مقالاتموفقیت / انگیزشی

جف بزوس و راز میلیاردر شدنش

رازهای رسیدن به موفقیت فقط در دستان افراد موفق و ثروتمند نیست، خیلی از ما آنها را میشناسیم یا شنیده‌ایم، اما تعداد کمی از ما هستیم که آنها را در زندگی روزمره خودمان به کار می‌بریم و به آنها پایبند می‌مانیم. جف بزوس یکی از اشخاصی است که علاوه‌ بر اینکه رازهای موفقیت را در زندگی خود اجرا کرده است ، حتی رازهای جدیدی نیز برای خودش ساخته، و او ثروتمندترین فرد جهان  است. طبق آخرین آماری که فوربس در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد،جف بزوس با ثروتی در حدود ۱۱۲میلیارد دلار، یکی از ثروتمندترین افراد جهان شناخته شده است. اما یقینا او به سادگی به این جایگاه نرسیده است.

جف بزوس یک مولتی میلیاردر و یک فرد موفق خودساخته می باشد. او کسب‌وکارش را از صفر آغاز کرد و آن را به یکی از بزرگترین فروشگاهای آنلاین دنیا تبدیل کرد. داستان موفقیت جف بزوس از گاراژ خانه‌اش در سال ۱۹۹۴ آغاز شد و تا آمازونی که اکنون شاهده رشدش هستیم، ادامه پیدا می‌کند. سایت آمازون، که کارش را از یک کتاب فروشی آنلاین آغاز کرد، برای همیشه فضای فروشگاه‌های اینترنتی پس از خود را تغییر داد. جف بزوس تصمیم گرفت که به جای تاسیس یک فروشگاه کتاب آنلاین، یک مجموعه ی بزرگ از تمام کالاها خلق کند.

اگر شما نیز به دنبال رازهای رسیدن به موفقیت می گردید و قصد دارید کسب‌وکار خودتان را راه بیندازید یا آن را رونق دهید این توصیه‌ها از ثروتمندترین فرد جهان یعنی جف بزوس را به خاطر بسپارید:

جف بزوس و راز میلیاردر شدنش

۱. همیشه و هر زمان به فلسفه «اولین روز» پایبند باشید

ایده « اولین روز» در روزهای ابتدایی بنا کردن آمازون به ذهن جف بزوس رسید. این فلسفه بیان میکند که همه ی کارمندان و اعضای آمازون همیشه باید این ذهنیت را درون خود داشته باشند که در اولین روز احداث شرکت قرار دارند . بزوس می‌گوید: دومین روز از احداث شرکت برابر با سکون است که نتیجه به دست آمده از آن انجام امور نامربوط و در نهایت مرگ آن کسب‌وکار می باشد . جف  بزوس بر این باور است که یکی از رازهای موفقیت شرکت آمازون همین طرز فکر است.

این فلسفه سبب می‌شود که شرکت و کارمندانش به صورت مداوم به دنبال آینده‌نگری و پیشرفت کارشان باشند و برای دست یابی به خواسته‌هایشان قدم‌های محکم و جسورانه بردارند.

5 دلیلی که ثابت می کند چرا باید اهداف غیرواقع‌بینانه داشته باشید
بخوانید

۲. مشتری‌محور باشید

از دیگر رازهای مهم موفقیت در کسب‌وکار، داشتن دغدغه مشتری و برطرف کردن نیازهای اوست. جف بزوس بر این  باور است که باید روی مشتریان متمرکز بود، نه بر روی رقبا. جف می‌گوید: «به جای اینکه به دنبال راه‌هایی برای از میان برداشتن رقبا یا جلو زدن از آنها باشید، به دنبال راه‌هایی باشید که سبب شود مشتریان‌تان به هیجان ‌آورده شوند و آنها را راضی می‌کند. با این کار شما می‌توانید در بازار اول  باشید . بازار خودتان را بشناسید و آگاهی داشته باشید که مشتریان به دنبال چه چیزی هستند. اگر چیزی که می‌خواهند را به آنها بدهید، آنها بار دیگر هم به سراغتان می‌آیند و این رویه شما و کسب‌وکارتان را نجات می‌دهد.

بزوس در سال ۲۰۱۷ برای سهامدارانش نوشت: چیزی که در مورد مشتریان برایم جالب توجه است، این است که آنها به شکل های مختلف و عجیبی همیشه ناراضی هستند. انتظاراتشان هیچ گاه ثابت نیست و دائما افزایش پیدا می‌کند. در این دنیا نمی‌توانید یک شرکتی را راه‌اندازی کنید و بعد گوشه‌ای بنشینید و استراحت کنید. زیرا مشتریان این اجازه را هرگز به شما نمی‌دهند.

جف بزوس و راز میلیاردر شدنش

۳. خودتان را همیشه ۸۰ ساله تصور کنید

در دنیای پر از رقابت امروزی، فهمیدن اینکه کدام فرصت برای کسب‌وکارمان ما مناسب و بهتر است و کدام مناسب نمی باشد، کاری سخت و بسیار دشوار است. چطور باید متوجه شویم که کدام راه را انتخاب کنیم؟ یکی از رازهای موفقیت جف بزوس هم تشخیص دادن درست این موارد است.

قبل از راه‌اندازی آمازون، بزوس شغل خوبی در بخش سرمایه‌گذاری داشت، وقتی ایده فروشگاه آنلاین به ذهنش ختور کرد، دریافت که اینترنت به سرعت در حاله رشد و همگانی شدن است و این را می‌دانست که پتانسیل بسیار بالایی در آن وجود دارد، اما چطور او جرات کرد و شغل ایده‌آل خودش را کنار گذاشت؟ بزوس می‌گوید: یکی از بزرگترین حسرت‌های ما معمولا در کارهایی است که هرگز انجام نداده‌ایم و همیشه گوشه ی ذهن‌مان با آنها درگیر می باشیم. من همیشه خود را در سن ۸۰سالگی تصور می‌کنم و از خود این سوال را می‌پرسم آیا از اینکه شانس امتحان نکردن آن را به خودم نداده ام پشیمان هستم؟ اگر پاسخ مثبت باشد، حتما آن کار را انجام می‌دهم. درست مانند سایت آمازون.

نقل‌ قول‌ هایی از کتاب آرامش درونی در زندگی روزمره
بخوانید

جف بزوس و راز میلیاردر شدنش

۴. بهترین افراد را پیدا کنید

رازهای موفقیت در کسب وکار وابستگی بسیاری به افرادی دارد که برای آن کار استخدام می‌شوند . فلسفه جف بزوس این است که او افراد بسیار مناسب را سرکار قرار داده و سهمی از شرکت را به آنها اختصاص می‌دهد تا برای موفقیت شرکت، انگیزه داشته باشند. او در طی نامه‌ای به سهامدارانش در سال ۲۰۱۷ نوشته بود: ( این را می‌دانم که موفقیت آمازون تا حد بسیاری به استخدام و حفظ کارمندان با انگیزه، مربوط می شود. تک تک آنها باید تصور کنند که مالک آمازون هستند، پس باید واقعا هم مالک آن باشند.)

همین کار سبب شده تا اشتیاق کارمندان برای رسیدن به  موفقیت افزایش زیادی پیدا کند. شرکت آمازون حتی به کارمندانش پیشنهاد کرده است که اگر کار در آمازون را دوست ندارند، در صورتی که استعفا بدهد، ۵هزار دلار جایزه می‌گیرند.و او با این کار همه کارمندان بی‌انگیزه را از شرکت جداکرده است و در دیدگاه بلندمدت، سود بسیار زیادی به شرکت سرریز کرده است.

۵. برای موفق شدن، ریسک کنید و شکست را قبول کنید

یکی از رازهای موفقیت در هر کسب‌وکاری، نوع نگاه افراد به آن شکست می باشد. جف بزوس اعتقاد دارد که با وجود امکان شکست خوردن، باید راه‌های بسیاری را امتحان کرد و ریسک‌های حساب شده داشت. او می‌گوید که بدون ریسک کردن هرگز نمیتوان فهمید که چه کارهایی مفید و صحیح و چه کارهایی بی‌نتیجه هستند. بزوس کارش را زمانی که آمازون یک فروشگاه آنلاین کتاب بود آغاز کرد، و فقط ۳۰درصد شانس موفقیت را برای خودش در نظر گرفت و گفت من آماده تمام شدن تمام پولم و شکست کامل بودم و همین موضوع باعث شد آزادی خوبی برای انجام ریسک‌های مختلف را به من بدهد و این یعنی کسب موفقیت های بیشتر.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

یک ثروتمند خودساخته شوید
با عادت‌ های خوب افراد موفق آشنا شویم
خلاصه کتاب قدرت لحظات نوشته چیپ هیث و دن هیث
خلاصه کتاب « قدرت اعتماد به نفس » نوشته برایان تریسی
معرفی کتاب ” شعار برند، شیپور جنگ ” نوشته لورا ریس
خلاصه کتاب” چگونه در فروشندگی از شکست به موفقیت رسیدم” نوشته فرانک بتگر
کتاب ” رشد فروش ماورایی ” نوشته جک دیلی
خلاصه کتاب ” برنامه بازاریابی در یک صفحه ” نوشته آلن دیب
خلاصه کتاب ” ثروتمند ترین مرد بابل ” نوشته جرج ساموئل کلشاسون
خلاصه کتاب ” انگیزش ” نوشته دن آرییلی
خلاصه کتاب “خرید شناسی” نوشته مارتین لیندستروم
خلاصه کتاب ” کار عمیق ” نوشته کال نیوپورت
خلاصه کتاب “برند ماندگار ” نوشته جرمی میلر
خلاصه کتاب ” رسیدن به فروش بیش از حد ” نوشته دنیل پریستلی

شقایق معین نژاد

به زندگینامه افراد موفق در سرتاسر دنیا و رازهای رسیدن آن ها به هدفشان علاقه مندم و مایلم نگرش ها و استراتژیهای مهم موفقیتی اونها رو با بقیه به اشتراک بذارم .

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن