خود_انضباطی، راهی برای رسیدن به اوج و موفقیت

خود_انضباطی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

روری ودان (Rory Vaden) MBA – یکی از موسسان مشاوره‌ی Southwestern Consulting ، استراتژیست در خود انضباطی و نویسنده ی کتاب “از راه پله بروید” (Take the Stairs) است. برای اطلاعات بیشتر، به www.RoryVaden.com مراجعه کنید

ویژگی خاص شما برای جلب نظر کارفرمایان بالقوه چیست؟ چه طور شایستگی‌تان را برای ارتقای رتبه ثابت می‌کنید؟ چه شما یک رهبر باشید یا یک سرپرست تیم و یا یک کاندیدا،  موفقیت وقتی به دست می‌آید که در مورد کارهایی که می‌دانید باید انجام بدهید، منضبط باشید، حتی زمانی که تمایلی به انجامشان ندارید. زمانی که به طور منظم این خود انضباطی را تمرین کنید، به طور طبیعی در یک جمع متمایز خواهید شد، زیرا انجام این کار خیلی ساده نیست و بیشتر مردم از انجام کارهای دشوار و چیزهایی که به انجامشان متمایل نیستند خودداری می‌کنند.

 

اما حقیقت این است که چیزی که در حال حاضر ساده به نظر می‌رسد، ممکن است در آینده مشکل بزرگی ایجاد کند، و کاری که حالا انجامش به نظرتان دشوار است، ممکن است در طولانی مدت مشکلات بسیاری را حل کند و باعث ساده شدن چیزها شود. خود انضباطی آنقدرها هم سخت نیست، شما فقط باید نگرشتان را نسبت به آن عوض کنید. افراد موفق، هنر خود انضباطی را آموخته‌اند و کاملا بر آن مسلطند، من 10 سال اخیر را به مطالعه و مربیگری بعضی از موفق‌ترین افراد در زمینه‌ی کسب و کار گذرانده‌ام، و سعی کردم بفهمم چه چیزی در شخصیت و زندگی آنها وجود دارد که از دیگران متمایزشان می‌کند.

آنها باهوش‌تر از حد معمول و مستعدتر از یک فرد عادی نیستند، اما همواره کارهایی را انجام می‌دهند که دیگران تمایلی به انجامشان ندارند، و این 3 اصل را همیشه در ذهن دارند:

 

1. با ترس انجامش دهید

 ترس یکی از بزرگترین کارشکنان در راه رسیدن به اهداف ماست، زیرا در فرآیند آن اقدام یا عمل، اختلال ایجاد می‌کند. بار دیگر که حس کردید کاری را به دلیل احساس ترس از شکست یا تردید و عدم قطعیت کنار می‌گذارید یا پشت گوش می‌اندازید، حتما به سراغش بروید و آن را انجام بدهید؛ با همان احساس ترس و اضطراب هم انجام بدهید.

من یکبار داستان زنی را شنیدم که در طبقه‌ی هشتادم ساختمانی که دچار آتش سوزی شده بود، گیر افتاده بود. او از ارتفاع و فضاهای بسته وحشت داشت، و زمانی که هشدار دهنده‌ی آتش آن طبقه روشن شد، او به دنبال همکارانش که به سمت محل امن می‌گریختند، از نردبان پایین نیامد.  آتش‌نشان‌ها در حین تجسس در ساختمان، او را در حالی یافتند که زیر میز کارش مخفی شده بود و در انتظار مرگ بود. وقتی که آتش‌نشانان سعی داشتند او را از نردبان پایین ببرند، فریاد می‌زد “من می ترسم! من می ترسم!”. تا زمانی که یکی از آتش نشانان گفت :”عیبی ندارد، با ترس انجامش بده!” آن آتش‌نشان، در تمام راه و تمام آن 80 طبقه این جمله را تکرار کرد و نهایتا او را به محل امن رساند.

همه‌ی ما در زندگی و شغلمان، با موقعیت‌های اینچنینی روبرو شده‌ایم، موقعیت‌هایی که می‌دانیم باید چه کاری انجام بدهیم، اما ترس مانع پیشروی‌مان می‌شود. برای متمایز بودن، شما باید این عادت را در خودتان ایجاد کنید و پرورش دهید، که حتی زمانی که ترس در وجودتان است، عملی که در نظرتان است یا مجبور به انجامش هستید را با همان ترس انجام دهید. ترس، شک و عدم اطمینان اصلا اشکالی ندارد، و مهم نیست که انجام آن کار برایتان راحت نیست، انجامش دهید! مهم انجام شدن کار است. این نگرش بسیاری از منضبط‌ترین و موفق‌ترین افراد دنیاست. شاید ترس در وجود آنها هم باشد، اما به هرحال برای کاری که باید انجام بدهند، اقدام می‌کنند؛ و زمانی که شما کاری را انجام می‌دهید، یک جنبش و نیروی محرکی ایجاد می‌کنید که به فعالیتها و نتایج بزرگتر ختم می‌شود.

To Get to the Top, Do What Others Won’t By Rory Vaden

2. عادات تمرکز کنید، و نه نتایج

کمالگرایی یکی از رایج‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود افراد در کارها تعلل کنند و وظایف و اهدافشان را پشت گوش بیندازند، تقریبا همه‌ی ما در جایی از زندگی این کار را انجام داده‌ایم. بهترین راه برای غلبه بر این وسوسه این است که به جای صرفا دنبال نتیجه بودن، عزت نفستان را در راه عادات کاری شگفت‌انگیز پرورش دهید. مدتی طول می‌کشد که بتوانید نتیجه‌ی کارتان را ببینید، ممکن است بخواهید در ایجاد یک ابتکار پیشگام شوید،  یا سعی کنید کسب و کاری راه اندازی کنید یا برای یک فعالیت جانبی یا شغل دوم برنامه‌ریزی کنید. برای با انگیزه نگه داشتن خودتان، سعی کنید به جای جستجوی راهکارهایی که نتایج سریع در پی دارند، بر انجام عادات موثر و کارآمدتان تمرکز کنید. وقتی که زمان آن فرا برسد، موفقیت هم خودش را نشان می‌دهد.

3. هدف اصلی و تصویر بزرگ را در نظر داشته باشید

در پی دنبال کردن هر هدفی، ناچارا مشکلاتی هم بر سر راه قرار می گیرند و این اجتناب ناپذیر است. تفاوت میان کسانی که در شغل و حرفه‌شان شاخص هستند و کسانی که همرنگ جماعت می‌شوند، در این است که در زمان رویارویی با این موقعیت‌های بحرانی و سخت، چه تصمیمی می‌گیرند. آیا دچار شک و تردید می‌شوند و از راهشان باز می‌گردند؟ یا با اقتدار به سمت جلو حرکت می‌کنند؟

من یک یادآور ذهنی دارم که به من کمک می‌کند بر این موانع فائق بیایم؛ و به این صورت است که من خودکارم را درست جلوی چشمانم نگه می‌دارم و به مخزن جوهرخودکار چشم می‌دوزم، سپس آن را روی میز می‌گذارم و به شکل کلی آن نگاه می‌کنم. این راه حل سریعی است که به من یادآوری می‌کند باید به زندگی هم با همین دید نگاه کنم. صرفا بر زمان حاضر و موقعیت فعلی چشم ندوزید، و به تصویر کلی‌تر فکر کنید. شاید چالش‌هایی که این‌روزها با آنها روبرو هستید، برایتان بی‌معنی باشند؛ اما امید داشته باشید که در طولانی مدت، آنها صرفا مانند نقطه‌ای روی صفحه‌ی رادار خواهند بود. تکیه بر این دیدگاه و امیدواری، به شما کمک می‌کند که در زمانها و موقعیت‌هایی که دیگران از راه برمی‌گردند، با عزم راسخ و اقتدار به راهتان ادامه دهید. برخلاف باور عموم، افرادی که به موقعیت‌های بزرگ دست پیدا کرده‌اند، لزوما باهوشتر نبوده‌اند، از تحصیلات بالا برخوردار نبوده و ارتباطات قویتری نداشته‌اند؛ بلکه آنها صرفا با انگیزه‌تر و سختکوش‌تر بوده اند. به جز این، افراد موفق این را می‌دانند که برای رسیدن به قله‌های مرتفع، اول باید کارهای مرتبط با اهدافشان که تمایلی به انجامشان ندارند را انجام بدهند.

قضیه صرفا خود انضباطی نیست، بلکه پیش گرفتن روش‌های جدیدی از تفکر است که به ساده‌سازی انضباط کمک می‌کند. و زمانی که شما این عادت، یعنی انجام کارهایی را که دیگران متمایل به انجامشان نیستند را در خودتان پرورش بدهید، وارد جاده‌ای می‌شوید که مستقیما شما را به سوی موفقیت هدایت می‌کند.

7 ابزار طلایی برای موفقیت

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

همانطور که در مقاله بالا به آن پرداخته شد نظم یکی از عامل های مهمی است که حتما در مسیر موفقیت به آن نیاز دارید. نظم و خود انضباطی سبب می شوند تا برنامه های شما با احتمال شکست کمتری اجرا شوند و شما با اطمینان بیشتری قدم بردارید. بدون داشتن نظم و خود انضباطی مسیر پیش روی شما بیشتر شبیه به یک هزار تو می شود که گذشتن از آن بسیار دشوار است. اگر میانه خوبی با نظم و خود انضباطی ندارید و به دنبال رسیدن به اهدافتان هستید، باید هر چه سریعتر برای تبدیل آن ها به یک عادت در خودتان دست به کار شوید. در آکادمی بازار می توانید مهارت های ضروری برای تبدیل به فردی موفق را مانند خود انضباطی، برنامه ریزی، مهارت نه گفتن و … بیاموزید و با قدرت هر چه تمام تر به سوی اهدافتان گام بردارید. برای شروع می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ استاد احمد محمدی شرکت کنید: 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *