مقالاتموفقیت / انگیزشی

خود انگیزشی چیست و چرا بدون آن موفق نمی شویم؟

کری کریسوود (Kerry Creaswood) نویسنده‌ای جوان و بلند پرواز اهل ساوانا، جورجیا است. او سبک‌های مختلف هنری را دوست دارد و فکر می‌کند که هر چیزی که بتوانیم تصور کنیم، به وقوع می‌پیوندد.

بسیاری از افراد باهوش، در زندگی، در کار و در روابط شان با شکست مواجه می‌شوند. بسیاری از افراد باهوش از فرصت‌های موفقیتی که برایشان پیش می‌آید استفاده نمی‌کنند. بسیاری از افراد باهوش، یک فرصت استثنایی که به دست آورده‌اند را تبدیل به شکست کرده‌اند. بسیاری از افراد بسیار باهوش، مدارک و مهارت‌هایشان را روی هم انباشته‌اند و همچنان موفقیتی که از آنها توفع می‌رود را به دست نیاورده‌اند. و به نظر شما، عموما دلیل اصلی ناموفق بودن چیست؟

کمبود خود انگیزشی!

تمام آن استعداد‌ها و فرصت‌ها و دانشی که از کتاب ها آموخته‌اید، بدون وجود انگیزه‌ای برای استفاده از آن‌ها، هیچ است. در اینجا 10 دلیل برای این‌که چرا خود انگیزشی تنها روش برای دستیابی به موفقیت است، مطرح می‌شود.

خود انگیزشی چیست؟

اگر به یک بچه بگویید که در صورت جمع کردن اسباب بازی هایش، پاداشی می‌گیرد (یا اگر این کار را نکند تنبیه می‌شود) انگیزه‌ای برای آن کار پیدا می‌کند. کسی از بیرون و از خارج از ذهن او این انگیزه را برایش ایجاد کرده است. اگر آن انگیزه‌ی خارجی وجود نداشته باشد، احتمالا آن بچه به آن سرعت اسباب بازی‌هایش را جمع نمی‌کند. یک بچه خود انگیزشی ندارد. وقتی که ما بالغ می‌شویم، هر کداممان به  یک فرد خودهدایتگر تبدیل می‌شویم. تمام انگیزه‌هایمان برای دستیابی به چیزها جمع می شود. گاهی هم نمی شود. اگر ما خودهدایتگر نشویم، به موفقیت نخواهیم رسید، و دلیل آن این است:

1. بدون خود انگیزشی، اهداف تنظیم نمی‌شوند

افراد موفق، اهدافی تنظیم می‌کنند و آن‌ها را دنبال می‌کنند. آن اهداف از درون شخص، و بنا بر علایق او  سرچشمه می‌گیرند. اگر هدفی تعریف شده باشد هم فردی که خود انگیزشی ندارد، اهداف بسیار کوتاه و گذرایی تعیین خواهد کرد. مانند پیدا کردن شغلی که بتواند با آن از پس مخارجش بربیاید یا برای رفتن به یک سفر با یک دوست پس اندازی جمع کند. آن‌ها اغلب کوچک و کوتاه مدت هستند.

2. بدون خود انگیزشی، هیچ برنامه‌ای ایجاد نمی‌شود

اگر یک فرد بدون انگیزه بتواند یک هدف بلند مدت هم تعیین کند، در مرحله‌ی بعدی نخواهد توانست برای رسیدن به آن برنامه ریزی کند، و آن هدف صرفا یک رویا برای “یک روزی” خواهد بود. شخصی که با انگیزه است، یک برنامه‌ی دقیق عملی تعیین می‌کند، دائما آن برنامه را بازنگری می‌کند، در صورت نیاز تغییراتی اعمال می کند و در مسیر می‌ماند.

3. بدون خود انگیزشی، ریسک پذیری هم وجود ندارد


افراد موفق گاهی ریسک می کنند. در واقع، آن‌ها به سوی ریسک جذب می‌شوند، چون می‌دانند که در غیر آن صورت، راکد می‌مانند و پیشرفت نمی‌کنند. افراد بی‌انگیزه همیشه بهانه‌هایی برای فرار از ریسک پیدا می‌کنند، و آن بهانه‌ها و اتهامات را توجیهی برای عدم پیشرفت خود می‌دانند: الان وقت مناسبی نیست؛ دیگران در آن زمینه تلاش کردند و شکست خورده‌اند؛ دوستم می‌گوید این ایده‌ی احمقانه‌ای است؛ خانواده‌ام از من حمایت نمی‌کنند.

4.  بدون خود انگیزشی، خوش‌بینی وجود ندارد

خوش‌بینی، باور امید به آینده است، و شور و اشتیاق و انرژی لازم را برای ادامه‌ی راه تامین می‌کند. افراد باانگیزه، درمورد آینده‌شان خوشبین هستند . افراد بی‌انگیزه احساس ترس و نا امنی درمورد آینده دارند، بنابراین می‌خواهند در منطقه‌ی امنشان بمانند و در آنجا احساس راحتی و امنیت داشته باشند و ترس از آینده‌ی نامعلوم آزارشان ندهد.

روش هایی که با آن می توانید انگیزه خود را دوبرابر کنید
بخوانید

5. بدون خود انگیزشی، دیگران همواره متهمند

شخص با انگیزه، می‌داند که تنها خود او مسئول موفقیت‌ها و شکست‌هایش است. وقتی که با شکست مواجه می‌شود، می‌تواند به آن بازگردد و روی آن فکر کند، اشتباهش را پیدا کرده و رفتار و شرایط را عوض کند تا به آن موفقیت مد نظر دست پیدا کند. فرد بی‌انگیزه، مرتب دیگران را مسبب شکست‌ هایش می‌داند و بنابراین، هیچوقت نمی‌تواند به عقب برگردد و ایراد کارش را متوجه شود.

No Self-Motivation, No Success – Here’s 10 Reasons Why docx

6. بدون خود انگیزشی، مسیری برای دنبال کردن نخواهد بود

فرد با انگیزه، وقتی که مسیر خود به سوی موفقیت را مشخص می‌کند، دست از حرف زدن برمی‌دارد و اقدام می‌کند. او لیستی از کارهای روزانه تهیه می‌کند و هر روزی که از خواب برمی‌خیزد، برنامه‌ای برای انجام دادن دارد. فرد بی‌انگیزه، شاید اقداماتی در جهت انتخاب مسیرش انجام دهد، اما مرتب درباره‌ی کارهایی که قصد انجامشان را دارد صحبت می‌کند، و هیچ‌وقت کاری در آن راستا انجام نمی‌دهد.

7. بدون خود انگیزشی، اعتماد به نفس هم نخواهد بود

شخص با انگیزه به دلیل اقداماتی که انجام داده، و موفقیت‌های هرچند کوچکی که به دست آورده است، اعتماد به نفس بیشتری برای اقدام کردن و ادامه دادن و روبرو شدن با چالش‌های بزرگتر دارد. افراد بی‌انگیزه نمی‌توانند اعتماد به نفسشان را تقویت کنند و با یک چالش روبرو شوند.

8. بدون خود انگیزشی، هیچ اشتیاقی وجود ندارد

 شور و اشتیاق، از یک احساس عشق و آرزوی عمیق به چیزی که یک فرد به آن متعهد است و دنبال می‌کند ایجاد می‌شود. افراد با انگیزه، می‌توانند اشتیاق را احساس کنند و همین، آن‌ها را در راه‌های سخت و ناهموار استوار نگاه می‌دارد. افراد بی‌انگیزه، به محض اینکه یک مانع بر سر راهشان قرار بگیرد، سریعا التهاب آن شور و اشتیاق در آنها خاموش می‌شود، چون هیچ احساس آرزومندی درونی در آنها وجود ندارد که باعث به جلو راندنشان شود.

9. بدون خود انگیزشی، تمرکز وجود ندارد

افراد بی‌انگیزه، به راحتی دچار حوا‌س پرتی می‌شوند و تمرکزشان را از دست می‌دهند. آن‌ها ممکن است پروژه‌ای را شروع کنند و آن را ناتمام رها کنند. آنها در زندگی هم همینکار را می‌کنند. هدفی را مشخص می‌کنند، شروع به برنامه‌ریزی و  اقدام می‌کنند، و بعد اتفاقات و شرایط، فکرشان را از آن هدف یا وظیفه منحرف می‌شود. شخص با انگیزه هرگز چشم از هدفش بر نمی‌دارد، و تحت هر شرایطی ذهنش را متمرکز نگاه می‌دارد و به جلو حرکت می‌کند.

راهکار هایی برای دستیابی به اهداف غیر ممکن
بخوانید

10. بدون خود انگیزشی، فرصت‌ها از دست می‌روند

شخص با انگیزه، به دلیل اشتیاقی که برای کارش و اهدافی که تعیین کرده، حتی گاهی برای ارتقاء آنها به سراغ غریبه‌ها هم می‌رود. او از هر فرصتی برای ارتباط با آدم‌های هم فکر استفاده می‌کند، و سعی می‌کند با آدم‌های با‌انگیزه‌ی دیگر معاشرت کند. تمام این دوستی‌ها و ارتباطات، فرصت‌هایی را برای شراکت، سرمایه گذاری، و هر نوع پشتیبانی فراهم می‌کند. افراد بی‌انگیزه، به دنبال این ارتباطات نیستند و فرصت‌ها را از دست می دهند. اشتیاق، حرکت، برنامه‌ریزی، تمرکز، و اقدامات پایدار، خصیصه‌ها و نشانه‌های افراد با انگیزه است. و اینها چیزهایی هستند که هر فرد موفق به عنوان کلیدهای موفقیت به ما می‌گوید. هرکدام از آن‌ها شروع متفاوت و زندگی متفاوتی داشته‌اند، اما همه‌ی اینها در قلمرو یک چیز است: خود انگیزشی

مهارت و عادت خود انگیزشی از مواردی است که افراد موفق در آن بیشتر از سایر مهارت هایشان حرفه ای هستند.  بدون خود انگیزشی شاید بتوان به هدف های کوچک و کوتاه مدت دست یافت، ولی دستیابی به اهداف عالی و بلند مدت ناممکن است. با خود انگیزشی است که می توان سایر مهارت ها و عادات افراد موفق را در خود تقویت نمود. در مقاله فوق به خوبی توضیح داده شد که اگر خود انگیزشی در فرد وجود نداشته باشد، چه پیامدهایی خواهد داشت.

حال که برای یادگیری خودانگیزشی به اندازه کافی دلیل و انگیزه دارید! بهتر است در سمینار موفقیت شرکت نمایید. در این سمینار استاد احمد محمدی به شما خواهند آموخت که چگونه تبدیل به فردی خود انگیزش گردید.  در این صورت است که در مسیر پیشروی به سوی اهداف خود، خواهید دانست که چه باید انجام دهید و در هنگام شکست یا ناامیدی ها چگونه بر مشکلات غلبه نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می دهد
ترفند هایی موثر برای ایجاد و حفظ انگیزه در خود
7 روش برای تداوم انگیزه در نوشتن پست های وبلاگی
4 تمرین شگفت انگیز برای افزایش انگیزه در مسیر اهداف
چرا برخی از افراد اغلب بی قرار و کم‌ حوصله‌ اند؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 9 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن