مقالاتموفقیت / انگیزشی

با تغییر رفتار خود، در بهبود روابطمان با دیگران نقش داشته باشیم

آیا اغلب سر در گم هستید که چرا مردم شما را دوست ندارند؟ چرا برخی از آدم‌ها همیشه روابط بهتری با دیگران دارند؟ هر کسی می‌خواهد در بین دیگران دوست‌داشتنی باشد. این حس از زمان بدو تولد هر کسی در ضمیر ناخودآگاهش وجود دارد. برخی افراد به تأیید دیگران نیاز دارند و در غیر اینصورت ناراحت می‌شوند. برخی دوست دارند که خودنمایی کنند و از آن ها تعریف و تمجید شود.

این به خاطر این است که تمایل دارند از طرف دیگران دوست داشته شوند. اما گاهی آن ها رفتاری می‌کنند که تأثیر معکوسی دارد.گرچه برخی عوامل از کنترل خارجند؛ اما خود ما تا حدی، در قبال رفتاری که دیگران نسبت به ما دارند و اینکه آیا ما را دوست دارند یا نه مسئولیم. این بدان معناست که  میزان محبوبیت ما به رفتار ما به دیگران بستگی دارد. رفتار، برخورد، گفته ها و زبان بدن ما نحوه‌ی روابط ما با دیگران را تعیین می‌کند.

فرض کنید وارد مغازه‌ای می‌شوید و می‌بینید که یکی از کارکنان به شما نگاهی می اندازد و با چهره‌ای عبوس به سمت شما می‌آید. از او سئوالی می‌پرسید و او با بی‌ادبی و بی‌حوصلگی جواب شما را می‌دهد. چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ آیا دوست دارید که دوباره برای خرید به آن مغازه بروید؟ آیا از رفتار فروشنده احساس رضایت دارید؟ به احتمال قوی می‌خواهید از آن مغازه خارج شوید و هیچ وقت به آنجا برنگردید.

حالا تصور کنید که وارد یک مغازه‌ی دیگری می‌شوید که هنگام ورود به شما خوش‌آمد گفته می‌شود. فروشنده به شما لبخند می‌زند و با ادب و حوصله به سئوالات شما جواب می‌دهد و حتی به شما یک لیوان آب هم تعارف می‌کند. در این وضعیت شما فروشنده را دوست خواهید داشت و تمایل دارید که باز هم از آن مغازه خرید کنید. اینطور نیست؟ این شرایط در تمام زمینه‌های زندگی وجود دارد. ما افرادی را که مهربان و خوش رو هستند، دوست داریم و از افراد رفتاری ناخوشایند دارند، دوری می‌کنیم.

استاد احمد محمدی

گام هایی که باید برای بهبود روابطمان با دیگران برداریم

من در ادامه تعدادی از کارهایی که باعث بهبود روابطتان با دیگران  می شود را ذکر می کنم. شاید هم به این ایده‌ها برخورد کرده باشید. اما یادآوری کردن آن ها هم مهم است.

کتاب " خوشبینی عالمانه " نوشته مارتین سلیگمن
بخوانید

1. لبخند همیشه باعث محبوبیت شما بین دیگران می‌شوند اما لبخندتان باید واقعی و طبیعی باشد.

2. صحبت کردن با لحنی آرام و صدایی متعادل نیز می‌تواند در بهبود روابط شما با دیگران نقش داشته باشد. صحبت کردن به این شیوه نشانگر دوستی و مهربانی است.

3. سعی کنید در معاشرت با دیگران احساس راحتی کنید. وقتی دیگران در حضور شما هستند باید احساس خوبی داشته باشند. حتی اگر رئیس هم باشید برای اینکه بخواهید کارکنانتان دوستتان داشته باشند باید با آن ها مهربان باشید و از ایجاد تنش خودداری کنید.

how to have better connection with people?

4. از بحث‌های غیرضروری به خصوص درمورد سیاست، دین و اعتقادات خودداری کنید. امکان دارد که موافق نظر و دیدگاه دیگران نباشید اما نیازی نیست که با آن ها بحث کنید.

5. احترام و علاقه خود را نسبت به اعتقادات و باورهای دیگران نشان دهید و اگر نظر آن ها متغایر با اعتقادات و باورهای شما بود، موضوع گفتگویتان را تغییر دهید.  سعی کنید به جای تمرکز بر اختلافات، درمورد اموری صحبت کنید که توافق دارید. این به این معنی نیست که شما باید باورهایتان را تغییر دهید یا از آن دست بکشید.مهربان بودن و صبور بودن با دیگران امکانپذیر است حتی اگر نظرات متفاوتی باهم داشته باشید.

6. فقط بر خودتان تمرکز نداشته باشید این کار فرد مقابل را خسته می‌کند. سعی کنید علائق مشترک خود و طرف مقابل را پیدا کنید و درمورد آن ها صحبت کنید. اگر این کار را بکنید او بیشتر شما را دوست خواهد داشت.

7. اگر فردی دوست ندارد درمورد موضوعی صحبت کند، موضوع را عوض کنید و به آن بپردازید.

8. اگر شما بتوانید چیزی را پیدا کنید که طرف مقابل را مشتاق به ادامه صحبت کند، قدرت بزرگی در اختیارتان است، این موضوع خوبی برای مکالمه با آن فرد خواهد بود.

9. اگر شخص مقابلتان خسته است یا صحبتان را قطع کنید یا بحث را عوض کنید.

10. هیچکس را وادار به گوش کردن به حرف هایتان نکنید به ویژه اگر موضوع بحثتان جالب و خوشایند نیست.

11. دقت کنید که دیگران را نترسانید. برخی از افراد با رفتار و خشونتشان دیگران را از خود می‌رانند. یک رفتار تهدید‌آمیز و ناراحت کننده مردم، را از شما دور نگه می‌دارد و روابط شما با دیگران را محدود می کند.

برای داشتن روابط پایدار و موفق باید زمان صرف کنی
بخوانید

به خاطر داشته باشید که برخی افراد خیلی جدی‌ هستند و موضوعات مورد بحثشان هم چنین است و به آسانی احساسات خود را بروز نمی‌دهند؛ اما بعضی احساساتی هستند و دوست دارند درمورد موضوعات جالب و سرگرم‌کننده حرف بزنند.

چگونه اختلاف سلایق، در روابط ما با دیگران تاثیر منفی نگذارد؟

به یاد داشته باشید که افراط در هرچیزی لزوماً خوب نیست. پرگویی یا کم‌حرفی در هر صورت افراط است. باید در رفتار خود حد وسط را حفظ کنید و این خود باعث بهبود روابط شما با دیگران می‌شود. باید حواستان به رفتار، گفتار و زبان بدنتان باشد، همانطور که قبلاً گفته شد این ها می‌تواند نظر دیگران را نسبت به شما تحت تأثیر قرار دهد. حاصل صبوری، تحمل، ملاحظه کار بودن، مفید بودن و اندکی همدلی داشتن، به دست آوردن دوستانی بیشتر و عشق زیادتر است.بدانید که عبارات تأکیدی نیز می‌تواند طرز فکر و رفتارتان را تغییر دهد و درنتیجه در نزد دیگران دوست داشتنی‌تر شوید.

تعامل با دیگران از جمله توانایی هاییست که شاید یادگیری آن برای همه آسان و بدون دردسر نباشد. از طرفی، یکی ازمهارت های مهمی است که هر شخصی برای قدم گذاشتن در مسیر موفقیت به آن نیاز دارد. روابط ما با دیگران برگرفته از نحوه رفتار ما با افراد متفاوت است. اگر شما از جمله افرادی هستید که تعامل و برقراری ارتباط با دیگران برایتان کار سختی است و گمان می کنید که یادگیری غیر ممکن است، سخت در اشتباه هستید! دیگر جای نگرانی نیست. با آکادمی بازار می توانید مهارت های لازم برای رسیدن به موفقیت را کسب کرده و جزو 3 درصد افراد موفق در زندگی و شغلتان باشید! برای شروع می توانید در سمینار بزرگ دکتر احمد محمدی شرکت کرده و ده قدم جلوتر بیفتید!

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

ذهن آگاهی و نقش آن در بهبود روابط با دیگران
چطور می توانیم روابط سازنده ای داشته باشیم
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن