مقالاتموفقیت / انگیزشی

اهمیت ذهن متمرکز برای داشتن یک زندگی لذتبخش

وقتی ذهن متمرکز باشد از زندگی لذت بیشتری می‌برید. علت آن بسیار ساده است. با یک ذهن متمرکز، شما می‌توانید هر فکر بی‌معنی و نامربوطی را نادیده بگیرید و غرق در کاری شوید که می‌خواهید انجام دهید. وقتی ذهنتان متمرکز نیست چه اتفاقی میفتد؟ افکار دائماً در ذهنتان در حال عبور هستند، حواستان را پرت می‌کنند و این اجازه را نمی‌دهند که روی کارتان تمرکز داشته باشید. اگر شما همزمان مشغول به انجام دو کار هستید، حواستان پرت می‌شود و نمی‌توانید از کاری که انجام می‌دهید، لذت ببرید.

 وقتی یک وعده غذایی خوشمزه را می‌خورید اگر حواستان به جای دیگری برود، آیا از خوردن آن وعده غذایی لذت می‌برید؟ نه. شما بدون آگاهی از چیزی که می‌خورید این کار را می‌کنید. دقیقاً شبیه این است که در عین حال که غذا می‌خورید مشغول خواندن روزنامه یا تماشای تلویزیون هستید. دفعه بعد هنگام غذا خوردن تمام توجه خود را معطوف به مزه، طعم و بوی غذا کنید.

  • اگر نمی‌توانید تسلطی بر حواستان داشته باشید و به آن اجازه دهید که افکار، نگرانی‌ها و مشکلات را دنبال کند، شما لذت سفر، شنا و صحبت کردن با دوستانتان یا لذت رانندگی را از دست می‌دهید.
  • اگر ذهنتان همیشه آشفته است و هنگام کار حواس‌پرت هستید از انجام کارها لذت نمی‌برید.

در این عصرِ گوشی‌های هوشمند و رسانه‌های اجتماعی روز به روز فقدان تمرکز بیشتر می‌شود. مردم اینجا نیستند. حواسشان و تمرکزشان اینجا نیست. افرادی که از زندگی لذت می‌برند و در گذران زندگی از مهارت‌ها و استعدادهایشان استفاده می‌کنند، همیشه بر ذهنشان تسلط دارند و بر آنچه که انجام می‌دهند، تمرکز دارند. هرکس که تلاش کند تمرکز خود را بالا ببرد،  می‌تواند گام بلندتری به سوی زندگی بردارد و کارهای بهتر و بزرگتری انجام دهد. چنین افرادی بر کاری که انجام می‌دهند، در کارشان، در تحقق بخشیدن به اهدافشان و لذت بردن از زندگی تمرکز دارند.

The importance of centralized minds for having a happy lifeوقتی ذهن متمرکز ی دارید کارتان را به نحو احسن و با اشتباهات کمتری انجام می‌دهید و از کار خود لذت می‌برید. دفعه دیگر که باید کاری کسل‌کننده را انجام دهید تلاش کنید با توجه بیشتری آن را انجام دهید. چه اتفاقی میفتد؟ اگر بتوانید بر کار تمرکز کنید، خستگی و نیز مقاومت برای انجام این کار از بین می‌رود. زمان زودتر می‌گذرد و حتی از کاری که انجام می‌دهید لذت می‌برید.

8 دلیلی که باعث می شوند تا فرد منظمی نباشید
بخوانید

وقتی باید کار طاقت‌فرسایی را انجام دهید که دوستش ندارید، شما به سختی‌های ناشی از این کار و اینکه به جای آن کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید، فکر می‌کنید و این باعث می‌شود که احساس رنجش، ناخوشی و استرس کنید. با تمرکز بر کار، شما از کاری که انجام می‌دهید، لذت می‌برید. وقتی که تلویزیون می‌بینید اگر نگرانی‌ها را در ذهنتان مرور کنید آیا از دیدن فیلم لذت می‌برید؟ وقتی در ساحل پیاده‌روی می‌کنید و در عین حال همان موقع  پیامک‌های گوشی‌تان را می‌خوانید آیا از نسیم کنار ساحل، منظره یا غروب لذت می‌برید؟ برای لذت بردن از زندگی باید نه تنها از نظر فیزیکی بلکه باید از نظر ذهنی هم حاضر باشید. ذهنتان باید اینجا باشد نه جای دیگری.

 

استاد احمد محمدی
رادیو فکرانه – تمرکز (برای شنیدن Play کنید )

 

  1. هنگام سفر، بر اطرافتان تمرکز کنید و از سفرتان لذت می‌برید.
  2. هنگام صحبت با دیگران به مکالمه تمرکز کنید و حواستان به چیز دیگر یا بازی کردن با تلفن نباشد.
  3. زمان تعمیر بعضی وسایل در منزل تمرکزتان بر آن کار باشد.
  4. هنگام آشپزی حواستان به پختن غذا باشد.
  5. هنگام کار کردن کاملاً به کار تمرکز داشته باشید.
  6. هنگام غذا خوردن حواستان به خوردن باشد و از آنچه که می‌خورید، لذت ببرید.

افزایش تمرکز و آموزش دادن ذهن برای یادگیری تمرکز شاید کار دشواری به نظر برسد اما اینگونه هم که فکر می‌کنید، نیست. اگر بتوانید در روز حتی چند دقیقه را به آموزش ذهن متمرکز اختصاص دهید حاصلش به دست آوردن قدرت تمرکز در کارهای روزمره‌، انجام آنها به نحو احسن و در عین حال لذت بردن از کاری که انجام می‌دهید، است. حضور داشتن از نظر ذهنی و توجه کامل در حین انجام کار یا عملی باعث می‌شود شما از کارهایی که می‌کنید، لذت ببرید، زمان زودتر و خوش‌تر بگذرد و شما راضی‌تر، مؤثرتر و موفق‌تر باشید.

۱۰ شیوه برای لذت بردن از زندگی
بخوانید

 

آیا با داشتن ذهنی آشفته می توان به موفقیت دست یافت؟ آیا می توان برنامه ریزی درستی برای کار یا زندگی داشت؟ پاسخ قطعا خیر است. در عصری زندگی می کنیم که سرعت، شلوغی، هرج و مرج و …از ویژگی های بارز آن هستند. دست یافتن به موفقیت در صورت نداشتن ذهنی متمرکز که بتواند مطابق با اصول زندگی در جامعه امروز برنامه ریزی کند امری غیر ممکن است. تکنیک های مختلفی  اعم از یوگا، مدیتیشن، هیپنوتیزم، انواع ورزش های تعادلی، شرکت در سمینار های موفقیت و … برای رسیدن به این تمرکز ذهنی وجود دارند. اگر یاد بگیرید که چگونه ذهن خود را کنترل کنید، آنگاه می توانید به راحتی افکار آشفته ذهن تان را مدیریت کنید. بدین ترتیب تمرکزتان در کسب و کار، مطالعه و زندگی افزایش یافته، و راه موفقیت برایتان هموارتر خواهد بود. تیم آکادمی بازار نیز در راستای ارتقای دانش عمومی اقدام به برگزاری سمینار ی رایگان در زمینه ارائه راه حل های ممکن برای رسیدن به موفقیت کرده است. با کلیک بر روی لینک زیر می توانید از جزئیات این سمینار مطلع گردید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

برای رسیدن به خواسته ها باید روی نقاط قوت تمرکز کنیم یا نقاط ضعف؟
تمرکز روی هدف های زندگی و تاثیر آن در موفقیت و کامیابی
علت خستگی مفرط و بی انرژی بودن چیست؟ راه‌های افزایش تمرکز در کار چیست؟
اهمیت داشتن تمرکز برای رسیدن به موفقیت
معجزۀ تمرکز روی هدف را در فیلم «شلاق» باور خواهید کرد
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + شش =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
Open

دانلود هدیه نوروز 99 آکادمی بازار

Close
بستن