مقالاتموفقیت / انگیزشی

تغییر نگرش راحت تر از تغییر شرایط و وضعیت بیرونی است

مطمئنم که شرایط و موقعیت‌های خاصی در زندگی‌تان هست که دوست دارید تغییر دهید. اغلب تغییر یافتن بسیار ساده است، اما تنبلی می‌کنیم و آن را به تعویق میندازیم و از تغییر ترس داریم. ممکن است از شنیدن این متعجب شوید که بسیاری از تغییراتی که شما دوست دارید در دسترس شماست. مثلاً شاید همیشه شکایت کنید که وقتی برای مطالعه ندارید. اگر مطالعه بسیار برایتان اهمیت دارد مگر مدیریت کردن روزتان چقدر مشکل است که نمی‌توانید وقتی را برای مطالعه بیابید؟ شما می‌توانید به منظور مطالعۀ یک کتاب همیشه نیم ساعت زودتر از خواب بیدار شوید یا اینکه نیم ساعت از تماشای تلویزیون دست بکشید.

“کلید موفقیت در تغییر نگرش تان است”

آیا می‌خواهید زبان خارجه یاد بگیرید، هفته‌ای دو بار شنا بروید یا کمد لباستان را مرتب کنید؟ انجام همۀ این کارها بسیار ساده هستند اما شاید بهانه بگیرید که چرا برای آنها وقت ندارید. حقیقتاً شما اولویتی برای آنها قرار نمی‌دهید و ترجیح می‌دهید که از منطقۀ امن خود خارج نشوید. گاهی با موقعیت‌ها و شرایطی مواجهیم که واقعاً قادر به تغییر آنها نیستم. با چنین شرایطی چگونه باید کنار بیاییم؟ اگر قادر به تغییر شرایط نیستید، آن را بپذیرید و یاد بگیرید که با آن زندگی کنید. مطمئناً این کار تا حدی مستلزم خود-انضباطی، قدرت درونی و تغییر نگرش است.

شرایط خود را بپذیرید

ممکن است از شرایط و مردم اطراف خود شکایت کنید و خشمگین و ناراحت باشید. این رفتار شرایط را عوض نمی‌کند و تنها خود را آزار می‌دهید. تغییر شرایط و وضعیت بیرونی همیشه امکانپذیر نیست، اما تغییر نگرش ممکن است. این جمله را چند مرتبه بخوانید و سعی کنید که آن را به خاطر بسپارید. شما همیشه نمی‌توانید شرایط و موقعیت را تغییر دهید اما یقیناً‌ می‌توانید یاد بگیرید تا نگرش تان را تغییر دهید. به جای احساس خشم، درماندگی و ناخشنودی، باد بگیرید آرام باشید، شرایط را بپذیرید و با آن مقابله نکنید. شما می‌توانید با بی ‌طرفی سعی کنید به شرایط نگاه کنید و آنچه را که می‌توانید از آن بیاموزید، درک کنید.

  • آیا در محل کار افرادی هستند که با آنها جور نیستید؟
  • آیا همسایه‌هایی دارید که دوستشان ندارید؟
  • آیا رئیستان بسیار سخت‌گیر است؟

آیا شما کارتان را رها می‌‌کنید یا به خاطر اینها برای زندگی به جای دیگری می‌روید؟ اغلب با پذیرش این شرایط دردسرها متوقف می‌شود یا یک راه‌حلی دارد. شرایط و موقعیت‌های مختلف درس‌هایی هستند که باید آنها را بیاموزید و پس از یادگیری و تصدیق آنها شرایط و موقعیت‌ها شروع به تغییر خواهند کرد. اگر شما بپذیرید آنچه را که نمی‌توانید تغییر دهید و زندگی کردن با آن را یاد بگیرید، آن را مسئله‌ای تلقی نمی‌کنید و خود را ناراحت نمی‌کنید.

خشم چیست و چگونه می توان آن را مدیریت کرد ؟
بخوانید

چیزی را که نمی‌توانید تغییر دهید، بپذیرید

وقتی چیزی را که نمی‌توانید تغییر دهید، می‌پذیرید،‌ مقدار زیادی وقت و انرژی را ذخیره می‌کنید و  می‌توانید وقت خود را به چیزهای بهتری اختصاص دهید. گاهی وقتی آنچه را که نمی‌توانید عوض کنید می‌پذیرید، به طور معجزه‌آسایی بدون هیچ زحمتی آن چیز شروع به تغییر و بهتر شدن می‌کند. برخی افراد شاید از حرف من سوء‌برداشت کنند و فکر کنند که پذیرش موقعیت به معنای ترک کردن آن است. برخی هم شاید پذیرش را بهانه‌ای برای تنبلی و انجام ندادن هیچ کاری قرار دهند. این دور از حقیقت است. پذیرش موقعیت‌هایی که نمی‌توانید تغییر دهید نشان دهنده خردمندی و بهبود نگرش است و نه منفعل بودن. شما نباید چیزی را کنار بگذارید و برای منفعل بودن بهانه داشته باشید.

همواره رو به جلو حرکت کنید

شما نمی‌توانید گذشته را تغییر دهید و پشیمانی و احساس بد نسبت به آن چیزی را عوض نمی‌کند. اما شما می‌توانید یاد بگیرید که در گذشته باقی نمانید و از آن بگذرید. اگر از یکی از همکاران تان در محل کار خوش تان نمی‌آید و با او مشکل دارید، عصبانیت هیچ کمکی به شما نمی‌کند. اما شما می‌توانید سعی کنید که مهربان باشید و جلوی خشم خود را بگیرید. فرض کنید هوا بارانی است و شما هم باید به سر کار، خواربار فروشی و یا ملاقات یک دوست بروید. شما نمی‌توانید مانع بارش باران شوید و قادر با مقابله با آن نیستید. آیا شما در خانه می‌مانید و از رفتن به بیرون منصرف می‌شوید یا علیرغم بارش باران، بارانی خود را می‌پوشید و به بیرون می‌روید؟ اگر هوا گرم باشد و شما باید برای کاری به بیرون بروید آیا از تغییر هوا عصبانی و ناراحت می‌شوید؟ شما می‌توانید خاطر خود را آزرده و ناراحت سازید یا می‌توانید شرایط را بپذیرید و با آن زندگی کنید؟

چگونه ذهن خود را به مثبت اندیشی عادت دهیم؟
بخوانید

وقتی نگرش تان را عوض می‌کنید، احساس بهتر و شادتری پیدا می‌کنید،  فرصت‌هایی را که قابل تغییرند و شرایط و موقعیت‌هایی که تغییرناپذیرند را بازشناسایی می‌کنید. با تغییر نگرش تان، به طور معجزه‌آسایی موقعیت‌ها و شرایط شروع به تغییر می‌کنند. با چه ابزاری می‌توان نگرش را تغییر داد؟

با ابزاری چون تکرار عبارات تأکیدی، تصویرسازی و آرامش درونی

استفن کاوی نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی به احتمال زیاد با الهام از همین حرف انیشتین است که می‌گوید:« اگر می‌خواهید در زندگی و روابط شخصی‌تان تغییرات خوبی به وجود آورید به گرایش‌ها و رفتارتان توجه کنید؛ اما اگر دلتان می‌خواهد قدم‌های کوانتومی بردارید و تغییرات اساسی در زندگی‌تان ایجاد کنید باید نگرش‌ و برداشت‌تان را عوض کنید.» در زندگی همواره اتفاقات و رخدادهای منفی و ناراحت کننده وجود دارند و این چیزی نیست که شما قادر به جلوگیری از آن باشید. اما از طرفی نیز نباید اجازه بدهید تا این اتفاقات شما را از پا در آورده و جلوی پیشرفت شما را بگیرند. اما راه حل برخورد با این مسائل در تغییر نگرش شما نسبت به این رخداد هاست. یکی از چالش های پیش روی انسان در زندگی و رسیدن به کمال بالا بردن ظرفیت خود است در واقع شما با تغییر نگرش تان از خود انسانی منعطف تر و در عین حال مقاوم تر نسبت به مشکلات می سازید. ایجاد نگرش مثبت در خود یکی از فاکتور های لازم برای رسیدن به موفقیت است. ما نیز در آکادمی بازار سعی می کنیم تا راه و روش رسیدن به این نگرش مثبت را به بهترین شکل به شما آموزش دهیم. برای قدم اول می توانید در سمینار بزرگ موفقیت استاد احمد محمدی شرکت کرده و گام در مسیر پیشرفت فردی و اجتماعی به شکلی صحیح بگذارید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

زندگی فردای شما محصول افکار امروزتان است
چگونه با استفاده از افکارتان، زندگی‌تان را تغییر دهید؟
رسیدن و یا عدم رسیدن به موفقیت از نگرش شما نشات می گیرد
همه چیز از نگرش شما شروع می شود از نگاه باب پراکتور
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن