داشتن دیدگاه‌ مثبت در دوران سالمندی و پیامدهای مفید آن

دوران سالمندی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
آیا آگاهانه یا ناآگاهانه هر تصور کلیشه‌ای درمورد افراد سالمند و سالخورده را پذیرفته‌اید؟ شاید سالمندان را منبع حقیقی حکمت بدانید، حکمتی که به عنوان مجموعه‌ی زندگی کامل و یادگیری انبوه قابل‌توجهی از تجربه‌ی زندگی است. شاید بگویید بازنشستگی بهترین دوران زندگی است که انسان همیشه آرزویش را دارد. تعداد بسیاری از بازنشستگان قادرند از این فرصت استفاده کنند تا ذوق خلاقانه غالب خود را به وجود آورند و به بهترین حالت ممکن تبدیل شوند. بازنشستگی می‌تواند فرصت دیگری برای رویارویی با اهداف زندگی که تا آن لحظه برآورده نشده‌اند، باشد. از طرفی شاید افراد، دوران سالمندی را دوران ناتوانی، عجز و … تلقی کنند.( افرادی هستند که این دیدگاه دردناک را دارند.)

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که دیدگاه شما نسبت به پیری می‌تواند جنبه‌های متعدد روند واقعی دوران سالمندی را تحت تأثیر قرار دهد. این پژوهش بسیار جالب را  که توسط محققان دانشگاه ییل انجام شده و در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده، در نظر داشته باشید. تمرکز اصلی مطالعه: ارزیابی تأثیری که دیدگاه افراد سالخورده درمورد پیری بر روند واقعی پیری‌شان دارد. تلاش محققان درمورد بازبینی چهار چیز متمایز از روند پیری در افراد مورد آزمایش سالخورده متمرکز شده است:

  • حمام کردن
  • لباس تن خود کردن
  • نشستن و برخاستن از صندلی
  • پیاده‌‌روی کردن

تحقیقات قبلی نشان داده است که سالخوردگانی که با موفقیت قادر به انجام این کارها هستند نسبت به افرادی که نمی‌توانند این فعالیت‌ها را انجام دهند، معمولاً از طولانی بودن عمر خود لذت می‌برند. آنها همچنین نیازی به مراقبت‌های بهداشتی ندارند و برای مدت طولانی هم می‌توانند مستقل باشند. محققان بر اساس این مشاهدات قصد دارند که بفهمند چگونه چشم‌انداز ذهنی بر توانایی‌های فردی‌شان اثر می‌گذارد تا آنها این فعالیت‌های سخت را انجام دهند. محققان افراد مورد آزمایش سالمند را به دو دسته با دیدگاه‌های متفاوت درمورد پیری تقسیم کرده‌اند. یک گروه مثبت و یک گروه منفی بودند.

 


نتیجه پژوهش

از افراد مورد آزمایش در گروه مثبت اینگونه استنباط شد که به احتمال قوی تا ۴۴ درصد از ناتوانی‌های شدید بهبود می‌یابند. این تحقیق بار دیگر آنچه را که ما قبلاً می‌دانستیم تأیید می‌کند:

یک ارتباط قوی باورنکردنی بین ذهن و جسم وجود دارد. آنچه که در ذهنمان باور می‌کنیم در واقعیت‌های فیزیکی که تجربه می‌کنیم، شکل می‌گیرد. همانطور که سنمان بالا می‌رود اگر ذهنمان را مقید به قوی بودن و پرانرژی بودن خود کنیم، ذهن اینها را با جسم‌مان ارتباط می‌دهد و جسم‌مان هم براین اساس واکنش نشان می‌دهد. هرچه این تصمیم‌ها و امیال مربوطه قوی‌تر باشند، واکنش‌های جسمی هم احتمال بیشتری دارد.

آموزش اصلی کارکنان بخش های مراقبت از سالخوردگان تقریباً ارتباط ذهن_جسم را نادیده می‌گیرد. در ایالات متحده برای تبدیل شدن به دستیاری در سلامت خانگی  هیچ آموزش رسمی نیاز نیست. وقتی کارکنان مراقبت سلامت خانگی به آموزش در این رشته اقدام می‌نمایند؛ آموزش تنها دربردارنده اصولی چون گواهینامه CPR، خوانش دقیق، ثبت علائم حیاتی بیمار و اصول بهداشت فردی است.

در استرالیا گواهینامه سه‌گانه حمایت فردی مهارتی است که به کارکنان مراقبت از سلامت کمک می‌کند تا کارشان امنیت داشته باشد. مطابق با آموزش com.au که مرکز آموزش حرفه‌ای قابل توجهی است، ۸۰٫۷ درصد از فارغ‌التحصیلان این نوع برنامه  را ادامه می‌دهند تا شغل‌هایی در قالب کارکنان خدمات اجتماعی و شخصی بیابند. بیش از ۸۱٫۲ درصد در صنعت دستیاری اجتماعی و مراقبت‌های سلامتی استخدام می‌شوند.

این نوع برنامه آموزشی نحوه‌ی آماده‌سازی خدمات غذایی به سالمندان و رسیدگی به نیازهای حمایت فردی‌شان را فراهم می‌سازد. اما عمدتاً برخی از الزام‌آورترین دانش‌ها باتوجه به قدرت بهره‌برداری از ذهن بشری  برای بهبودی سلامت جسم را نادیده می‌گیرد. این پژوهش نشان می‌دهد که برای کارکنان مراقبت سلامتی ضروری است تا در جهت پرورش کلیشه‌های مثبت سالمندی برای بیماران خود در تمام سنین به ویژه در بیماران مسن آموزش های لازم را ببینند.

نتایج تغییر زندگی را که جامعه‌ی ما می‌تواند از آن بهره ببرد، درصورتی‌ تصور کنید که کارکنان مراقبت سلامتی نه تنها در هنر مراقبت جسمی بیمارانشان بلکه در زمینه هدایت مشتری‌شان به تفکر مثبت آموزش دیده باشند. نتیجه اینکه کارکنان مراقبت سلامتی بتوانند به بیماران سالخورده‌شان کمک کنند تا فعالانه نیروهای ذهنی‌شان را به سوی بهبودی و پیشرفت هدایت کنند، تصور کنید.

به احتمال زیاد، پژوهش‌های الزام‌آور دیگری در این زمینه برای متقاعد کردن مربیان و حامیان مراقبت‌های سلامتی نیاز است تا تغییرانی ارزشمندی  در آگاهی‌های ذهنی_جسمی با اَعمال مراقبت پزشکی و برنامه آموزشی درآمیزد. در عین حال افرادی از ما که از نتایج این پژوهش آگاهی داریم، نسبت به تقویت دوستان سالخورده‌مان، افرادی که دوست داریم و همکاران برای فهم اصول تغییردهنده‌ی زندگی که آموخته‌ایم، تعهد اخلاقی داریم.

افکار مثبت و مثبت اندیشی مواردی هستند که برای جامعه امروز ما تقریبا بیشتر هر چیز دیگری لازم هستند. مشکلات، سختی ها و مشقت های فراوان برای همه انسان ها وجود دارد و نمی توان تخمین زد که برای چه کسی بیشتر و برای چه کسی کمتر است. همه در حال جنگیدن در نبردی هستند که ممکن است شما از آن هیچ خبری نداشته باشید. در چنین شرایطی فکر می کنید کدام کار بیشتر به نفعتان است؟ اینکه یک جا نشسته و زانو غم به بغل بگیرید یا قدر آن چیز هایی که دارید را بدانید و برای رسیدن به آنچه که می خواهید تمام تلاشتان را بکنید؟ غم و غصه مانند طناب هایی هستند که به دور دست و پاهای شما پیچیده می شوند، شکوفایی ذهنیتان را از بین می برند و شما را در همان وضعیتی که هستید نگاه میدارند. در واقع اگر شما اندک انگیزه ای هم برای تغییر داشته باشید، بدست خودتان و با داشتن افکار منفی و بیهوده از بین می روند. پس یکبار دیگر به سوال بالا بیاندیشید. کدام یک بهتر است؟ اینکه با همین وضعیت با پروراندن افکار منفی در ذهنتان جلوی پیشرفت خود را بگیرید یا اینکه با در نظر گرفتن همه محدودیت ها و مشکلات حتی با داشتن اندک امیدی برای فردای بهتر تلاش کنید. ممکن است شکست های زیادی در زندگیتان خورده باشید اما این را بدانید که هیچ وقت برای شروع و تغییر دیر نیست.فقط باید همین حالا دست بکار شوید. اما چگونه این افکار منفی را می توان کنترل کرد؟ چگونه با در نظر گرفتن همه محدودیت ها باز هم امید خودمان را از دست ندهیم؟ چطور در راه پیشرفت و موفقیت قدم بگذاریم و موانعی اینچنین را از سر راه خود برداریم؟ آکادمی بازار به شما کمی آموزد که چطور در زمانی که همه متوقف شدند، ‌شما با قدرت به حرکت رو به جلویتان ادامه دهید.. برای شما می توانید روی لینک زیر کلیک کرده ور در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *