موفقیت / انگیزشی

تعریف شادی چیست؟ راه های علمی رسیدن به شادی در زندگی

چه تعریفی از شادی دارید؟ چگونه می‌توان ازنظر علمی به شادی در زندگی دست یافت؟

اگر از مردم بپرسید که شادی چیست و به چه معنی هست، احتمالاً پاسخ‌های متعددی دریافت می‌کنید. برخی می‌گویند شادی یعنی ثروتمند بودن. برخی می‌گویند که از نظر آنها شادی به معنای سالم بودن است و از نظر برخی دیگر عشق در زندگی، داشتن دوستان فراوان، یک شغل خوب یا دستیابی به هدفی معین به معنی شادی است.

عده‌ای بر این باورند که تحقق آرزوهایشان باعث ایجاد شادی در زندگی آنها خواهد شد، اما این همیشه درست نیست. اغلب وقتی که آرزوی ما تحقق می یابد، حتی بدون لذت بردن و ارج نهادن به دستاوردهایمان دوباره در پی برآورده شدن آرزوی دیگر هستیم. شاید از یک وعده غذایی خوب، فیلم و نمایش لذت ببرید و ممکن است که یک مهمانی سرگرم‌ کننده داشته باشید اما آن صرفاً تفریح و خوشگذرانی است و لزوماً شادی نیست.

مطالعه بیشتر: خلاصه کتاب ” مزیت شادی ” نوشته شان اکر

مطالعه بیشتر: رمز موفقیت در کشف معنا برای خلق معجزه‌ی خوشبختی – تفاوت شادی و معنا

آکادمی بازار مرجع موفقیت ایران، مجموعه‌ای غنی از مقاله‌های مختلف در زمینه‌های بازاریابی و فروش، موفقیت، ذهن قدرتمند و … ارائه می‌دهد. به‌علاوه کاربران می‌توانند از دوره‌های آموزشی این مرکز همچون پکیج آموزشی غیرحضوری ذهن قدرتمند بهره برده و آن را ازطریق فروشگاه آکادمی‌ بازار تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهند.

در قسمت زندگینامه افراد موفق، مقاله‌های مختلفی همچون زندگینامه پروانه وثوق فرشته ی نجات کودکان سرطانی، ندگینامه استفان پرسون موسس پردرآمدترین فروشگاه H&M، زندگینامه ایندرا نویی رئیس شرکت پپسی و قدرتمند ترین زن جهان، زندگینامه استاین اریک هاگن مردی که با راه اندازی فروشگاه میلیاردر شد، زندگینامه کارلوس اسلیم هلو ثروتمند مکزیکی و هفتمین ثروتمند جهان، زندگینامه احمد و محمود خیامی بنیانگذاران ایرانخودرو و … را می‌توانید مطالعه کنید.

شادی چیست؟ معانی و تعاریف مختلف شادی

در دوران مختلف، افراد این سئوال را پرسیده‌اند. افراد سردرگم هستند که این احساس شادی چیست و چه چیزی باعث به وجود آمدن آن می‌شود و چگونه آن را به مدت طولانی داشته باشند. آیا شادی یک کنش فیزیکی و یا تأثیر هورمون‌های خاصی در بدن است؟ آیا شادی وابسته به شرایط خارجی خاصی است؟ یا به نوعی درونی، ذهنی یا احساسی است؟ همه این موارد می‌تواند عواملی باشند که منجر به تجربه شادی می‌ شود. شادی اغلب می‌ آید و می‌رود. می‌ آید برای مدت کوتاهی می‌ماند و بعد احساسات منفی جایگزین آن می‌شود و می‌رود. آیا این بدان معناست که ما هیچ کنترلی بر شادی نداریم و نمی‌توانیم مدت آن را افزایش دهیم؟

شادی
شادی

ویکی‌پدیا اینگونه شادی را تعریف می‌کند: ” شادی حالت ذهنی و روانی از خوشبختی است که از نظر دیگر افراد به عنوان احساسات خوشایند یا مثبت از خرسندی تا خوشی زیاد تعریف می‌شود. همچنین ویکی‌ پدیا می‌گوید: فیلسوفان و متفکران مذهبی شادی را واژه‌ای برای یک زندگی خوب یا موفق  و نه صرفاً یک احساس تعریف می‌کنند. در مقاله‌ ای در سایت forbes.com جُرج براد نوشته که در یک تحقیق کلاسی در دانشگاه هاروارد در سال 1980 به این نتیجه رسیده است که «شادی برآمده از انتخاب است تا خوشحال باشید از آنچه که انجام می‌دهید، نزدیک‌ ترین روابط خود را تقویت ‌کنید و از نظر جسمی، مالی و احساسی از خودتان مواظبت کنید».

در همین مقاله نیز تحقیق انجام شده توسط گِرانت و گلواِک نشان می‌دهد که:

۱- ۶۷ درصد افراد بسیار شاد گفته‌اند که شادترین دوره زندگی‌شان زمان حال است.

۲- ۷۷ درصد افراد بسیار شاد اظهار کرده‌اند که وضعیت ارتباطی‌ شان در عالی‌ترین حالت قرار دارد.

۳- ۹۳  درصد از افرادی که بی‌ نهایت شادند می‌گویند که در وضعیت سلامتی بسیار خوبی قرار دارند.

مریام وبستر شادی را به عنوان حالتی از خوشبختی و خرسندی تعریف می‌کند. در www.vocabulary.com آمده، شادی یعنی احساسی که بر شما غلبه می‌یابد زمانی‌که شما می‌دانید زندگی خوب است و کاری جز خنده ندارید و این متضاد غم و اندوه است. می‌خواهم تعریف دیگری از شادی را ارائه دهم که حاصل تجربه  است. این تعریف متفاوتی است که در چند مقاله و کتاب خود درمورد آن نوشته‌ام:

“شادی حالتی از خوشی درونی است که زمانی رخ می‌دهد که ذهن آرام، فاقد هر فکر مشوش و نگرانی باشد. “

با قرار گیری در محیط شاد و انگیزشی سمینار موفقیت، یاد می گیرید که چگونه در هر شرایطی، شادی درونی خود را حفظ نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

افرادی که مدیتیشن را به طور منظم تمرین می‌کنند و آموخته‌اند که ذهنشان را آرام نگه دارند دقیقا‍ً منظور مرا می‌فهمند. ممکن است عجیب به نظر برسد اما اگر شما به حالت ذهن خود دقت کنید زمانی‌که شاد هستید، متوجه خواهید شد که این صحیح است.

 • پس از رسیدن به هدف یا اتمام کار های سخت چه احساسی دارید؟
 • زمانی‌ که شما مسئله‌ای را حل می‌کنید که برای یک مدت طولانی درگیر آن بودید، چه حسی دارید؟
 • زمانی که عاشق هستید، چه احساسی دارید؟
 • درصورتی‌که به شغل مورد علاقه خود، مقدار زیادی پول و ارتقاء در شغل برسید، چه احساسی دارید؟

در این موقعیت‌ها، شما احساسی از آسودگی را تجربه خواهید کرد. برای مدتی ذهن شما از برنامه‌ریزی، فکر کردن، انتظار و نگرانی رهایی می‌یابد. زمانی‌که این اتفاق می‌افتد برای مدتی شما احساس شادی دارید و در ذهنتان هیچ موضوعی وجود ندارد که توجهتان را جلب کند و از شادی لذت می‌برید. اینها به چه معناست؟ به این معناست که شادی و آرامش درونی باهم مرتبط‌اند. زمانی‌که ذهن آرام است، شادی هم هست و هروقت که شادی وجود داشته باشد، ذهن آرام است.

هنگامی‌که مشکلی حل می‌شود، به هدفی می‎‌رسید و عشق در زندگی‌تان جاری می شود برای مدتی ذهن آرام است و هیچ خبری از بیقراری و افکار دائمی نیست. وقتی چیزی برای متوقف کردن در ذهن وجود ندارد در این لحظه هست که شادی در درون شما نمایان می‌شود. آنگاه پس از مدتی که ذهن به افکار همیشگی و نگرانی‌ها باز می‌گردد، گویی دیگر شادی وجود ندارد. درصورتی شادی را تجربه می‌کنید که  آرامش درونی دارید. این بدان معناست که اگر به ذهنتان آرامش را آموزش دهید در زندگی خود شادتر خواهید بود. از آنجایی که در مقالاتم درمورد شادی و آرامش درونی نوشته‌ام در اینجا قصد ندارم که به طور عمیق‌تری به این مسئله بپردازم.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

شادی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

 • آن تجربه‌ای از خوشی، خرسندی و احساس خوب درمورد خود و زندگی‌تان است.
 • شادی احساس مثبتی است که باعث می‌شود حال خوب و احساس رضایتمندی داشته باشید.
 • آن خوشی، خرسندی، سعادت و حس خوشبختی است.
 • زمانی‌که ذهن آرام است، شادی از درون شما برمی‌خیزد و آگاهی شما را افزایش می‌دهد.
 • شادی به روابط خوب، عشق و هماهنگی منجر می‌شود.
 • نتیجه شادی آرامش، لذت و احساس آزادی است.
 • شادی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد.
 • شادی ذهن و دیدگاهتان را پرورش می‌دهد و توانمندی شما را در حل مسائل بهتر می‌کند.
 • شادی احساسات منفی را از بین می‌برد.
 • افراد شاد مثبت، خوش‌بین، و صبورتر و شکیباتر خواهند بود. آنها افرادی مفیدند و راحت‌تر زندگی را به پیش می‌برند.

۵ توصیه مهم برای احساس شادی بیشتر در زندگی

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که از ابتدای هفته منتظر تعطیلات آخر هفته اند؟ یا اینکه مدام به برنده شدن در قرعه کشی فکر می کنید؟ همه ما با این مسائل روبرو بوده ایم؛ وقتی در حال انجام کاری هستیم، در آن لحظه، فکر و ذهنمان معطوف و مشغول به آینده و رویا پردازی درباره آینده است. مثلا به خودمان می گوییم سال آینده وزن کم می کنم، ماه آینده طبق برنامه ریزی و درآمدم خرج می کنم و الی آخر. اما ماه بعد و سال بعد می آیند و می روند اما شما هنوز هیچ کاری انجام نداده اید و کماکان همان فرد سابق هستید. آیا این مثال ها برای شما آشناست؟

خب؛ دلیل این کار چیست؟ چرا ما نمی توانیم از همین الان این کارها را انجام دهیم؟ چرا ما نمی توانیم در لحظه اکنون خوشحال باشیم و از آن لذت ببریم؟

در این مقاله سعی داریم به 5 راهکار ساده برای لذت بردن از داشته هایمان و شروع زندگیمان از همین امروز اشاره کنیم:

۱-نعماتی که به شما داده شده است را بشمارید

به مردمی فکر کنید که با امکانات کمتر از شما، زندگی به مراتب شادتری را می گذرانند؛ خیلی از آنها تنها سقفی روی سر و غذایی برای خوردن دارند و بس. نگاهی به افرادی که در کشورهای کم درآمدتر (در مقایسه به کشور خودتان) زندگی می کنند، بیندازید؛ چطور ممکن است؟ می دانید راز آنها چیست؟ آنها روی داشته هایشان تمرکز می کنند و از نعمت ها و داشته هایشان در لحظه اکنون لذت می برند. دفعه بعدی که مچ خودتان را در حالی گرفتید که دارید از زمین و زمان شکایت می کنید، لحظه ای به آنها فکر کنید.

۲-در کدام فصل از زندگیتان هستید؟ آن را در آغوش بگیرید

زندگی صحنه ی تغییر مداوم فصل هاست؛ یادتان باشد، هیچ فصلی بهتر یا بد تر از دیگری نیست. هر فصلی در جای خود،‌ مهم و بخشی از زندگی است. پس، اگر اکنون در فصل زمستان زندگی تان هستید، سعی کنید شتاب و سرعتتان را پایین بیاورید و مطمئن باشید که هر آنچه که تا به حال ذخیره کرده اید، کفاف این فصل و شروع بهار را خواهد داد. در صورتی که در فصل تابستان هستید، سعی کنید به کشت و آماده شدن برای فصل درو ادامه دهید.

نکته دیگر این است که از فصلی که در آن هستید، لذت ببرید. آیا هوا سرد و برفی است؟ چه عالی! آیا هوا افتابی و گرم است؟ از این بهتر نمی شود.

۵ توصیه برای احساس شادی در زندگی

۳- موفقیت های کوچکتان را جشن بگیرید

آیا امروز توانستید بیدار شوید، دوش بگیرید، لباس بپوشید، صبحانه بخورید و به سلامت به سر کارتان برسید؟ این خودش موفقیتی است. البته شاید از نظرتان این مساله آن قدر ها هم مهم نباشد. بگذارید یک مورد دیگر را بیان کنم؛ آیا این هفته توانستید ورزش کنید؟ این هم یک پیروزی دیگر. آیا توانستید در هفته ای که گذشت، از غذاهای سالم استفاده کنید و فست فود ها را کنار بگذارید؟ پس بیایید جشن بگیریم.

موفقیت های کوچک بی شماری وجود دارند که باید بتوانیم آنها را شناسایی کنیم و جشن بگیریم؛ اوقاتتان را صرفا با منتظر پیروزی بزرگ ماندن تلف نکنید. یک تیم ورزشی، یک دفعه و ناگهانی قهرمان نمی شود؛ آنها در هر تمرین، در هر بازی خانگی موفقیت های کوچکی کسب می کنند و سعی می کنند کسب موفقیت های کوچک را ادامه دهند تا در نهایت به آن موفقیت بزرگ برسند.

۴- دیگران را دوست داشته باشید

زندگی عاری از عشق به همنوع هیچ لذتی ندارد. از اعضای خانواده تان شروع کنید؛ محبت و علاقه تان را به آنها ابراز کنید؛ سپس حلقه را وسیع تر کنید و سراغ دوستانتان بروید. کم کم سعی کنید دایره محبتتان را وسیع و سیع تر ساخته تا همه انسان ها و موجودات و کائنات را در بر بگیرد.

۵- بدانید که شما در مسیر رشد قرار دارید و نه شکست

با شکست خوردن است که می توان بهتر شد. هیچ کسی – فوق العاده و بهترین- از مادر به دنیا نمی آید؛ اگر شکست نخورید، چطور می توانید بفهمید در چه کاری به تمرین و ممارست بیشتری نیاز دارید؟. اگر واژه شکست به شما احساس منفی می دهد، آن را با رشد جایگزین کنید. ما در زندگی مان دو راه بیشتر در پیش نداریم: رشد کنیم یا بپوسیم؛ انتخاب با شماست.

شاد باشید و بر نداشته‌های خود تمرکز نکنید. بهتر است برای نعماتی که دارید شکرگزار باشید و با خوش‌بینی تمرکز کنید بر آنچه که می‌خواهید به دست آورید. برای شاد بودن به آرامش ذهن و فکرتان نیاز دارید. برای اینکه شاد باشید به فکر گذشته و آینده نباشید بلکه در لحظه حال زندگی کنید. تلاش کنید که مثبت باشید و از احساسات و افکار منفی دور باشید.

آکادمی بازار برای پاسخ به نیاز همه مردم برای شاد زیستن، به زودی سمیناری به نام موفقیت را برگزار می نماید، که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی رازها و روش های کاربردی و جالبی را در مورد چگونه شاد زیستن و شاد بودن در هر شرایطی را به ما خواهند آموخت. کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید تا در این سمینار شرکت نمایید و با محتوای آموزشی آن آشنا گردید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مطالب مرتبط

معرفی پرفروش‌ترین کتاب‌های پیشرفت شخصی و موفقیت ۲۰۱۹
همیشه تشنه موفقیت و پیشرفت باش
به متوسط بودن آلرژی ندارید؟!
رشد فردی، یک فاکتور کلیدی برای رسیدن به موفقیت
هدف گذاری شغلی – برگزیده ای از فیلم اتاق سهام (Boiler Room- 2000)
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن