برنامه‌ریزی شغلی و زندگی از شما فرد دیگری می‌سازد

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا تا به حال به برنامه‌ریزی شغلی و زندگی و تاثیر آن بر زندگی‌تان فکر کرده‌اید؟ چنین برنامه‌ریزی می‌‌تواند زندگی شما را از نو بسازد.

خیلی از آدمها بدون برنامه‌ریزی شغلی و زندگی روز را شب می‌کنند. شاید اطرافیان یا حتی خودِ ما جزء همین افراد باشیم. خودمان را مقایسه کنیم با افرادی که طورِ دیگری زندگی می‌کنند، با برنامه‌ریزی و حساب شده. چقدر تفاوت داریم؟ کیفیت زندگی و میزان موفقیت‌مان چقدر متقاوت است؟

وقتی تنها یکبار فرصت زندگی کردن به هرکس بخشیده شده، چرا باید آن را ساده از دست داد. وقتی با کمی وقت گذاشتن و ارزش قائل شدن برای فرصت‌هایمان بتوان کیفیت و سطح زندگی را ارتقا ببخشیم چرا این کار را نکنیم. اگر تا به حال این کار را نکرده‌اید و علاقه‌مند به آن هستید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره‌های آموزشی آکادمی بازار شرکت کنید و در محیطی مثبت و پرانگیزه برنامه‌ای دقیق و کاربردی را برای زندگی‌تان داشته باشید. می‌توانید مقاله‌ی هفت گام موثر برای برنامه‌ریزی شغلی و زندگی به‌صورت موثر و کاربردی را نیز در همین زمینه مطالعه کنید.

 مطالعه بیشتر: دوره «برنامه‌ریزی شغلی و زندگی» یا «Life Planning» با حضور دکتر احمد محمدی برگزار شد

مطالعه بیشتر: تکنیک های برنامه ریزی خلاقانه – بنویس تا موفق شوی

لزوم داشتن برنامه‌ریزی شغلی و زندگی شخصی برای شما

منظور ما از برنامه‌ریزی شغلی و زندگی یک برنامه تجاری ۵۰ صفحه‌ای با نقشه‌ها و لیست‌های عجیب و غریب نیست. یک برنامه زندگی به معنای واقعی خلاصه‌ای از خواسته‌های شما در همه زمینه‌هایی است که برای شما مهم است، دوست دارید کجای زندگی پیشرفت داشته باشید و در زندگی چه چیزهایی را دوست دارید و در آینده به چه می‌خواهید برسید.

شاید در نظر اول کار بسیار دشواری باشد و به همین خاطر سمت چنین کاری نروید، اما برای ایجاد یک برنامه‌ریزی زندگی لازم نیست یک روند دشوار یا طولانی داشته باشید. فقط به جای ادامه دادن کارهای اشتباه و تلاش بیهوده، کمی برای خود و زندگیتان ارزش گذاشته و پا در مسیر اشتباه نگذارید.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

فرآیند برنامه‌ریزی زندگی

فرآیند زندگی خود را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا شما از روش و وضعیت زندگی‌تان در حال حاضر راضی هستید؟ تا حدودی راضی است؟ اصلاً راضی نیستید؟ پاسخ آن محرمانه و تنها نزد شماست. با خودتان صادق باشید، کسی از این موضوع باخبر نمی‌شود.

اکنون زندگی شما چگونه می‌گذرد؟ وضعیت فعلی زندگی خود را به طور خلاصه عنوان کنید. سلامتی، اوضاع شغلی، روابط، امور مالی، وضعیت معنوی و عاطفی خود را در نظر بگیرید. سایر موارد مهم زندگی را  اضافه کنید.برای این کار وقت زیادی نیاز ندارید. همین حالا بنویسید زندگی شما چگونه است.

چه چیز شما را خوشحال می‌کند؟ به آنچه می‌خواهید از آن لذت ببرید فکر کنید. به چیزهایی فکر کنید که در زندگی شما خوب پیش می‌روند. شامل فعالیت‌ها، افراد و موقعیت‌هایی که شادی و رضایت شما را به ارمغان می‌آورد یا تنها باعث لبخند شما می‌شود.

برنامه‌ریزی شغلی و زندگی
برنامه‌ریزی شغلی و زندگی

سُموم زندگی‌تان چیست؟ نگرانی و استرس هایی که روی انرژی و خوشبختی شما تاثیر می‌گذارد مشخص کنید. تعیین کنید که افراد، رفتارها، انتخاب‌ها یا موقعیت‌ها چه چیزی باعث استرس، اضطراب یا روحیه منفی شما می‌شوند. همه ما سُمومی در زندگی داریم. مردم یا چیزهایی که زندگی ما را تلخ و سخت می‌کنند. در  برنامه‌ریزی زندگی این سموم را حذف کنید و ازآنها فاصله بگیرید.

چه چیزی در زندگی شما کار نمی کند؟ به جایی فکر کنید که می‌خواهید پیشرفت کنید. موانع زندگی خود را برای زندگی سالم و رضایت بخش مشخص کنید. چالش‌های طولانی زندگی خود را در نظر بگیرید. سلامتی، تناسب اندام، وزن، عدم سازماندهی، نارضایتی شغلی، یک رابطه دشوار یا آسیب رسان. شاید، شما فقط نیاز دارید که استرس خود را بهتر مدیریت کنید، تعادل بیشتری کسب کنید، یا فقط یاد بگیرید که دوباره بخندید.

چه زندگی‌ای از نظر شما ایده‌آل است؟ با جزئیات توضیح دهید که چه نوع زندگی واقعاً باعث می‌شود که شما را صبح سرحال و خوشحال از رختخواب بیدار کند. توصیف کنید که چه کاری انجام خواهید داد، با چه کسی خواهید بود و چه احساسی دارید. صادق و روشن باشید. مهم است که در مورد آنچه واقعاً در آینده می‌خواهید، کاملاً واضح باشیم.

برای رسیدن به آن زندگی چه کاری باید انجام دهید؟ به این فکر کنید که چه اتفاقی باید برای شما بیفتد تا از جایی که اکنون هستید، به مکانی که می‌خواهید در آنجا باشید برسید. لازم نیست در حال حاضر یک برنامه عملی دقیق داشته باشید، فقط برخی از اهداف یا ایده‌های کلی برای دستیابی به آنها. بعداً می‌توانید جزئیات بیشتری را اضافه کنید، اما باید یک هدف را تعیین کنید. در نظر بگیرید عادت‌هایی را که دوست دارید اتخاذ کنید یا چه روشهایی ممکن است نگرش یا محیط شما را تغییر دهد.

داشتن برنامه‌ریزی زندگی برای رسیدن به اهدافتان مثل نقشۀ راه است. کاری که ارزش آن بسیار بالاست، به قیمت زندگی‌تان آن را انجام دهید. آکادمی بازار دوره‌های آموزشی در این زمینه برگزار می‌کند. برای اطلاع از دوره‌های آموزشی آکادمی بازار این فایل را دانلود کرده و مطالعه کنید. و برای آشنایی با محصولات مرتبط و دوره‌های آموزشی غیرحضوری سری به این لینک بزنید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments