بررسی آثار سوء زورگویی و خشونت در کودکان و تاثیر آن بر روی زندگی و آینده فرد

سوء زورگویی و خشونت
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

زور گوئی یک مشکل بسیار حاد و جدی است و تاثیرات آن حتی در دهه های آتی زندگی فرد باقی خواهد ماند؛ کودکانی که تحت چنین شرایطی وارد دوران نوجوانی و بزرگسالی می شوند، زخم های عمیقی را با خود وارد مراحل آتی زندگی شان می کنند.

متاسفانه، عده ای بر این باورند که قلدر بازی و گردن کلفتی بچه ها، رفتاری طبیعی است و نباید جلوی آن را گرفت؛ آنها می گویند: بچه هستند دیگر!

عده دیگری هم معتقدند که بچه ها در چنین محیط هایی به اصطلاح بزرگ می شوند و یاد می گیرند که چطور از پس خودشان بر آمده و حق خودشان را باز پس بگیرند. در نهایت، چنین افرادی، بهانه های متعدد و مختلفی برای طبیعی بودن چنین رفتارهایی در دوران کودکی دارند که شاید با هیچ استدلالی حاضر به کنار گذاشتن باورهایشان نیز نشوند. در حالی که امروزه، تحقیقات ثابت کرده است که قلدر بازی، تبعات شدید و سوئی برای کودک در پی داشته و والدین باید راه های سالمی را برای مقابله با این مساله و محافظت از فرزندانشان پیدا کنند.

این زور گوئی و قلدر بازی اشکال متعددی دارد که همگی آنها، تاثیرات مخربی روی مراحل مختلف زندگی کودک دارند. متاسفانه این رفتار ناشایست به شدت رواج دارد؛ آمار نشان می دهد که در آمریکا، بیش از 28٪ از دانش آموزان در مدرسه مورد زورگویی و قلدر بازی قرار می گیرند. در تحقیقات صورت گرفته در سال 2013، مشخص شد که تمامی افرادی که چنین تجاربی در کودکی شان داشته اند، در معرض افسردگی و اضطراب بسیار بالایی قرار دارند؛ در واقع، قربانیان این رفتار، در آینده، اختلالات ذهنی متعددی از جمله استرس و خشم و اضطراب شدیدی را تجربه خواهند کرد و چه بسا از اجتماع دوری گزیده و منزوی شوند.

قربانی سطح استرس بسیار بالایی را تجربه خواهد کرد

طبق تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه هاروارد، زورگوئی یکی از دلایل بروز استرس بالا در کودکان است. سایر دلایل بروز استرس بالا، خشونت، و بیماری والدین است، که خود، بر تاثیرگذاری بالای این رفتار مخرب، صحه می گذارند. در صورتی که این سطح از استرس بالا درمان نشود، ممکن است در آینده زمینه ساز بروز بیماری های قلبی عروقی، دیابت و اختلال در رشد گردد.

This Is How Childhood Bullying Affects Your Adult Life

قلدر بازی و زورگویی، ساختار ذهن را تغییر می دهد

طبق تحقیقات صورت گرفته در بخش کودکان بیمارستان لس آنجلس و دانشگاه کالیفرنیا، زور گوئی تاثیرات فیزیکی واضح و آشکاری روی ساختار ذهنی نوجوان دارد.

در پسران قربانی زور گوئی و خشونت، امیگدالا، که بخشی از مغز است که با ترس و اضطراب سر و کار دارد، بیش از حد بزرگ می شود. اما در دختران، کورتکس های تمپورال و پریفرانتال، که کنترل رفتارهای اجتماعی و واکنش های احساسی را بر عهده دارند، رو به زوال رفته و کوچک تر می شود. این دو تغییر ساختاری، به تجربه احساس اضطراب در بزرگسالی و رفتارهای خطرناک مرتبط می باشند.

احتمال سیگار کشیدن در قربانیان این نوع خشونت به مراتب بیشتر است. اگر شما در حال حاضر سیگار می کشید، ببینید که آیا در کودکی تان قربانی خشونت و زورگویی دیگران بوده اید یا نه. تحقیقات صورت گرفته در کالج کینگ لندن چنین ارتباطاتی را نشان داده اند؛ ضمن اینکه این تحقیقات نشان داده است که این قربانیان، از رضایت مندی پایین تری از شرایط خود بهره مند بوده و ریسک و احتمال ترک تحصیلات کالج در آنها بالاتر بوده که در نهایت، منجر به انزوای اجتماعی آنها می شود.

قلدر بازی  می تواند دی ان ای شما را هم تغییر دهد

وقتی سطح استرس در بدن ما زیاد می شود، بدن، کورتیزول را در جریان خونمان ترشح می کند؛ کورتیزول، یکی از هورمون های مرتبط با استرس است که واکنش های استرسی را در بدن باعث می شود. قلدربازی و زورگویی باعث می شوند تا بدن شما کورتیزول کمتری ترشح کند که خود، منجر به ایجاد تغییراتی در ژن هایی که تولید سرتونین (که به هورمون شادی معروف است) را بر عهده داشته و کنترل می کنند، می گردد. به عبارت دیگر، زورگویی ذهن شما را در معرض افسردگی قرار می دهد.

در خاتمه، می خواهم به شما یادآوری کنم که قلدر بازی و زورگویی، صرفا یک بازی بچگانه نیست؛ بلکه می تواند عواقب بسیار جدی و ناخوشایندی را در آینده و زندگی بزرگسالی فرد به  همراه داشته باشد.

بسیار از مشکلات بزرگسالی ما ریشه در کودکی و نوجوانی ما دارد. مشکلاتی همچون افسردگی، عصبی بودن، استرسی بودن، منفی نگر بودن و … که مانع از زندگی آرام و پربازده ما می شوند. برای مثال زورگویی و خشونت دوران کودکی، مشکلاتی همچون موارد ذکر شده در مقاله فوق را برای آنان در دوران بزرگسالی به وجود آورند. بنابراین به هنگام برخورد با کودکان و نوجوانان باید دقت عمل داشته باشیم و تلاش نماییم که زندگی توأم با آرامش و حاوی تجربه های خوب و آموزنده ای را برایشان فراهم آوریم و برای حصول این هدف نخست باید به تحصیل و تربیت خود بپردازیم و خود را بهتر بشناسیم. 

سمینار موفقیت موقعیت مناسبی جهت پی بردن به ویژگیهای منحصر به فرد ذهن و توانمندی های شما است. زیرا در آن استاد احمد محمدی، مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی، به شما خود واقعی تان را نشان خواهند داد و از ایشان یاد خواهید گرفت که چگونه می توانید خود را به کمال برسانید و بعد از آن به تربیت صحیح فرزندان خود بپردازید. جهت ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن کافی است به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments