مقالاتموفقیت / انگیزشی

در اتخاذ تصمیمات مهم در زندگی هدفمند عمل کنید

شاید وقتی پای تصمیمات بزرگ وسط باشد، من روشمند ترین انسان روی کره زمین نباشم؛ چرا که در اغلب موارد بر اساس غریزه و شهودم عمل می کنم؛ اینکه ببینم آیا کاری درست است یا نه. اگر درست بود، انجامش می دهم؛ در غیر این صورت، خیر.

اما مساله اینجاست که برخی تصمیمات از اهمیت یا پیچیدگی بالایی برخوردارند. به عنوان مثال اهمیت این که تصمیم بگیریم امروز ست صورتی بزنیم یا مشکی (می گویید چرا مشکی؟ چون امروز هوا بارانی و گرفته بود و باعث شد در این قسمت، رنگ مشکی را انتخاب کنم)، با تصمیم گرفتن راجع به اینکه زمین بخریم یا ماشین کاملا متفاوت و البته قابل تامل است.

استاد احمد محمدی

اخیرا من می بایست تصمیمی می گرفتم؛ و آن وقتی بود که یکی از وام هایم تسویه شد؛ از خودم پرسیدم: آیا باید با تکیه بر افزایش قیمت فعلی خانه ام، خانه جدید و بهتری بخرم یا یک سرمایه گذاری بهتر و بزرگ تر انجام دهم؟

من اصولا فرد قاطعی هستم و می توانم در زمان معقول، تصمیمات مناسبی بگیرم. اما این تصمیم با تصمیمات دیگر فرق داشت. در این مورد، فاکتور های متعددی دخیل بودند که می توانستند نتایج متفاوتی را رقم بزنند؛ هر بار که راجع به آنها فکر می کردم، واقعا گیج می شدم. از یک طرف با خودم می گفتم با ماندن در خانه فعلی ام، هزینه های فروش و جابجایی را به خودم تحمیل نمی کنم و از طرف دیگر، مزایای نقل مکان به یک خانه بزرگ تر و ارزشی که در آینده می توانست برایم به ارمغان بیاورد را در ذهنم مرور می کردم.

اما بعد دریافتم که تصمیم من برای ماندن یا جابجایی، تصمیمی کاملا مالی نبود: آپارتمان من خانه من است و فقط یک سرمایه گذاری برای آینده ام نیست. به عنوان مثال، با خودم فکر می کردم که دوست دارم به مکانی خلوت تر، دور از خیابان اصلی و اطراف حومه شهر بروم ؛ خانه ی فعلی من کمتر از یک دقیقه با ایستگاه قطار فاصله دارد؛ اما بعد، با خودم می اندیشیدم که آیا من واقعا می خواهم این راحتی ام را صرفا با یک زندگی آرام و بی سر و صدا مبادله و معاوضه کنم؟

در آخر، این مساله تبدیل به یک درگیری فکری شدید برایم شده بود؛ این تصمیم بسیار سخت بود؛ انتخاب هر کدام از این دو گزینه، مزایایی را عایدم می کرد، اما معایب خاص خودشان را هم داشتند. واقعا نمی دانستم چه کار باید بکنم. در نهایت، من هیچ کدام از این دو راه را انتخاب نکردم و به جای آن، وام جدیدی برای خودم تراشیدم؛ اما اکنون واقعا پیشمانم چون این فرصت را داشتم تا موقعیت و کیفیت زندگی ام را بهبود ببخشم اما این فرصت دیگر از دست رفته است. به همین دلیل، در سال جدید با خود عهد کردم در تصمیم گیری بهتر شوم که دست بر قضا، با مقاله امروز درباره ی نمودارهای درختی هم زمان شد.

اگر شما فکر می کردید که نمودارهای درختی فقط در ریاضیات دوره دبیرستان به کارتان می آمده است، اشتباه می کنید. شما می توانید از نمودارهای درختی برای حل مساله، تصمیم گیری و ساده سازی مسائل پیچیده و دشوار در محیط کار و حتی در زندگی شخصیتان استفاده کنید؛ این کار صرفا از طریق تقسیم اطلاعات به سطوح کوچک تر و دسته بندی کردن جزییات انجام می شود. این کار به شما کمک می کند تا مسائل پیچیده (و البته راه حل های پیشنهادی) را ساده کنید و درک و شناسایی امکانات و فرصت هایی که در اختیار دارید را برایتان آسان تر می سازد.

به علاوه، نمودارهای درختی به شما کمک می کنند تا تفکر و اندیشه تان را از تصویر اصلی و بزرگ به جزییات پروژه معطوف کنید. در رسم نمودار در سطح اول، در واقع شما به موضوع مورد نظر در وسیع ترین حالت خود نگاه می کنید. اما وقتی که بر شاخ و برگ نمودارتان می افزایید، سراغ جزییات بیشتر و بیشتر می روید. این کار توجه و تمرکز شما را از کل به جز معطوف می کند که علی الخصوص به هنگام مواجه با اوضاع و مسائل سخت و پیچیده به کمکتان خواهد آمد.

با این حساب، من با خودم تصمیم گرفتم که دفعه بعدی که قرار بود تصمیم مهم و بزرگی بگیرم، هدفمند و روشمندتر رفتار کنم و با استفاده از نمودار درختی، گزینه های پیش رویم را شناسایی کنم. ضمنا، من تصمیم گرفته ام که از این نمودارها برای سامان بخشیدن به تصمیمات مالی ام، مثل انتخاب از بین دو گزینه سرمایه گذاری، استفاده کنم. همچنین، اگر هم قرار باشد فاکتورهای غیر مالی را وارد تصمیم گیری ام کنم، از تحلیل ماتریس تصمیم گیری یا ترکیبی از این دو استفاده کنم تا بتوانم تمامی گزینه های ممکن را سبک سنگین کرده و تصمیمی بگیرم که از نتیجه آن راضی و خوشنود باشم.

زندگی ما تحت تأثیر تصمیم های ما قرار دارد و جهت آن به سوی موفقیت یا شکست به وسیله ی تصمیم های ما تعیین می گردد. بسیار مهم است که تصمیم هایی که می گیریم هدفمند و روشمند باشند، چرا که در این صورت می توان تصمیم های مناسبی گرفت. در مقاله ی فوق نویسنده، نمونه ای از تصمیم گیری که سرنوشت او را تغییر داده است، را شرح و در انتها راه کمکی برای یک تصمیم گیری درست، یعنی نمودار درختی را ارائه می دهد. انسان های موفق برای اینکه تصمیم های مناسبی در زندگی بگیرند، علاوه بر درست و غلط بودن انتخاب هایشان به هدفمند و روشمند بودن آن تصمیم ها و هم راستا بودن آن ها با هدف هایشان را نیز در نظر می گیرند. 

از آنجا که آکادمی بازار سعی دارد تا شیوه ی تفکر و الگوهای رفتاری انسان های موفق، به افراد علاقمند شناسانده گردد، از این رو در آینده ای نزدیک سمیناری شاد و انگیزشی به نام «سمینار موفقیت» برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی ابزارهای موفقیت و بخش های ناشناخته ی ذهن آدمی و همچنین توانایی های خارق العاده وی را به شما تدریس خواهند نمود. می توانید جهت شرکت در این سمینار و آشنایی بیشتر با محتوای آموزشی آن به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

مطالب مرتبط

آشنایی با تصمیم گیری شهودی و نقش آن در موفقیت
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن