بهترین مهارت ها برای تقویت فن بیان

فن بیان
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

یکی از مواردی که بسیاری از افراد به دنبال کسب آن هستند توانایی ارائه و فن بیان قوی است. فن بیان از جمله مهارت هایی است که نیاز به تمرین و تمرکز دارد. برای داشتن این مهارت یکسری ویژگی وجود دارد که داشتن هر کدام از آن ها به قوی تر کردن فن بیان افراد کمک می کند. سخنرانی ها و ارائه هایی که با استفاده از این مهارت ها انجام می گیرد معمولا دارای اثر گذاری بالاتری است. این مهارت ها می تواند برای زندگی روزمره افراد نیز مناسب بوده و به رشد فکری آن ها کمک کند. در این مقاله در مورد مهارت های مکمل برای تقویت فن بیان صحبت می کنیم.

مهارت مدیریت استرس

یکی از اصلی ترین مهارت ها برای داشتن یک ارائه مناسب توانایی مدیریت استرس می باشد. توانایی در کنترل هیجانات درونی افراد به رشد شخصی افراد کمک زیادی می کند همچنین باعث تمرکز فکری سخنران بر روی ارائه اطلاعات می شود. مدیریت استرس و اضطراب از جمله کمک کننده ترین مهارت ها برای داشتن فن بیان خوب است. در مقالات قبلی در مورد روش ها و راهکار های متعدد در زمینه کنترل استرس توضیح داده شده است.

واقعیت مطلب این است که افراد معمولا با هر میزان از تجربه برای سخنرانی در جمع دچار استرس می شوند. اما به مرور زمان و با تقویت توانایی های سخنوری خود می توانید از پس موضوع بر بیایید. این مهارت می تواند باعث شود شما در مهارت های دیگری که در ادامه به آن پرداخته می شود نیز تسلط پیدا کنید.

مهارت کنترل حجم صدا و شمرده صحبت کردن

یکی دیگر از راهکار ها مهم در زمینه فن بیان داشتن یک صدای رسا و واضح می باشد. لرزش صدا یا تغییر حجم صدا به صورت نا منظم و نا موزون باعث می شود مخاطب علاقه ای به شنیدن مطالب شما نداشته باشد. بیان مطالب با تلفظی صحیح و دقیق از کلمات باعث افزایش کنترل بر روی نحوه ارائه و سخنرانی می شود. در واقع با این مهارت مخاطبان می توانند به صورت دقیق رشته کلمات را دنبال کرده و از هدف اصلی دور نشوند. عجله در ارائه و بیان مطالب باعث از بین رفتن رشته تفکرات مخاطب می شود. توجه کنید که شمرده صحبت کردن می تواند کمک زیادی به نفوذ کلام شما داشته باشد. این موضوع باعث می شود که کلمات به صورت مناسب در جای مناسب در ذهن شنوندگان بنشیند. در زمینه نحوه ارائه نیز مطالب و مقالات متنوعی وجود دارد که کمک زیادی به شما می کند.

البته در برخی موارد با توجه به میزان اهمیت موضوع می توانید حجم صدای خود را بالا ببرید.

مهارت داشتن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و اطمینان به اطلاعات ارائه شده در زمینه های مختلف به تقویت فن بیان افراد کمک می کند. این مهارت در واقع شامل زبان بدن و چگونگی استفاده از ارتباط چشمی می باشد. هر کدام از این موضوعات دارای خاصیت های مختلفی هستند که در زمان ارائه می توانند کمک زیادی به افراد کنند. زبان بدن درست و صحیح در واقع زمانی ایجاد می شود که از ساختار های خمیده و یا تهاجمی به دور باشد. علاوه بر این موضوع زبان بدن افراد باید نشان دهنده اعتماد به نفس بالای آن ها در ارائه باشد.

اعتماد به نفس به خصوص در زمان هایی که سخنرانی شما کمی پیچیده شده و نیاز به تمرکز بیشتر می باشد، بسیار کمک کننده می باشد. ارائه زبان نا موزون بدن یا استفاده از کلمات نا مناسب از جمله نتایج نداشتن اعتماد به نفس کافی می باشد. شاید بتوان گفت مهمترین موضوعاتی که در زمینه تقویت فن بیان می توانند مطح باشند، مدیریت استرس و افزایش اعتماد به نفس است. هر کدام از این دو مورد تاثیر به سزایی در ارائه درست مطالب دارند.

مهارت کنترل احساسات

احساسات از جمله مسائلی است که در زمان ارائه می تواند هم کمک کننده و هم نابود کننده باشد. این خاصیت احساسات باعث می شود برای ابراز آن در زمان سخنرانی نسبت به نحوه ارائه آن دقت کنیم. ارائه احساساتی مانند هیجان، شوق، شوخ طبعی و حتی ترس در برخی از لحظات سخنرانی لازم می باشند. اما نحوه ابراز و شدت آن با توجه به تجربیات فرد ارائه دهنده می تواند تعیین شود. ارائه احساسات خارج از کنترل نه تنها به فن بیان کمکی نمی کند بلکه ممکن است باعث ایجاد یک نکته منفی در سخنرانی شود.


5 پاسخ

    1. سلام بله، پکیج آموزشی «معجزه فن بیان» برای خواسته شما بسیار مفید است. برای سفارش و خرید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید.

    1. سلام، برای تقویت اعتماد به نفس می‌توانید مطالعه کنید یا در دوره‌های مربوطه شرکت کنید. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:
      پاسخگوی شما هستیم: 88993288، 66978520، 66418084-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *