برنامه ریزی برای سال ۹۹

برنامه ریزی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

برنامه ریزی خوب و مناسب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ برای سال جدید چه برنامه‌هایی را و چگونه دنبال می‌کنید؟

در مقاله‌ی قبلی در مورد هدفگذاری و تعیین هدف برای سال ۹۹ صحبت کردیم. پیش از ورود به فاز برنامه ریزی ابتدا باید با هدفگذاری و تعیین اهداف آشنا شده و سپس برای رسیدن به اهداف خود، برنامه ریزی کنید. لذا به شما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مقاله‌ی هدفگذاری و برنامه ریزی برای سال ۹۹ را مطالعه کنید و سپس این مقاله را مورد بررسی قرار بدهید.

همچنین می‌توانید برای تسلط بر مهارت تعیین هدف سایر مقاله‌های آکادمی بازار با موضوع هدف ازجمله تمرکز روی هدف های زندگی و تاثیر آن در موفقیت و کامیابی، برای هدفگذاری قدرتمند چهار نکته را در نظر بگیرید، کتاب ” تمرکز روی هدف ” نوشته برایان تریسی، سخنرانی آنتونی رابینز – هدفت در زندگی چیست ؟، چگونه هدف گذاری هوشمندانه ای داشته باشیم؟، 3 راهکار ساده برای یافتن هدف غایی تان در زندگی، هدف گذاری شغلی – برگزیده ای از فیلم اتاق سهام (Boiler Room- 2000)، تعیین هدف ارزشمند – برگزیده ای از فیلم مانی بال (Moneyball 2011) همچنین پادکست پرطرفدار هدف – برنامه فکرانه – دکتر احمد محمدی را مطالعه کنید.

برنامه ریزی به چه معنا است؟ 

ابتدا باید معلوم کنیم، منظور از برنامه ریزی یا Planning چیست؟ برنامه ریزی فرآیندی است که با کمک آن می‌توانیم به اهداف خودمان برسیم. در واقع ما هدف‌هایی را برای خودمان مشخص می‌کنیم و برای رسیدن به آنها شروع به برنامه ریزی می‌کنیم. برنامه ریزی می‌‌تواند بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت باشد.

انواع برنامه: 

 • برنامه بلند مدت
 • برنامه میان مدت
 • برنامه کوتاه مدت

در این مقاله قصد نداریم در مورد انواع برنامه‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت صحبت کنیم بلکه برنامه ریزی را به‌صورت کلی مورد توجه قرار داده‌ایم. اگر مدیر مجموعه‌ای هستید، اگر مدیر میانی یا حتی کارمند هستید، حتی ممکن است خانم خانه دار باشید یا محصل و دانشجو، برنامه ریزی می‌‌کند عامل کلیدی و مهمی برای رشد شما باشد. بدون برنامه ریزی نمی‌توانید به صورت دقیق و مشخصی به اهداف خودتان برسید. برای ساختن آینده باید برنامه داشته باشید. برنامه ریزی دقیقا مشخص می‌کند که اگر الان در هر مختصاتی هستید، چگونه می‌توانید به مختصات جدید و مورد نظر خودتان برسید.

برنامه ریزی برای کسانی که تمایل دارند آینده‌ای خوب برای خود رقم بزنند، بسیار کاربرد دارد. مهارت برنامه ریزی آموختنی است و هر کسی می‌تواند آن را بیاموزد.

بعد از آنکه اهداف خود را مشخص کردید و تصمیم گرفتید می‌خواهید کدام اهداف را به سرانجام برسانید، باید برای رسیدن به آن وضعیت مطلوب برنامه ریزی کنید. در واقع برنامه ریزی فرآیند تفکری قبل از ورود به عمل محسوب می‌شود.

بسیاری از سازمان‌ها و موسسات اگر برای کار خود برنامه ریزی نداشته باشند، رشته‌ی همه‌ی کارها از دست می‌رود و دیگر نمی‌توان به آینده‌ی آن موسسه امیدی داشت. کارخانه‌ی تولیدی اگر برای تولید خود برنامه‌ای نداشته باشد، جایگاهی در بازار نخواهد داشت. دانشجویی که برای آزمون‌های پایان ترم آماده می‌شود، اگر برنامه ریزی نداشته باشد، نمی‌‌تواند برای موفقیت در آزمون‌ها امیدی داشته باشد.

مطالعه بیشتر: هفت گام موثر برای برنامه‌ریزی شغلی و زندگی به‌صورت موثر و کاربردی

مطالعه بیشتر: اشتباهاتی که حتی بهترین برنامه‌ریزی فروش را هم خراب می‌کند

برنامه ریزی
برنامه ریزی

مزایای برنامه ریزی خوب چیست؟

وقتی تعیین هدف را با دقت و شفاف انجام می‌دهیم. در ادامه لازم است برنامه‌ ریزی خوب و دقیقی هم برای رسیده به اهداف در پیش بگیریم. مزایای برنامه‌ ریزی خوب عبارتند از:

۱- احتمال محقق شدن اهداف بالا می‌رود 

وقتی برنامه ریزی ما درست باشد، احتمال آنکه آن هدف محقق شود و به آن هدف برسیم بیشتر می‌شود. در نتیجه بسیار مهم است که اگر می‌خواهیم به اهداف خودمان برسیم، برنامه ریزی دقیق و درستی را در پیش بگیریم. مهم آن است که ما بتوانیم به اهداف خودمان برسیم. همه‌ی تلاش ما بدین دلیل است که بتوانیم به اهداف خودمان برسیم.

وقتی برای رسیدن به اهداف خودمان برنامه داریم و برنامه را به‌صورت دقیق مشخص کرده باشیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که به زودی به اهداف خودمان برسیم. اگر تازه وارد حوزه‌ی هدفگذاری و برنامه‌ریزی شده‌اید، دقت کنید که برنامه‌های بلند مدت را به برنامه‌های کوچکتری تبدیل کنید. همچنین دقت کنید که هدف‌های بزرگ‌تر خود را به اهداف کوچکتری تبدیل کنید.

۲- برنامه ریزی از نظر اقتصادی کاری مقرون به صرفه است

بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها وقتی برای خود هدفگذاری و برنامه ریزی دقیقی معلوم می‌‌کنند، ازنظر اقتصادی می‌توانند عملکردی مقرون به صرفه را در پیش بگیرند. موضوع صرفه اقتصادی نه تنها در شرکت‌ها و سازمان‌‌‌ها، بلکه برای همه‌ی افرادی که هدفی را دنبال می‌کنند حائز اهمیت است. تصور کنید، دانشجویی قصد دارد در پایان سال در آزمون دکتری در رشته‌ی مورد نظر خودش قبول شود. هدف این فرد مشخص و دقیق است و برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی می‌کند.

ممکن است دربرنامه ریزی تصمیم بگیرد حجم مشخصی از دروس را در طی سال مطالعه کند. اما اگر بدون برنامه ریزی پیش برود، هم هزینه‌ی خرید کتاب‌های مختلف و احتمالا شرکت در کلاس‌های مختلف را متحمل شده و هم اینکه نتوانسته موفق شود.

وقتی برنامه‌ریزی می‌کنید حتی می‌توانید برای مسایل اقتصادی و تخصیص منابع نیز برنامه‌ی جداگانه‌ای تهیه کنید. دقت کنید که خلاقیت شما می‌تواند شرایط را به نفع شما تغییر دهد. بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها با برنامه‌ی درست توانسته‌اند صرفه‌جویی مالی خوبی داشته باشند.

۳- برنامه ریزی به استفاده صحیح از منابع کمک می‌کند 

وقتی برنامه ریزی می‌کنیم در واقع از منابع موجود خودمان به بهترین شکل استفاده می‌کنیم. برنامه ریزی به ذهن و کار ما نظم مشخص و خوبی می‌دهد. وقتی درست برنامه ریزی کرده باشیم، می‌توانیم به‌خوبی از منابعی که در اختیار داریم بهترین بهره را ببریم.

در تهیه‌ی برنامه، معمولا امکانات و منابع را نیز درنظر می‌گیریم. همچنین محدودیت‌ها را نیز باید مورد توجه قرار دهیم. به‌همین دلیل وقتی منابع را درنظر می‌گیریم، می‌توانیم به شکل درست‌تری از آنها استفاده کنیم.

۴- برنامه ریزی باعث کنترل بیشتر امور می‌شود

وقتی برای زندگی و شغل خودمان برنامه داریم، این کار به ما کمک می‌کند که بتوانیم کنترل امور را در دست بگیریم و رشته‌ی کارها از دستمان در نرود. تصور کنید، خانه‌ای که هیچ برنامه‌ی مشخصی در آن وجود نداشته باشد، همیشه بی‌نظم و شلوغ است و هیچ‌ کس نمی‌‌داند چه کاری انجام می‌دهد.

همین موضوع در همه‌ی ابعاد زندگی اهمیت دارد. وقتی برای شرکت و سازمان خودمان برنامه‌ی کاری و اجرایی مشخصی نداریم، نیروها و پرسنل بلاتکلیف هستند و هیچ کنترلی نیز روی عملکرد آنها نمی‌توانیم داشته باشیم. اگر می‌خواهید تمام فرآیندها‌ی محیط کاری را کنترل کرده و به وضعیت همه چیز به خوبی رسیدگی کنید باید برنامه ریزی را به عنوان اصلی مهم در کار خود در نظر بگیرید.

۵- برنامه ریزی امکان سنجش عملکرد و میزان پیشرفت در کارها را فراهم می‌کند

وقتی برنامه ریزی برای زندگی و شغل خودمان نداشته باشیم، اصلا نمی‌دانیم کجای کار قرار داریم و چقدر به هدف‌های تعییین شده نزدیک یا از آنها دور شده‌ایم. برنامه ریزی کمک می‌کند بتوانیم پیشرفت کارها را بررسی کرده و اگر از آنچه مد نظرمان  است، عقب‌تر قرار داشتیم به فکر تلاش بیشتر یا تغییر رویه‌ی خودمان باشیم.

۶- برنامه ریزی باعث انسجام در کارها  نظم بخشی به سیستم می‌شود

تصور کنید وارد شرکتی شده‌اید که هیچ برنامه‌ی دقیق و روشنی ندارد، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ حالا تصور کنید وارد خانه‌ای شده‌اید که هیچ برنامه‌ی مشخص و منظمی ندارد، چه مشکلاتی ممکن است گریبان اعضای خانواده را بگیرد؟ برنامه ریزی باعث می‌شود، کارها نظم و انسجام بیشتری داشته باشند و به ما کمک می‌کند تا به اهداف خودمان نزدیک و نزدیک‌تر شویم.

۷- برنامه ریزی به تقویت کار گروهی کمک می‌کند

وقتی در کارهای مختلف برنامه ریزی داشته باشیم، اعضای تیم کاری با همکاری بهتر و موثرتری می‌توانند کارها را پیش ببرند. یکی از مسایل برخی مجموعه‌های کاری، عدم توانایی افراد در انجام کارهای گروهی است. اگر می‌خواهید در این حوزه نیز مجموعه‌ی شما عملکرد درستی داشته باشد، برنامه‌ریزی را فراموش نکنید.

۸- برنامه ریزی باعث افزایش انگیزه‌ در کارها می‌شود

افرادی که برای کارهای خود برنامه ریزی می‌کنند، معمولا انگیزه‌ی بیشتری برای پیشبرد کارها دارند. معمولا یکی از معضلات افرادی که انگیزه‌ی خود را برای رسیدن به اهداف از دست می‌دهند آن است که برنامه ریزی درستی برای رسیدن به اهداف نمی‌‌کنند. می‌توانید مقاله‌ی راه‌هایی ساده و کارآمد برای ایجاد انگیزه در زندگی را نیز مطالعه کنید. معمولا این سوال برای برخی پیش می‌آید که را بی‌ انگیزه هستم؟ چطور می‌توانم از بی‌ انگیزگی خلاص شوم؟ و حتی برایتان این سوال پیش بیاید که چگونه به خودمان انگیزه دهیم؟

باید بدانید که اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می دهد ولی ترفند هایی موثر برای ایجاد و حفظ انگیزه در خود نیز وجود دارد که به شما کمک بسیاری خواهند کرد. به شما توصیه می‌‌کنم چهار تمرین شگفت انگیز برای افزایش انگیزه در مسیر اهداف را حتما مطالعه کنید.

برنامه‌ریزی شغلی و زندگی
برنامه‌ریزی شغلی و زندگی

یک برنامه‌ی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بعد از آنکه برای خود به شکل درست و صحیحی هدفگذاری کردید، نوبت به برنامه ریزی می‌رسد. اما یک برنامه‌ی خوب ویژگی‌هایی دارد که در این مقاله به برخی از ویژگی‌های یک برنامه‌ی خوب اشاره می‌کنیم:

 • واقع بینانه باشد و امکانات و محدودیت‌ها را درنظر بگیرد 
 • به جزئیات توجه کرده باشد
 • مسیری روشن برای رسیدن به هدف را نشان بدهد
 • وظایف و نقش‌ها هم در آن روشن و مشخص باشد 
 • زمان‌بندی مناسبی برای اجرای برنامه در نظر گرفته شود
 • ضمانت اجرایی داشته باشد
 • پیش‌بینی وضعیت‌های غیرمنتظره و خاص را در نظر گرفته باشد
 • متناسب با مجریان احتمالی برنامه تهیه شده باشد
 • ساده باشد. از نوشتن برنامه‌های سخت و پیچیده خودداری کنید. 
 • برنامه‌ی شما باید انعطاف پذیر باشد. 

یک برنامه‌ی خوب باید وقع بینانه و دقیق تنظیم شود. باید همه‌ی محدودیت‌ها و امکانات و فرصت‌ها در برنامه‌ریزی مورد توجه قرار بگیرد. اگر برنامه غیر واقعی باشد، به نتیجه لازم نخواهد رسید. همچنین در برنامه‌ریزی باید دقت کنیم که همه‌ی جزئیات باید مورد توجه قرار گیرد. در برنامه ریزی باید اهداف تعیین شده در نظر بگیریم یعنی برنامه ریزی باید به ما کمک کند تا به اهداف خودمان برسیم. اگر برنامه‌ها نتوانند ما را به اهداف خودمان نزدیک کنند، در این صورت نمی‌توانیم بگوییم برنامه‌ی خوبی داشته ایم.

در برنامه ریزی باشد دقت کنیم که نقش‌ها و وظایف به خوبی معلوم و مشخص باشند. یعنی اگر قرار است کاری به صورت گروهی در مجموعه‌ انجام شود، کاملا مشخص باشد هر کسی چه وظایفی برعهده دارد و باید چه کارهایی را به انجام برساند.

برای هر قسمت از برنامه باید زمان‌بندی کنیم. برنامه‌ی خوب نه تنها شفاف و روشن است و نقش افراد در آن مشخص است، بلکه باید زمان بندی درست  منطقی داشته باشد و ضمانت اجرایی برای آن درنظر گرفته شده باشد. اگر برنامه‌ای تهیه کنیم ولی ضمانت اجرایی نداشته باشد، داشتن و نداشتن آن فرقی نمی‌کند.

وقتی برنامه‌ای تهیه می‌کنیم باید برخی مسایل پیشِ رو را مورد توجه قرار دهیم. مثلا دقت کنیم و ببینیم چه مسایل احتمالی ممکن است پیش بیاید که مانع از پیشبرد برنامه شود. معمولا ضریبی خطا برای هر برنامه درنظر می‌گیرند که کار بسیار عاقلانه‌ای است. زمانی که برای خودتان و بقیه برنامه ریزی می‌‌کنید باید حتما متناسب با شرایط آنها برنامه را تبیین کنید. برنامه باید واقعی و متناسب تهیه شود.

برای داشتن برنامه‌ی خوب از کجا شروع کنیم؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که برای آنکه بتوانیم برنامه‌ریزی خوبی در شغل و زندگی‌مان داشته باشیم، چگونه و از کجا باید شروع کنیم؟ یادتان باشد که پیش از تهیه‌ی برنامه باید ابتدا اهداف خود را مشخص کنید. در مقاله‌ی دیگری به موضوع هدفگذاری به‌صوت مفصل پرداخته شده است.

در واقع ابتدا باید مقاله‌ی هدفگذاری و تعیین هدف برای سال ۹۹ را مطالعه کرده و بعد از آنکه اهداف را مشخص کردید برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنید. شاید در ابتدای کار برایتان برنامه ریزی روی موضوعات و اهداف بزرگ کار ساده‌ای نباشد. در این صورت می‌توانید برای تمرین اهداف کوچک‌تری را انتخاب کرده و برای رسیدن به آنها برنامه تهیه کنید.

می‌‌توانید از کمک مشاور یا راهنمای کاربلدی نیز در این راستا استفاده کنید.

موانع موجود در برنامه ریزی موفق چیست؟

در هر برنامه‌ای افراد با موانع مختلفی رو‌به‌رو می‌شوند. موانع مختلفی ممکن است برای تهیه‌ی برنامه‌ی موفق پیش بیاید که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

ترس یکی از موانع اصلی عدم موفقیت برنامه است

هیولای ترس گاهی نمی‌گذارد ما در مسیر درستی حرکت کنیم. مثلا تصمیم می‌گیریم برای زندگی و کسب‌وکار خودمان برنامه داشته باشیم ولی ترس از ناتوانی‌ها و محدویت‌‌ها مانع می‌شود. وقتی می‌ترسیم بخشی از انرژی خودمان را هدر می‌دهیم. انرژی که باید صرف انجام کاری می‌شد، صرف ترس‌های ما می‌شود.

به شما توصیه می‌کنم مقاله‌ی آیا از تحت فشار قرار گرفتن می‌ترسید؟ را حتما مطالعه کنید و یادتان باشد که شجاعت داشتن در زندگی تمام ترس‌هایتان را محو می‌کند. خواندن مقاله‌ی ترس درونت را مهار کن- برگزیده‌ای از فیلم «سخنرانی پادشاه» نیز بسیار کمک کننده خواهد بود.

عدم پیش‌بینی رویدادهای آتی

برخی افراد بسیار خوش‌بینانه برنامه ریزی می‌‌کنند. خوش‌بینی خوب است ولی باید در حد واقعی باشد. مثلا فردی را می‌شناختم که دچار بیماری جسمی و ناتوانی‌هایی بود و باید برای عمل جراحی به پزشک مراجعه می‌کرد. در برنامه ریزی خودش این موضوع را اصلا درنظر نگرفته بود. با وجودی که پزشک به وی گفته بود ممکن است یک ماه درگیر درمان باشد. باید رویدادهای آتی و احتمالی که ممکن است پیش بیاید را در نظر بگیریم.

اینکه خوش‌بین باشیم خوب است ولی واقع‌بینی در برنامه ریزی حرف اول را می‌زند.

داشتن افکار منفی و محدود کننده 

برخی افراد در حین برنامه ریزی دچار افکار منفی و محدود کننده می‌شوند. داشتن افکار منفی در برنامه ریزی شبیه سمی مهلک عمل می‌کند که نمی‌گذارد بذرهایی که کاشتیم به نتیجه برسد. وقتی برنامه‌ای تهیه می‌کنید باید تفکرات منفی را کنار بگذارید و واقع بینی را جایگزین کنید. برخی افراد عادت دارند خودشان را محدود ببینند.

افکار منفی نه تنها در برنامه ریزی بلکه در همه‌ی ابعاد زندگی می‌توانند تبعات بدی را برای ما به‌دنبال داشته باشند. افکار منفی باعث می‌شود که بخشی از انرژی شما به هدر برود. انرژی که قرار بود صرف انجام شدن کار شود، صرف هیچ می‌شود. افکار منفی از سوی دیگر به ذهن این فرمان را می‌‌دهد که نمی‌توانید برنامه‌های خودتان را پیش ببرید و در نهایت نمی‌توانید به  اهداف خودتان برسید.

به شما توصیه می‌کنم مقاله‌ی مطالعه اخبار منفی و داشتن تفکرات منفی چه تاثیری در زندگی ما دارد؟ را حتما مطالعه کنید. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چگونه در موقعیت‌های منفی فکر مثبت داشته باشیم؟ در نهایت باید یاد بگیریم که چگونه بهتر تفکر کنیم و عملکرد ذهن خودمان را بهبود ببخشیم؟

یادتان باشد که خط قرمز شما جلوگیری از آمدن افکار منفی و دادن انرژی منفی به کار است. هر زمان خواستید با افکار منفی خودتان را ضعیف کنید. به یاد اهداف بزرگی بیفتید که در پیش گرفته‌اید و سعی کنید با تصویر سازی مناسب در مورد اهداف و موقعیت‌های مطلوب، افکار منفی را دور کنید. اگر در جمعی از افرادی هستید که افکار منفی دارند، سعی کنید جمعی که با آنها نشست و برخاست می‌کنید را تغییر دهید.

تغییر فضا برای رهایی از افکار منفی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. سعی کنید ویدئوهای انگیزشی ببینید، با افراد مثبت و با انرژی ارتباط برقرار کنید و روی هدف‌های خودتان متمرکز شوید.

برنامه‌های پیجیده و سردرگم کننده تهیه نکنید

برخی افراد هم هستند که برنامه‌های پیچیده تهیه می‌‌کنند که در آن روال‌ها و فرآیندها روشن و شفاف نیست. برنامه باید ساده و قابل فهم باشد. طوری برنامه تهیه نکنید که نه خودتان و نه هیچ کس دیگری متوجه آن نشود.

برخی افراد اصولا همه‌ی کارها را پیجیده می‌کنند. پیچیدگی باعث می‌شود به‌خوبی متوجه نشویم چه کاری را باید به‌درستی انجام بدهیم. سعی کنید کلا کارها را ساده‌سازی کنید. برنامه‌های پیچیده و سردرگم کننده نه تنها برنامه‌‌های خوبی نیستند بلکه باعث می‌شود ما را از مسیر اصلی دور کنند.

همیشه سعی کنید موضوعات را به‌شکل ساده‌تری پیش ببرید. وقتی برنامه‌ی خودتان را تهیه کردید ابتدا دقت کنید، برنامه چقدر ساده و روان و چقدر سخت و پیچیده است. هر چقدر برنامه را شفاف‌تر و ساده‌تر بنویسید بهتر است. در شروع ممکن است مشکلاتی داشته باشید ولی درنهایت می‌توانید با تمرین و تلاش بهتر برنامه ریزی کنید. همیشه به یاد داشته باشید که ممکن است در شروع هر کاری مشکلاتی وجود داشته باشد که به‌ مرور با تمرین و تلاش بهتر می‌شود.

خلاقیت به خرج بدهید

وقتی برنامه‌ای تهیه می‌کنید، خلاقیت به خرج بدهید و برای محقق ساختن آن فکرهای جدید و مثبت داشته باشید. شما مدیر پروژه‌ی زندگی خودتان هستید و نباید از چیزی بترسید و نگران باشید. با همه‌ی توان به پیش بروید. پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی کتاب ” خلاقیت و حل مسئله ” نوشته برایان تریسی را مطالعه کنید. باید درنظر داشته باشید که  نوآوری و خلاقیت در موفقیت کسب و کارها بسیار اهمیت دارد.  به‌علاوه باید ۱۰ ترس که مانع خلاقیت شماست را بشناسید.

راهکار عملی برای برنامه ریزی در سال جدید

روش‌های مختلفی برای برنامه ریزی وجود دارد مثلا در تکنیک برنامه ریزی خلاقانه : بنویس تا موفق شوی گام به گام توضیح داده می‌شود که برای تهیه‌ی برنامه‌ی موفق و خوب چه کارهایی باید انجام بدهیم. باید همه چیز را ابتدا ارزش‌گذاری کنید. یعنی مشخص کنید برای رسیدن به هدف خودتان حاضر هستید چه کارهایی انجام دهید و از چه کارهایی دست بکشید. در این تکنیک از تصویر سازی ذهنی نیز برای رسیدن به اهداف استفاده می‌شود. تکنیک برنامه ریزی خلاقانه به‌صورت خلاصه به موضوعات ذیل می‌پردازد:

۱- ارزش گذاری : ارزش‌گذاری یعنی دقیقا مشخص می‌کنید که به چه چیزی باور دارد و حاضر هستید برای رسیدن به آن محکم پیش بروید.

۲- دیدگاه شخصی: باید تصور خودتان از یک زندگی ایده‌آل را کاملا مشخص و ملموس کنید.

۳- خلاصه نویسی اهداف و ارزش‌های شخصی: باید در این گام دقیقا آنچه می‌‌خواهید در آینده به آن برسید را مشخص کنید.

۴- فهرست رؤیاهای شخصی را مشخص کنید: آنچه می‌خواهید در دنیای ایده‌آل خودتان به آن برسید باید مشخص و روشن باشد.

۵- فهرستی از  اهداف خود در سال‌های بعدی را مشخص کنید: تمام کارهای که دوست دارید طی سال‌های آینده به آنها برسید را مشخص کنید.

دقت کنید که به هنگام برنامه ریزی باید به این ۵ اصل مهم پایبند باشید. برنامه شما نباید پیچیده و سخت باشد و باید در عین سادگی و قابلیت اجرایی بودن تهیه شود. برخی افراد برنامه‌هایی غیر منعطف تهیه می‌کنند که این کار درستی نیست. سعی کنید هم خودتان در اجرای برنامه منعطف باشید و هم برنامه‌های انعطاف پذیری تهیه کنید.

در نهایت باید دقت کنید وقتی برنامه‌ای تهیه‌ کردید خودتان را هر چند وقت یک بار و در بازه‌های زمانی مشخص ارزیابی کنید و ببینید چه کار کرده‌اید و درصد پیشرفت شما در آن برنامه چگونه بوده و در چه وضعیتی قرار دارید.

مدیریت زمان 

در کنار برنامه ریزی باید مهارت‌های دیگری همچون مدیریت زمان را نیز یاد بگیرید. در مقاله‌های دیگری به این موضوع به صورت جدی پرداخته شده است. مثلا می‌توانید زمان خود را با استفاده از این نرم افزارهای برنامه ریزی مدیریت نمایید. با کمک این نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها می‌توانید درهای جدیدی از مدیریت زمان را به روی خودتان باز کنید.

توصیه‌های برایان تریسی در هدفگذاری و برنامه‌ریزی

برایان تریسی توصیه‌های جالب توجهی در مورد رسیدن به اهداف ارائه داده و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تاکنون با کمک این توصیه‌ها توانسته‌اند به اهداف خود نزدیک‌ ونزدیک‌تر شده و آنها را محقق سازند.

برایان تریسی معتقد است وقتی اهداف خود را مشخص کردید در ادامه باید کارهای دیگری نیز انجام دهید که به‌صورت اختصار به آنها اشاره می‌کنیم:

۱- فهرست تمام کارهایی که باید به ‌انجام برسند را مشخص کنید. 

باید گام به گام و قدم به قدم همه چیز را شفاف و روشن کنید. یعنی دقیقا معلوم کنید چه کارهایی باید به انجام برسد. در واقع ابتدا باید فهرست همه‌ی کارها را مکتوب کنید. وقتی فهرست کارهای خودتان را تهیه می‌کنید، گام‌های بسیار مهم و کلیدی در راستای انجام شدن آنها برمی‌دارید.

۲- فهرست کارهای استخراج شده را الویت بندی کنید.

بعداز نوشتن کارها باید آنها را الویت بندی کنید. باید دقیقا مشخص کنید کدام فعالیت‌ها در برنامه الویت بالاتری دارند و ۸۰ درصد انرژی خودتان را برای انجام شدن آنها اختصاص بدهید. الویت بندی باید درست و منطقی باشد.

۳- کل مسیر را از ابتدا تا به انتها مرور و ساماندهی کنید. 

بعد از الویت‌بندی لازم است کل فرآیند را از ابتدا تا انتها مورد بررسی و بازنگری قرار دهید. باید ببینید آیا همه چیز درست برنامه ریزی و چیده شده است یا خیر. هرکجا لازم است باید تغییراتی را اعمال کنیم.

دراین قسمت می‌توانید در مورد حودث احتمالی و وضعیت‌های پیش رو نیز تصمیم گیری کرده و در برنامه خودتان آنها را بگنجانید. هر چقدر دقیق‌تر همه چیز را مشخص کنید در ادامه‌ی راه خودتان راحت‌تر هستید.

۴- طبق برنامه پیش بروید و کارهای هر روز را همان روز انجام دهید. 

برایان تریسی معتقد است وقتی برنامه‌ای تهیه می‌کنیم باید به آن پای‌بند باشیم و هر روز همه‌ی کارهای مشخص شده را انجام بدهیم. بزرگترین بناها و ساختمان‌ها آجر به آجر و قدم به قدم ساخته شده‌اند.

هر روز هر کاری را مشخص کرده‌اید بدون ترس و نگرانی و با کیفیت بالا انجام دهید. نگذارید برنامه‌هایتان انجام نشده بماند و از زمان عقب نمانید. اگر از برنامه عقب ماندید حتما سعی کنید خودتان را به برنامه برسانید و برنامه‌ی جبرانی برای آن درنظر بگیرید. برخی افراد در برنامه ریزی زمان‌هایی را برای جبران عقب افتادگی‌ها درنظر می‌گیرند. باید سعی کنید از برنامه جا نمانید ولی اگر چنین اتفاقی هم رخ داد باید بتوانید با جبران کردن خودتان را به برنامه‌ی اصلی برسانید.

سعی کنید برنامه را طوری تنظیم کنید که قابلیت اجرا داشته باشد و سعی کنید تا جای ممکن برنامه شما واقع بینانه باشد.

۵- منظم باشید. 

یکی دیگر از موضوعات مهم در رسیدن به اهداف منظم بودن است. سعی کنید برنامه‌های خودتان را با نظم و دقت پیش ببرید. چه فایده اگر برنامه بنویسید و طبق آن پیش نروید و هر روز بهانه بیاورید. تمرین منظم بودن بسیار اهمیت دارد. انضباط فردی موضوع مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای نشان دهید.

نظم فکری می‌تواند در مسیر موفقیت به شما بسیار کمک کند. نظم بیرونی و نظم محیط اطرافتان هم حائز اهمیت است. نظم یکی از کلیدهای اصلی در موفقیت باید مورد توجه قرار گیرد.

۶- تصویرسازی ذهنی و تجسم خلاق را فراموش نکنید. 

دقت کنید که در کنار برنامه‌ریزی و هدفگذاری می‌توانیم از سایر امکانات خودمان نیز کمک بگیریم. مثلا می‌توانیم به‌راحتی با تصویرسازی ذهنی خودمان را قدم به قدم به اهداف‌مان نزدیک‌تر کنیم. شاید برایتان این سوال پیش باید که چگونه می توان با تجسم خلاق به خود انرژی مضاعف داد؟ نباید قدرت تجسم را دست کم بگیرید.

بسیاری معتقدند که آنچه می‌خواهی را ابتدا در ذهنت تجسم کن. به شما توصیه می‌کنم مقاله‌ی ۹ علتی که بیان میکند چرا تجسم‌ سازی شما نتیجه‌ بخش نیست؟ را مطالعه کنید.

قانون جذب نیز می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و درهای تاز‌ه‌ای را باز کند. شاید خلاصه کتاب « کلید کاربردی قانون جذب » نوشته جک کانفیلد در این زمینه به کارتان بیاید. می‌توانید از عبارات تاکیدی هم کمک بگیرید. ۲۰ عبارت تاکیدی قانون جذب که شادی و نشاط  را به شما می بخشد را حتما مطالعه کنید. بهره مندی از قانون جذب با استفاده از جملات تاکیدی، میان‌برهای جدیدی برای شما ایجاد می‌کند.

درنظر داشته باشید که هدفگذاری و برنامه ریزی برای رسیدن به آن یکی از مهم‌ترین کارهایی‌ است که می‌تواند ما را در مسیر موفقیت قرار دهد. تعیین هدف و تهیه‌ی برنامه برای آن را کاری سخت و طاقت فرسا درنظر نگیرید. همه چیز با تمرین و استمرار قابل انجام است. می‌توانیم مهارت‌های جدیدی یاد بگیریم و در این مسیر هر روز توانمندتر از روز قبل حرکت کنیم.

شاید لازم باشد این مقاله و نکات آن را بیش از یک بار بخوانیم و مرور کنیم و برای خودمان نکاتی که فراموش می‌شوند را یادداشت برداری کنیم. اگر در تهیه‌ی برنامه‌ یا حتی در هدفگذاری مشکلی داشتید، مسایل خود را با آکادمی بازار در میان بگذارید. ما در کنار شما هستیم. چالش‌ها و مسایل خودتان را برای ما راسال کنید.

 

آکادمی بازار، مرجع موفقیت ایران با مدیریت دکتر احمد محمدی تاکنون دوره‌های آموزشی و سمینارهای مختلفی برای آشنایی شرکت‌کنندگان مهارت‌های ویزیتوری برگزار کرده است. یکی از این دوره‌های آموزشی پرطرفدار، دوره آموزشی «تکنیک‌های ویزیتوری و فروش حرفه‌ای» و همچنین دوره آموزشی «زبان بدن و آداب معاشرت در فروش» به‌علاوه‌ی دوره «برنامه‌ریزی شغلی و زندگی» یا «Life Planning» و دوره‌های آموزشی دیگری است که با استقبال خوبی روبرو است.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments