مقالاتموفقیت / انگیزشی

حتی دشمنانتان هم می توانند درس هایی به شما بیاموزند

چطور می‌توان چیزهای مثبتی از “دشمنان” آموخت؟

 • اول از همه، آنها به شدت با شما صادق هستند، زیرا نیازی به تملق و چاپلوسی برای حفظ ارتباط دوستی‌شان با شما ندارند.
 • دوم اینکه، شما برای آنها اهمیت دارید. گاهی اوقات حتی بیشتر از دوستانشان برای آنها مهم هستید زیرا بیشتر دشمنانتان خودشان را بر اساس حس حسادتی که در بین شما هست ارزش گذاری می‌کنند.
 • سوم، در این دنیا هیچ‌کسی وجود ندارد که نتواند چیز مثبتی به شما بیاموزد.

حالا می‌خواهیم این 10 مورد را بررسی کنیم:

 1. خود را بر اساس استانداردهای شخصی خودتان ارزش‌گذاری کنید

هرچقدر هم تلاش کنید، نمی‌توانید همه را راضی نگه دارید یا کاری کنید که تمام افراد شما را دوست بدارند. بنابراین، اینکه هدفتان در زندگی راضی نگه داشتن دیگران باشد، به هیچ عنوان روش درستی نیست؛ و به یاد داشته باشید که تنها کسی که باید از زندگی شما راضی باشد، خودتان هستید. عزت نفس، یک روش زندگی و یک طریق زیستن است، و چیزی نیست که شما صاحب آن بوده یا از آن بی‌بهره باشید.

 1. عدم پذیرش، یک اتفاق گذرا و تکرار شونده است، پس بیش از 20 ثانیه فکرتان را مشغول آن نکنید

به یک گروه جدید بپیوندید، راه دیگری برای دستیابی به خواسته‌تان پیدا کنید و به این صورت، پیشامد قبلی را به فراموشی سپرده و مسیرتان را ادامه دهید. پذیرفته نشدن و جواب رد شنیدن شکست نیست؛ صرفا یک پاسخ است و زمانی که یک پاسخ برای شما خوشایند نیست، سوال یا نحوه‌ی پرسیدن آن یا فردی که سوال را از او می‌پرسید عوض کنید و به سراغ افراد دیگری بروید.

 1. پذیرش خود واقعی آدمها _همانگونه که هستند_ باعث می‌شود زندگی شادتری داشته باشیم، تا اینکه بخواهیم تمام افراد را اصلاح کنیم، حتی اگر برحق باشیم

نیاز به اظهار و اثبات برحق بودنتان، پایان دهنده مسیر ارتباطات مثبت شماست. حصول این علم که چطور با دشمنانتان موثر و درست رفتار کنید، برایتان منافع زیادی دارد. از جمله اینکه شما را بر هنر ارتباطات مسلط می‌کند و می‌توانید با دوستان و نزدیکان و افراد دیگر نیز بهتر ارتباط برقرار کنید.

 1. درباره‌ی دیدگاه دیگران نسبت به خودتان، اطلاعات بیشتری کسب کنید

دشمنان شما، دست روی نقطه ضعف‌های شما می‌گذارند و از نقاط قوتتان هراس دارند؛ آنها مثل کارتونیستی هستند که کاریکاتور شما را می‌کشد، بر روی ویژگی‌های خاص و تفاوت هایتان تاکید می‌کنند و ویژگی‌های عادی را در سایه رها می‌کنند و هیچ اشاره‌ای به آنها نمی‌کنند. دقت داشته باشید که کسب اطلاعات درباره‌ی دیدگاه دیگران نسبت به شما، صرفاً وسیله ای برای اصلاح و بهبود خودتان، و تبدیل شدن به یک شخصیت مطلوب در جامعه است، و به هیچ عنوان نباید آن را معیار ارزش‌گذاری خود قرار داد.

 1. پیشرو بودن در زندگی، از جایی شروع می شود که شما در چیزی نمونه باشید

مردم _به طور عام_ آدم های خوبی هستند و نیاتشان هم خوب است. به هرحال؛ خوب بودن و نیت خوب داشتن، تا وقتی که آن فرد نداند که باید چطور رفتار کند و چه تمریناتی باید برای بروز دادن خصایص و ویژگی‌های خوبش انجام دهد، هیچ ارزشی ندارد. افراد می‌توانند به یک شخص به عنوان سرمشق نگاه کنند و بیاموزند که چطور می‌توان خوب بود و به نیات و مقاصد خوب تحقق بخشید. این فرصت، علم و اراده در اختیار بیشتر مردم قرار داده می‌شود، اینکه رفتار خوب و در کل خوب بودن را به جای بدی برگزینند، انتخاب خودشان است.

Even Your Enemies Can Teach You Things

 1. از یک سوراخ دوبار گزیده نشوید

اعتماد، چیز شگفت‌انگیزی است. وقتی به کسی اعتماد می کنید، احساس آرامش و لذت به شما دست می‌دهد؛ سعی کنید خودتان را از این احساس فوق‌العاده محروم نکنید. وقتی نوبت به دشمنانتان می‌رسد، به آنها اعتماد کنید! اطمینان داشته باشید که آنها دقیقا همان کارهایی که در گذشته انجام داده‌اند را پی خواهند گرفت و باز همان کارها را انجام خواهند داد.

 1. تفکر مثبت درباره دشمنانتان

اگر شما به طور ذاتی از تفکر مثبت منسجم برخوردار نیستید، باید آن را بیاموزید و دشمنانتان می‌توانند بهترین زمین برای تمرینات شما باشند. این بدان معناست که به چالش کشیدن خودتان برای توجه، دقت و درنظر گرفتن جنبه‌ی مثبت افراد و چیزها، نوع تفکر و نگرش شما را به سمت مثبت‌نگری و مثبت‌اندیشی سوق می‌دهد. چه چالشی بهتر از جستجوی نکات مثبتی که در دشمنانتان وجود دارد؟

 1. قدرتتان را در حفظ آرامش تقویت کنید

دشمنانتان نه تنها برای تمرین مثبت‌اندیشی مناسبند، بلکه برای کنترل خشم و حفظ آرامش نیز می‌توان از حضور آنان بهره برد. این موقعیت نه تنها برای تمرین، بلکه برای دیدن نتیجه هم بسیار مفید است، و می‌توانید در طی آن یک بازخورد واقعی و فوری را به دست آورید.

 1. گذر زمان، افراد را تغییر می‌دهد

شما نسبت به 5 سال، یا 10 سال گذشته چقدر تغییر کرده‌اید؟  همه‌ی ما پیوسته درحال تغییر و تکامل هستیم. ما ذات و ماهیت خود و هسته‌ی درونی‌مان  را حفظ می‌کنیم، اما دیدگاه‌ها، نظرات، سلایق، و حتی دوستان و دشمنانمان در طی مسیر زندگی تغییر می‌کنند. به خودتان و دیگران اجازه‌ی تغییر بدهید و انتظار آن را داشته باشید؛ اگر 10 سال پیش یکی از دشمنان شما ارزش و اخلاقیاتتان را زیر سوال برده است و حرفهای ناخوشایندی از او شنیده‌اید، دلیل بر این نیست که در حال حاضر نیز همچنان همان نظر و دیدگاه را راجع‌به شما داشته باشد.

تصور کنید دوستی که از دوران دبستان شما را می‌شناسد، اصرار بر حرفی داشته باشد که شما در آن دوران به او گفته‌اید، مثلا اینکه هیچ علاقه‌ای به پرتقال ندارید و عاشق سیب هستید. او تا آخر عمرتان مرتبا برایتان سیب بیاورد و این نکته را برای دیگران نیز تعریف کند، ولو اینکه شما در حال حاضر از سیب بیزار باشید. اصلا چطور جرات می‌کنید نظر و سلیقه‌تان را تغییر دهید؟

 1. خودتان را از بند هرگونه قضاوت برهانید

تمرین ترحم، همدلی، درک و همدردی با دشمنانتان، فرصت و دانشی را در اختیار شما قرار می‌دهد که بر مبنای آن بتوانید با خودتان رفتار بهتری داشته باشید، و به صورت موثرتر و راحت‌تری این احساسات را درمورد خودتان و کسانی که دوستشان دارید نشان بدهید.

حالا اگر شخصی هست که با او رابطه‌ی خوبی ندارید و دلتان می‌خواهد خصومت و ناراحتی‌تان را از او کنار بگذارید، با آن فرد تماس بگیرید و بگوئید: “سلام، من می‌خواهم بابت تمام درس‌هایی که از شما گرفته‌ام تشکر کنم. بهترین آرزوها را برایتان دارم! “

زندگی هنر تبدیل تهدیدها به فرصت هاست. همواره در اطراف شما کسانی هستند که دائما در حال مخالفت با شما هستند. حتی در نزدیکترین افراد خانوادتان نیز می توانید آنها را بیابید. نحوه برخورد شما با این افراد تا حد زیادی به نگرش شما بستگی دارد. شما می توانید از بازخوردهای منفی آنها سرخورده شوید و یا اینکه می توانید با تغییر نگرش تان از آنها به نفع خودتان استفاده کنید. به این نکته نیز توجه کنید که همه تلاش مخالفان شما در جهت جلوگیری از موفقیت شماست پس این را بدانید که بهترین انتقام موفقیت است. از این رو ما در آکادمی بازار قصد داریم تا نحوه تغییر نگرش را به شما بیاموزیم. یکی از فاکتور های لازم برای موفقیت تغییر نگرش و داشتن دیدی مثبت است وگرنه با داشتن ذهنی منفی قادر به پیمودن راه موفقیت نخواهید بود. توصیه می کنیم برای گام اول، ابتدا در سمینار بزرگ موفقیت استاد احمد محمدی شرکت کرده و با دستورالعمل های لازم برای رسیدن به رشد فردی، اجتماعی، شغلی و …بیشتر آشنا شوید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

مطالب مرتبط

با عادت‌ به تعویق انداختن کارها برای همیشه خداحافظی کنید
تفکرات و باورهای محدودکننده ، مانع اصلی موفقیت
یک ثروتمند خودساخته شوید
با عادت‌ های خوب افراد موفق آشنا شویم
چگونه از زمان حال لذت ببریم؟
خلاصه کتاب قدرت لحظات نوشته چیپ هیث و دن هیث
خلاصه کتاب « قدرت اعتماد به نفس » نوشته برایان تریسی
چگونه خواسته خود را خلق کنید
همیشه تشنه موفقیت و پیشرفت باش
خودتان را آماده کنید
معرفی کتاب ” شعار برند، شیپور جنگ ” نوشته لورا ریس
خلاصه کتاب” چگونه در فروشندگی از شکست به موفقیت رسیدم” نوشته فرانک بتگر
بازدهی خود را افزایش دهید
کتاب ” رشد فروش ماورایی ” نوشته جک دیلی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن