چگونه خود-انضباطی و تمرکز بهتری داشته باشیم؟

خود-انضباطی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

همیشه می‌شنویم که این سئوال پرسیده می‌شود: “چگونه خود-انضباطی و تمرکز را بهتر کرد؟” این سئوال زمانی به وجود می‌آید که افراد با موقعیت‌هایی مواجه می‌شوند که به این مهارت‌ها نیاز دارند و می‌بینند که مهارت‌های لازم را ندارند. اگر می‌خواهید این مهارت‌ها را اجرایی سازید باید آن ها را پرورش دهید. این مهارت‌ها در مدارس آموزش داده نمی‌شوند و اغلب مردم هم نمی‌دانند که چگونه باید این مهارت‌ها را بیاموزند. علاوه بر این ما هر روز در موقعیت‌هایی قرار می‌گیریم که برایمان حواس‌پرتی ایجاد می‌کند و اجازه تمرکز را به ما نمی‌دهد و  نظم ما را از بین می‌برد.

اگر از مردم درمورد نظم و تمرکز بپرسید  همگی این نظر را دارند که این مهارت‌ها امور ضروری و مهم زندگی هستند. با این وجود ماهر شدن در این امور را سخت می‌دانند. آن ها تصورشان این است که پیشرفت کردن در این مهارت‌‌ها به وقت و تلاش بسیاری نیاز دارد و نمی‌خواهند که در این راه سرمایه‌گذاری بکنند. درست است که پیشرفت در این دو مهارت نیازمند وقت و تلاش است اما این کار غیر ممکن نیست. مردم ساعت‌ها در روز را به تماشای تلویزیون، ارسال پیامک و صحبت کردن با تلفن همراه اختصاص می‌دهند. اما:

پیشرفت در مهارت خود-انضباطی و تمرکز تنها به اندکی از این زمان نیاز دارد. آیا اختصاص دادن زمان کوتاهی به این کار اینقدر دشوار است؟ برای این کار تنها نیاز دارید که مدیریت زمان را بیاموزید تا برای کسب هر مهارتی زمان کافی را در اختیار داشته باشید. استاد احمد محمدی مدیریت زمان، یکی از ابزارهای موفقیت را در سمینار موفقیت به شما خواهند آموخت.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

  • “ذهن منظم شادی را به همراه دارد و ذهن مشوش رنج می‌کشد.”  «دالایی لاما»
  • ” برخی از مردم نظم را کار سختی می‌پندارند. برای من نظم نوعی آزادی برای پرواز است.” «جولی اندروز»
  • ” اگر هنگام تجربه سختی‌ها در زندگی بر شدنی‌ها تمرکز کنید، می‌توانید چشم‌اندازتان را نسبت به زندگی مثبت کنید، استرستان را کاهش دهید و به دستاوردهایی که به دست آوردنشان سهل نیست، فکر کنید.”  «کارتن پولسیفِر»
how to concentrate better

تکنیک‌های ساده‌ای برای پرورش مهارت‌های خود-انضباطی و تمرکز وجود دارند. این تکنیک‌ها واقعاً اثربخش هستند چراکه خودم شخصاً از آن ها استفاده کرده‌ام و افرادی هم که این تکنیک‌ها را به کار بسته‌اند از تأثیر آن ها برای من گفته‌اند. بخش دشوار تکنیک خود-انضباطی و تمرکز این است که به رغم وسوسه شدن به توقف کردن تلاش خود، بتوانید به پرورش این مهارت‌ها ادامه دهید. این هم مهم است که به نجواهای درونی خود گوش ندهید و به مقاومت کردن ذهنتان توجهی نکنید چراکه  ذهن تغییر و منظم بودن را دوست ندارد. یکی از شیوه‌ها برای باقی ماندن در این مسیر و تسلیم نشدن این است که اغلب به خودتان یادآوری کنید که به چه علت به این مهارت‌ها نیاز دارید و چگونه آن ها در زندگی به کمک شما می‌آیند.

نظم و تمرکز به شما کمک می‌کند پشتکار خود را در هر کاری که به آن مشغول هستید، بالا ببرید. این مفیدترین مهارتی است که شما را در رسیدن به راه‌حل‌ها توانمند می‌سازد و سریع‌تر  به اهداف و آرزوهایتان می‌رساند. هرچه نظم و تمرکز بهتری داشته باشید، آسان‌تر می‌توانید به هر آنچه که می‌خواهید دست پیدا کنید.

در عصر امروزی، اینترنت منبع مفیدی برای کسب اطلاعات است. درباره این دو موضوع نیز می‌توانید در اینترنت جستجو کنید و البته کتاب‌های بسیاری هم در این زمینه وجود دارند که حتماً کاربردی خواهند بود. در کتاب ” اراده و خود- انضباطی را تقویت کنید” نوشته‌ی رِمِز ساسون تمرین‌های ساده‌ای ارائه شده است که به ما کمک می‌کند تا مهارت خود-انضباطی و اراده را بهبود دهیم. این تمرین‌ها تابع شرایط و زمان خاصی نیست و می‌توان در هر زمانی آن ها را انجام داد. با انجام این چند تمرین ساده نه تنها مهارت اراده و خود-انضباطی خود را بهتر می‌سازید بلکه توانایی تصمیم‌گیری‌تان را بالا می‌برید، راه غلبه بر تنبلی و به تعویق انداختن کارها را یاد می‌گیرید، قدرت درونی، صبر و تحمل شما  افزایش می‌یابد.

باز هم تأکید می‌کنم که هر فردی می‌تواند خود را به داشتن نظم و تمرکز در هر سنی عادت دهد و هر قدر هم که بتواند در این زمینه پیشرفت داشته باشد، ارزشمند است. این پیشرفت بستگی به سعی و تلاش فرد دارد. پس شما هم شروع کنید.

روش‌ های افزایش و تقویت تمرکز

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

بنابراین منظم بودن و داشتن تمرکز بر روی کاری که می خواهید انجام دهید، از جمله مواردی هستند که به سرانجام رسیدن آن کار و موفقیت شما کمک می کنند. مهارت هایی که کاملاً اکتسابی هستند و تنها با کاربرد تعدادی تکنیک ساده و صرف زمانی اندک می توانید این مهارت ها را در خود تقویت نمایید. پیشنهاد می کنم با شرکت در سمینار موفقیت، از آموزه های استاد احمد محمدی در رابطه با تقویت مهارت های مورد نیاز برای موفقیت و دستیابی به اهداف از جمله مهارت‌های خود-انضباطی و تمرکز بهره مند گردید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک نمایید. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *