کارآفرینی / کسب و کارمقالات

به دنبال شگفتی در ناتینگهام اِسپیرک; خلاقیت در طراحی

ممکن است بگویید خلاقیت در شرکت طراحی «ناتینگهام اسپیرک» یک تجربه مذهبی است. چند سال پیش، این شرکت طراحی صنعتی به یک کلیسای قدیمی واقع در پارک دانشگاه کلیولند نقل مکان کرد. ساختمان هشت ضلعی آهکی دهه 1920 با قرار گرفتن در بالای سرازیری 5 جریبی، مانند یک معبد رومی به نظر می‏رسد. کارمندان داخل یک ساختمان مدور بزرگ و زیر یک سقف گنبدی شکل متکی به 20 ستون قرار دارند. نشان هایی از کلیسای اصلی، شامل یک انبار گروه کر و ارگ لوله ‏ای همچنان باقی مانده است. جان ناتینگهام (John Nottingham) که شرکت ناتینگهام-اسپیرک را با مشارکت جان اسپیرک (John Spirk) در سه دهه پیش تاسیس کرد، می‏گوید: «شما نمی‏توانید در اینجا قدم بزنید و نگویید: من می‏خواهم چیز جدیدی را ایجاد کنم».

ناتینگهام- اسپیرک در کنار برخورداری از یک ساختمان کلیسای الهام‏ بخش، از طریق فرهنگ گرایش به یادگیریِ ریسک‏ پذیری خود، از خلاقیت حمایت می‏کند. «ناتینگهام» می‏گوید: «ما خود را به خطر می ‏اندازیم. اگر موفق نشویم، به مسیری اشتباه می‏رویم. خودمان را غبار روبی می‏کنیم و به مسیری دیگر می‏رویم. ما می‏دانیم که این نوآوری است».بنیانگذاران شرکت و 70 کارمند آنها نیز ایده ‏ها را با نگاه کردن به قفسه‏ های فروشگاه کشف می‏کنند. اسپیرک توضیح می‏دهد: «ما در حال تلاش برای کشف آنچه هستیم که مصرف ‏کنندگان در دو سال آینده خواهند خواست». «ناتینگهام» اضافه می‏کند: «ما نگاه می‏کنیم و می‏بینیم چه چیزی وجود ندارد. ما به معنای واقعی کلمه، نوآوری را که روی قفسه و در کنار رقابت قرار دارد، بر حسب قیمتی که انتظار می رود تقاضا برای کالا در بالاترین حد خود باشد، تجسم می‏کنیم».

جلسات تیمی

این فعالیت‏ها اگرچه جرقه بینش را ایجاد می‏کنند، اما تنها نقطه شروعی برای فرآیند خلاقیت هستند. «ناتینگهام» می‏گوید: «هر کسی می‏تواند یک ایده خوب داشته باشد. مشکل در بدست آوردن بازار برای آن ایده است. شما باید ایده کار را به اجرا رسانید و عملی بودن آن را به عنوان یک محصول اثبات نمایید». برای تبدیل ایده به محصولات سودآور، ناتینگهام- اسپیرک، تیم ‏هایی 10 نفره از کارمندان را تشکیل می‏دهد که دو نوع جلسه برگزار می‏کنند. در اولین جلسه به نام جلسه واگرا، اعضای تیم طوفان مغزی ایده ‏ها را اجرا می‏کنند. «ناتینگهام» می‏گوید: «ما با یک جلسه خلاقانه شروع می‏کنیم. افرادی از تیم هستند که می‏توانند مکمل یکدیگر باشند و هر ایده ای را که شما می توانید بدهید، مطرح می‏سازیم». این ایده ‏ها روی تکه‏ های کاغذی مستند شده و در پایان جلسه تا 100 عدد از آن ها جمع‏ آوری می‏شود.

در دور دوم از جلسات، به نام جلسات همگرا، هر ایده به طور سیستماتیک توسط تیم مورد بررسی قرار می‏گیرد. «ناتینگهام» توضیح می‏دهد: «من کارت‏های یادداشتی را توزیع می‏کنم که روی هر کدام از آن‏ها یکی از این سه کلمه یا عبارت نوشته شده: چه کسی هست که اهمیت بدهد، خوب و شگفت انگیز». کسی که ایده ای را معرفی می‏کند می‏تواند آن را بیشتر توضیح دهد و سپس هر عضو تیم، ایده را با انتخاب یکی از سه کارت مورد قضاوت قرار می‏دهد. «ناتینگهام» می‏گوید: «اگر همه کارت شگفت انگیز را بالا نگه ‏دارند، شما می‏دانید که چیزی را بدست آورده‏ اید. در مورد ایده هایی که کارت چه کسی هست که اهمیت دهد برای آن ها بالا آورده شده، شیر یا خط می کنید». برخی از ایده ‏های خوب، بیشتر توسط یک قهرمان ایده توسعه می‏ یابند. به عنوان مثال، ایده اِستند درخت کریسمس «اِسوایوِل استرِیت» (SwivelStraight) زمانی که برای اولین بار پیشنهاد شد، امتیاز عمدتا خوبی را دریافت کرد؛ اما پس از آنکه طراح ناتینگهام-اسپیرک، کریِگ ساندِرز (CraigSaunders)، آن را بیشتر اصلاح نمود، همکارانش امتیاز شگفت انگیز را به آن دادند. تقریبا 1 میلیون تعداد از اِستند «اِسوایوِل استرِیت»، در مدت پنج سال نخست از عرضه محصول در بازار فروخته شد

طراحی جدید

نتایج جلسات واگرا و همگرا توسط نشست متخصصان و بازخورد مشتری، به منظور بهبود نمونه ‏های اولیه تکمیل می‏شوند. باز طراحی قوطی رنگ فلزی مدور ناتینگهام-اسپیرک که تغییرات جزئی در قرن گذشته روی آن صورت گرفته، می‏تواند نمونه خوبی در این مورد باشد. کارمندان از تجربه سرخوردگی کار با قوطی‏های رنگ سنتی آگاه بودند. طراح «کریگ ساندرز» می‏گوید: «ما نمی‏توانیم به محصول مصرفی دیگری که شما نیاز به یک آچار و پیچ گوشتی برای باز کردن و یک چکش برای بستن آن دارید فکر کنیم». بنابراین «ساندرز» و همکارانش قوطی رنگی را با یک در چرخشی و بدون نشتی طراحی کردند. زمانی که نمونه اولیه آن نشان داده شد، کاربران بالقوه ادعا کردند که ظرف‏ها در انبارها و فروشگاه‏ ها به خوبی کنار هم قرار نخواهند گرفت. بنابراین نمونه اولیه اصلاح شده به صورت وسیع و با قابلیت انبارش بیشتر ساخته شد. سپس کاربران اظهار نگرانی کردند که اگر ظرف پلاستیکی بی افتد ممکن است بشکند. ناتینگهام می‏گوید: «بنابراین ما یک دسته از آنها را روی نردبان بردیم و آنها را انداختیم. آنها پریدند». این بازخورد، قوطی رنگ «تویست و پُور» (Twist و Pour) را ایجاد کرد که یکی از نمونه ‏های موفق به شمار می رود، به طوری که «شروین-ویلیامز» (Sherwin-Williams)، فروش رنگ «داچ بُی» (Dutch Boy) خود را در شش ماه اول، سه برابر کرد.

ناتینگهام- اسپیرک به لطف محیط کار خلاق و فرآیند نوآوری خود، نزدیک به 500 اختراع به ثبت رسانده و مشتریانش را در رسیدن به بیش از 30 میلیارد دلار فروش طی سه دهه گذشته یاری داده است. واضح ترین نوآوری های آن عبارتند از: تاج قلم موی چرخشی، صندلی چرخ‏دار شرکت «اینواکِر» (INVACARE)، جاروی قابل شارژ «سویفِر سویپِر وَک» (Swiffer SweeperVac)، ظروف اسپری ضد عرق بیضی شکل، طراحی اسکنر MRI و قوطی رنگ تویست و پُور.

نو آوری و خلاقیت، از عواملی می باشند که سبب تمایز کسب و کار موفق از کسب و کار ناموفق و شکست خورده می شود. همچنین نوآوری و خلاقیت سبب پیشرفت کسب و کار شما می گردد، همانطور که نمونه ی آن را در مقاله ی فوق ملاحظه نمودید؛ بنابراین نباید اهمیت آن را دست کم گرفت. استاد احمد محمدی در سمینار موفقیت، نمونه هایی از افرادی که در کسب و کار و شرکت خود بسیار نوآور و خلاق بوده اند را به شما ارائه می دهند و رازهای موفقیت و خلاقیت آن ها را به شما آموزش خواهند داد. از این رو می توانید برای استفاده از فرصت استثنایی آشنایی با شیوه ی تفکر و الگوی رفتاری افراد موفق و خلاق با مراجعه به آدرس اینترنتی زیر، در این سمینار شاد و انگیزشی شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

مطالب مرتبط

افزایش کارایی و بهره وری روزانه با 5 تکنیک ساده
خلاصه کتاب انجام کارها، هنر بهره وری به دور از استرس (2)
خلاصه کتاب انجام کارها، هنر بهره وری به دور از استرس (1)
8 نکته برای داشتن حداکثر بهره وری در مشاغل خانگی و دورکاری
با نهادینه سازی این 7 عادت در خود همانند افراد موفق بهره وری بالایی خواهید داشت
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن