تحقق رویای دیزنی : آیا سحر و جادو از خانه موش دور می ‏شود؟(قسمت دوم)

دیزنی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

تحقق رویای دیزنی

در این مقاله در رابطه با تحقق رویای دیزنی بیان می‌شود که اگرچه «ایزنر» ۲۰ سال بعد، درآمد دیزنی را از ۱.۵ میلیارد دلار آمریکا در سال ۱۹۸۴ به ۳۰ میلیارد دلار آمریکا رساند.

اما شورشی در میان سهامداران پدید آمد که توسط برادرزاده «والت»، «روی دیزنی» (Roy Disney) و مدیر «استنلی گُلد» (Stanley Gold) رهبری می‌شد. آن‌ها غرور «ایزنر» و ناتوانی وی را در پرورش خلاقیت به باد انتقاد گرفتند و خواستار استعفای وی شدند.

در نهایت «ایزنر» تصمیم به کناره‌گیری گرفت

کتاره‌گیری ایزنر/ایگر

در نهایت «ایزنر» تصمیم به کناره‌گیری گرفت و هیئت‌مدیره بلافاصله «باب ایگِر» (Bob Iger) را، مرد دست راست «ایزنر» که از سال ۲۰۰۰ رئیس شرکت بود، در سال ۲۰۰۵ به سمت مدیر عامل منصوب کرد. 

اگرچه «گلد»، «ایگر» را «یک انسان میانه‌رو که با تواضع زیاد کار می‌کند» می‌نامید، مدیرعامل جدید به دلیل رفتار آرام و روحیه مایل به فعالیت تیمی خود در میان «ماوس کترها» (Mouseketeer)، انتخاب محبوبی شد.

شخصیت‌های دیزنی

«ایگر» بلافاصله بخش برنامه‌ریزی استراتژیک را در دفتر مرکزی شرکت در «بور بانکِ» کالیفرنیا که مسئولیت مسدودسازی بسیاری از طرح‏‌های استراتژیک تقسیمات سازمان را بر عهده داشت، منحل کرد.

در عوض، «ایگر» اختیار بیشتری را در امر تصمیم‌گیری به سران چهار بخش – استودیوی سرگرمی (فیلم‏ها)، پارک‌ها و استراحتگاه‌ها، شبکه‌های رسانه‌ای (تلویزیون و رادیو) و محصولات قابل فروش (تجارت) – اعطا نمود 

درعین‌حال سیاست «ایزنر» را مبنی بر اعمال نفوذ شخصیت‌های دیزنی در تمام فعالیت‌ها تداوم بخشید.

بیشتر بخوانید: زندگینامه والت دیسنی موسس دیسنی لند

«ایگر» روابط خود را با «استنلی گلد» و «روی دیزنی» بهبود بخشید

«ایگر» همچنین روابط خود را با «استنلی گلد» و «روی دیزنی» بهبود بخشید و از «روی» درخواست کرد تا به عنوان مشاور به هیئت‌مدیره بپیوندد.

«گلد» با تعجب اظهار داشت: «او شرکت را دوباره در قالب یک تیم به کار واداشت که بسیار قابل توجه است».

روابط با «کاتزنبرگ» و «دریم ورکس» نیز بازسازی و منجر به همکاری‌های بیشتر با آن‌ها شد؛ اما مهم‌تر از همه آنکه «ایگر» قادر شد رابطه پر تنش موجود با مالک پیکسار، «استیو جابز» را خنثی کند.

اتمام تولید توافقنامه مشترک

اتمام توافقنامه مشترک

در تحقق رویای دیزنی مشاهده می‌شود که از آنجا که توافقنامه تولید مشترک شش ساله با پیکسار در حال اتمام بود، «ایگر» مجبور بود راه‌هایی را برای ادامه همکاری بیابد؛ زیرا فیلم‌های پیکسار دلیل بیش از نیمی از سود استودیوی دیزنی بودند.

به موجب راه‌حل رایج و برد- بردی که ارائه شد، دیزنی سهام پیکسار را به ازای ۷.۴ میلیارد دلار آمریکا خرید و در مقابل «استیو جابز» به عنوان عضوی از هیئت مدیره وارد دیزنی شد.

بخشی از معامله نیز به این صورت بود که رئیس پیکسار، «اِد کَتمول» (Ed Catmull) و رئیس اجرایی خلاق آن، «جان لَستر» (John Lasseter)، استودیوهای انیمیشن دیزنی را بر عهده گیرند.

 علاوه بر آن، دیزنی همکاری خود را با اپل در ساخت محتوایی که از طریق فروشگاه‌های «اپل آیتیونز» در دسترس بودند، بیشتر کرد.

رشد مالی

نتایج مالی دیزنی هم به دنبال رنسانسی که در ABC پدید آمد، قوت گرفت و ضمن آن نمایش‌های موفقی مانند «لاست»، «زنان خانه‌دار از جان گذشته»، «آناتومی گری» و «بتی زشت»، به کسب جایگاهی برتر توسط شبکه کمک کردند و به تحقق رویای دیزنی کمک کرد. 

رشد قابل توجهی نیز در کانال دیزنی به دست آمد که در پی آن از تمرکز سابق روی افراد بسیار جوان و کودکان هشت تا دوازده ساله فراتر رفت و ۹ تا ۱۴ ساله‌ها را نیز با ارائه نمایش‌هایی مانند «هانا مونتانا» و «دبیرستان موزیکال» شامل گردید.

استاد احمد محمدی

آدم‌ها فقیر بی‌پول نیستند، بلکه بدون رویا هستند.

دکتر احمد محمدی

نه تنها این برنامه مخاطبان کاملا جدیدی را جذب خود ساخت؛ بلکه منجر به موجی از فرصت‌های جدید تجاری شد بر اساس عملکرد عالی دیزنی و اعتمادی که «ایگر» در طول سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ ایجاد کرده بود، قرارداد وی به عنوان مدیر عامل شرکت تا سال ۲۰۱۳ تمدید شد. 

اما به دلیل آنکه انتظار می‌رفت سال‌های آتی هیجان کمتری داشته باشند؛ «ایگر» مسائل استراتژیک زیادی را پیش رو داشت که باید به مقابله با آن‌ها برمی‌خاست.

بیشتر بخوانید: با 7 گام رسیدن به استقلال مالی آشنا شوید

همکاری‌های میان بخشی

یکی از چالش‌های استراتژیک، تداوم هم‌افزایی‌های میان بخشی با در نظر گرفتن شخصیت‌های داستانی در تلویزیون، اینترنت، پارک‌ها و فروشگاه‌های دیزنی بود.

 مثال دیگری از این همکاری‌های میان بخشی، «دبیرستان موزیکال» بود که شامل تور کنسرت زنده، صحنه موسیقی، نمایش روی یخ و یک سری از سفر‏ها و بازی‎های ویدئویی می‌شد.

دیزنی در حال حاضر ده مورد از فرانچایزهایی شامل «میکی موس برای ماشین‏ها»، «وینی پیف» و «پریا دیزنی» را در اختیار دارد که در تلاش است از آن‌ها بهره‌برداری نماید

اما سوال این است که چگونه بدون ایجاد یک ساختار پیچیده سازمانی و کاهش آزادی، هر بخش می‌تواند در تنظیم استراتژی خود مدیریت شود.

اولویت‌های ایگر

اولویت‌های ایگر/رویای دیزنی

موضوع دیگری که جنبه بین‏ المللی دارد و «ایگر» آن را در صدر فهرست اولویت‌های خود قرار داده، این است که اگر دیزنی می‌خواهد به‌گونه‌ای وسیع وارد بازارهایی غیر از ایالات‌متحده شود و موجب تحقق رویای دیزنی شود

آیا می‌تواند این کار را  با بهره‌گیری از فرانچایز خود در سراسر مرزها انجام دهد یا اینکه باید با توسعه فیلم‌ها و شخصیت‌های محلی به صورت محلی فعالیت کند؟

با پارک‌های تفریحی کم و بیش استاندارد شده‌ای در توکیو، پاریس و هنگ کنگ (۲۰۰۶) و استراحتگاه‌هایی در مکان‌های مختلف، الصاق‌های زیادی به فرانچایز جهانی وجود دارد که باید ذکر شوند. 

از سوی دیگر، بازارهای نوظهوری مانند چین، روسیه، هند و برزیل ممکن است از سطح تنوع زیادی برخوردار باشند که بتوان آن‌ها را به‌طور موفقیت‌آمیزی با محصولاتی که در سطح جهانی استاندارد شده باشند، پوشش داد.

آینده دیزنی

آینده دیزنی در رسانه‌های تعاملی موضوع دیگری است. فعالیت‌های دیزنی در این زمینه تاکنون با زیان حدود ۲۵۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۸ و زیان کل بیش از یک میلیارد دلار، مواجه بوده است. سوال مهم پیش روی «ایگر» این بود که کجا می‌تواند پولی را در آینده صاحب شود.

«ایگر» همچنین سر در گم بود که آیا در آینده باید به جای کار از طریق وب سایت خود دیزنی، همکاری را با توزیع‏ کنندگان دیجیتال، مانند آی تیونز افزایش دهد. 

در نبود مدل درآمدی مشخص، «ایگر» باید تصمیم می‌گرفت که به آزمایش‌های پرهزینه یا سرمایه‌گذاری‌هایی در مقیاس پایین تا زمانی که مشخص شود ایگر در کسب و کار مبتنی بر وب پیشتاز است، ادامه دهد یا خیر.

 با این حال، احتمالا بزرگ‌ترین چالش «ایگر»، تقویت قلب و روح دیزنی؛ یعنی تجارت فیلم‏سازی آن بود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع روش های تبلیغات رسانه ای

قوت‌ها و ضعف‌ها

بخش رادیو و تلویزیون با رشد درآمدی از ۱۱ میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۰۴ به ۱۶ میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۰۸ به خوبی کار می‌کردند

در حالی که سود پارک‌ها و استراحتگاه‌ها در مدت مشابه از ۷.۷ به ۱۱.۵ میلیارد دلار آمریکا ارتقاء یافته بود.

استاد احمد محمدی

بالای نردبان موفقیت خلوت و بکر است، چرا که عموم افراد تا نیمه راه موفقیت ، دست از هدف می‌کشند .

دکتر احمد محمدی

تجارت بازاریابی نیز با رسیدن از ۲.۴ به ۲.۹ میلیارد دلار آمریکا، اندکی رشد کرده بود؛ اما تجارت اصلی فیلم‏سازی در واقع از ۸.۷ به ۷.۳ میلیارد دلار آمریکا کاهش یافته بود.

 افراد کیفیت‏ گرای پیکسار دریافتند که افزایش سطح تولید در سمت انیمیشن دشوار است. در بخش حرکات زنده نیز به دنبال جدایی پر سر و صدای بنیانگذاران «میراماکس»، «باب» (Bob) و «هاروی وِینستِین» (Harvey Weinstein)، موفقیت‌های انگشت‌شماری حاصل می‌آمدند.

یکی از گام‌های مثبت و بزرگ دیزنی در بخش بازی‌های ویدئویی

تحقق رویای دیزنی/دیزنی

به پشتوانه «دزدان دریایی کارائیب»، به عنوان یک موفقیت فیلمی قابل اتکا در سالیان اخیر، «ایگر» مشتاقانه در پی دنبال کردن موضوعات جدیدی برآمده بود که می‌توانست هم افزایی دیزنی را در آن قسمت ایجاد نماید و به تحقق روای دیزنی کمک کند.

یکی از گام‌های مثبت و بزرگ دیزنی در بخش بازی‌های ویدئویی بود که به ‌موجب آن بازی پر مخاطب «شاهزاده ایرانی» که محصول شریک آن؛ «یوبی سافت» بود، به فیلم تبدیل شد.

برندها از آزمونی که پیش روی آن‌ها قرار دارد قبول می‌شوند

در گزارش سالانه ۲۰۰۸، «ایگر» اظهار اطمینان کرد که «برندها، محصولات و افراد ما از آزمونی که پیش روی آن‌ها قرار دارد قبول می‌شوند».

 این نشان می‌دهد که ایگررویکردی بسیار عمل‌گرا برای سرمایه‌گذاری‌های جدید اتخاذ خواهد کرد. «ایگر» به شرکت و بسیاری از تحلیلگران اطمینان داد که او می‌تواند خانه موش را از سحر و جادو رها سازد.

با این حال، بسیاری از سرمایه‌گذاران از روی قضاوتی که راجع به قیمت متزلزل سهام دارند، نگران آن‌اند که ممکن است زنگ ساعت ۱۲ زده شود و سحر و جادو باقی بماند.

بیشتر بخوانید: خلاصه کتاب “برند ماندگار ” نوشته جرمی میلر

راز شرکت دیزنی مدیریت صحیح و ایجاد محصولاتی خلاقانه و جدید

شرکت دیزنی نمونه‌ای از شرکت‌های موفقی می‌باشد که علی رغم پستی و بلندی‌ها و مشکلاتی که داشته است، همچنان پا برجا است

راز آن مدیریت به روز و صحیح، ایجاد محصولاتی خلاقانه و جدید و مطابق با نیاز مشتریان، کار بر روی بازار وسیع جهانی، تیمی کار کردن و اعتمادسازی بین کارکنان خود و … بوده است.

اما همچنان چالش‌هایی پیش روی دیزنی است که در آینده مشخص می‌گردد که آیا دیزنی همچنان استوار باقی خواهد ماند و یا اینکه نزول خواهد داشت؟!

تیم آکادمی بازار به منظور تحقق رویای شما در زندگی و کسب و کارتان در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیشنهاد می‌کند از بسته آموزشی «موفقیت دست یافتنی است» استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *