مقالاتموفقیت / انگیزشی

داشتن تفکر مثبت و مثبت اندیشی از خانواده آغاز می شود

زمانی که دخترم حدوداً 8 ساله بود یک روز بعد از ظهر معلمش با من تماس گرفت و گفت که قصد دارد درمورد اتفاقی که در کلاس دخترم رخ داده با من صحبتی داشته باشد. او گفت که از بچه‌ها پرسیده که برای اینکه زندگی خوبی داشته باشیم چه کار باید بکنیم؟ جواب دانش‌آموزان اینگونه بوده است:

  • خواب کافی
  • خوردن غذای سالم
  • پول زیاد داشتن و رفتن به هرجایی که دلمان می‌خواهد
  • داشتن افکار مثبت داشتن

مورد آخر پاسخ دختر من بود. معلمش می‌گفت که من چنین پاسخی را از یک بچه 8 ساله انتظار نداشتم و از دخترم پرسیده بود که منظورت از افکار مثبت که می‌گویی چیست؟ و دخترم گفته:

” من همیشه امیدوارم که به نتایج خوب برسم و اگر موفق نشدم در واقع آن نشانه‌ای است که بهتر یاد بگیرم و بارها تلاش می‌کنم تا به موفقیت دست پیدا کنم.”

از استاد احمد محمدی ابزارها و مهارت های مورد نیاز برای موفقیت را بیاموزید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

معلم گفت: “من مطمئنم که شما در خانه درمورد افکار مثبت صحبت کرده‌اید وگرنه نمی‌توانم متوجه شوم که این دختر از کجا چنین نظری را داشته است.”

من گفتم: ” بله ما درمورد افکار مثبت در خانه باهم صحبت می‌کنیم. آیا می‌خواهید که در این مورد برای بچه‎‌های کلاس صحبت کنم؟”

معلم گفت: ” بله بسیار متشکر می‌شوم اگر این کار را انجام دهید.”

چند هفته بعد معلم از من دعوت کرد که به کلاس دخترم بروم و درمورد افکار مثبت صحبت کنم. پس از معرفی با پرسیدن چند سئوال بحث را شروع کردم.

” اگر شما در حیاط مدرسه مشغول یک بازی باشید دوست دارید ببازید یا ببرید؟” بچه‌ها فریاد زدند: “برنده شویم، برنده شویم…”

” در کلاس ژیمناستیک آیا رقیب یکدیگر بوده‌اید؟” معلم و بچه‌ها گفتند: ” بله اینطور بوده”

” هر کسی که می‌خواهد در تمام بازی‌ها برنده باشد دست خود را بالا ببرد” تمام بچه‌ها دست خود را بالا بردند.

من گفتم: ” اما این که غیر ممکن است که همیشه برنده باشید. پس چرا شما باز هم به بازی ادامه می‌دهید با وجود اینکه می‌دانید شاید برنده نباشید؟”

بچه‌ها به فکر فرو رفتند و یکی از آنها گفت: ” ورزش‌ ها جذابند و من از بازی کردن لذت می‌برم. بازی مهم نیست و نگران نیستم که برنده نشوم.”

positive mind

من گفتم: ” شما می‌گویید که بازی‌ها مهم نیستند ولی در عین حال نهایت تلاش خود را می‌کنید تا در بازی برنده شوید. درسته؟ شما نهایت تلاش خود را می‌کنید تا سریع بدوید، توپ را به دورترین نقطه پرتاب کنید، به بالا بپرید. مطمئنم که بعضی از شما وقتی بازی بسکتبال می‌کنید سعی دارید بالاترین امتیاز را دریافت کنید. شما سعی می‌کنید که به بهترین نحو عمل کنید و امید به برنده شدن دارید حتی احتمال باختن را هم بدهید. درسته؟” من متوجه گیج شدن بچه‌ها شده بودم.

آنگاه من گفتم: ” زمانی‌که شما در حیاط مدرسه مشغول بازی هستید در واقع شما نگرشی مثبت به بازی خود دارید. شما سعی دارید که به بهترین نحو بازی کنید حتی اگر بازیکن‌های خوبی هم نباشید و اگر هم ببازید دوباره بازی می‌کنید و باختن را فراموش می‌کنید. آیا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که به خاطر اینکه خوب بازی نمی‌کنید از آن دست بکشید؟”

همه بچه‌ها گفتند: ” اصلاً”

من گفتم: ” پس همه شما متوجه هستید یک نگرش مثبت درون خود دارید.”

بعضی بچه‌ها لبخند بر لب داشتند. آنها متوجه شده بودند که کاری که انجام می‌دهند درست است و از این بابت خرسند بودند.

معلم پرسید: ” به ما می‌گویید که فکر مثبت چیست؟”

من گفتم:” فکر منفی یعنی انتظار سختی‌ها را داشتن، ناامید بودن و ناکام شدن. فکر مثبت یعنی در انتظار نتایج مثبت و خرسند بودن.”

چند دقیقه‌ای به صحبت کردن درمورد افکار مثبت ادامه دادم و بعد به چند سئوال بچه‌ها پاسخ دادم. وقتی که زنگ تفریح به صدا درآمد و بچه‌ها از کلاس خارج شدند معلم به من گفت: ” من فکر نمی‌کنم که منطقی و واقع بینانه باشد که انتظار داشته باشیم که هر کاری به خوبی پیش برود. همیشه برنامه‌ها مطابق با میل ما انجام نمی‌گیرد. چرا من باید به خودم دروغ بگویم و فکر کنم همیشه همه چیز به خوبی پیش می‌رود.”

من به معلم نگاه کردم و گفتم:” انتظار موفقیت و نتایج مثبت هیچ ارتباطی با دروغ گفتن به خود ندارد. اگر شما در انتظار موفقیت باشید، انگیزه پیدا می‌کنید که به نحو احسن عمل کنید. اگر توقع شکست خوردن را دارید حتی زحمت اندکی تلاش را هم به خود نمی‌دهید زیرا تصورتان این است که آن اتلاف وقت و انرژی است و درنتیجه شما ناکام خواهید ماند.”

معلم گفت: ” من با شما موافقم. اما این بیشتر شبیه الکی خوش بودن هست که ما همیشه منتظر اتفاقات خوب باشیم.”

من گفتم: ” نگرش مثبت داشتن به معنای زندگی در حالت خوشحالی دروغین و تظاهر به اینکه هیچ مانعی وجود ندارد، نیست. آن به معنای این است که در عین حال که به خود و توانایی‌هایتان ایمان دارید، منتظر نتایج مثبت در هنگام سختی‌ها باشید و به خود اعتماد داشته باشید و بهترین نحو عمل کنید. “

استاد احمد محمدی

معلم پرسید: ” فکر منفی را چگونه تعریف می‌کنید؟”

“کسی که منفی فکر می‌کند می‌گوید:” من نمی‌توانم، آن خیلی سخت است یا من اصلاً استعداد و مهارتی ندارم تا در این زمینه موفق شوم.”

“از طرفی فردی که مثبت‌اندیش است با خود می‌گوید: ” من تلاش می‌کنم که آن کار را انجام دهم، من ممکن است تمام اطلاعات را در حال حاضر نداشته باشم، اما من یاد خواهم گرفت و بهترین کار را برای موفقیت خواهم کرد.”

معلم با پاسخ‌های من قانع نشد و گفت: ” هنوز هم من فکر می‌کنم که باید دقت کنیم و منتظر نتایج موفقیت‌ آمیز نباشیم تا هنگام شکست ناامید نشویم.”

من گفتم: ” شکست بخشی از زندگی است. بنابراین، هنگامی که شما تصمیم می‌گیرید که نگرش مثبت را اتخاذ کنید، باید تصمیم بگیرید که شکست را به عنوان یک فاجعه بزرگ مورد توجه قرار ندهید. شما بهترین کارها را انجام داده‌اید و اگر موفق نشدید دوباره حرکت می‌کنید.”

“شکست پایان دنیا نیست و شما نباید از آن بترسید. شکست گام دیگری در زندگی است. گاهی برنده‌اید و گاهی بازنده. شکست دلیلی برای تسلیم نیست؛ آن پله‌ا‌ی از نردبان موفقیت است.”

” زمانی‌که نگرش مثبت دارید تنها بر کشف راه‌حل تمرکز کرده‌اید و شکست را فرصتی برای یادگیری از اشتباهات گذشته و عمل کردن در زمانی دیگر یا تغییر مسیر خود در نظر دارید.”

معلم برای چند لحظه ساکت شد و بعد گفت: “صحبت‌های شما برای بچه‌ها قابل فهم بود. بچه‌ها دیگر به فکر شکست نیستند و از آن ترسی ندارند. ما بزرگترها به جای اینکه بچه‌ها را به افکار مثبت تشویق کنیم و شکست را به عنوان گامی برای رسیدن به چیزی بهتر در نظر داشته باشیم سعی می‌کنیم که افکار منفی را به آنها تحمیل کنیم.”

من گفتم: ” بله! فکر مثبت باید در خانه و مدرسه شروع شود و آنگاه بچه‌ها برای شاد بودن و موفقیت رشد می‌کنند.”

داشتن افکار مثبت در تمام زمینه های زندگی مفید می باشد و تنها مختص بزرگسالان نیست، بلکه کودکان هم باید با افکار مثبت آشنا شوند و این یادگیری می تواند در محیط خانواده و مدرسه اتفاق بیفتد. در مقاله ی فوق هم مشخص گشت که خانواده نقش مهمی در شکل گیری افکار منفی در ذهن کودکان و یا جایگزینی آنان با افکار مثبت، دارد. افکار مثبت مسری است و از طریق اعضای خانواده به یکدیگر منتقل می گردد. زمانی که خانواده و محیط زندگی مثبتی داشته باشیم، مسلماً می توانیم شادتر و موفق تر در کنار هم زندگی نماییم. 

همواره در هر شرایطی افکار مثبت داشتن، مهارتی است که همه ی افراد موفق آن را در خود پرورش داده اند. از این رو آکادمی بازار سمیناری با هدف توسعه ی افکار مثبت بین اعضای خانواده ی بزرگتری به نام جامعه برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی تمامی ابزارها و مهارت های مورد نیاز موفقیت را به شما تدریس خواهند نمود. اگر می خواهید همچون افراد موفق مثبت بیاندیشید و رفتار نمایید می توانید با کلیک بر روی لینک زیر در این سمینار شاد و انگیزشی شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

                                                                                                                     .

مطالب مرتبط

راز موفقیت در کسب لذت جهت امید به زندگی بهتر
4 برهان علمی که وجود قانون جذب را اثبات می کند
خوش بینی بیش از اندازه منجر به رفتار های غیر منطقی می شود
چگونه ذهن خود را به مثبت اندیشی عادت دهیم؟
چگونه با استفاده از افکارتان، زندگی‌تان را تغییر دهید؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن