کارآفرینی / کسب و کارمقالات

اهمیت وجود نیروی انسانی کارآمد در کسب و کار

از 4 رکن اساسی یک بنگاه اقتصادی اعم از سرمایه، تجهیزات و امکانات، نیروی کار و دانش که البته دو رکن آخر در شرکت ­های دانش بنیان با یکدیگر هم پوشانی دارند، نیروی انسانی دانش­ور، یا به تعبیری کارکنان دانشی نقش بسزایی در پیشبرد اهداف یک بنگاه کار آفرینی دارند.

اهمیت این مسأله از اینجا آشکار می­ شود که در صنایع و شرکت­ هایی که به صورت عادی راه­ اندازی شده ­اند و از طرق مختلف به پیشرفت رسیده­ اند از قبیل فرصت­ های سرمایه­ گذاری، ارتباط با سازمان­ های بزرگ، سرمایه­ های زیاد، مونوپولی، ارزش متورم شده فعالیت ­های بازرگانی و این قبیل بستر های ترقی، اسمی از افراد مؤسس و تأثیر گذار در آنها شنیده نمی­ شود و آنها را افراد قابل و منحصر به فردی نمی ­دانند، اما وقتی یک بنگاه فرصتی بدیع در صنعت و کسب و کار ایجاد می­ کند، آن بنگاه در کنار مؤسس آن شناخته می ­شود.

نقش آن کارآفرین در آن مجموعه به صورتی است که حیات آن مجموعه به وی وابسته است. اگر در سازمان­ های معمولی رئوس آن تغییر کنند، تغییر چندانی در وضعیت سازمان پدید نمی ­آید، اما اگر یک کارآفرین به هر دلیلی از سازمان خود جدا شود، آن سازمان دیگر آن دوران درخشان خود را نخواهد داشت. همه این ها ناشی از ابعاد متمایز شخصیت کارآفرین است.

به همین ترتیب سهم مراتب پایین تر سازمانی در یک بنگاه کارآفرینی پررنگ­ تر از دیگر سازمان­هاست. افرادی که در تیم اولیه یک Start-Up حضور دارند بایستی افرادی شایسته و توانمند باشند. این افراد باید بگونه­ ای متفاوت از دیگر سازمان­ها مجموعه خود را مدیریت کنند. رشد ناگهانی بنگاه­ های نوآورِ معروف حاکی از توانمندی منحصر به فرد رئوس آن سازمان ها می ­باشد. این که تیم اولیه این چنین مجموعه ­هایی بتوانند تعاملی سازنده و هم­ افزایی با یکدیگر داشته باشند و در عین حال در تخصص شغلی خود ویژگی­ هایی همچون ابتکار و خلاقیت، اعتماد به نفس، روحیه­ بخشی، انتقادپذیری، هدف­گرایی و عملگرایی داشته باشند در موفقیت آن بنگاه تأثیری بسزایی دارد.

چینش و ترکیب این نیروها نیز در موفقیت بنگاه اثر گذار است. اگر افراد در جای درست خود قرار نگیرند اثر بخشی لازم را نخواهند داشت. خیلی از اوقات افرادی که مهارت­ های در خلاف جهت همدیگر داشته­ اند توانسته­ اند یک ایده کارآفرینی را خوب جلو ببرند.

رابطه ورزش کردن با موفقیت و خود انضباطی
بخوانید

فرد صاحب ایده اصلی شخصیتی متفکر، احساس­گرا، درون­گرا، خلاق و آرمان­گراست و از طرف دیگر شریک وی فردی عمگرا، منطقی، برون­گرا و اجتماعی و واقعیت­ گراست. ترکیب این دو مورد می باشد که توانسته ایده را اجرایی کند. نه فرد دوم به تنهایی می­ توانست بنگاهی موفق داشته باشد و نه فرد اول. این دو در کنار یکدیگر آمیزه ­ای کامل از خصوصیات و شایستگی ­های لازم برای هدایت یک بنگاه نوآور را شکل داده ­اند.

همین نظم در نقش­های مختلف یک تیم کارآفرینی نیز باید دیده شود. یعنی اگر همه آنها ویژگی­ های شبیه به هم داشته باشند آن بنگاه موفق نخواهد بود. چرا که تمامی شایستگی ­های لازم برای یک بنگاه نوآور پیشتاز در یک فرد دیده نمی­ شود، و این ترکیبی از نیروهاست که این دایره مهارت­ها را پوشش می ­دهد.

بُعد دیگر در بحث نیروهای انسانی در چنین شرایطی، سازماندهی و جاگیری صحیح آن­ها می ­باشد. اگر فردی که صاحب ایده بوده و دانش فنی قابل توجهی در زمینه ایده دارد در موقعیت بازاریابی قرار گیرد شاید نتواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. صرف خلاق بودن فرد دلیل بر برتر بودن وی در دیگر زمینه­ ها نمی ­شود. خیلی از مشکلات کارآفرینی­ های موفق نشده به دلیل شدت زیاد نقش مخترع در ابعاد مختلف کسب و کار بوده است. یعنی یک فرد فنی با دیدگاه ­های سخت و محکم صنعتی خود، ورود به مقولات نرم و متفاوتی همچون منابع انسانی، مذاکره با مشتریان و پیمانکاران و مشتری مداری کرده است.


در صورتی که اگر همین بنگاه فردی مناسب را در سمت بازاریابی قرار می­داد آن بنگاه می ­توانست از مهلکه ورشکستی نجات یابد. همین مسأله به عکس هم برقرار است. فردی که روحیات اجتماعی و رفتاری تبلیغاتی دارد اگر بخواهد ارزش ­آفرینی فنی کند شاید نتواند به اندازه یک فرد صنعت­گر خود ساخته این کار را به خوبی انجام دهد. نهایتاً اشاره می ­شود که موضوعاتی همچون سازماندهی، تشخیص استعداد، چینش تیمی و شایستگی ­های بنگاه کارآفرینی همه و همه از ارکان پر اهمیت و پرتأثیر در یک بنگاه کارآفرینی می­باشد که توجه به آنها در موفقیت آن بنگاه تأثیرگذار است.

یکی از سرمایه های ارزشمند یک شرکت، نیروی انسانی آن می باشد. وجود افراد قوی و با انگیزه در یک سازمان سبب رشد و بالندگی آن می شود. تأمین نیروی انسانی مفید و کارآمد نیازمند دانشی است که به هنگام استخدام و به کارگیری افراد باید به کار گرفته شود. در حقیقت کیفیت نیروی انسانی در کنار موارد دیگری همچون سرمایه، تجهیزات و امکانات، تعیین کننده ی کیفیت محصولات و خدمات یک شرکت و میزان رشد و بقای آن شرکت است. بنابراین در انتخاب نیروی انسانی و مدیریت صحیح آنان باید دقت کافی به عمل آید تا بتوان از مزایای آن در یک سازمان برخوردار گشت. 

آکادمی بازار با هدف ترویج علم و دانش مربوط به مدیریت و رهبری موفق یک کسب و کار و ایجاد شادی و انگیزه بین افراد جامعه، علاوه بر انتشار روزانه مقالات مفید در وب سایت خود، به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار خواهد نمود که در آن استاد احمد محمدی نقش مهم علم و دانش در میزان موفقیت افراد چه در زندگی شخصی و چه در زندگی شغلی را به وضوح و با ذکر نمونه های متعددی از افراد موفق و ثروتمند، خدمت شما توضیح خواهند داد. جهت آشنایی با نحوه ثبت نام در این سمینار و محتوای آموزشی آن می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید و در محیط مثبت و پرنشاط این سمینار انگیزشی حضور یابید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

حس کنجکاوی و نقش آن در رسیدن به موفقیت
بخوانید

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

با نهادینه سازی این 7 عادت در خود همانند افراد موفق بهره وری بالایی خواهید داشت
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن