مقالاتموفقیت / انگیزشی

دلایل نداشتن تمرکز کافی و راهکارهای اجتناب از آن

شاید بگویید چرا من نمی‌توانم تمرکز داشته باشم؟ امکان دارد هنگام مطالعه، گوش دادن به یک سخنرانی یا یادگیری یک موضوع جدید این سئوال را از خود بپرسید. به عنوان یک دانشجو آیا به تمام کلمات سخنرانی گوش می‌دهید؟ ظاهراً شاید به سخنرانی توجه داشته باشید اما این در حالی است که ذهنتان در حال پرسه زدن به جاهای دیگر است و حتی اگر سخنران از شما سئوالی بپرسد اصلاً نمی‌دانید چه بگویید چراکه حواستان به سخنرانی نبوده است. پژوهشی توسط مایکروسافت کانادا در سال 2015 نشان داد که متوسط بازه زمانیِ تمرکز در سال 2008 حدود 12 ثانیه بوده و در حالی‌که این مدت در چند سال اخیر به 8 ثانیه رسیده است و امروزه هم احتمالاً بسیار کمتر شده است.

علت تمرکز نداشتن چیست؟

اگر تمرکز برایتان دشوار است این بدان معنا نیست که راه‌حلی برای رفع این مشکل وجود ندارد. وقتی شما دلایل را بشناسید کنار آمدن با آنها راحت‌تر  و تمرکزتان هم بهتر می‌شود.


توجه تقسیم شده

اگر ذهنتان درگیر چند چیز است دشوار خواهد بود که تنها یک موضوع را در اولویت قرار دهید. ذهنتان بین دو یا تعداد بیشتری موضوع  سرگردان است و شما قادر نخواهید بود که به هر یک از آنها توجه کنید. در مورد کار هم همین قضیه وجود دارد. اغلبِ مردم سعی می‌کنند که چند کار را در یک زمان انجام دهند. این باعث می‌شود که تمرکز خوب نداشته باشید. در این حالت دائم باید ذهنتان را از کاری به کاری دیگر ببرید و این باعث اتلاف وقت و انرژی شما می‌شود. اگر توجهتان را بین چند کار تقسیم کنید، نمی‌توانید به خوبی تمرکز داشته باشید و کارتان به خوبی انجام نمی‌شود.

کار کسل‌کننده

کاری که شما باید انجام دهید امکان دارد که کسل‌کننده باشد و بنابراین تمرکز کردن برایتان دشوار می‌شود.  امکان دارد به این کار علاقه‌ای نداشته باشید و ذهنتان به سمت افکار دیگر برود و وسوسه ‌شوید به چیزهای جذاب‌تر توجه کنید. اگر بتوانید تمرکز خود را تحت کنترل داشته باشد، کارتان را سریع‌تر به پایان می‌رسانید.

نکات مهم در تقویت فن بیان
بخوانید

گوشی همراه، اینترنت و رسانه‌های اجتماعی

گوشی هوشمند به یکی از پراستفاده‌ترین اختراعات تبدیل شده است. هرجایی که می‌روید می‌بینید که مردم به صفحه کوچک گوشی‌شان خیره شده‌اند و به ندرت به اطرافشان توجه دارند. اینترنت و رسانه‌های اجتماعی بیش از اندازه  اطلاعات‌ را در اختیارتان قرار می‌دهد که ذهن قابلیت پردازش آنها را ندارد. بنابراین به جای اینکه آنها را بخوانید فقط آنها را مرور می‌کنید. این حالت توانایی شما را برای تمرکز کاهش می‌دهد و مدت زمان توجه شما را کم می‌کند. با این وضعیت چه می‌توان کرد؟ من نمی‌گویم که استفاده از گوشی همراه، اینترنت و رسانه‌های اجتماعی را کنار بگذارید. آنها مفیدند و فوایدی دارند. اما استفاده‌ی اینها باید یک نظمی داشته باشد و برای آن یک مقرراتی تعیین کنید. شما باید در دنیای واقعی با مردم حقیقی در ارتباط باشید، بر کارهای واقعی و مفیدی تمرکز کنید که باعث پیشرفتتان شود نه اینکه در فضای مجازی از این چت به چتی دیگر بپرید و مطالب را مرور کنید.

استاد احمد محمدی

فقدان آموزش تمرکز

مردم بدون داشتن مهارت تمرکز پیشرفتی نمی‌کنند. معلمان به شاگردانشان می‌گویند که تمرکز داشته باشید اما نمی‌گویند که چگونه باید تمرکز کنید. برای اینکه تمرکز داشته باشید باید ذهنتان نیز تعلیم ببیند و متأسفانه مدارس موضوعاتی چون ریاضی، جغرافیا، تاریخ، فیزیک و زبان خارجه را درس می‌دهند و مهارت تمرکز را که در تمام دروه زندگی مورد نیاز است، آموزش نمی‌دهد. اگر بخواهید کنترل ذهنتان را در دست داشته باشید، بازه زمانی توجهتان را افزایش دهید، یاد بگیرید توجهتان به کارتان باشد و کارها را بهتر و به نحو احسن و بدون خطا انجام دهید، باید بر ذهنتان تمرکز کنید.

خستگی و بی‌خوابی

وقتی شما خسته و کسل هستید یا به اندازه کافی نخوابیده‌اید چه اتفاقی میفتد؟ شما نمی‌توانید توجهتان را بیش از چند ثانیه بر کاری تمرکز کنید چراکه مکرراً تمرکزتان از بین می‌رود. موقع مطالعه کتاب یا تماشای تلویزیون درحالی‌که خسته‌اید، چه مقدار از زمانتان را با چرت زدن می‌گذرانید؟ این حالت برای افراد زیادی اتفاق میفتد. چاره چیست؟ شما باید خواب کافی داشته باشید.

آشنایی با بازاریابی دهان به دهان و نقش کلیدی آن در موفقیت یک برند
بخوانید

استرس

علت دیگرِ نداشتن تمرکز استرس است. تعداد بسیاری از مردم از استرس ناشی از فشار کار، ارتباطات، نگرانی‌ها و دلایل دیگر رنج می‌برند. علاج کار آرامش، داشتن خواب کافی، سرگرم شدن با ورزش، مدیتیشن و تلاش برای از بین بردن استرس است. شاید دلایل دیگری هم برای عدم تمرکز وجود داشته باشد اما در اینجا به چند مورد بسنده کردیم. فهمیدن علل نداشتن تمرکز اولین گام برای حل این مشکل است و گام بعدی و مهمتر این است که یاد بگیریم چگونه تمرکز کنیم. وقتی شما تمرکز کردن را یاد می‌گیرید پس از چند هفته نتیجه را نیز می‌بینید. حتی چند دقیقه در روز توانایی شما را در بسیاری از زمینه‌های زندگی بهتر می‌کند. قطعاً شما می‌توانید چند دقیقه در روز را به یادگیری این مهارت مهم اختصاص دهید.

 

 

راه موفقیت راه پر پیچ و خمی به نظر می رسد اما برای قدم گذاشتن در این راه نیازمند فاکتورهای اساسی هستید که بدون داشتن آنها این مسیر برایتان دشوار تر شده و شاهد پیشرفتی نخواهید بود. یکی از این عوامل داشتن تمرکز است. با ذهنی آشفته و بی نظم هرگز قادر به برنامه ریزی درست و دستیابی به موفقیت نخواهید بود در آکادمی بازار ما به شما یاد می دهیم که چگونه حواس خود را تحت  کنترل درآورده و از آنها در جهت پیشبرد اهدافتان استفاده نمائید. در سمینار موفقیت دکتر احمد محمدی یاد می گیرید که چگونه بر روی اهداف خود تمرکز کافی داشته و برنده بازی شرایط سخت شغلی و محیطی خود باشید برای شرکت در این سمینار روی لینک زیر کلیک کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

یک ثروتمند خودساخته شوید
با عادت‌ های خوب افراد موفق آشنا شویم
خلاصه کتاب قدرت لحظات نوشته چیپ هیث و دن هیث
خلاصه کتاب « قدرت اعتماد به نفس » نوشته برایان تریسی
معرفی کتاب ” شعار برند، شیپور جنگ ” نوشته لورا ریس
خلاصه کتاب” چگونه در فروشندگی از شکست به موفقیت رسیدم” نوشته فرانک بتگر
کتاب ” رشد فروش ماورایی ” نوشته جک دیلی
خلاصه کتاب ” برنامه بازاریابی در یک صفحه ” نوشته آلن دیب
خلاصه کتاب ” ثروتمند ترین مرد بابل ” نوشته جرج ساموئل کلشاسون
خلاصه کتاب ” انگیزش ” نوشته دن آرییلی
خلاصه کتاب “خرید شناسی” نوشته مارتین لیندستروم
خلاصه کتاب ” کار عمیق ” نوشته کال نیوپورت
خلاصه کتاب “برند ماندگار ” نوشته جرمی میلر
خلاصه کتاب ” رسیدن به فروش بیش از حد ” نوشته دنیل پریستلی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن