ذهن قدرتمندمقالاتموفقیت / انگیزشی

برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه

مکانیزم (عملکرد) ذهن خودآگاه و ناخودآگاه

ذهن ناخودآگاه شما، ذهن احساسی و ذهن خودآگاه شما، ذهن منطقی شماست. یعنی شما با ذهن خودآگاهتان فکر می‌کنید و با ذهن ناخودآگاه، احساس می‌کنید. ذهن خودآگاه شما دارای یک سری گیرنده‌هاست که اطلاعات عوامل بیرونی را دریافت کرده، و در ذهن شما یک فکر ایجاد می‌کند.

این گیرنده‌ها شامل گیرنده‌های بینایی، شنوایی، لامسه، چشایی و بویایی هستند. بنابراین، اغلب مردم طبق اتفاقاتی که در اطرافشان رخ می‌دهد، فکر می‌کنند. آن‌ها اطلاعات بیرونی را دریافت می‌کنند، در ذهنشان به آن فکر می‌کنند، برای آن تصویر سازی می‌کنند، سپس آن را به درون ذهن ناخودآگاه‌شان می‌فرستند و در نتیجه، طبق آن احساسی را برای خود ایجاد می‌کنند.

در واقع، فکری که در ذهنتان شکل می‌گیرد، و تأثیری که آن فکر بر ذهن ناخودآگاهتان می‌گذارد، ارتعاش شما را کنترل می‌کند. زیرا ارتعاش شما با احساس شما مرتبط است. در واقع شما با احساس خود ارتعاش می‌فرستید، نه با فکرتان. می‌توان گفت که افکار شما به طور غیر مستقیم، و احساس شما به طور مستقیم تعیین کننده ارتعاش شماست، و ارتعاش شما تعیین کننده نتایج و دست آوردهای زندگی شماست.

برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه

استاد احمد محمدی

 

برنامه‌ریزی ذهن ناخودآگاه

شما از بدو تولد تا کنون، تمامی اطلاعاتی را که از جهان پیرامون خود دریافت کرده‌اید، وارد ذهن ناخودآگاه خود کرده، و آن را برنامه‌ریزی نموده‌اید. در واقع انسان تا سن 7 سالگی، ذهن ناخودآگاه خود را بر اساس آنچه در خانواده، مدرسه یا جامعه می‌بیند و می‌شنود، به طور قوی برنامه‌ریزی می‌کند و پس از 7 سالگی، 95 درصد زندگی‌اش بر اساس همان برنامه‌ریزی‌ها پیش می‌رود!

به همین دلیل است که اکثر افرادی که در خانواده‌ای فقیر به دنیا می‌آیند، فقیر باقی می‌مانند و همین‌طور غالب افرادی که در خانواده‌ای ثروتمند به دنیا می‌آیند، ثروتمند باقی می‌مانند، ولو اینکه تا آخر عمر یک کودن باشند! زیرا از بدو تولد، ذهن ناخودآگاه آن‌ها طبق باور فقر یا ثروتمندی برنامه‌ریزی شده است.

اکثر افرادی که در خانواده‌ای فقیر به دنیا می‌آیند، حتی اگر تمام زندگی‌شان را هم تلاش کنند و سخت کار کنند، به ثروت نخواهند رسید و حتی اگر هم برسند، پس از مدتی آن را از دست خواهند داد، مگر آنکه ذهنشان را برنامه‌ریزی مجدد کنند. در واقع شما نمی‌توانید چیزی را به دست آورید که با برنامه‌ریزی‌های ذهنی‌تان مغایر است.

چه بسیار افراد فقیری که در لاتاری‌ها برنده شده، یا افرادی که به ناگهان ثروت عظیمی بدست آورده‌اند اما در یک بازه زمانی کوتاه، همه را از دست داده‌اند! زیرا ذهن ناخودآگاه آن‌ها طوری برنامه‌ریزی شده است که رسیدن به پول و ثروت را پشتیبانی نمی‌کند!

فراگیری مهارت تقویت محتوا با 9 تکنیک کاربردی
بخوانید

برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه

برنامه ریزی مجدد ذهن ناخودآگاه

ذهن یا ضمیر ناخودآگاه شما، برای وارد کردن هر نوع اطلاعاتی کاملاً باز است. زمانی که کودک بودید، هوشیاری پایینی داشتید و هر آنچه در پیرامون‌تان رخ می‌داد، وارد ذهن ناخودآگاه‌تان می‌شد؛ اما اکنون یک فرد بالغ و هوشیار هستید و می‌توانید از ورود برخی اطلاعات به ذهن ناخودآگاه‌تان جلوگیری کنید.

حتی از همین حالا! شما اکنون توانایی این را دارید که تمامی اطلاعاتی را که به سوی‌تان هجوم می‌آورند، گزینش کنید؛ به آنهایی که برایتان سودمندند اجازه ورود دهید، و آنهایی که بیهوده یا حتی مضر هستند را دور بریزید. چطور می‌توان این کار را انجام داد؟

تنها با نگاه نکردن به آنچه دوست ندارید، گوش ندادن به آنچه نمی‌خواهید، فکر نکردن به آنچه مطلوبتان نیست و نخواندن مطالبی که نمی‌خواهید. زیرا ذهن هوشیار یا خودآگاه شما، توانایی پذیرفتن یا رد کردن هر ایده‌ای را دارد؛ اما ذهن ناخودآگاه شما این توانایی را ندارد!


اگر به یاد داشته باشید، گفتیم که شما به هر چیزی، به هر شکل توجه کنید، ارتعاش آن را ساطع می‌کنید؛ در اینجا این موضوع را کمی واضح‌تر می‌کنیم؛ در واقع شما به هرچه توجه کنید (ببینید، بشنوید، بخوانید یا لمس کنید)، گیرنده‌های ذهن خودآگاه‌تان آن اطلاعات را دریافت می‌کنند و در ذهن شما یک فکر یا یک تصویر از آن اطلاعات ایجاد می‌شود؛

سپس این فکر یا تصویر به ذهن ناخودآگاه شما انتقال می‌یابد و ایجاد یک احساس می‌کند؛ و احساس شما همان ارتعاش شماست. هرچه بیشتر به یک چیز توجه کنید، بیشتر آن را در ذهن ناخودآگاه خود تثبیت می‌کنید؛ این توجهات مکرر، در ذهن ناخودآگاه شما تشکیل یک باور را می‌دهند و این باور، همان «برنامه‌ریزی» ذهن شماست.

برنامه ریزی ذهن ناخودآگاه

با برنامه ریزی های قبلی چه کنیم؟

تغییر باورها اگرچه کار سخت و زمان بری است، اما شدنی است. پس چه بهتر که از همین لحظه سعی کنیم باوری را در ذهن نسازیم که بعدها برای تغییرش نیازمند تلاش باشیم. اما یک سری باورها در سیستم باورهای ما وجود دارند که از طریق خانواده، مدرسه یا جامعه، در ذهن ما شکل گرفته‌اند که هنگام کودکی، قادر به تشخیص آن‌ها نبوده‌ایم. این نوع باورها یا برنامه‌ریزی‌های ذهنی به دو صورت می‌توانند تغییر یابند:

1: از طریق هیپنوتیزم: شما از طریق هیپنوتیزم می‌توانید در بازه زمانی کمتر و با صرف تلاش و انرژی کمتری، برنامه‌ریزی‌های ذهنی خود را تغییر دهید. بدین صورت که فرد هیپنوتیزم کننده، با فرو بردن شما در حالت تتا که حالتی پایین‌تر از هوشیاری است، مستقیماً به ضمیر ناخودآگاه شما دسترسی می‌یابد و می‌تواند هر باوری را تغییر دهد.

دستیابی سریع به اهداف با چند راهکار ساده
بخوانید

2: روش دوم، از طریق تکرار و تمرین: این روش، کم هزینه‌تر و در عین حال زمان‌بر تر است. ذهن ناخودآگاه شما با تکرار می‌تواند آموزش ببیند. بدین صورت که شما ابتدا با بررسی جنبه‌های مختلف زندگی خود، متوجه می‌شوید که در کدام بخش دچار مشکل هستید؛ سپس با تکرار، باوری را که موجب آن مشکل شده تغییر می‌دهید. این تکرار، به کمک عبارات تأکیدی انجام می‌شود. به عنوان مثال، اگر در رابطه با مسائل مالی دچار کشمکش هستید، حتماً باورتان این است که:

  • «پول، ریشه همه شرارت هاست»
  • «افراد فقیر، معنوی‌تر اند»
  • «افراد فقیر، به بهشت می‌روند»
  • «پول به سختی به دست می‌آید»
  • «پول در آوردن نیازمند تلاش زیاد و کار سخت است»

و یا باورهایی مشابه این‌ها؛ بنابراین، در طول روز به تعداد 3 مرتبه و هر مرتبه حدود 100 بار با خود تکرار کنید که:

  • «پول و ثروت، بسیار معنوی است»
  • «افراد ثروتمند، افراد خیرخواه و معنوی‌ای هستند»
  • «پول به راحتی بدست می‌آید»
  • «برای ثروتمند شدن، نیاز به تلاش زیاد یا استعداد خاصی نیست»

یادتان باشد که در این کار ممارست بورزید و آنقدر ادامه دهید تا نتایج را ببینید. به محضی که در آن جنبه از زندگی خود اندک تغییری مشاهده کردید، دیگر نیاز به تکرار نیست؛ ذهن شما برنامه‌ریزی جدید شده است!

 

انجام تمامی کارها و فعالیت‌هایی که در طول روز انجام می‌دهیم، نیاز به برنامه‌ریزی و فعالیت‌هایی دارد که چارچوبی معین را برای ما ایجاد کند تا بتوانیم به بهترین نحو نتیجه بگیریم و از کرده‌ی خود راضی باشیم. در این رابطه همیشه و همه‌جا کنفرانس‌هایی گذاشته می‌شود که شما می‌توانید با شرکت در آن‌ها به خوبی و با کیفیتی بهتر از گذشته به مسیر زندگی خود و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، مسیر و جهت دهید. تیم آکادمی بازار نیز در این رابطه مفتخر است به اجرای برنامه‌ها و سمینارهایی مناسب برای شما…

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

برنامه ریزی برای سال ۹۹
هدفگذاری و برنامه ریزی برای سال ۹۹
تمرکز روی هدف های زندگی و تاثیر آن در موفقیت و کامیابی
تا یلدای سال ۱۳۹۹ چه اهداف و برنامه‌‌های را دنبال می‌کنید؟
زندگی کوتاه نیست، ما کوتاهی می‌کنیم
برچسب ها

پویا دهقان

کارشناس مدیریت جهانگردی از دانشگاه علم و فرهنگ، و متقاضی شرکت در آزمون ارشد... نوشتن رو دوست دارم، در کنارش از انجام کارهای هیجان انگیز هم به شدت خوشم میاد! به عکاسی شدیداً علاقه مندم و فرصت باشه کارای کوچیکی هم میکنم... دو ژانر مورد علاقم توی موسیقی، راک و سنتیه، اما با این حال خودمو به این دو محدود نمیکنم...

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 6 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن