ذهن قدرتمندمقالات

نقش دانش در زندگی شاد و خوشبختی انسان – امید به زندگی با متافیزیک

زندگی شاد و خوشبختی دوستدار آگاهی‌ هستند. ‌آگاهی از هر مفهوم دور و نزدیکی که شاید همین حالا به ذهنتان نرسند. مفاهیمی که به سادگی از کنارشان می‌گذریم و از ابهام خارج نمی‌شوند. کسب دانش حقیقی با لذت همراه است، و لذت حقیقی با احساس سرشار شادی و خوشبختی، که در تاریک روشنای ذهن جستجویش می‌کنیم.

از گذرگاه آینه‌ها می‌گریزد نور و
به نور باز می‌گردد.
به دستی ماند که خود را باز می‌آفریند،
و به چشمی که خود را
در آفریده‌های خویش بازمی‌نگرد.

اوکتاویو پاز
فارسی احمد شاملو

اینکه ما از کجا و برای تحقق کدام رسالت این جا آمده‌ایم پرسشی‌ست که پاسخگویی به آن نیازمند صرف زمان برای نوشتن و خواندن مقاله‌ای جداگانه است. حالا از شما می‌خواهم که به پس از آن بیاندیشید. همه‌ ی ما بی آنکه نیازی به مطالعه‌ی فراوان باشد به طریقی با تجربه‌ی کسانی که با حالاتی نزدیک به مرگ مواجه شده‌اند آشناییم. چه از نزدیک و چه با دیدن فیلم‌های فراوانی که حتا مستقیم در این باره نیستند. یک اشتراک در تمامی این تجربه‌ها وجود دارد و آن چیزی نیست جز نور.

امیدواری به دانش

تصور کنید تنها چیزی که می‌توانستیم از آن نگهداری کنیم و به زندگی ابدی همراه ببریم نور باشد. البته تصور آن سخت می‌نماید. پس با هم نور را به دانش و آگاهی ترجمه می‌کنیم. آگاهی از چیزی که حقیقتا ارزشمند است و هر چه بیشتر از آن جمع می‌کنیم کوله بارمان سبک‌تر می‌شود.

بازگشت به زندگی بهتر

در کتاب جهان هولوگرافیک نوشته‌ی مایکل تالبوت ترجمه‌ی داریوش مهرجویی به تجربه‌های کثیری از تجربه‌گران حالت نزدیک به مرگ بر می‌خوریم. این تجربه‌ها حاکی از آن هستند که در مسیری ساخته شده از نور با راهنمایی یارانی وجود یافته از نور به سوی شهری که دارای مدرسه‌هایی‌ست ساخته شده از دانش برای آموزش و آموختن آن، پیش می‌رویم. همان‌طور که می‌دانید کسانی که این حالت را تجربه کرده و سپس به زندگی عادی خود برگشته‌اند مفهوم خوشبختی برای آن‌ها دست‌خوش تغییر شده و به افرادی مهربان با انگیزه‌ای قوی برای کسب دانش و یادگیری مباحث جدید تبدیل شده‌اند.

خلاصه کتاب" آیین دوست یابی و تاثیر بر روی افراد " نوشته دیل کارنگی
بخوانید

امید به زندگی در هر قدم

همیشه در مشکلات و سختی‌ها دنبال راه حل می‌گردیم. راه حلی که با کمی روشنی بخشیدن به مسئله‌ای که ذهنمان را محدود به خودش کرده ما را از بند تاریکی برهاند. صبح با روشنی آغاز می‌‌شود، چشمانمان در نور خورشید یا چراغ‌های ساخته‌ی دست بشر بهتر می‌بینند، نمی‌توانیم در اتاقی تاریک نامه بنویسیم یا دانش‌آموزی برای امتحان فردا درس بخواند، برای دیدن صورتمان در آینه باید به صفحه‌ی آن نور بتابد و … . ما در روشنی قادر به ادامه هستم. همیشه ندانستن و قدم برداشتن در سیاهی ما را عذاب داده است. اما به محض دیدن کور سویی تابنده‌، انرژی تازه‌ای درونمان جان گرفته و برای به پایان رساندن مسیری که در آن گام برمی‌داریم مشتاق می‌شویم.

امید به زندگی در هر قدم
امید به زندگی در هر قدم

خوشبختی دانشمندانه

پیش‌تر اشاره کردیم که کسب دانش حقیقی با لذت و سپس با احساس شادی همراه می‌شود. وقتی از مفهومی با پسوند دانشمندانه یاد می‌کنیم ممکن است بترسیم یا قدمی به عقب بر داریم. اغلب اوقات تصور می‌کنیم دانشمند شدن جزو سرنوشت ما نباشد و یا حالا که چند دهه از زندگی‌مان را پشت سر گذاشته‌ایم برای چنین تصمیم‌هایی دیر شده است. حقیقت این است که دانشمند شدن در سرنوشت همه‌ی ما قرار دارد. چرا که دستیابی به سعادت بی آنکه خبردار شویم به چه چیزی دست یافته‌ایم میسر نمی‌شود.

دریافتن هر لحظه از عمر برای تجربه‌ی زندگی شاد و آرام
بخوانید

جهان اطراف ما منتظر آگاهی هر ذهن به صورت مجزاست. پس بدانید آگاهی فرد دیگر به ظرف دانایی شما اضافه نمی‌کند، و باید هر لحظه برای دانشمند شدن تلاش کنید. باید دانشمند معنای زندگی شخصی خودتان باشید. می‌دانید که نور همیشه حتا از روزنه‌ای کوچک راهش را پیدا می‌کند. در ذهن فعالتان روزنه‌ها را گسترش دهید و از روشنایی لذت ببرید.

خوشبختی یعنی من

برای دانشمند شدن هر روز یک کتاب جدید در اختیار دارید که فردا جز یادآوری مطالبی که به خوبی از آن دریافته باشید کتابی برای در دست گرفتن وجود نخواهد داشت. کتاب هر روز برای شما دقیقا همان روز است. خوب نگاه کنید که چه چیزی بیش از همه در شما پررنگ می‌شود و در عین حال به دنبال پررنگ کردن چه چیزهایی هستید. اگر بتوانید در هر بار فرصت انتخاب، فقط یکی از مهم‌ترین آن‌ها را برگزینید قرعه به چه چیزی می‌افتد؟ مشخص کردن این موارد به شما کمک می‌کند که قدم به قدم به آن معنای حقیقی که از ابتدای تولد برای گم کردن آن اشک ریخته‌اید نزدیک شوید.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

امید چه نقشی در زندگی ما دارد؟
گاهی معجزه در آخرین لحظه رخ می‌دهد، هرگز نا امید نشو
همچون رابی در فیلم «نفس بکش» برای زندگی تلاش کن
فیلم «یونایتد» روایتی واقعی از امید به مبارزه و تلاش
چه زمانی در زندگی رشد خواهیم کرد؟
برچسب ها

گندم شرفی‌فر

ساختم. خود را آنچه که هستم ساختم. خود را دگرگون کردم. شخص دیگری شدم. مسئول سرگذشت خود شدم. مسئول سرگذشت دیگران شدم. سرگذشتی در زمره‌ی سرگذشت‌های دیگران شدم. جهان را در وجود خود ساختم. آگاه شدم./ پتر هانتکه

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. این مطلب بسیار شیوا و با بیانی متفاوت از نوشته هایی که شاید همیشه و همه جا می توان دید، منتقل شده است. احسنت، و ممنون از شما

    1. ممنون از شما که نظر ارزشمندتون رو به اشتراک می‌گذارید..
      دانستن چنین چیزی حقیقتا مایه‌ی دلگرمی‌ست..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 1 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن