به هنگام برنامه ریزی باید به این ۵ اصل مهم پایبند باشید

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
برنامه ریزی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

تمام افراد موفق برای خود برنامه شخصی دارند و طبق آن برنامه پیش می‌روند. برنامه ریزی درست و اصولی باید تمام جنبه‌ها و فعالیت‌های ما را شامل شود و همچنین انعطاف پذیر باشد. برای برنامه ریزی موفق و اصولی نیاز به مهارت خاصی ندارید و کافیست با دانستن چند اصل برنامه مخصوص خود را تنظیم کنید.

اگر قبل از برنامه ریزی اصول آن را رعایت نکنید، در اجرای برنامه خود دچار مشکل می‌شوید و نمی‌توانید پایبند بمانید. پایبند نماندن باعث سرافکندگی و کاهش اعتماد به نفستان می‌شود. زمانی که شما برنامه خود را به تعویق می‌اندازید به تدریج از خود ناامید می‌شوید و این موضوع می‌تواند سبب بسیاری از مشکلات مانند افسردگی یا شکست شود.

برای جلوگیری از تمامی این مشکلات در این مقاله پنج اصل مهم را برای شما آورده‌ایم تا برنامه ریزی درست و قابل اجرا داشته باشید و به تدریج به فردی موفق و با اهداف بزرگ تبدیل شوید. مهارت برنامه ریزی را کسب کنید و به خود و دیگران یاد دهید که چگونه در تمامی امور بهترین برنامه را داشته باشند. با ما همراه باشید.

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

برنامه ریزی موفق

به هنگام دوره برنامه ریزی باید به این ۵ اصل مهم پایبند باشید و آن‌ها را مورد توجه قرار دهید. برنامه‌ریزی و هدفگذاری اهمیت بسیار زیادی دارد و باید در زندگی مورد توجه قرار گیرد.

وقتی که برای انجام کارهای خود برنامه ریزی می‌کنید؛ قطعا در انجام آن‌ها جدی‌تر خواهید بود. برنامه‌ریزی شما را در جهت درستی از مسیر دستیابی به اهدافتان قرار می‌دهد.

شما برای انجام کارهای مختلف با اهداف بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت می‌توانید برنامه‌ریزی کنید. به این ترتیب به تمامی اهداف خود دست پیدا می‌کنید و به سوی موفقیت حرکت خواهید نمود. بهتر است نکاتی را برای برنامه‌ریزی که شما را به موفقیت می‌رساند، بدانید.

مهارت برنامه ریزی

مهارت برنامه ریزی

با مطالعه مقاله ذیل، هنگام برنامه‌ریزی اصول و نکاتی را یاد می‌گیرید که باعث می‌شود برنامه‌ای که از هر نظر برای شما مناسب و قابل اجرا باشد را طراحی کنید و به این صورت شما در پیگیری اهداف مختلف خود، در مسیر درستی قرار می‌گیرید.

در نهایت با رسیدن به اهداف خود از طریق برنامه ‌ریزی صحیح، سطح رضایت خود را از زندگی بالا می‌برید و روحیه مثبتی را برای خود ایجاد می‌کنید. باید بتوانید زمان خود را با استفاده از این نرم افزارهای برنامه‌ریزی مدیریت نمایید.

۱. برنامه ریزی فردی باعث موفقیت می‌شود 

باید توجه کنید که هنگام تهیه برنامه‌ راجع به اهداف مختلف خود، به خصوصیات فردی خود توجه کنید. قطعا کسی بهتر از خود شما با این خصوصیات آشنایی ندارد. پس حتما آن‌ها را در نظر بگیرید.

استاد احمد محمدی
داشتن هدف در زندگی معجزه می‌کند. هر دقیقه هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی، ۱۲ برابر آن زمان بهره‌وری به همراه دارد.
استاد احمد محمدی

افراد از نظر خصوصیات فردی با هم متفاوت‌اند. لازم به ذکر است که شما می‌توانید از تجربیات دیگران نیز استفاده کنید و توجه به خصوصیات فردی در برنامه ریزی به معنای بی‌توجهی به تجربیات دیگران نیست.

۲. تا می‌توانید ساده برنامه بریزید

 تا می‌توانید ساده برنامه بریزید

اگر برنامه پیچیده‌ای را برای خود طراحی کنید؛ به احتمال زیاد به آن عمل نمی‌کنید. از ابتدا برنامه خود را ساده طراحی نمائید. در واقع، باید وقت کمی را از شما بگیرد و شما بهتر است ظرف نیم ساعت بتوانید برنامه ریزی کنید و اگر وقت بیشتری از شما بگیرد، برنامه ریزی ساده‌ای نمی‌باشد. پس تا می‌توانید ساده برنامه ریزی کنید تا بتوانید حتما به برنامه‌ای که خود طراحی کرده‌اید، پایبند بمانید.

۳. انعطاف پذیری اهمیت دارد

شما همیشه در برنامه‌ریزی خود باید زمانی را برای اتفاقاتی که قابل پیش بینی نیستند؛ در نظر بگیرید وگرنه ممکن است هر از گاهی غافلگیر شوید و به برنامه ریزی خود عمل نکنید.

اتفاقات غیر قابل پیش بینی مثل بیماری، مهمان ناخوانده و غیره می‌باشد که با پیش بینی زمانی برای این اتفاقات در برنامه خود، به برنامه اصلی خود صدمه نمی‌زنید. باید توجه داشته باشید که همیشه به برنامه اصلی خود پای بند بمانید.

۴. باید قابل اجرا باشد

 باید قابل اجرا باشد

هنگام برنامه‌ریزی باید به توان خود توجه کنید؛ بهتر است از پیش بینی مدت زمان‌های کمی شروع کنید و بعد به تدریج آن را افزایش دهید. مثلا برای مطالعه در شروع کار خود مدت ۱۰ ساعت را برنامه ریزی نکنید در غیر این صورت احتمال کمی وجود دارد تا به آن عمل کنید.

بهتر است با پیش بینی زمانی حدود ۳ یا ۴ ساعت کار خود را شروع کنید و سپس به تدریج میزان آن را افزایش دهید.

۵. بعد از عمل به هر برنامه‌؛ عملکرد خود را ارزیابی کنید

با ارزیابی عملکرد خود بعد از هر برنامه‌ریزی، باعث می‌شوید تا برای دفعات بعدی، برنامه‌ریزی خود و همچنین شیوه اجرایی خود را بهتر کنید. کم کم با برنامه ریزی‌های متعدد تجربه کسب می‌کنید و در برنامه ریزی‌های بعدی تجربیات خود را بکار می‌بندید.

به این ترتیب پیشرفت می‌کنید و به نوعی به برنامه ریزی عادت می‌کنید و دائما برای بهبود عملکرد خود، به ارزیابی خود می‌پردازید.

برنامه ریزی در زندگی شخصی

برنامه ریزی در زندگی شخصی

برای طراحی یک برنامه ریزی موفق و عمل به آن باید به ساده بودن برنامه‌ای که طراحی می‌کنید؛ توجه کنید و انعطاف پذیری لازم را در برنامه خود در نظر بگیرید.

دقت داشته باشید که برنامه ریزی را با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و فردی خود؛ انجام دهید و با ارزیابی خود بعد از عمل به هر برنامه، عملکرد خود را در رسیدن به اهداف مدنظر خود بهبود دهید و ارتقا بخشید.

آگاه باشید که افراد موفق دائما در حال برنامه ریزی و از همه مهم‌تر عمل به برنامه ریزی‌های خود هستند. پس بهتر است شما نیز با برنامه ریزی و عمل به آن به جمع افرادی که واقعا اهداف خود را به طور جدی دنبال می‌کنند؛ بپیوندید.

آیا برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی می‌کنید؟ به نظر شما یک برنامه ریزی خوب چه ویژگی‌های دیگری می‌تواند داشته باشد؟ 

سخن آخر

بعد از اینکه برای خود هدفی مشخصی کردیم باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشیم تا بتوانیم به صورت بهینه و صرفه جویی در زمان و انرژی خود به اهداف خود دست یابیم.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
همبستگی کلمات

اما زمانی که بخواهیم به برنامه خود عمل نماییم، ممکن است با موانع و چالش‌های زیادی مواجه گردیم، که ما را ناامید و انرژی ما را تقلیل می‌بخشند. جهت رفع این مشکل و حفظ قدرت و اراده خود نیاز به تغییر نگرش و افکار خود داریم. زمانی که کنترل ذهن خود را داشته باشیم و به افکار منفی اجازه ورود ندهیم می‌توانیم بر این چالش‌ها و موانع فائق آییم. 

پیشنهاد آکادمی بازار جهت یادگیری مهارت‌های مثبت اندیشی و کنترل ذهن و افکار محصولی به نام موفقیت و ثروت در ۹۰ روز دوره ثروت می‌باشد. شما می‌توانید با شرکت در این دوره غیر حضوری و به کارگیری نکات و آموزه‌های آن اختیار افکار، ذهن و در نتیجه زندگی خود را در اختیار بگیرید و به این نحو، تحولات اساسی و مثبتی در زندگی کنونی خود به وجود آورید و به آرزوهای به ظاهر ناممکن خود دست یابید. 

پلتفروم هوشمند ستاره یاب

کلیک کن، رزومه بساز، استخدام شو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *