بررسی ارتباط انواع تیپ های شخصیتی با پیشرفت و ارتقا شغلی

ارتباط انواع تیپ های شخصیتی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

انواع شخصیت برای ارتقا شغلی چیست؟

این سوالی است که در این نوشتار به آن پاسخ داده می شود.

به عبارت دیگر آیا ارتباطی بین شخصیت و استخدام یا ارتقاء شغلی وجود دارد.

وقتی نوبت انتخاب فردی باشد که باید استخدام شود و ارتقاء یابد، سابقه‌ ی کار و مهارت تنها بخشی از معادله هستند.

همان‌طور که بسیاری از کارفرمایان می‌ دانند، ویژگی‌ های نگرش و شخصیت یک داوطلب کار، نقشی بزرگ در نحوه‌ ی عملکرد آن فرد در کارش ایفا می‌ کند.

شما پیش از انتخاب شغل قطعا مهم ترین کارتان این است که ببینید بهترین شغل با توجه به نوع شخصیت شما کدام است.

به همین دلیل است که آزمون نماگر نوع شخصیت مایرز-بریگز (MBTI) که ترجیحاتی مثل درون‌گرایی و برون‌گرایی را اندازه می‌ گیرد.

دهه‌ ها است بخشی از فرهنگ شرکتی و کسب ‌و کار شده است.

 در این نوشتار آکادمی بازار به پنج نوع شخصیت پرداخته می‌ شود که احتمال ارتقا شغلی بیشتری در مشاغل‌ شان را دارند.

رابطه تیپ شخصیتی با ارتقا شغلی

طبق بررسی‌ ها، امروزه در حدود ۸۰ درصد از شرکت‌ های عضو فهرست فورچون500 و در حدود ۸۹ درصد از شرکت‌ های عضو فهرست فورچون100، از آزمون تیپ شخصیتی برای استخدام و انتصاب کارکنان به نقش‌ها و وظایف درست و کمک به تیم‌ های کاری برای همکاری خوب با هم‌ دیگر، استفاده می‌ کنند.

به‌گفته‌ی رابرت هوگان، روانشناس و رئیس بخش آزمون‌ های شخصیت‌ کلینیک هوگان اسسمنتس: “بخش عظیمی از داده‌ هایی که در این زمینه در دست داریم، حاکی از این ادعاست که شخصیت، نحوه‌ ی عملکرد شغلی را بیش از هر شیوه‌ ی تحلیلی دیگر، مثل آزمون هوش و مصاحبه، پیش‌ بینی می‌ کند.” وی می‌ افزاید: “برای تصمیم‌ گیری در مورد کارکنان، شخصیت آنها عاملی مهم است”.

پرسینگ به خبرنامه‌ ی بیزینس نیوز دیلی گفت: “ویژگی‌ های شخصیت در یافتن شغل به شخص کمک می‌ کند و نیز بر میزان مناسب بودن شغل و ارتقا شغلی تاثیر دارد”.

 

طبق گفته‌ ی اریک هجستاد روانشناس صنعت و سازمان و استاد دانشگاه کارولینای جنوبی در شارلوت، زمانی‌که مدیر استخدام برای شغل‌ اولی‌ ها اقدام می‌کند، خصیصه‌ هایی چون اتکا پذیری و مهارت‌ های سازمانی را چند بار غربال می‌ کند تا اطمینان حاصل کنند فرد داوطلب انگیزه‌ ی لازم برای کار را دارد.

اما شخصیت در زمان ترفیع شغلی مهم‌ ترین عامل به حساب می‌ آید.

تیپ شخصیتی
ارتقا شغلی

 

هجستاد هم‌ چنین گفت: “به هنگام ترفیع، عمیق‌ تر بررسی می‌ شود و به چیز هایی مثل کاریزما و توانایی انگیزه‌ بخشی به دیگران توجه می‌ شود. حتی در سطوح بالاتر هر قدر که گستره‌ ی کنترل افزایش می‌ یابد این بررسی اهمیت بیش‌ تری می‌ یابد.”

با توجه به پژوهش‌ ها، داده‌ ها و تجربه‌ ی این صاحب‌ نظران، در زیر به پنج نوع شخصیت پرداخته می‌ شود که احتمال ارتقا شغلی بیشتری را دارند:

۱. مردم‌ دار

مشتریان، کارمندان و روسا این فرد را می‌ پسندند. او شخصیتی دلپذیر دارد که با دیگران خوب کنار می‌ آید و دیگران از معاشرت با او لذت می‌ برند.

شخص مردم‌ دار به دلیل داشتن چنین قابلیتی می‌ تواند یک مدیر خوب یا رهبر یک تیم باشد.

۲. تفویض‌ کننده

وقتی کارکنان سطوح پایین فرصت شرکت در یک پروژه‌ ی گروهی را به‌ دست می‌ آورند، همیشه در بین آنان دست‌ کم فردی خواهد بود که مقام رهبری را بپذیرد.

این شخص بر اساس توانایی‌ ها و قوت‌ های اعضای تیم‌ اش می‌ داند چگونه بازخورد سازنده‌ بدهد و وظایف را تفویض کند،بناراین به ارتقا شغلی می رسد.

۳. سازگار

این فرد قدرت یادگیری سریعی دارد و به خوبی خود را با ماموریت و کارش سازگار می‌ کند.

هوش و بصیرت او در ایفای هر وظیفه‌ ی جدید و ارتقا شغی یاری می‌ کند.

۴. تصمیم‌ گیر

فردی که در تصمیم‌ گیری مصمم و بی‌ پروا است شغل رهبری برازنده‌ ی او است.

توانایی صدور دستورات سریع و موثر وظایف راهبردی را دارد.

۵. اخلاق‌ مند

مهم نیست که وظیفه‌ اش چیست، او همه‌ ی کارها را با حس پایبندی به اصول اخلاقی و کمال گرایی به انجام می‌ رساند.

این شخص هیچ‌ وقت روی اخلاق و معنویات مصالحه نمی‌ کند و نمی‌ کوشد به قیمت قربانی کردن همکارانش پیشرفت کند.

به‌گفته‌ ی هوگان، مدیران کارگزینی که درصددند ارزیابی‌ های شخصیتی مکتوب از داوطلبان کار یا کارکنان فعلی انجام ‌دهند.

همچنین برای احتیاط درباره‌ ی آزمون‌ های آمادگی شغلی تحقیق می‌ کنند و فقط از معیار های بسیار معتبر استفاده می‌ کنند، بنابریان به ارتقا شغلی می رسد.

انتخاب شغل متناسب با شخصیت فرد موجب می گردد که او باز دهی و رضایت بیشتری از شغل خود داشته باشد. جهت تشخیص تیپ شخصیتی افراد می توان از آزمون نماگر نوع شخصیت مایرز- بریگز (MBTI) استفاده نمود. این آزمون خصوصیاتی همچون درون‌گرایی و برون‌گرایی را مورد اندازه گیری قرار می دهد و دهه‌ ها است که بخشی از فرهنگ شرکتی و کسب ‌و کار گشته است تا فرد متناسب با منصب مورد نظر را استخدام گردد.

از آنجایی که یکی از راه های موفقیت، آگاهی از ویژگی های افراد و شرکت های موفق می باشد، آکادمی بازار به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید، که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی، شیوه تفکر و الگوهای رفتاری و همچنین عادت های مثبت و سازنده افراد و شرکت های موفق، را به شما آموزش خواهند داد. جهت حضور یافتن در محیط مثبت و پرنشاط این سمینار انگیزشی می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments