با کمک این ۱۱ روش رویا خود را به واقعیت تبدیل کنید(۳)

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

افکار ما در تبدیل کردن رویا به واقعیت چه تاثیری دارد؟ چگونه افکار خود را کنترل کنیم؟ افکار منفی چه تاثیری بر رویا ما دارد؟

رویا

در دو مقاله قبلی از شما پرسیدیم که اگر قرار باشد هیچ قدمی برای تحقق رویا و تبدیل به واقعیت برنداریم، اصلا چرا باید رویا و آرزو داشته باشیم و شما را با ۴ گام آشنا کردیم. در ادامه، با ما همراه باشید.

۵. روی خودتان کار کنید

می‌دانید؟ بعضی اوقات ما بزرگ‌ترین و بدترین دشمن خودمان می‌شویم. بسیاری از بزرگان می‌گویند اگر ما از دورن، با خودمان دشمنی نکنیم، دشمنان بیرون هیچ آسیبی نمی ‌توانند به ما بزنند.

وقتی که من می‌گویم باید روی درون‌تان کار کنید، منظورم تلاش برای تغییر و بهبود افکار درونی و احساسات‌تان است. افکار تخریب کننده‌تان را بشناسید؛ آن‌ها را به چالش بکشید. ببینید این افکار از کجا می‌آیند؟ منشاشان چیست؟ شما را به کدام سمت می‌برند؟

به تمامی افکاری که آن‌ها را به عنوان حقیقت زندگی و شخصیت‌تان پذیرفته‌اید، نگاه کنید و از خودتان بپرسید که آیا این تفکر، شما را به جایی که می‌خواهید بروید نزدیک‌تر می‌کند یا از هدف نهایی‌تان دور و دورتر می‌سازد.

بیشتر بخوانید: با کمک این ۱۱ روش رویا خود را به واقعیت تبدیل کنید(۱)

افکار و تاثیر آن بر رویا

تک تک افکارتان بروز بیرونی دارند؛ تک تک افکارتان، واقعیتی را در زندگی‌تان خلق می‌کنند. یک مثل قدیمی و باستانی می‌گوید: با دقت و هوشیاری زیاد مراقب قلب و احساسات‌تان باشید چرا که اوضاع و احوال زندگی‌تان را تغییر می‌دهند.

استاد احمد محمدی
افراد بی‌هدف، ابزار موفقیت انسان‌های هدف‌دار هستند.
استاد احمد محمدی

این یعنی اتفاقاتی که اطراف شماست، زندگی‌تان را نمی‌سازند. بلکه افکار درونی و احساسات‌تان است که واقعیت زندگی شما را شکل می‌دهد و باعث بروز آن اتفاقات در اطراف شما می‌شوند.

این مثل باستانی از شما می‌خواهد که از افکارتان حراست کنید چرا که افکارتان زندگی‌تان را خلق می‌کنند. شما باید روی درون‌تان و افکارتان کار کنید.

مسئولیت افکار را به عهد بگیرید

تفکر شماست که شخصیت شما را تعریف می‌کند. به خاطر داشته باشید که اگر روی افکار نهانی و درونی‌تان کار نکنید، زندگی شما به همان شکلی که هست باقی خواهد ماند.

افکار فعلی شما، شما را بدین جا رسانده‌اند؛ اگر از شرایط کنونی راضی نیستید، با تغییر و تحول افکارتان، شرایط را تغییر دهید. مسئولیت افکارتان را به عهده بگیرید.

بیشتر بخوانید: با کمک این ۱۱ روش رویا خود را به واقعیت تبدیل کنید(۲)

چطور افکارمان را مدیریت کنیم

برای این کار، باید ببینید که هر اندیشه و تفکری چه دستاوردی در زندگی‌تان داشته است؛ افکار و در نتیجه،‌ اقدامات خوب و صحیح نمی‌توانند نتایج بد رقم بزنند و به همین ترتیب، افکار بد هم نمی‌توانند نتایج خوبی به بار آورند.

اصلا مهم نیست که افکارتان در حال حاضر، چقدر برای‌تان معنی و مفهوم دارند؛ مهم نیست که چند نفر دیگر مانند شما فکر می‌کنند و همین نظر را دارند؛ مهم نیست که این افکار چه احساسی به شما می‌دهند؛ اگر افکار و اندیشه فعلی‌تان شما را به جایی که در زندگی‌تان خواسته‌اید نرسانده‌اند، پس افکار خوبی برای‌تان نیستند.

دیگر افکاری که هیچ سودی برای‌تان ندارند را تحمل نکنید. افکاری که شما را به همه جا، به جز مقصد نهایی‌تان، می‌رسانند را از خودتان دور کنید. افکار محدود کننده را با افکار قدرتمند جایگزین کنید.

حذف افکار منفی برای رسیدن به رویا

ایده‌ها و تفکرات مثبت را در ذهن‌تان بکارید و افکار منفی را ریشه کن سازید. به خاطر داشته باشید افکاری که نتایج مثبت را در زندگی‌تان متجلی نمی‌کنند، افکار منفی محسوب می‌شوند.

با دقت افکارتان را بررسی کنید و ببینید که هر کدام از آن‌ها تا به اکنون شما را به کدام سمت و سو برده‌اند. شما مسئول اندیشه‌تان هستید؛ این واقعیت را بپذیرید.

تا زمانی که این حقیقت را قبول نکنید، نمی‌توانید اقدامات لازم برای ریشه کن کردن افکار منفی را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: با کمک این ۱۱ روش رویا خود را به واقعیت تبدیل کنید(۴)

از افکار محافظت کنید

از افکارتان در مقابل منفی گرایی محافظت کنید؛ با افراد منفی نگر همنشین نشوید. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که کنترل افکارشان را در دست دارند اما حقیقت ماجرا این است که آن‌ها برده افکارشان هستند.

شما باید زمان کافی برای بررسی و شناسایی افکارتان اختصاص دهید و هر گونه مقاومت درونی در مقابل آن‌ها را شناسایی و ریشه کن سازید تا بتوانید آن‌ها را با افکار سازنده جایگزین سازید.

یادتان نرود که اگر بتوانید در ذهن‌تان خودتان را برنده ببینید، می‌توانید در دنیای اطراف‌تان هم آن را محقق سازید.

ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: با کمک این ۱۱ روش رویا خود را به واقعیت تبدیل کنید(۵)

افراد موفق

همه افراد در ذهن خود آرزوها و اهدافی دارند که فقط تعداد اندکی هستند که به آن‌ها دست می‌یابند. دلیل آن مشخص است تنها آرزو کردن کافی نیست بلکه برای تبدیل آن رویا به واقعیت نیازمند برنامه ریزی و مهارت‌هایی هستیم که افراد موفق آن‌ها را داشته‌اند.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
داشتن رویا

می‌توانیم به مطالعه و شناخت زندگی افراد موفق بپردازیم و با مهارت‌ها و عادات آنان آشنا شویم و تلاش نماییم که آن عادات را در خود ایجاد و آن مهارت‌ها را یاد بگیریم و در خود تقویت نماییم.

در صفحه اینستاگرام دکتر احمد محمدی راه و روش این افراد روزانه آموزش داده می‌شود. همچنین آکادمی بازار با هدف معرفی و شناساندن ویژگی‌های منحصر به فرد و مهارت‌های انسان‌های موفق به همگان، بسته آموزشی «زندگی افراد موفق» را فراهم کرده است که در آن شیوه تفکر، الگوهای رفتاری و عادت‌های سازنده انسان‌های موفق را آموزش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *