با تغییر رفتار خود، در بهبود روابطمان با دیگران نقش داشته باشیم

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
بهبود روابط
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا اغلب سر در گم هستید که چرا مردم شما را دوست ندارند؟ چرا برخی از آدم‌ها همیشه روابط بهتری با دیگران دارند؟ هر کسی می‌خواهد در بین دیگران دوست‌داشتنی باشد. این حس از زمان بدو تولد هر کسی در ضمیر ناخودآگاهش وجود دارد. برخی افراد به تأیید دیگران نیاز دارند و در غیر اینصورت ناراحت می‌شوند. برخی دوست دارند که خودنمایی کنند و از آن ها تعریف و تمجید شود.

این به خاطر این است که تمایل دارند از طرف دیگران دوست داشته شوند. اما گاهی آن ها رفتاری می‌کنند که تأثیر معکوسی دارد.گرچه برخی عوامل از کنترل خارجند؛ اما خود ما تا حدی، در قبال رفتاری که دیگران نسبت به ما دارند و اینکه آیا ما را دوست دارند یا نه مسئولیم. این بدان معناست که  میزان محبوبیت ما به رفتار ما به دیگران بستگی دارد. رفتار، برخورد، گفته ها و زبان بدن ما نحوه‌ی روابط ما با دیگران را تعیین می‌کند.

فرض کنید وارد مغازه‌ای می‌شوید و می‌بینید که یکی از کارکنان به شما نگاهی می اندازد و با چهره‌ای عبوس به سمت شما می‌آید. از او سئوالی می‌پرسید و او با بی‌ادبی و بی‌حوصلگی جواب شما را می‌دهد. چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ آیا دوست دارید که دوباره برای خرید به آن مغازه بروید؟ آیا از رفتار فروشنده احساس رضایت دارید؟ به احتمال قوی می‌خواهید از آن مغازه خارج شوید و هیچ وقت به آنجا برنگردید.

در دوره بازاریابی و فروش ” ستارگان فروش ” خود را به یک فروشنده تمام عیار تبدیل کنید.

حالا تصور کنید که وارد یک مغازه‌ی دیگری می‌شوید که هنگام ورود به شما خوش‌آمد گفته می‌شود. فروشنده به شما لبخند می‌زند و با ادب و حوصله به سئوالات شما جواب می‌دهد و حتی به شما یک لیوان آب هم تعارف می‌کند. در این وضعیت شما فروشنده را دوست خواهید داشت و تمایل دارید که باز هم از آن مغازه خرید کنید. اینطور نیست؟ این شرایط در تمام زمینه‌های زندگی وجود دارد. ما افرادی را که مهربان و خوش رو هستند، دوست داریم و از افراد رفتاری ناخوشایند دارند، دوری می‌کنیم.

گام هایی که باید برای بهبود روابطمان با دیگران برداریم

من در ادامه تعدادی از کارهایی که باعث بهبود روابطتان با دیگران  می شود را ذکر می کنم. شاید هم به این ایده‌ها برخورد کرده باشید. اما یادآوری کردن آن ها هم مهم است.

1. لبخند همیشه باعث محبوبیت شما بین دیگران می‌شوند اما لبخندتان باید واقعی و طبیعی باشد.

2. صحبت کردن با لحنی آرام و صدایی متعادل نیز می‌تواند در بهبود روابط شما با دیگران نقش داشته باشد. صحبت کردن به این شیوه نشانگر دوستی و مهربانی است.

3. سعی کنید در معاشرت با دیگران احساس راحتی کنید. وقتی دیگران در حضور شما هستند باید احساس خوبی داشته باشند. حتی اگر رئیس هم باشید برای اینکه بخواهید کارکنانتان دوستتان داشته باشند باید با آن ها مهربان باشید و از ایجاد تنش خودداری کنید.

how to have better connection with people?

4. از بحث‌های غیرضروری به خصوص درمورد سیاست، دین و اعتقادات خودداری کنید. امکان دارد که موافق نظر و دیدگاه دیگران نباشید اما نیازی نیست که با آن ها بحث کنید.

5. احترام و علاقه خود را نسبت به اعتقادات و باورهای دیگران نشان دهید و اگر نظر آن ها متغایر با اعتقادات و باورهای شما بود، موضوع گفتگویتان را تغییر دهید.  سعی کنید به جای تمرکز بر اختلافات، درمورد اموری صحبت کنید که توافق دارید. این به این معنی نیست که شما باید باورهایتان را تغییر دهید یا از آن دست بکشید.مهربان بودن و صبور بودن با دیگران امکانپذیر است حتی اگر نظرات متفاوتی باهم داشته باشید.

6. فقط بر خودتان تمرکز نداشته باشید این کار فرد مقابل را خسته می‌کند. سعی کنید علائق مشترک خود و طرف مقابل را پیدا کنید و درمورد آن ها صحبت کنید. اگر این کار را بکنید او بیشتر شما را دوست خواهد داشت.

7. اگر فردی دوست ندارد درمورد موضوعی صحبت کند، موضوع را عوض کنید و به آن بپردازید.

8. اگر شما بتوانید چیزی را پیدا کنید که طرف مقابل را مشتاق به ادامه صحبت کند، قدرت بزرگی در اختیارتان است، این موضوع خوبی برای مکالمه با آن فرد خواهد بود.

9. اگر شخص مقابلتان خسته است یا صحبتان را قطع کنید یا بحث را عوض کنید.

10. هیچکس را وادار به گوش کردن به حرف هایتان نکنید به ویژه اگر موضوع بحثتان جالب و خوشایند نیست.

11. دقت کنید که دیگران را نترسانید. برخی از افراد با رفتار و خشونتشان دیگران را از خود می‌رانند. یک رفتار تهدید‌آمیز و ناراحت کننده مردم، را از شما دور نگه می‌دارد و روابط شما با دیگران را محدود می کند.

به خاطر داشته باشید که برخی افراد خیلی جدی‌ هستند و موضوعات مورد بحثشان هم چنین است و به آسانی احساسات خود را بروز نمی‌دهند؛ اما بعضی احساساتی هستند و دوست دارند درمورد موضوعات جالب و سرگرم‌کننده حرف بزنند.

 

چگونه اختلاف سلایق، در روابط ما با دیگران تاثیر منفی نگذارد؟

به یاد داشته باشید که افراط در هرچیزی لزوماً خوب نیست. پرگویی یا کم‌حرفی در هر صورت افراط است. باید در رفتار خود حد وسط را حفظ کنید و این خود باعث بهبود روابط شما با دیگران می‌شود. باید حواستان به رفتار، گفتار و زبان بدنتان باشد، همانطور که قبلاً گفته شد این ها می‌تواند نظر دیگران را نسبت به شما تحت تأثیر قرار دهد. حاصل صبوری، تحمل، ملاحظه کار بودن، مفید بودن و اندکی همدلی داشتن، به دست آوردن دوستانی بیشتر و عشق زیادتر است.بدانید که عبارات تأکیدی نیز می‌تواند طرز فکر و رفتارتان را تغییر دهد و درنتیجه در نزد دیگران دوست داشتنی‌تر شوید.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
چرا تغییر ؟

تعامل با دیگران از جمله توانایی هاییست که شاید یادگیری آن برای همه آسان و بدون دردسر نباشد. از طرفی، یکی ازمهارت های مهمی است که هر شخصی برای قدم گذاشتن در مسیر موفقیت به آن نیاز دارد. روابط ما با دیگران برگرفته از نحوه رفتار ما با افراد متفاوت است. اگر شما از جمله افرادی هستید که تعامل و برقراری ارتباط با دیگران برایتان کار سختی است و گمان می کنید که یادگیری غیر ممکن است، سخت در اشتباه هستید! دیگر جای نگرانی نیست. با آکادمی بازار می توانید مهارت های لازم برای رسیدن به موفقیت را کسب کرده و جزو 3 درصد افراد موفق در زندگی و شغلتان باشید! برای شروع می توانید در سمینار بزرگ دکتر احمد محمدی شرکت کرده و ده قدم جلوتر بیفتید!

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

لینک های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استیو جابز چگونه میلیارد شد ؟
50,000 تومان
رایگان
small_c_popup.png
کمتر از 30 ثانیه
اطلاعات خود را تکمیل و محصول را دریافت کنید