تکنیک ها، ابزارها و توصیه های موفقیت در تصمیم گیری

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

من در تصمیم گیری ضعیف عمل می کنم. مهم نیست تصمیم بزرگی باشد یا یک مساله جزیی؛ من اصلا نمی توانم فکرم را متمرکز کنم و در زمان مناسب، تصمیم درستی بگیرم.

خطرات تعدد گزینه ها و انتخاب ها

بله؛ برخوردار بودن از قدرت انتخاب عالی است؛ بشر در هیچ دوره ای، از این همه گزینه و انتخاب برخوردار نبوده است؛ در هر زمینه ای که فکرش را بکنید، ما می توانیم از میان خیل عظیم گزینه ها، مورد مطلوبمان را انتخاب کنیم.

حتی در سوپرمارکت هم با بی شمار انتخاب مواجه ایم؛ چه محصولی می خواهیم؟ بدون شکر؟ اورگانیک؟ بدون روغن پالم؟ آیا قیمت محصول برایمان مهم تر است یا کیفیت؟ شاید بالاخره تصمیم بگیرید رژیم بگیرید و سراغ غذاهای سالم و رژیمی بروید؟ نان سفید یا نان سبوس دار؟ من کماکان می توانم این لیست را ادامه دهم.

اما باید به شما یادآوری کنم این قضیه، ابعاد منفی هم دارد و تعدد گزینه ها گاهی فقط منجر به گیج شدن و سردرگمی مان می شود. بالاخره همه ی ما کارهای زیاد و در عین حال وقت محدودی داریم  و دیر یا زود، چه بخواهیم و چه نخواهیم، باید تصمیم بگیریم؛ پس باید:

تصمیم دشوار

وقتی پای انتخاب مواد خوراکی و غذا در میان باشد، شاید تصمیم اشتباه برایمان آن قدرها دردسر ساز نشود. اما وقتی مساله ی مهم تری در میان است، دیگر نمی توان به این سادگی از کنار تصمیمات اشتباه و عواقب آن گذشت. در این مواقع، باید دانش و اطلاعاتمان را درباره ی موضوع مورد نظر افزایش دهیم. برای این کار، بهتر است روی برگه کاغذی، مزایا و معایب انتخاب و تصمیممان را بنویسیم.

استاد احمد محمدی
برای موفقیت باید همه تصمیمات و انتخاب‌های بزرگ و کوچک بهبود یابند؛ مخصوصا تصمیمات کوچک.
استاد احمد محمدی

از نصایح و تجارب دیگران غافل نشوید. در اینترنت سرچ کنید. بله؛ گاهی اوقات، ممکن است تصمیم گیری، زمان نسبتا قابل توجهی از ما بگیرد؛ اما وقتی که سرانجام تصمیم گرفتیم، دیگر مطمئن خواهیم بود که بهترین تصمیم ممکن را با توجه به اطلاعات موجود و شرایط حاکم، اتخاذ کرده ایم که این امر، ما را در کنار آمدن با عواقب تصمیم، چه خوب و چه بد، یاری خواهد داد.

تکنیک ها و ابزارها

تکنیک ها و ابزارها

کماکان، بسیاری از صاحب نظران بر این عقیده اند که بهترین تکنیک، گردآوری بیشترین حجم اطلاعات ممکن قبل از اتخاذ تصمیم است؛ برای گرفتن بهترین تصمیم، باید به اطلاعات دقیق، معتبر، به روز و قابل اتکا دسترسی داشته باشیم؛ به این ترتیب، می توانید قاطعانه تصمیم بگیرید؛ تصمیماتی خردمندانه و هدفمند.

تکنیک دیگری که باید در تصمیم گیریتان اعمال کنید، اصل بی طرفی است؛ گردآوری اطلاعات دقیق و درست، و نه صرفا اطلاعاتی که درستی خواسته و انتخاب شما را تایید کنند. سعی کنید تعصبات شخصیتان را برای لحظه ای هم که شده کنار بگذارید و به عنوان شخصی بی طرف، بر اساس واقعیات به پیش بروید. این نکته، بسیار مهم است.

استفاده از بازی هایی که برای بهبود قدرت تصمیم گیری طراحی شده اند، بازی های استراتژی محور، نیز یکی از تکنیک های محبوب است. برخی نیز معتقد به کمک گرفتن از یک مربی هستند؛ یک مربی خوب می تواند مهارت قاطع بودن و تصمیم گیری را در شما تقویت کند.

در عین حال که نمی توان نقش قاطعیت در تصمیم گیری، چه تصمیمات فردی و چه تصمیمات مربوط به سازمان و شرکتتان، را انکار کرد، کارشناسان بر استفاده از هوش عاطفی و به اصطلاح “مهارت های نرم” در فرایند تصمیم گیری تاکید دارند.

در واقع، ما باید در فرایند گردآوری اطلاعات، سعی کنیم از مسائل و ابعاد مختلف ان تصمیم اطلاع پیدا کرده، از شرایط مختلف درس بگیریم، شرایط حاکم را درک کنیم و بتوانیم تصمیمی بگیریم که علاوه بر بعد انفرادی، ابعاد اجتماعی مثبتی نیز به همراه داشته باشد.

قبل از اعلام تصمیم، نتایج نهایی را در ذهنتان تصور کنید، تاثیرات آن بر خود و اطرافیانی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در نتیجه ی نهایی شریک هستند را مجسم کنید و تصمیمی هوشمندانه و در عین حال، خردورزانه بگیرید.

مجددا خاطر نشان می سازم که میزان زمانی که برای آن تصمیم در اختیار دارید را از خاطر نبرید؛ با توجه به چارچوب زمانی ای که تعیین کرده اید، تمام تلاشتان را بکنید و به بررسی جوانب متعدد و مختلف تصمیم بپردازید و در این راه، از درخواست کمک از افراد مطلع و صاحب نظر دریغ نکنید و خودتان را از قدرت خرد جمعی محروم ننمایید.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
7 ابزار طلایی برای موفقیت

زندگی ما تحت تأثیر تصمیم هایمان قرار دارد و جهت آن به سوی موفقیت یا شکست به وسیله ی تصمیم گیری ها و انتخاب های خود ما تعیین می گردد. بسیار مهم است که به هنگام تصمیم گیری هدف های خود را در نظر بگیریم و از تکنیک های مناسب که در مقاله ی فوق هم اشاره شدند استفاده نماییم تا بتوانیم تصمیم گیری های مناسب و هم جهت با اهداف خود داشته باشیم. 

آکادمی بازار همواره در تلاش است تا مهارت ها و ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت از جمله مهارت های تصمیم گیری و مدیریت زمان را به همگان بیاموزد، از این رو در آینده ای نزدیک سمیناری شاد و انگیزشی به نام «سمینار موفقیت» برگزار می نماید. در این سمینار استاد احمد محمدی ابزارها و مهارت های مورد نیاز برای موفقیت و دستیابی به اهداف را به ما آموزش خواهند داد. می توانید همین الان تصمیمی درست بگیرید و با کلیک بر روی لینک زیر از فرصت پیش آمده استفاده و در این سمینار شاد و انگیزشی شرکت نمایید.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *