تفاوت استرس و اضطراب چیست؟ راهکارهای مدیریت آن ها کدامند؟

استرس و اضطراب
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

استرس و اضطراب دو واژه ای که در ظاهر مشابه یکدیگر هستند. اما در واقعیت تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. اما تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

همانطور که می دانید این دو احساس در ظاهر تشابهات زیادی با یکدیگر دارند اما در تعریف تفاوت استرس و اضطراب مشخص هستند. شناخت تفاوت های میان این دو واژه باعث آشنایی هر چه بهتر احساسات فردی شما می شود. شاید شما راهکار بهبود احساسات فردی را ندانید. پس مطالعه مقاله نحوه تقویت احساسات مثبت برای کسب حس رضایت در زندگی را به شما پیشنهاد می دهیم.

هر دو این احساسات منفی می توانند باعث احساساتی ناخوشایند در افراد گردند. این احساسات گاهی می توانند باعث بی خوابی و عصبی شدن شما شوند. شاید این احساسات موانع موجود بر سر راه دستیابی به احساس رضایت در شما باشند. بنابراین در این مقاله در مورد تفاوت استرس و اضطراب و روش های کنترل آن ها صحبت می کنیم.

تعریف استرس

یکی از احساسات انسان که در طول روز به دلیل وجود عوامل مختلف بروز پیدا می کند. همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد، استرس همواره به صورت یک احساس منفی جلوه نمی کند. تفاوت استرس با اضطراب می تواند باعث رشد فکری و تغییر در روند زندگی افراد شود. عوامل به وجود آورنده این تنش می توانند متفاوت باشند. عوامل جسمانی، عوامل محیطی، عوامل ارثی به عنوان بیماری از جمله اصلی ترین عوامل می شود.

استرس در برخی از منابع به اینصورت تعریف شده است: احساسی ناشی از نیازمندی انسان به یک موضوع است که بر اثر سرکوب های مکرر به اینصورت بروز می کند. البته این تعریف بسیار کلی بوده و نیاز به توجه به جزییات در آن می باشد.

در هر حالتی، احساس استرس را می توان از طریق راهکار های ارائه شده در مقالات قبلی کنترل کرد. توجه داشته باشیم استرس همانند بسیاری دیگر از احساسات انسان می باشد و نباید سرکوب گردد. برای سرکوب این احساسات منفی، مقاله با ترک این پنج عادت احساس شادی و رضایت بیشتری از زندگی خواهید داشت ار پیشنهاد می کنیم.

استاد احمد محمدی
پادکست فکرانه – استرس (برای شنیدن Play کنید )

مطالعه بیشتر: نحوه تقویت احساسات مثبت برای کسب حس رضایت در زندگی

مطالعه بیشتر:  مقاله‌ی هدفگذاری و برنامه ریزی برای سال ۹۹

استرس و اضطراب و تفاوت ها
استرس و اضطراب و تفاوت ها

تفاوت استرس و اضطراب چیست؟

همانطور که گفته شد، استرس منابع و عوامل مشخصی دارد، پس از عبور از آن برهه زمانی به پایان می رسد. در واقعیت پس از پایان یافتن یک مسئولیت، این حس افراد پایان می یابد.

اما در موضوع اضطراب این مورد کمی شدیدتر است. یعنی افراد مضطرب معمولا در بیشتر مواقع دچار تنش فکری و بی تابی هستند و نمی توانند تنش خود را کنترل کنند. این افراد حتی پس از پایان مسئولیت و کار محول شده به آن ها، دچار بی تابی هستند.

راهکار:

همانطور که گفته شد برای کنترل استرس ابتدا باید منشا آن را پیدا کنید و پس یافت سر منشا آن باید به فکر کنترل و درمان آن برآیید. اما در هنگام بروز اضطراب این موضوع کمی پیچیده تر می شود و نیاز است تا معالجه توسط افراد متخصص انجام گیرد. استفاده از جلسات مشاوره برای کاهش میزان اضطراب بسیار کمک کننده می باشد. خودت را دوست داشته باش.

تفاوت کلیدی میان استرس و اضطراب، وجود احساس درماندگی در افراد است.

راهکار درمان استرس و اضطراب
راهکار درمان استرس و اضطراب

درمان اضطراب و استرس چگونه است ؟

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد، تفاوت اضطراب و استرس جزئی هستند. برای درمان هر کدام از آن ها نیاز به روش های خاصی است. درمان استرس همانطور که اشاره شد با استفاده از روش های کنترل و مدیریت امکان پذیر است. فقط در مواقعی که این حس باعث بروز مشکلات جسمی می شود نیاز است به پزشک مراجعه کرد.

اما در حالت اضطراب موضوع تفاوت دارد. یکی از نشانه های آن بروز حملات پانیک است. این حملات بر اثر اضطراب شدید در افراد بروز پیدا می کند. علائم اصلی این حملات شامل لرزش، افزایش ضربان قلب، حالت تهوع، عرق کردن، احساس خفگی، سردی و بی حسی است. این حملات معمولا بین 10 تا 20 دقیقه به طول می انجامد. این حملات معمولا به خاطر بروز نگرانی و ترس شدید است.

استرس و اضطراب
تعریف استرس و اضطراب چیست؟

استرس های خارجی

در واقع براساس تعاریف این احساس واکنشی به مشکلات و سختی های زندگی است.  تفاوت اضطراب و استرس دراینجا زمانی است که این احساس افزایش پیدا کرده باعث ایجاد استرس شدید تر در افراد می شود. در این حالت اضطراب و نگرانی به وجود می آید. در صورتی که به دلیل بالا بودن فشار کاری و یا پروژه درسی دچار نگرانی و تنش فکری شده اید، این احساس به معنای تنش شدید می باشد.

اما اگر احساس ترس و ناراحتی طولانی مدتی در شما وجود دارد به طوریکه امکان فرار از آن برای شما وجود ندارد. در این مواقع افراد دچار اضطراب شده اند یا به عبارتی استرس طولانی مدت. این نگرانی در بلند مدت می تواند باعث بروز مشکلات روحی و روانی مختلفی شود. از جمله این بیماری ها افسردگی است که از جمله شایع ترین آن ها نیز است.

روش‌ های مهار و کنترل استرس و اضطراب

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

در مجموع باید گفت که تفاوت در درمان هر کدام از این حالات روحی نیاز به توجه خاص برای پیدا کردن سرمنشا آن و سعی در کنترل این احساسات است. جلسات روانشناسی و مشاوره کمک زیادی به تصمیم گیری در این زمینه ها می کند. در پایان اگر علاقمند به مطالب روانشناسی و موفقیت هستید، لینک اینستاگرام دکتر احمد محمدی را دنبال کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره آموزشی موفقیت و ثروت در ۹۰ روز (‌معجزه ذهن قدرتمند) با صفحه خرید محصول مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *