به هنگام برنامه ریزی باید به این ۵ اصل مهم پایبند باشید

برنامه ریزی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

به هنگام برنامه ریزی باید به این ۵ اصل مهم پایبند باشید و آنها را مورد توجه قرار دهید. برنامه‌ریزی و هدفگذاری اهمیت بسیار زیادی دارد و باید در زندگی مورد توجه قرار گیرد.

وقتی که برای انجام کارهای خود برنامه ریزی می کنید؛ قطعاً در انجام آن ها جدی تر خواهید بود. برنامه‌ریزی شما را در جهت درستی از مسیر دستیابی به اهدافتان قرار می دهد. شما برای انجام کاری های مختلف با اهداف بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت می توانید برنامه‌ریزی کنید. به این ترتیب به تمامی اهداف خود دست پیدا می کنید و به سوی موفقیت حرکت خواهید نمود. بهتر است نکاتی را برای برنامه‌ریزی که شما را به موفقیت می رساند، بدانید.

 

مطالعه بیشتر: برنامه‌ریزی ذهن ناخودآگاه

مطالعه بیشتر: تکنیک برنامه‌ریزی خلاقانه : بنویس تا موفق شوی

هدف مقاله:

با مطالعه مقاله ذیل، هنگام برنامه‌ریزی اصول و نکاتی را یاد می گیرید که باعث می شود برنامه ای که از هر نظر برای شما مناسب و قابل اجرا باشد را طراحی کنید و به این صورت شما در پیگیری اهداف مختلف خود، در مسیر درستی قرار می گیرید و در نهایت با رسیدن به اهداف خود از طریق برنامه ‌ریزی صحیح، سطح رضایت خود را از زندگی بالا می برید و روحیه مثبتی را برای خود ایجاد می کنید. باید بتوانید زمان خود را با استفاده از این نرم افزارهای برنامه‌ریزی مدیریت نمایید.

برنامه ریزی
برنامه ریزی

۱- برنامه‌ریزی فردی باعث موفقیت می‌شود 

باید توجه کنید که هنگام تهیه برنامه‌ راجع به اهداف مختلف خود، به خصوصیات فردی خود توجه کنید. قطعاً کسی بهتر از خود شما با این خصوصیات آشنایی ندارد. پس حتماً آن ها را در نظر بگیرید. افراد از نظر خصوصیات فردی با هم متفاوتند. لازم به ذکر است که شما می توانید از تجربیات دیگران نیز استفاده کنید و توجه به خصوصیات فردی در برنامه ریزی به معنای بی توجهی به تجربیات دیگران نیست.

۲ تا می توانید ساده برنامه بریزید

اگر برنامه پیچیده ای را برای خود طراحی کنید؛ به احتمال زیاد به آن عمل نمی کنید. از ابتدا برنامه خود را ساده طراحی نمائید. در واقع،  باید وقت کمی را از شما بگیرد و شما بهتر است ظرف نیم ساعت بتوانید برنامه ریزی کنید و اگر وقت بیشتری از شما بگیرد، برنامه ریزی ساده ای نمی باشد. پس تا می توانید ساده برنامه ریزی کنید تا بتوانید حتماً به برنامه ای که خود طراحی کرده اید، پای بند بمانید.

۳- انعطاف پذیری اهمیت دارد

شما همیشه در برنامه‌ریزی خود باید زمانی را برای اتفاقاتی که قابل پیش بینی نیستند؛ در نظر بگیرید وگرنه ممکن است هر از گاهی غافلگیر شوید و به برنامه ریزی خود عمل نکنید. اتفاقات غیر قابل پیش بینی مثل بیماری، مهمان ناخوانده و غیره می باشد که با پیش بینی زمانی برای این اتفاقات در برنامه خود، به برنامه اصلی خود صدمه نمی زنید. باید توجه داشته باشید که همیشه به برنامه اصلی خود پای بند بمانید.

۴- باید قابل اجرا باشد

هنگام برنامه‌ریزی باید به توان خود توجه کنید؛ بهتر است از پیش بینی مدت زمان های کمی شروع کنید و بعد به تدریج آن را افزایش دهید. مثلاً برای مطالعه در شروع کار خود مدت ۱۰ ساعت را برنامه ریزی نکنید در غیر این صورت احتمال کمی وجود دارد تا به آن عمل کنید. بهتر است با پیش بینی زمانی حدود ۳ یا ۴ ساعت کار خود را شروع کنید و سپس به تدریج میزان آن را افزایش دهید.

۵- بعد از عمل به هر برنامه‌؛ عملکرد خود را ارزیابی کنید

با ارزیابی عملکرد خود بعد از هر برنامه‌ریزی، باعث می شوید تا برای دفعات بعدی، برنامه‌ریزی خود و همچنین شیوه اجرایی خود را بهتر کنید. کم کم با برنامه ریزی های متعدد تجربه کسب می کنید و در برنامه ریزی های بعدی تجربیات خود را بکار می بندید. به این ترتیب پیشرفت می کنید و به نوعی به برنامه ریزی عادت می کنید و دائماً برای بهبود عملکرد خود، به ارزیابی خود می پردازید.


نتیجه گیری:

برای طراحی یک برنامه ریزی موفق و عمل به آن باید به ساده بودن برنامه ای که طراحی می کنید؛ توجه کنید و انعطاف پذیری لازم را در برنامه خود در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که برنامه ریزی را با توجه به ویژگی های شخصیتی و فردی خود؛ انجام دهید و با ارزیابی خود بعد از عمل به هر برنامه، عملکرد خود را در رسیدن به اهداف مدنظر خود بهبود دهید و ارتقا بخشید. آگاه باشید که افراد موفق دائماً در حال برنامه ریزی و از همه مهم تر عمل به برنامه ریزی های خود هستند. پس بهتر است شما نیز با برنامه ریزی و عمل به آن به جمع افرادی که واقعاً اهداف خود را به طور جدی دنبال می کنند؛ بپیوندید.

  • آیا برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی می کنید؟
  • به نظر شما یک برنامه ریزی خوب چه ویژگی های دیگری می تواند داشته باشد؟ 

بعد از اینکه برای خود هدفی مشخصی کردیم باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشیم تا بتوانیم به صورت بهینه و صرفه جویی در زمان و انرژی خود به اهداف خود دست یابیم. اما زمانی که بخواهیم به برنامه خود عمل نماییم، ممکن است با موانع و چالش های زیادی مواجه گردیم، که ما را ناامید و انرژی ما را تقلیل می بخشند. جهت رفع این مشکل و حفظ قدرت و اراده خود نیاز به تغییر نگرش و افکار خود داریم. زمانی که کنترل ذهن خود را داشته باشیم و به افکار منفی اجازه ورود ندهیم می توانیم بر این چالش ها و موانع فائق آییم. 

پیشنهاد آکادمی بازار جهت یادگیری مهارت های مثبت اندیشی و کنترل ذهن و افکار محصولی به نام موفقیت و ثروت در ۹۰ روز  «معجزه قدرت ذهن» می باشد. شما می توانید با شرکت در این دوره غیر حضوری و به کارگیری نکات و آموزه های آن اختیار افکار، ذهن و در نتیجه زندگی خود را در اختیار بگیرید و به این نحو، تحولات اساسی و مثبتی در زندگی کنونی خود به وجود آورید و به  آرزوهای به ظاهر ناممکن خود دست یابید. 

دوره آموزشی غیر حضوری موفقیت و ثروت در ۹۰ روز (معجزه قدرت ذهن)

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments