تعریف شادی چیست؟ راه های علمی رسیدن به شادی در زندگی

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
تعریف شادی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

تعریف شادی چیست؟ شادی و خوشحالی به چه معنا است؟ شادی درونی چیست؟ چگونه شاد باشیم؟ اگر از مردم بپرسید که شادی (happiness) چیست و به چه معنی هست، احتمالا پاسخ‌های متعددی دریافت می‌کنید.

برخی می‌گویند شادی یعنی ثروتمند بودن. برخی می‌گویند که از نظر آن‌ها شادی به معنای سالم بودن است و از نظر برخی دیگر عشق در زندگی، داشتن دوستان فراوان، یک شغل خوب یا دستیابی به هدفی معین به معنی شادی است.

تعریف هر فرد از شادی چیزی متفاوت از تعریف دیگری است. زیرا نگاه هر فرد به زندگی متفاوت است اما این دلیلی نیست که نتوان راهی مشترک برای همه این دیدگاه‌ها تا رسیدن به شادی پیدا کرد. در این مقاله ما راه‌‌هایی به شما معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به شادی حقیقی در زندگی برسید و از مسیر زندگی لذت ببرید.

شادی و خوشحالی

شادی چیست؟ شادی و خوشحالی چه معنایی دارد؟ شادی درونی چیست؟ چگونه می‌توان شاد بود؟ روانشناسی شادی و زندگی شاد به چه موضوعاتی می‌‌پردازد؟

عده‌ای بر این باورند که تحقق آرزوهایشان باعث ایجاد شادی در زندگی آن‌ها خواهد شد، اما این همیشه درست نیست.

اغلب وقتی که آرزوی ما تحقق می‌یابد، حتی بدون لذت بردن و ارج نهادن به دستاوردهایمان دوباره در پی برآورده شدن آرزوی دیگر هستیم.

شاید از یک وعده غذایی خوب، فیلم و نمایش لذت ببرید و ممکن است که یک مهمانی سرگرم‌ کننده داشته باشید اما آن صرفا تفریح و خوشگذرانی است و لزوما شادی نیست.

شادی چیست؟ معانی و تعاریف مختلف شادی

شادی چیست؟ معانی و تعاریف مختلف شادی

در دوران مختلف، افراد این سوال را پرسیده‌اند. افراد سردرگم هستند که این احساس شادی چیست و چه چیزی باعث به وجود آمدن آن می‌شود و چگونه آن را به مدت طولانی داشته باشند.

آیا شادی یک کنش فیزیکی یا تاثیر هورمون‌های خاصی در بدن است؟ آیا شادی وابسته به شرایط خارجی خاصی است؟ یا به نوعی درونی، ذهنی یا احساسی است؟

همه این موارد می‌تواند عواملی باشند که منجر به تجربه شادی می‌‌شود. شادی اغلب می‌‌آید و می‌رود. می‌‌آید برای مدت کوتاهی می‌ماند و بعد احساسات منفی جایگزین آن می‌شود و می‌رود. آیا این بدان معناست که ما هیچ کنترلی بر شادی نداریم و نمی‌توانیم مدت آن را افزایش دهیم؟

معنی شادی در ویکی‌پدیا

ویکی‌پدیا اینگونه شادی را تعریف می‌کند: “شادی حالت ذهنی و روانی از خوشبختی است که از نظر دیگر افراد به عنوان احساسات خوشایند یا مثبت از خرسندی تا خوشی زیاد تعریف می‌شود.”

استاد احمد محمدی
اگر تغییر از خود را بپذیری و شروع کنی، بخش اعظم راه موفقیت را پیموده‌ای.
استاد احمد محمدی

همچنین ویکی‌ پدیا می‌گوید: “فیلسوفان و متفکران مذهبی شادی را واژه‌ای برای یک زندگی خوب یا موفق و نه صرفا یک احساس تعریف می‌کنند.”

معنی شادی در فوربس

در مقاله‌ای در سایت فوربس جرج براد نوشته که در یک تحقیق کلاسی در دانشگاه هاروارد در سال 1980 به این نتیجه رسیده است که «شادی برآمده از انتخاب است تا خوشحال باشید از آنچه که انجام می‌دهید، نزدیک‌‌ترین روابط خود را تقویت ‌کنید و از نظر جسمی، مالی و احساسی از خودتان مواظبت کنید.»

در همین مقاله نیز تحقیق انجام شده توسط گِرانت و گلواِک نشان می‌دهد که:

 1. ۶۷ درصد افراد بسیار شاد گفته‌اند که شادترین دوره زندگی‌شان زمان حال است.
 2. ۷۷ درصد افراد بسیار شاد اظهار کرده‌اند که وضعیت ارتباطی‌شان در عالی‌ترین حالت قرار دارد.
 3. ۹۳ درصد از افرادی که بی‌ نهایت شادند می‌گویند که در وضعیت سلامتی بسیار خوبی قرار دارند.

معنی شادی در دیکشنری

مریام وبستر شادی را به عنوان حالتی از خوشبختی و خرسندی تعریف می‌کند.

در www.vocabulary.com آمده، شادی یعنی احساسی که بر شما غلبه می‌یابد زمانی‌که شما می‌دانید زندگی خوب است و کاری جز خنده ندارید و این متضاد غم و اندوه است.

تعریفی متفاوت از شادی

تعریفی متفاوت از شادی

می‌خواهم تعریف دیگری از شادی را ارائه دهم که حاصل تجربه است:

شادی حالتی از خوشی درونی است که زمانی رخ می‌دهد که ذهن آرام، فاقد هر فکر مشوش و نگرانی باشد. با قرار گیری در محیط شاد و انگیزشی سمینار موفقیت، یاد می‌گیرید که چگونه در هر شرایطی، شادی درونی خود را حفظ نمایید.

افرادی که مدیتیشن را به طور منظم تمرین می‌کنند و آموخته‌اند که ذهنشان را آرام نگه دارند دقیقا‍ منظور مرا می‌فهمند. ممکن است عجیب به نظر برسد اما اگر شما به حالت ذهن خود دقت کنید زمانی‌که شاد هستید، متوجه خواهید شد که این صحیح است.

 • پس از رسیدن به هدف یا اتمام کارهای سخت چه احساسی دارید؟
 • زمانی‌ که شما مسئله‌ای را حل می‌کنید که برای یک مدت طولانی درگیر آن بودید، چه حسی دارید؟
 • زمانی که عاشق هستید، چه احساسی دارید؟
 • درصورتی‌که به شغل مورد علاقه خود، مقدار زیادی پول و ارتقاء در شغل برسید، چه احساسی دارید؟

در این موقعیت‌ها، شما احساسی از آسودگی را تجربه خواهید کرد. برای مدتی ذهن شما از برنامه‌ریزی، فکر کردن، انتظار و نگرانی رهایی می‌یابد. زمانی‌که این اتفاق می‌افتد برای مدتی شما احساس شادی دارید و در ذهنتان هیچ موضوعی وجود ندارد که توجهتان را جلب کند و از شادی لذت می‌برید.

دکتر احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پادکست فکرانه - شادی

این‌ها به چه معناست؟ به این معناست که شادی و آرامش درونی باهم مرتبط‌اند. زمانی‌که ذهن آرام است، شادی هم هست و هروقت که شادی وجود داشته باشد، ذهن آرام است.

شادی و خوشحالی 

شادی و خوشحالی

هنگامی‌که مشکلی حل می‌شود، به هدفی می‎‌رسید و عشق در زندگی‌تان جاری می‌شود برای مدتی ذهن آرام است و هیچ خبری از بیقراری و افکار دائمی نیست. وقتی چیزی برای متوقف کردن در ذهن وجود ندارد در این لحظه هست که شادی در درون شما نمایان می‌شود.

آنگاه پس از مدتی که ذهن به افکار همیشگی و نگرانی‌ها باز می‌گردد، گویی دیگر شادی وجود ندارد. درصورتی شادی را تجربه می‌کنید که آرامش درونی دارید.

این بدان معناست که اگر به ذهنتان آرامش را آموزش دهید در زندگی خود شادتر خواهید بود. از آنجایی که در مقالاتم درمورد شادی و آرامش درونی نوشته‌ام در اینجا قصد ندارم که به طور عمیق‌تری به این مسئله بپردازم.

شادی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

شادی چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟
 • آن تجربه‌ای از خوشی، خرسندی و احساس خوب درمورد خود و زندگی‌تان است.
 • شادی احساس مثبتی است که باعث می‌شود حال خوب و احساس رضایتمندی داشته باشید.
 • آن خوشی، خرسندی، سعادت و حس خوشبختی است.
 • زمانی‌که ذهن آرام است، شادی از درون شما برمی‌خیزد و آگاهی شما را افزایش می‌دهد.
 • شادی به روابط خوب، عشق و هماهنگی منجر می‌شود.
 • نتیجه شادی آرامش، لذت و احساس آزادی است.
 • شادی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد.
 • شادی ذهن و دیدگاهتان را پرورش می‌دهد و توانمندی شما را در حل مسائل بهتر می‌کند.
 • شادی احساسات منفی را از بین می‌برد.
 • افراد شاد مثبت، خوش‌بین، و صبورتر و شکیباتر خواهند بود. آنها افرادی مفیدند و راحت‌تر زندگی را به پیش می‌برند.

۵ توصیه مهم برای احساس شادی بیشتر در زندگی

۵ توصیه مهم برای احساس شادی بیشتر در زندگی

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که از ابتدای هفته منتظر تعطیلات آخر هفته‌اند؟ یا اینکه مدام به برنده شدن در قرعه کشی فکر می‌کنید؟

همه ما با این مسائل روبه‌رو بوده‌ایم؛ وقتی در حال انجام کاری هستیم، در آن لحظه، فکر و ذهنمان معطوف و مشغول به آینده و رویاپردازی درباره آینده است.

مثلا به خودمان می‌گوییم سال آینده وزن کم می‌کنم، ماه آینده طبق برنامه ریزی و درآمدم خرج می‌کنم و الی آخر. اما ماه بعد و سال بعد می‌آیند و می‌روند اما شما هنوز هیچ کاری انجام نداده‌اید و کماکان همان فرد سابق هستید. آیا این مثال‌ها برای شما آشناست؟

خب؛ دلیل این کار چیست؟ چرا ما نمی‌توانیم از همین الان این کارها را انجام دهیم؟ چرا ما نمی‌توانیم در لحظه اکنون خوشحال باشیم و از آن لذت ببریم؟

در این مقاله سعی داریم به 5 راهکار ساده برای لذت بردن از داشته‌هایمان و شروع زندگیمان از همین امروز اشاره کنیم:

1. نعماتی که به شما داده شده است را بشمارید

به مردمی فکر کنید که با امکانات کمتر از شما، زندگی به مراتب شادتری را می‌گذرانند؛ خیلی از آن‌ها تنها سقفی روی سر و غذایی برای خوردن دارند و بس.

نگاهی به افرادی که در کشورهای کم درآمدتر (در مقایسه به کشور خودتان) زندگی می‌کنند، بیندازید؛ چطور ممکن است؟ می‌دانید راز آن‌ها چیست؟

آن‌ها روی داشته‌هایشان تمرکز می‌کنند و از نعمت‌ها و داشته‌هایشان در لحظه اکنون لذت می‌برند. دفعه بعدی که مچ خودتان را در حالی گرفتید که دارید از زمین و زمان شکایت می‌کنید، لحظه‌ای به آن‌ها فکر کنید.

2. در کدام فصل از زندگیتان هستید؟ آن را در آغوش بگیرید

زندگی صحنه تغییر مداوم فصل‌هاست؛ یادتان باشد، هیچ فصلی بهتر یا بدتر از دیگری نیست. هر فصلی در جای خود،‌ مهم و بخشی از زندگی است.

پس، اگر اکنون در فصل زمستان زندگی‌تان هستید، سعی کنید شتاب و سرعتتان را پایین بیاورید و مطمئن باشید که هر آنچه که تا به حال ذخیره کرده‌اید، کفاف این فصل و شروع بهار را خواهد داد.

استاد احمد محمدی

روزانه زمانی را به خودت اختصاص بده، برای نگرشت، تخیلت و اهدافت.

استاد احمد محمدی

در صورتی که در فصل تابستان هستید، سعی کنید به کشت و آماده شدن برای فصل درو ادامه دهید.

نکته دیگر این است که از فصلی که در آن هستید، لذت ببرید. آیا هوا سرد و برفی است؟ چه عالی! آیا هوا افتابی و گرم است؟ از این بهتر نمی‌شود.

3. موفقیت‌های کوچکتان را جشن بگیرید

موفقیت‌های کوچکتان را جشن بگیرید

آیا امروز توانستید بیدار شوید، دوش بگیرید، لباس بپوشید، صبحانه بخورید و به سلامت به سر کارتان برسید؟ این خودش موفقیتی است.

البته شاید از نظرتان این مسئله آن قدرها هم مهم نباشد. بگذارید یک مورد دیگر را بیان کنم؛ آیا این هفته توانستید ورزش کنید؟ این هم یک پیروزی دیگر. آیا توانستید در هفته‌ای که گذشت، از غذاهای سالم استفاده کنید و فست‌فود‌ها را کنار بگذارید؟ پس بیایید جشن بگیریم.

موفقیت‌های کوچک بی شماری وجود دارند که باید بتوانیم آن‌ها را شناسایی کنیم و جشن بگیریم؛ اوقاتتان را صرفا با منتظر پیروزی بزرگ ماندن تلف نکنید.

یک تیم ورزشی، یک دفعه و ناگهانی قهرمان نمی‌شود؛ آن‌ها در هر تمرین، در هر بازی خانگی موفقیت‌های کوچکی کسب می‌کنند و سعی می‌کنند کسب موفقیت‌های کوچک را ادامه دهند تا در نهایت به آن موفقیت بزرگ برسند.

4. دیگران را دوست داشته باشید

زندگی عاری از عشق به همنوع هیچ لذتی ندارد. از اعضای خانواده‌تان شروع کنید؛ محبت و علاقه‌تان را به آن‌ها ابراز کنید؛ سپس حلقه را وسیع‌تر کنید و سراغ دوستانتان بروید.

کم کم سعی کنید دایره محبتتان را وسیع و سیع‌تر ساخته تا همه انسان‌ها و موجودات و کائنات را در بر بگیرد.

5. بدانید که شما در مسیر رشد قرار دارید و نه شکست

با شکست خوردن است که می‌توان بهتر شد. هیچ کسی – فوق العاده و بهترین- از مادر به دنیا نمی‌آید؛ اگر شکست نخورید، چطور می‌توانید بفهمید در چه کاری به تمرین و ممارست بیشتری نیاز دارید؟

اگر واژه شکست به شما احساس منفی می‌دهد، آن را با رشد جایگزین کنید. ما در زندگی‌مان دو راه بیشتر در پیش نداریم:

 1. رشد کنیم
 2. بپوسیم

انتخاب با شماست.

تاثیر شادی بر زندگی و کار شما

سخن پایانی خوشحالی

شاد بودن یک هنر است و به عنوان یک راه کمکی برای رسیدن به موفقیت در راهی بسیار سخت است. شما چه شاد باشید و چه نباشید می توانید به چیز هایی که هدفتان است برسید اما با شاد بودن در طول راه رسیدن به موفقیت های شغلی و شخصی بازدهی بیشتری داشته اید.

حال دلایلی که ممکن است در راه موفقیت های شخصی و کسب و کار به شما کمک کنند چیست؟

مواردی که باعث شادی در شغل و کسب و کار شما می شود

برای رسیدن به شادی در زندگی شغلی خود مورد زیر را در نظر داشته باشید

 1. شغلی که دوست دارید را انتخاب کنید

  میگویند اگر دوست دارید که یک ساعت شاد باشید یک تفریح یک ساعته را انتخاب کنید مثل رفتن به یک پارک یا انجام یک بازی بسیار محبوب برای خودتان.
  اگر میخواهید یک روز الی یک هفته شاد داشته باشید با کسی که دوستش دارید به مسافرت در این مدت بروید. بهتر است موارد نزدیک را انتخاب کنید.
  اگر میخواهید یک ماه الی… شاد باشید به سفر دور دنیا یا موارد طولانی تر رجوع کنید.
  اما اگر می خواهید تمام زندگی شاد باشید، کسب و کاری را انتخاب کنید که دوست دارید و از آن لذت می برید.

 2. محیط کاری خود را درست انتخاب کنید

  محیط کاری شما باید به شکلی باشد که در یک نگاه در طول روز به خودتان بگویید که این همان چیزی است که دوست دارم و از آن لذت ببرید.

 3. همکاران شما نباید مانع شادی در زندگی شما شوند

  بهتر است از افرادی که در طول روز با آنها سر و کار دارید انرژی منفی نگیرید که مهم ترین آنها همکاران کسب و کار شما هستند

 4. همیشه بدترین ها را در نظر بگیرید

  بدترین چیزی که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد متفاوت است. اما بهتر است برای همه چیز آماده باشید. شادی شما به سادگی به دست نیامده که با اتفاقاتی که خداوند برای شما در نظر گرفته از بین برود.

 5. بدانید که شادی همیشه درونی است

  اگر از دیدن فردی خوشحال می شوید دلیل آن این است که به خودتان گفته اید این فرد برای من عزیز است.
  اگر از رسیدن به هدفی شاد هستید برای ارزشی است که به این هدف داده اید.
  پس بهتر است قبل از هر کاری در زمینه کسب و کار بدانید که شادی چیزی است که شما برای خودتان تعریف می کنید پس برای شاد بودن در زمینه شغلی حتما راهی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید.

تاثیر شادی بر انواع مذاکره در زندگی روزمره ما

مذاکره یکی از مهم ترین بخش های زندگی ماست که تاثیر بسیار بالایی دارد. شما در طول روز از انواع مذاکره استفاده می کنید:

 1. صحبت های روزمره و عادی شما که تاثیر مستقیم روی زندگی و شادی شما دارد.
 2. صبحت های کاری و مذاکرات مختلف روزمره شغلی.
 3. مذاکرات استخدام و … کاری یا حتی مذاکره برای افزایش حقوق.
 4. صحبت در مورد مشکلات و چالش های زندگی روزمره و …

مزیت های شاد بودن هنگام انواع مذاکرات

شادی در همه زمینه های می تواند به شما کمک کند زیرا داشتن انرژی منفی و غم نمی تواند چیزی را در زندگی شما بهتر یا چالشی را برطرف کند. از همین رو شما باید مزیت های شاد بودن هنگام انجام انواع مذاکرات را بدانید.

شادی انرژی مثبت شما هنگام مذاکره را بیشتر می کند

داشتن انرژی مثبت و انتقال آن در طول هر نوع برخوردی یک امتیاز به حساب می آید. از همین رو داشتن روحیه شاد درونی به شما در انجام مذاکرات روزمره کمک بسیار زیادی می کند.

افراد از برخورد با انسان هایی که حالشان را بهتر می کنند لذت می برند و همین موضوع در هر زمینه ای به شما کمک می کند که به خوبی شنیده شوید و به هدف خود برسید.

شادی بازدهی روزانه شما را بالا می برد

افراد بی انرژی در مذاکرات بازدهی بسیار پایینی دارند. افراد شاد معمولا انرژی بسیار بالایی ارند و به همین دلیل بازدهی آنها در طول مذاکره بالاست. افراد شاد به دلیل داشتن انرژی بیشتر زمان بیشتری پیش از انواع مذاکره صرف کرده تا به تحقیق و آماده شدن برای مذاکره بپردازند و این موضوع موفقیت و آمادگی را بسیار بالا می برد.

شادی در طول مذاکره تبدیل به کاریزما می شود

شاد بودن به معنای جلف بودن و عادت های منفی در این زمینه نیست. شاد بودن ذهن انسان را بازتر کرده و به همین دلیل شما برای موقعیت های مختلف آمادگی بیشتری دارید. همین آمادگی برای انواع استراتژی مذاکره بسیار مفید است و شما را به یک شخصیت کاریزماتیک در طول مکالمات و یا مذاکرات تبدیل می کند.

موفقیت در انواع مذاکره باعث بیشتر شدن شادی می شود

یکی از مهم ترین اصول در دوره اصول و فنون مذاکره آکادمی بازار این است که موفقیت در مذاکره ها و صحبت های روزمره باعث بیشتر شدن اعتماد به نفس و شادی در زندگی شما می شود. افراد موفق متوسط شادی بیشتری را در زندگی خود احساس می کنند و این موضوع برای شخصیت های شاد و کاریزماتیک بیشتر هم است.

سخن پایانی

شاد باشید و بر نداشته‌های خود تمرکز نکنید. بهتر است برای نعماتی که دارید شکرگزار باشید و با خوش‌بینی تمرکز کنید بر آنچه که می‌خواهید به دست آورید.

برای شاد بودن به آرامش ذهن و فکرتان نیاز دارید. برای اینکه شاد باشید به فکر گذشته و آینده نباشید بلکه در لحظه حال زندگی کنید. تلاش کنید که مثبت باشید و از احساسات و افکار منفی دور باشید.

پرسشنامه ارزیابی مهارتهای فروش

دریافت هدیه ای 100 هزار تومانی
بعد از پر کردن پرسشنامه

بازاریابی و فروش

18 پاسخ

 1. با سلام و احترام به تمام آگاهی که در این مطلب بود.

  به قول سهراب: زندگی آب تنی کردن در حوضچه ی اکنون است
  و من از شنا کردن در حوضچه ی اکنون با خواندن این مطلب لذت بردم . من این لحظه را شاد زندگی کردم و سپاسگزار
  این نعمت خداوند هستم.
  بسیار مطالب خوبی بود که نشات گرفته از شادی عمیق درونی نویسنده است.
  با تشکر

 2. سلام به همه دوستان
  من مدیتیشن رو به همه توصیه میکنم چون واقعا جواب میده و خیلی تو زندگی موثره باعث میشه انرژی های مثبت رو به سمت خودمون جذب کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *