مقالاتموفقیت / انگیزشی

برای بازیابی آرامش درون چگونه ببخشیم و یا طلب بخشش کنیم؟

تحقیقات متعدد امروزی، تعالیم معنوی به دست آمده از تقریبا تمامی ادیان و آیین ها را تایید کرده اند و ثابت کرده اند که بخشش، آرامش می آورد. بخشیدن، حال و روز ما را بهبود بخشیده و خوش بینی ما را تقویت می کند، در درونمان صلح و آرامش ایجاد کرده و به ما کمک می کند تا توان و انرژی ای که در مواجه به چالش ها از دست داده ایم را باز یابیم. حتی پزشکان هم معتقدند که بخشش به بیماران در بازیابی سلامتی شان پس از ناراحتی و آسیب، کمک می کند. بخشیدن، کیفیت زندگی مان را ارتقا داده و به ما کمک می کند تا شادتر و سلامت تر زندگی کنیم.

احتمالا می پرسید که منظور ما از بخشش چیست؟ به زبان ساده، منظور ما، میل به بخشیدن دیگران به صورت آگاهانه است: از یک بدهکاری بگذرید یا بی خیال یک اشتباه شوید. منظور ما این است که انتظارات وخواسته هایتان از افراد، انزجار یا قصور آنها را نادیده بگیرید. بخشش ما را از افتادن به دام منفی گرایی شدید نجات می دهد.

البته همین جا باید عنوان کنم که بخشش واقعی، چیزی فراتر از بخشیدن پس از آسیب دیدن و ناراحت شدن است. برای اینکه بتوانید به معنای واقعی کلمه، آرامش درونتان را باز یابید، ما باید بخشیدن را تمرین کنیم. اکثر انسان ها معتقدند که با هر دست بدهید، با همان دست پس می گیرید. این همان قانون کارما است. وقتی که ما به دیگران مهر می ورزیم و خدمت می کنیم، کارمای رفتار هایمان، به گونه ای مثبت به زندگی مان بر می گردد. و وقتی که کاری ناخوشایند در حق دیگران انجام می دهیم، باز هم نتیجه آن را در زندگی مشاهده خواهیم کرد.

چرا بخشیدن سخت است؟

اغلب ما احساس می­کنیم بخشیدن فردی که ما را آزرده عادلانه نیست. زیرا با بخشیدن دیگری عمل او پاک می­شود و بخشیدن مانند این است که او را بدون تنبیه رها کرده باشیم و تمایل داریم که با نبخشیدن دیگری به او آسیب برسانیم. از سوی دیگر خودگویی­های منفی ما مانع بخشش دیگریست.

the power of forgiveness

ما غالباً حرفهای مانند این را با خود تکرار می کنیم: “او را نمی بخشم چون در این صورت او هیچگاه مسئولیت کارهایی که انجام داده است را نمی پذیرد.””اگر او را ببخشم ریا کرده ام چون در باطن میلی به بخشیدن او ندارم.””فــقط افراد ضعیف گذشت می­کنند. “او برای من ارزشی قائل نیست”.”از قصد این کار را انجام داده.”و طرف مقابل را با خشونت هر چه تمام­تر قضاوت خواهیم کرد.

تفاوت استرس و اضطراب
بخوانید

چطور ببخشیم؟

خبر خوش این است که ما می توانیم کارمای خود و زندگی مان را از طریق تمرین بخشش، متحول کنیم. در واقع، تجارب فعلی زندگی ما، انعکاسی از کارمای گذشته و حال ماست. در نتیجه، وقتی که ما ناراحتیم یا انتظار داریم که دیگران، بخشش ما را گدایی کنند، بهتر است به قلب خود رجوع کنیم و آنها را ببخشیم. البته انجام این کار همیشه آسان نیست اما تمرینی روح بخش، زیبا و متحول کننده است. من در این مقاله، نکاتی را جهت تسهیل انجام این کار با شما در میان می گذارم.

شما باید به خاطر داشته باشید که همه ما در زندگی مان اشتباه می کنیم. افرادی که باعث ناراحتی و آزار دیگران می شوند، در واقع، از درون آسیب دیده اند. این تفکر، شما را آرام ساخته و به شما کمک می کند راحت تر دیگران را ببخشید. یادتان می آید وقتی کسی شما را بابت اشتباهتان، بخشیده بود، چه احساسی به شما دست داده بود؟ در این صورت، شما هم می توانید این احساس خوب را در دیگران ایجاد کنید.

طبق خرد کارما، یکی از کارهای خوب، تغییر دادن شرایط است. به عبارت دیگر، این طور به قضیه نگاه کنید که شما در گذشته، افرادی که اکنون شما را آزرده اند، آزرده اید. صادقانه، عذر خواهی کنید. در خواست بخشش کنید و خودتان هم آنها را ببخشید. مطمئنم شما هم از نتیجه حاصله، شگفت زده خواهید شد.

یکی از راه های تاکید شده در کتب مختلف، نوشتن نامه به آن افراد است؛ قرار نیست این نامه ها به دست آن ها برسد. شما صرفا در این نامه ها، بخشش خود را نسبت به آنها ابراز کرده و برایشان شادی و سعادت را آرزو می کنید ضمن اینکه از آنها می خواهید تا شما را نیز بابت قصوراتتان ببخشند. سپس آن افراد را در ذهنتان تصور می کنید که حاله ای از عشق و محبت شما آنها را در بر گرفته است. نامه تان را تمام می کنید و با آگاهی کامل از اقداماتی که انجام داده اید، به روال عادی زندگی تان بر می گردید.

خلاصه کتاب " هوشمندانه تر بخواب " نوشته شاون استیونسن
بخوانید

در ادامه، اجازه دهید که مجددا بر اهمیت این مساله تاکید کنم؛ عشق، محبت و بخشش، کلید های طلایی زندگی هستند. از شما می خواهم که هر روز، بخشیدن دیگران را تمرین کنید. همگان را ببخشید؛ خودتان را ببخشید. با این تفکر، همه ما در زندگی برنده ایم. عشق و بخشش را تمرین کنید تا بتوانید یک زندگی شاد، سالم و موفق را تجربه کنید.

همواره عوامل و شرایط بیرونی وجود دارند که ما را آزار دهند، اما چیزی که بیشتر از همه ما را می آزارد، خودگویی ها و افکار منفی می باشد که در ذهن ما شکل گرفته است. زمانی که از فردی ناراحت باشیم و او را نبخشیم بیشتر از همه خود را اذیت می کنیم. بنابراین با بخشیدن فرد خاطی، می توانید به آن افکار منفی و آزار دهنده در ذهن خود خاتمه بخشید. نتیجه ی حفظ آرامش و حذف افکار منفی چیزی جز بهبود عملکرد ما در زندگی نیست!

 افراد موفق خود را به خاطر عوامل بیرونی و سایر افراد ناراحت نمی کنند، در عوض با ذهنی آرام و بدون استرس و شاد به انجام کارهای خود جهت دستیابی به اهداف خود، می پردازند. اگر می خواهید سایر خصوصیات افراد موفق را بیاموزید، می توانید با کلیک بر روی لینک زیر، در سمینار موفقیت که به زودی توسط آکادمی بازار برگزار می گردد، شرکت نمایید، تا با قرار گیری در یک محیط مثبت و پرنشاط از استاد احمد محمدی شیوه تفکر و الگوهای رفتاری افراد موفق را بیاموزید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

نقل‌ قول‌ هایی از کتاب آرامش درونی در زندگی روزمره
چگونه به آرامش ذهنی و تمرکز بالا دست پیدا کنیم؟
نتیجه‌ی مدیتیشن، سکوت ذهن و آرامش درونی است
9 راهکار ساده برای اینکه مدیتیشن بهتری داشته باشید
آشنایی با فواید جادویی مدیتیشن و تاثیر آن بر زندگی افراد
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − شش =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن