مقالاتموفقیت / انگیزشی

تفاوت استرس و اضطراب

استرس و اضطراب دو واژه ای که در ظاهر مشابه یکدیگر هستند. اما در واقعیت تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. هر دو این احساسات می تواند باعث احساساتی ناخوشایند و منفی در افراد گردد. این احساسات گاهی می تواند باعث بی خوابی و عصبی شدن شما شود. استرس و اضطراب همانطور که گفته شد در ظاهر تشابهات زیادی با یکدیگر دارند اما در تعریف تفاوت هایی در آن وجود دارد. شناخت تفاوت های میان این دو واژه باعث آشنایی هر چه بهتر احساسات فردی شما می شود. در این مقاله در مورد تفاوت استرس و اضطراب و روش های کنترل آن ها صحبت می کنیم.

استاد احمد محمدی
برای شنیدن Play کنید

 

تعریف استرس

استرس یکی از احساسات انسان است که در طول روز به دلیل وجود عوامل مختلف بروز پیدا می کند. همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد، استرس همواره به صورت یک احساس منفی جلوه نمی کند. این احساس می تواند باعث رشد فکری و تغییر در روند زندگی افراد شود. عوامل به وجود آورنده استرس می تواند متفاوت باشد. عوامل جسمانی، عوامل محیطی، عوامل ارثی و استرس به عنوان بیماری از جمله اصلی ترین عوامل استرس می شود.

استرس در برخی از منابع به اینصورت تعریف شده است که احساس استرس ناشی از نیازمندی انسان به یک موضوع است که بر اثر سرکوب های مکرر به اینصورت بروز می کند. البته این تعریف از استرس بسیار کلی بوده و نیاز به توجه به جزییات در آن می باشد.

در هر حالتی، احساس استرس را می توان از طریق راهکار های ارائه شده در مقالات قبلی کنترل کرد. توجه داشته باشیم استرس همانند بسیاری دیگر از احساسات انسان می باشد و نباید سرکوب گردد.

تفاوت استرس و اضطراب

همانطور که گفته شد، استرس منابع و عوامل مشخصی دارد، پس از عبور از آن برهه زمانی استرس شما به پایان می رسد. در واقعیت پس از پایان یافتن یک مسئولیت استرس افراد پایان می یابد. اما در موضوع اضطراب این مورد کمی شدید تر است. یعنی افراد مضطرب معمولا در بیشتر مواقع دچار تنش فکری و بی تابی هستند و نمی توانند و اضطراب خود را کنترل کنند. این افراد حتی پس از پایان مسئولیت و کار محول شده به آن ها، دچار بی تابی و اضطراب هستند. همانطور که گفته شد برای کنترل استرس ابتدا باید منشا آن را پیدا کنید و پس یافت سر منشا آن باید به فکر کنترل و درمان آن برآیید. اما در هنگام بروز اضطراب این موضوع کمی پیچیده تر می شود و نیاز است تا معالجه توسط افراد متخصص انجام گیرد. استفده از جلسات مشاوره برای کاهش میزان اضطراب بسیار کمک کننده می باشد.

۹ روش کاهش استرس در محل کار
بخوانید

تفاوت کلیدی میان استرس و اضطراب، وجود احساس درماندگی در افراد است.

درمان اضطراب و استرس چگونه است ؟

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد، اضطراب و استرس تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند. برای درمان هر کدام از آن ها نیاز به روش های خاصی است. درمان استرس همانطور که اشاره شد با استفاده از روش های کنترل و مدیریت استرس امکان پذیر است. فقط در مواقعی که این استرس باعث بروز مشکلات جسمی می شود نیاز است به پزشک مراجعه کرد. اما در حالت اضطراب موضوع متفاوت است. یکی از نشانه های اضطراب بروز حملات پانیک است. این حملات بر اثر اضطراب شدید در افراد بروز پیدا می کند. علائم اصلی این حملات شامل لرزش، افزایش ضربان قلب، حالت تهوع، عرق کردن، احساس خفگی، سردی و بی حسی است. این حملات معمولا بین 10 تا 20 دقیقه به طول می انجامد. این جملات معمولا به خاطر بروز نگرانی و ترس شدید است.

استرس های خارجی

در واقع براساس تعاریف استرس واکنشی است به مشکلات و سختی های زندگی. زمانی که این استرس ها افزایش پیدا کرده باعث ایجاد استرس شدید تر در افراد می شود. در این حالت اضطراب و نگرانی به وجود می آید. در صورتی که به دلیل بالا بودن فشار کاری و یا پروژه درسی دچار نگرانی و تنش فکری شده اید، این احساس به معنای استرس شدید می باشد.

جذب مشتری با تولید محتوا به کمک بکارگیری سه تکنیک آسان و کاربردی
بخوانید

اما اگر احساس ترس و نارحتی طولانی مدتی در شما وجود دارد به طوریکه امکان فرار از آن برای شما وجود ندارد. در این مواقع افراد دچار اضطراب شده اند یا به عبارتی استرس طولانی مدت. این اضطراب و نگرانی در بلند مدت می تواند باعث بروز مشکلات روحی و روانی مختلفی شود. از جمله این بیماری ها افسردگی است که از جمله شایع ترین آن ها نیز است.

در مجموع باید گفت که درمان هر کدام از این حالات روحی نیاز به توجه خاص برای پیدا کردن سرمنشا آن و سعی در کنترل این احساسات است. جلسات روانشناسی و مشاوره کمک زیادی به تصمیم گیری در این زمینه ها می کند.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

آیا از تحت فشار قرار گرفتن می‌ترسید؟
معرفی پرطرفدارترین کتاب‌های مدیریت استرس در سال ۲۰۱۹
استرس چیست؟ روش‌های کنترل استرس
تمرین سلامتی، قدرت و آرام‌سازی جسم و ذهن از طریق ورزش
۹ روش کاهش استرس در محل کار
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن