با این روش بهانه ها را کنار گذاشته و از زمان‌تان بیشترین بهره را ببرید

عادات روز
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

حذف بهانه

قصد دارید کارهای بیشتری انجام دهید و به موفقیت برسید؟ فکر می‌کنید که وقت کافی برای این همه کار ندارید و بازدهی‌تان پایین است؟ چرا تنبلی می‌کنیم و کارها را به تعویق می‌اندازیم؟ شاید هم دلایلی معقول! و منطقی! می‌آورید؛ اما آن‌ها دیگر اهمیت ندارند.

من در این مقاله شما را با قانون ۲۴ ساعت بدون بهانه آشنا می‌کنم؛ من این قانون را از مشاهده زندگی افراد موفق، الهام گرفته‌ام.

شما هر روز ۲۴ ساعت در اختیار دارید. فرض می‌کنیم که شما ۸ ساعت آن را می‌خوابید؛ اگرچه این مقدار خواب، کمی زیاد به نظر می‌آید. در این صورت، ۱۶ ساعت وقت آزاد در اختیار خواهید داشت.

احتمالا در یک حرفه هم مشغول به کارید که با فرض ساعت کاری ۸ تا ۵، ۹ ساعت هم صرف کارتان می‌شود و شما ۷ ساعت دیگر در اختیار خواهید داشت. ۲ ساعت هم به رفت و آمد اختصاص می‌دهیم. شما ۵ ساعت آزاد در اختیار خواهد داشت. خب؛ پس استراحت چه می‌شود؟

قطعا در طی روز خسته هم می‌شوید؛ پس، ۲ ساعت را هم به استراحت و یک چرت کوتاه اختصاص می‌دهیم. حال، شما ۳ ساعت در اختیار خواهید داشت. تکنیک‌‌های طلایی مدیریت زمان می‌تواند زندگی شما را متحول کند.

شما هر روز ۳ ساعت وقت دارید تا هر کاری که در زندگیتان می‌خواهید را به انجام برسانید. پس دیگر بهانه بس است. زندگی هم می‌تواند به همین نسبت ساده شود فقط کافیست که بهانه‌ها را حذف کنید. تلاش همیشه به موفقیت می‌رسد اگر از آن خسته نشوید.

سرم شلوغ است را فراموش کنید

انقدر نگویید سرم شلوغ است؛ همه سرشان شلوغ است و کارهای زیادی را هم به انجام می‌رسانند. اگر کسی یا چیزی به اندازه کافی برای شما اهمیت داشته باشد، قطعا می‌توانید زمانی را هم به آن اختصاص دهید.

پس، اولویت‌های‌تان را تعیین کنید  و بر اساس آن‌ها دست به کار شوید. این که مدام احساس خستگی می‌کنید اصلا طبیعی نیست. برنامه‌ریزی شغلی و زندگی از شما فرد دیگری می‌سازد.

بله؛ متوجه هستم؛ کارهای زیادی در طول روز انجام می‌دهید و قطعا به لحاظ بدنی و ذهنی خسته می‌شوید پس احساس می‌کنید که به استراحت بیشتر و بیشتر نیاز دارید. اما خودمانیم، آیا واقعا آن قدر خسته‌اید یا اینکه دل‌تان می‌خواهد گوشه‌ای لم بدهید و استراحت کنید و بهانه بگیرید؟ خستگی نباید بهانه‌ای باشد که زمان‌تان را به هدر بدهید. برای ساختن زندگی رویایی که آرزو دارید امروز شروع کنید.

سعی کنید خوب بخوابید؛ نکات مربوط به داشتن یک خواب خوب شبانه را رعایت کنید؛ در غیر این صورت، هر چقدر هم که در طول روز بخوابید، باز هم احساس خواب آلودگی از تمرکزتان خواهد کاست. می‌توانید خلاصه کتاب ” هوشمندانه تر بخواب ” نوشته شاون استیونسن را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: 9 راهکار موثر برای غلبه بر خمودگی و خواب صبحگاهی

قبل از خواب‌تان استفاده از تلفن را محدود کنید؛ سعی کنید شب‌ها تا دیروقت بیدار نمانید. هم‌چنین، تلاش کنید که غذای سالم بخورید و آب بیشتری بنوشید. به صورت منظم ورزش کنید. کارهای‌تان را به طرز هوشمندانه‌تری انجام دهید و تلاش کنید که انرژی بیشتری برای خود نگهداری کنید.

خودتان را با کارهای بیهوده مشغول نکنید

بهانه و موفقیت - خودتان را با کارهای بیهوده مشغول نکنید

آیا وقت‌تان پر است؟ یا این‌که بیشتر وقت‌تان را صرف انجام کارهای بیهوده و گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت می‌کنید؟ اغلب ما به خودمان می‌گوییم فقط یک ربع در اینستاگرم می‌چرخم اما با مراجعه به یک صفحه، به صفحات دیگر معرفی می‌شویم و وقتی به خودمان می‌آییم، متوجه می‌شویم که بیش از ۱ ساعت را در این فضا گذرانده‌ایم؛ سعی کنید این فضاها بر شما مسلط نشوند.

شاید هم خیلی ساده، اصلا هیچ‌کاری انجام نمی‌دهید؟ البته در این مورد، بازبینی انگیزه‌های‌تان از انجام کارها و تحقق اهداف می‌تواند شما را در مسیر درست‌تری قرار دهد. اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می‌دهد.

استاد احمد محمدی

زندگیت را به دست بگیر، تلاش کن، تلاش کن؛ آنموقع است که معجزه را می‌بینی!

استاد احمد محمدی

در هر صورت، به خاطر داشته باشید که این زندگی شماست و شما فقط یک بار زندگی خواهید کرد؛ در نتیجه، تمام تلاش‌تان را بکنید تا اهداف درستی تعیین کنید، برنامه بریزید، و قدم به قدم آن را اجرا کنید. با شروع برنامه، و مشاهده تدریجی نتایج کار، انگیزه بیشتری نیز برای ادامه روند به دست خواهید آورد. تو نامحدودی، تلاش کن و زندگیت را از نو بساز.

دیگر بهانه بس است

آیا قانون ۲۴ ساعت بی‌بهانه خیلی سخت است؟ شاید یکی دو روز اول برای‌تان سخت باشد. اما کم‌کم خودتان را با آن تطبیق خواهید داد. در واقع، این مساله بستگی به این دارد که شما تا چه حد خواستار و خواهان رسیدن به اهداف‌تان هستید. مسئولیت زمان‌تان را به عهده بگیرید و بر زندگی‌تان مسلط شوید.

زمان یکی از سرمایه‌های با ارزش انسان به شمار می‌رود. همان‌طور که ما برای سرمایه‌گذاری‌های پولی خود برنامه ریزی می‌نماییم و سعی در مدیریت بهینه آن داریم، باید برای زمان خود هم برنامه ریزی و آن را به صورت هوشمندانه مدیریت نماییم.

مدیریت زمان

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

باید زمانی را در روز صرف مطالعه، یادگیری و انجام کارهایی که برای رسیدن به اهداف‌مان و موفقیت لازم است، صرف کنیم. تلف کردن زمان بس است، بهانه‌ها را کنار بگذارید و در جهت تحقق بخشیدن به رویاهای‌تان و رسیدن به موفقیت قدم بردارید.

با استفاده از بسته آموزشی: چگونه به اهداف خود برسیم؟ ارزش این سرمایه ارزشمند را می‌آموزید و یاد می‌گیرید که چگونه با مدیریت صحیح زمان، می‌توانید به اهداف خود و موفقیت دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *