بیش از حد فکر کردن به عواقب احتمالی، شادی شما را به یغما می‌برد(۲)

فکر کردن به عواقب
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

فکر کردن

در مقاله قبلی توجه شما را به تفاوت میان تحلیل امور و بررسی عملی جنبه‌های مختلف یک مساله و نیز بیش از حد فکر کردن و تاثیر آن بر شادی جلب کردیم.

از شما خواستیم تا علی‌رغم میل و خواسته‌تان، این حقیقت را بپذیرید که الزاما هر مساله‌ای، جواب روشن و هر رویدادی، علت وقوع مشخصی ندارد. سپس به شما گفتیم توجه بیش از حد به نتایج احتمالی یک اتفاق می‌تواند توجه شما را از هدف نهایی  و غایی‌تان منحرف سازد.

از شما خواستیم تا بیش از حد خودتان را درگیر جزئیات نکنید تا اصل قضیه فراموش شود؛ افرادی که بیش از حد به احتمالات و نتایج یک تک رویداد خاص می‌اندیشند، خودشان را درگیر و نگران آینده می‌یابند.

بیشتر بخوانید: بیش از حد فکر کردن به عواقب احتمالی، شادی شما را به یغما می‌برد(۱)

عواقب بیش از حد فکر کردن

آن‌ها نمی‌دانند که سرانجام، امور چطور سر و سامان داده می‌شوند؛ تک تک مسائل در جای خود اهمیت دارند، اما ما تنها با تمرکز بر روی هدف اصلی‌مان، می‌توانیم از افتادن در ورطه جزییات چرایی یک مساله خاص رها شویم.

بهترین راه برای مقابله با چنین رفتارهایی، به خاطر داشتن هدف اصلی و در عین حال، برداشتن قدم‌های کوچک در مسیر رسیدن و تحقق آن هدف می‌باشد. اجازه ندهید تمرکز و توجه بیش از حد روی یک مساله، شما را از به پیش رفتن باز دارد.

استاد احمد محمدی

یا بزرگ فکر کن یا کوچک زندگی کن.

دکتر احمد محمدی

در عین حال، باید مراقب باشید که بیش از حد روی هدف اصلی هم متمرکز نشوید به طوری که اصلا ندانید قدم بعدی‌تان چیست؛ حفظ تعادل میان این دو مورد، اهمیتی حیاتی در موفقیت نهایی شما ایفا می‌کند؛ تلاش برای یافتن این تعادل، ارزش تمام وقت و انرژی شما را خواهد داشت.

۳. بینش واضح و روشنی نسبت به هدف داشته باشید

 بینش واضح و روشنی نسبت به هدف و شادی داشته باشید

افرادی که بیش از حد به نتایج احتمالی امور می‌اندیشند، خیلی راحت تمرکز و توجه‌شان را از دست می‌دهند؛ رویدادها و اتفاقاتی که در حین حرکت در مسیر برای‌شان روی می‌دهد، خیلی راحت افکارشان را از آن‌ها می‌ربایند.

آن‌ها در تله افکاری گیر می‌افتند که هیچ کنترلی روی آن‌ها ندارند. برای اینکه از وقوع چنین حواس پرتی‌هایی در ذهن‌تان جلوگیری کنید و تمرکزتان را روی هدف نگه دارید، باید وضوح دید و بینش خود را قوت و شدت ببخشید.

حتما می‌پرسید چطور؟ شما باید دقیقا بدانید که می‌خواهید امروز چه کاری انجام دهید و می‌خواهید چه نتیجه‌ای از آن به دست آورید؛ شما باید بدانید که از زندگی‌تان چه می‌خواهید و می‌خواهید به کجا بروید.

بیشتر بخوانید: خلاصه کتاب « معجزه بزرگ فکر کردن » نوشته دیوید شوارتز

متمرکز باشید

نکته‌ای که مهم است این است که اگر بتوانید روی اهداف و بینش و مقصودتان از زندگی متمرکز بمانید، راحت‌تر می‌توانید از رویداد‌ها و مسائلی که تمرکز شما را می‌دزدند، عبور کنید و به شادی برسید.

کنترل بیشتری را روی افکارتان حفظ کنید؛ شما با این کار، انرژی کمتری را هم صرف مبارزه با آن حواس پرتی‌ها خواهید کرد.

بیش از حد فکر کردن و حفظ وضوح اهداف

بیش از حد فکر کردن و حفظ وضوح اهداف

صرف نظر از اهدافی که در زندگی‌تان دارید، باید بدانید که حفظ وضوح اهداف از اهمیت والایی برخوردار است؛ اما این مساله، در مورد آن دسته از افرادی که بیش از حد فکر می‌کنند، به مراتب از اهمیت بالاتری برخوردار می‌شود.

این افراد آن‌قدر خودشان را درگیر جزئیات می‌کنند،‌ که گاهی فراموش می‌کنند از ابتدا به دنبال چه چیزی بوده‌اند. برای بهبود وضوح، ببنید که دقیقا چه می‌خواهید؛ به چه اهدافی می‌خواهید برسید.

سپس، برنامه‌ای دقیق تعریف کنید تا شما را از نقطه فعلی به جایگاه مد نظر برساند؛ اجازه ندهید موانع کوچک آن قدر بزرگ شوند که در نهایت مسیر شما برای رسیدن به هدف را مسدود سازند.

بیشتر بخوانید: عادت بیش از حد فکر کردن زندگی‌‌تان را مختل می‌کند

۴. ذهن‌تان را آزاد کنید

قدرت تحلیل‌گری بالا، هم یک نعمت است و هم یک بلا؛ این که بتوانید قبل از انجام عمل و اقدامی، به جوانب مختلف مساله بیاندیشید و ابعاد مختلف را تجزیه و تحلیل کنید، عالی است.

اما باید به خاطر داشته باشید که در صورت غفلت، خیلی سریع ممکن است به ورطه نابود کننده بیش از حد فکر کردن بیفتید. در این صورت است که نعمت خدادادی‌تان را به یک بلای خانمان سوز تبدیل کرده‌اید.

قدرت اقدام و عمل را از خودتان دریغ کرده‌اید. زمان کافی و وافی را صرف بررسی نتایج و شرایط هر مساله بکنید و سپس، به مسیرتان ادامه دهید و در حین حرکت و انجام قدم‌های بعدی، هدف غایی‌تان را در پس ذهن‌تان نگه دارید و تغییرات و تصمیمات لازم را متعاقبا اعمال کنید.

سخن پایانی

با توجه به مقاله فوق متوجه می‌گردیم که چرا باید جلوی بیش از حد فکر کردن به عواقب احتمالی را بگیریم. این کار به اندازه‌ای که فکر می‌نمایید مشکل نمی‌باشد. تنها باید بدانید که چگونه آن را انجام دهید و چند تکنیک ساده فوق را دنبال نمایید.

باید بیاموزید نجواهای درونی خود را ساکت نمایید. البته داشتن نجواهای درونی مثبت یا به عبارتی واگویه‌های مثبت که باعث شادی است بسیار مفید و کمک کننده است.

افراد موفق بیش از حد به مسائل فکر نمی‌کنند و فکر کردن زیاد را مانع پیشرفت و شادی می‌دانند. جهت آشنایی بیشتر با عقاید این افراد می‌توانید از بسته آموزشی «زندگی افراد موفق» استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *