مقالاتموفقیت / انگیزشی

راهنمای کاملی از فرآیند تصمیم‌ گیری و انجام به موقع کار ها

نوشته ماگارِت رِید

برای هرچیزی در زندگی باید انتخاب کنیم. انتخاب یکی از تجارب مشترک در بین همه انسان‌هاست. همه‌ ما تصمیم می‌گیریم. همگی براساس نتایج تصمیم‌گیری خود و دیگران زندگی می‌کنیم. اساساً ما در تمام تصمیمات خود تنها کنترل کننده‌ایم. به سبب اینکه تصمیم‌گیری غلط پشیمانی و پیامدهای بد را به بار می‌آورد، قضیه‌ جدی است. خبر خوش اینکه راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند در فرآیند تصمیم‌گیری کمک‌کننده باشد.

تصمیم به تصمیم‌گیری داشته باشید

گاهی شما باید سریع تصمیم بگیرید و زمانی برای تأخیر وجود ندارد. گرچه حقیقت‌ گفته می‌شود اما بسیار نادر است. باید در بسیاری از انتخاب‌ها درنگ کرد. اگر شرایط زیر وجود داشته باشد تصمیم‌گیری کند می‌شود و ممکن است تصمیم شما یک ساعت یا یک سال به تأخیر بیافتد. در موارد زیر نباید فوری تصمیم‌گیری کنید:

 • شما تحت فشار شخص دیگری می‌خواهید تصمیم‌گیری ‌کنید.
 • شما گرسنه، عصبانی، تنها یا خسته‌اید (HALT)
 • تصمیم‌گیری تأثیر قابل توجهی بر زندگی‌تان دارد.
 • تصمیم‌گیری شما امکان دارد زندگی دیگران را تحت تأثیر قرار دهد.
 • همه حقیقت را نمی‌دانید یا به صحت اطلاعات خود شک دارید.
 • بیش از حد احساساتی هستید.
 • به تأخیر انداختن تصمیم‌گیری ضرری ندارد.
 • اگر صبر کنید شاید گزینه‌های بهتر یا بیشتری داشته باشید.
 • تصمیم‌گیری مربوط به زندگی شخصی دیگر است و از شما می‌خواهد که مسئولیت آن را برعهده بگیرید.

اگر تصمیم‌گیری به کسی ضرری نمی‌رساند، هرگز در اتخاد تصمیم خود احساس گناه نکنید. در برخی موارد بهتر است که اصلاً هیچ تصمیمی نگیرید.

در سمینار موفقیت خواهید دانست که این تصمیم گیری ها و انتخاب ها تا چه حد آینده شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

اگر شما آمادگی برای تصمیم‌گیری ندارید اما نمی‌توانید زیاد صبر کنید گام‌های بعدی را امتحان کنید.

عواملی را که منجر به تصمیم‌گیری بد می‌شود تشخیص و کاهش دهید

نخست اگر در شرایط HALT  قرار دارید، ابتدا آن را سر و سامان دهید. بخورید، استراحت کنید، یک دوست را ملاقات کنید و بر روی احساسات خود کار کنید. آنها را تأیید کنید، مدیتیشن کنید، تمرینات تنفسی عمیق را امتحان کنید، یا احساسات خود را بنویسید. درصورتی که هراس دارید یا غمگین هستید نیز همینگونه عمل کنید. با احساسات خود ارتباط برقرار کنید و آنها را کنترل کنید. در گام بعدی هر اطلاعاتی را که در اختیار دارید، مرور کنید. آیا همه اطلاعات در دسترستان صحت دارند؟ آیا باید آنها را بیشتر بررسی کرد؟ آیا نسبت به آنچه که در نزد شماست انتخاب‌های دیگری وجود دارد؟

حالا انگیزه‌ های خودتان چیست. آیا انتخاب‎‌هایی را مدنظر دارید که بسیار خودخواهانه هستند؟ شما با آنها موافقید؟ آیا شما به دنبال تصمیمی آسان و بدون تعارض هستید، حتی اگر آن درست هم نباشد؟ اگر انتخاب تغییری در زندگی ایجاد نکند، توجه نکردن به مشکلات و به تأخیر انداختن انتخاب می‌تواند دردسرساز شود.

چگونه بر ترس هایی که مانع پیشرفتمان می شوند غلبه کنیم؟
بخوانید

نوار زندگی خود را  به جلو بکشید

آیا شیوه‌ای وجود ندارد تا نتیجه تصمیم را به طور کامل پیش‌بینی کنیم؟ اکثر انتخاب‌ها در انزوای مطلق شکل می‌گیرند. احتمالاً شما می‌توانید پیش‌بینی‌های خوبی با استفاده از دانش‌تان از افراد درگیر، داشتن صداقت و تحلیل‌های تاریخی داشته باشید. لازم نیست که تجربه دقیقی داشته باشید تا تأثیرات بالقوه را ببینید. در ادامه تعدادی سئوالات آمده که شما می‌توانید از خودتان بپرسید:

 • وقتی که در گذشته تصمیم مشابهی گرفتم، چه نتیجه‌ای در برداشت؟
 • آیا هر کس دیگری در موقعیت مشابه من به طور متفاوتی رفتار می‌کند یا واکنش نشان می‌دهد؟
 • پیامدهای منفی بالقوه برای هریک از انتخاب‌های احتمالی من چه هستند؟
 • پیامدهای مثبت کدامند؟
 • آیا عوامل ناشناخته‌ی دقیقی وجود دارند؟
 • نتایج برآورد شده در یک روز، هفته، ماه یا یک سال چه هستند؟

برای موفق شدن باید با خودتان صادق باشید. تلاش کنید به جای اینکه فکر کنید درمورد آنچه که دوست دارید، براساس آنچه که درست است، تفکر کنید. تصور کنید که یک سفر اروپایی را با دوستان خود برنامه‌ریزی کرده‌اید.  شما به عنوان فردی منظم معرفی شده‌اید و  برنامه‌های بسیاری بر عهده شما گذاشته شده است. شما مخالفتی با کمک کردن ندارید اما اندکی دلخور هستید از اینکه بیش از اندازه در این زمینه کار می‌کنید. دوستتان به شما پیشنهاد می‌کند که برخی از وظایف آماده‌سازی سفر را بر عهده بگیرد. مشکل این است که با وجود اینکه او حسن نیت دارد، آدم بی‌فکری است.

A complete guide to the decision making process and doing things

با مرور سئوالات فوق، تردید دارید که اگر کارهای سنگین را به دوستتان بسپارید، نتیجه‌ی کار خوب از آب درآید. مطمئناً شما نمی‌خواهید که مجبور به سر و سامان دادن به اوضاع به هم ریخته باشید. بنابراین تصمیم می‌گیرید که بیشتر برنامه‌ها را خودتان اداره کنید. این کار یک سرویس معتبری را می‌طلبد که بتواند همه چیز را ترجمه کند تا هرکسی اطمینان یابد که اسناد مسافرتی مورد نیاز خود را دارد.

اطلاعات و حکمت را جستجو کنید

این بخش مهمترین مرحله است. بیشتر یاد بگیرید. گزینه‎‌های خود را بررسی کنید. منابع مورد اعتماد را بیابید و به هر اندازه که امکان دارد اطلاعات جمع‌آوری کنید. یک تصویر مورد اعتماد از خود به مردم نشان دهید. اگر اطلاعاتی دارید که از صحت آنها مطمئن نیستید آنها را تأیید نکنید. مراقب افراد و منابع مغرضانه همراه با برنامه باشید. برای جستجو وقت بگذارید.

برای نتایج احتمالی آماده باشید

اگر در توان شما هست نتایج احتمالی را پیش‌بینی کنید. سپس خودتان را آماده کنید. مثلاً بگوییم که شما باید تصمیم بگیرید در طول تابستان در دانشگاه حضور پیدا می‌کنید یا نه. همه چیز را در نظر داشته باشید. تصمیم بگیرید که در سه کلاس ثبت‌نام کنید. شما می‌دانید که یکی از پیامدها این است که وقت بیکاری زیادی ندارید. این جدی است چرا که ترم آخر سخت می‌ شود. همچنین باید بخشی از وقت خود را برای پرداخت هزینه‌های بیمه، قبض گاز، غذا و زندگی بپردازید. برای تحمل بهتر این شرایط شما باید بدین صورت برنامه‌ریزی کنید:

 • برنامه کلاس‌های خود را بنویسید و سعی کنید که حداقل یک روز در هفته را خالی بگذارید.
 • مقید باشید که روزی سه ساعت ورزش کنید تا اندکی از استرس خود را کاهش دهید.
 • برای سخت‌کوشی که داشته‌اید به عنوان جایزه ماهیگیری کردن آخر هفته را در برنامه خود بگنجانید.
5 راهکار موثر برای رهایی از در جا زدن و عدم پیشرفت در کار و زندگی
بخوانید

برنامه را اجرا کنید و اعتماد به نفس داشته باشید

هیچ تضمینی وجود ندارد اما اگر شما این دستور راهنما را دنبال کنید، احساس بهتری در مورد تصمیم‌گیری خواهید داشت. با خود رو راست باشید، تمام پیامدهای احتمالی را در نظر داشته باشید و برای نتایج پیشرو آمادگی داشته باشید.

زندگی ما تحت تأثیر تصمیم گیری ها و انتخاب های ما قرار دارد و جهت آن به سوی موفقیت یا شکست به وسیله ی تصمیم گیری های ما تعیین می گردد. به هنگام تصمیم گیری باید به عواقب و پیامدها، زمانی که برای اتخاذ آن در اختیار داریم، و همچنین نوع آن تصمیم را هم در نظر بگیریم. در مقاله فوق تعدادی تکنیک کاربردی ارائه شده است که به هنگام تصمیم گیری های خود حتما آن ها را به کار گیرید.

انسان های موفق را انتخاب ها و تصمیم گیری های صحیحشان ساخته است. برای اینکه با نحوه تصمیم گیری، شیوه تفکر انسان های موفق آشنا گردید، می توانید در سمینار موفقیت که توسط آکادمی بازار برگزار می گردد، شرکت نمایید. چرا که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی به شما از ویژگی های منحصر به فرد و الگوهای رفتاری آنان خواهند گفت. برای حضور در محیط مثبت و پرنشاط این سمینار می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

4 گام آسان برای از بین بردن تردید و تعلل در تصمیم گیری
آشنایی با تصمیم گیری شهودی و نقش آن در موفقیت
3 راه مواجه با ندای انتقادی درون و صلح با خویشتن(2)
در تصمیم گیری اسیر جزئیات نشوید
تکنیک ها، ابزارها و توصیه های موفقیت در تصمیم گیری
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن