشته رها کن و چشم امید به فردا داشته باش

 

از ناامیدی به امید
از ناامیدی به امید

امید چیست؟ 

امید داشتن یعنی باور داریم که نتیجه‌ی اتفاقات مختلف مثبت خواهد بود. وقتی منتظر اتفاقات خوب و نتایج خوب هستیم، نشان می‌دهد فردی امیدواریم ولی اگر منتظر اتفاقات بد و حوادث و نتایج بد هستید، نشان می‌دهد که فردی نا امید هستید. افراد خوش بین با نگرش‌های مثبت، زندگی امیدواری دارند و افراد بد بین با نگرش‌های منفی، نا امید هستند.

 

امید یعنی خیرخواهی، خوبی خواهی و منتظر خوبی‌ها بودن. تصور کنید، قرار است کسب و کاری را راه‌اندازی کنید. همه‌ی بررسی‌های لازم را انجام داده‌اید، مشورت گرفته‌اید و از نظر برنامه‌ریزی و هدفگذاری و … همه چیز درست و دقیق انجام شده است. یعنی آنچه باید توسط شما و با قدرت تفکر و قدرت اجرایی در راه اندازی کسب و کار انجام می‌شد، به صورت دقیق انجام پذیرفته است. حالا باید امید را به سیستم کسب و کار خود تزریق کنید.

وقتی همه‌ی تلاش خود را به کار می‌بندید، می‌توانید به نتایج مثبت امیدوار باشید. امیدوار بودن در این وضعیت یعنی منتظر می‌مانید تا بهترین نتایج را کسب کنید و با احساس و درون خودتان نیز منتظر بهترین ها هستید. همیشه یادتان باشد گاهی معجزه در آخرین لحظه رخ می‌دهد، هرگز نا امید نشو.

اما برخی تصور می‌کنند امیدوار بودن یعنی اینکه کاری انجام ندهند و فقط همین که امیدوار باشند کافی است. تصور کنید کسی که می‌خواهد کسب و کاری را راه‌اندازی کند، تلاش خاصی انجام ندهد، بررسی‌های لازم را به‌صورت کامل به‌انجام نرساند، تفکر نکرده و بدون مشورت کاری را استارت بزند. بعد بگوید امیدم به خداوند است. خیلی خوب است که آدم تنها امیدش به خداوند باشد، ولی خداوند قدرت تفکر و تعقل را به ما داده است تا با این ابزارها بتوانیم از پس مسایل بربیاییم.

امیدوار بودن به معنی منفعل نشستن نیست. بدین معنی نیست که کاری نکنیم و فقط بگوییم من امیدوار هستم. امیدوار بودن یعنی منتظر نتیجه‌ی خوب بودن. و کسی نتیجه‌ی خوب را کسب می‌کند که کاری کرده باشد. یادتان باشد گذشته را در گذشته رها کن و چشم امید به فردا داشته باش.

چرا نا امید هستیم؟

برخی افراد اساسا افراد ناامیدی هستند. همین ناامیدی، دلسردی و ناتوانی‌هایی را برای چنین افرادی به همراه می‌آورد. علت نا امیدی چیست؟ چرا برخی امیدی به زندگی نداریم و چگونه می‌توانیم آن را درمان کنیم؟

برخی افراد ناامید هستند و دلیلش آن است که با مشکلاتی همچون افسردگی خفیف تا پیشرفته دست به گریبان هستند. افسردگی باعث می‌شود، احساس نا امیدی در ما تقویت شود. اگر احساس نا امیدی می‌کنید، شاید لازم باشد، ابتدا به روانشناس یا مشاور مراجعه کنید تا بررسی کند، ببیند مشکل افسردگی دارید یا خیر.

اگر مشکل نا امیدی مربوط به افسردگی نبود، باید به دنبال سایر موارد باشید. مثلا اینکه آیا واقعا هدفی را در زندگی دنبال می‌کنید؟ آیا برای کارهای مختلف خود برنامه ریزی می‌کنید؟ آیا موجی از مسایل در زندگی شما وارد شده و شما منفعل نشسته‌اید و فقط غصه می‌خورید و فکر و خیال می‌کنید؟

بسیاری از افراد ناامید خود را در انتهای خط زندگی تصور می‌کنند. هر روز نقطه‌ی ابتدایی مسیر زندگی ما است. می‌توانید هر روز را نقطه‌ی آغاز بدانید. فردی که خود را ته خط می‌بیند، طبیعتا نا امیدی بر زندگیش چیره می‌شود.

مطالعه بیشتر: امید به زندگی بهتر با دانستن راز موفقیت در کسب لذت

چگونه امیدوار باشیم؟ 

برخی می‌گویند وقتی این همه مساله و مشکل داریم، به چه چیزی امیدوار باشیم؟ اصلا چگونه می‌توان در این شرایط امیدوار بود؟

خداوند را به‌عنوان محکم‌ترین تکیه‌گاه خود فراموش نکنید. بسیاری از افراد نا امید، گاهی فراموش می‌کنند که خداوند سرپرست و خالق آنها است و تحت هیچ شرایطی، تحت هیچ شرایطی آنها را رها نمی‌کند. پس اگر ایمان دارید که خداوند هست، مطمئن باشید که به شما کمک می‌کند. نور امید را در قلب خودتان روشن کنید. دل‌تان که گرم شد، هر ناممکنی، ممکن می‌شود.

به جنگ مسایل زندگی بروید. برخی افراد بدین جهت نا امید می‌شوند که تصور می‌کنند، از پس مسایل زندگی برنمی‌آیند و نمی‌توانند مسایل زندگی را حل کنند. خداوند هیچ مساله‌ای سخت‌تر از توان ما به ما نمی‌دهد. هر مساله‌ای داریم قطعا توان حل کردنش را خداوند به ما قبلا عطا کرده است. پس باید به جنگ مسایل بروید. فرد ناامید خود را ضعیف تر از مسایل می‌بیند و نمی‌تواند آنها را حل کند.

هدف داشته باشید. داشتن هدف در زندگی به شما کمک می‌کند تا بتوانید امیدوارتر زندگی کنید. از چیزی نترسید، هر کسی می‌تواند اهداف کوچک و بزرگی برای خود تعیین کند.

در ویدئوی انگیزشی، دکتر احمد محمدی سخنران انگیزشی و مشاور، توصیه‌های مفیدی در مورد بالا بردن امید در زندگی ارائه داده‌‌اند که می‌تواند بسیار مفید باشد.

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی، مجموعه‌ای از ویدئوهای آموزشی و انگیزشی منتشر کرده است که می‌تواند پاسخگوی برخی دغدغه‌های ذهنی کاربران باشد. عناوین برخی از این ویدئوهای آموزشی عبارتند از: منتظر معجزه بمانم یا قوانین موفقیت را یاد بگیرم؟، از کجا بفهمیم در آینده موفق خواهیم شد یا خیر؟ ، چگونه می‌توانیم زندگی را طور دیگری ببینیم؟، نقش مشکلات در زندگی ما چیست؟، چه زمان به موفقیت می‌رسیم؟ و بسیاری از ویدئوهای آموزشی که می‌تواند راهگشا باشد.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments