مقالاتموفقیت / انگیزشی

انواع وابستگی عاطفی و عوارض و راهکارهای درمانی آن

نوشته رِمِز ساسون

وابستگی عاطفی به معنای وابسته بودن به دیگران، باورها، عادت‌ها، تملکات و موقعیت است. شما احساس می‌کنید از نظر عاطفی به آنها وابسته‌اید، نمی‌خواهید و نمی‌توانید از آن‌ها دل بکَنید، تغییر کنید یا  از منطقه امن خود خارج شوید. وابستگی عاطفی به معنای نداشتن آزادی است، زیرا شما به افراد، تملکات‌ها و اموال، عادت‌ها و باورهایتان تعلق خاطر دارید و از تغییر و ایجاد هر چیزی جدیدی جلوگیری می‌کنید.

اگر به چیزی که وابسته‌اید، آسیبی برسد احساس بدی دارید و ناراحت می‌شوید. ممکن است از نظر عاطفی به عادت‌ها و باورهای خاصی وابسته باشید و تغییر آنها دشوار باشد. شاید به فردی وابسته شوید و فاصله گرفتن از آن فرد باعث ناراحتی و رنج شما شود. زمانی که به فردی وابسته می‌شوید و به اشتباه بودن این رابطه پی می‌برید به آسانی نمی‌توانید از آن دست بکشید. همچنین نمی‌خواهید که منطقه امن خود را رها کنید و کاری متفاوت انجام دهید، با فرد دیگری دوست شوید یا عادات خود را تغییر دهید.

زمانی که به چیزی عادت می‌کنید سخت می‎‌توان آن را رها کرد و تغییر داد. شما زنجیرهای محکمی می‌سازید که همانند طناب به دور خود پیچیده‌اید. با وجود اینکه ممکن است در روابط بد افراد رنج بکشند، به رابطه ادامه می‌دهند و قادر به تمام کردن آن نیستند. آنها به یکدیگر وابسته‌اند هرچند عشقی بین آنها نباشد. مواردی وجود دارد که فرد از رابطه خود احساس خوبی ندارد اما به سبب ترس از تنها شدن و ایجاد تغییراتی در زندگی‌اش به آن ادامه می‌دهد.

همچنین افراد به تملکات‌های خود وابسته می‌شوند و از دورانداختن یا بخشیدن چیزی که بدان احتیاجی ندارند، خودداری می‌کنند. آنها فقط وسایل را جمع می‌کنند و زمانی که آنها بی‌استفاده می‌شوند و دیگری نیازی به آنها نیست نمی‌توانند آن را دور بیاندازند. یک شکل از وابستگی عاطفی این است که گاهی باید تغییری در زندگی خود ایجاد کنید، این تغییر شامل تغییر در وسایل کمدتان، تغییر در عادات غذایی‌تان ، تغییر شغل یا رفتن به شهر دیگر می‌باشد. در این هنگام فرد مصر است که در شرایط فعلی باقی بماند و تمایلی به تغییر ندارد.

Types of emotional dependencies and complications and therapeutic approaches

شاید عجیب به نظر برسد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با وجود آنکه در موقعیت ناخوشایندی زندگی می کنند در زندگی‌شان تغییری ایجاد نکنند، زیرا آنها به زندگی فعلی خود عادت کرده و به آن وابسته شده‌اند. آنها از تغییر شرایط حاضر هراس دارند و حاضر به خارج شدن از منطقه امن خود نیستند. این یک شکل از وابستگی عاطفی است.

با شرکت در سمینار موفقیت، چگونگی و فواید خروج از منطقه امن را از استاد احمد محمدی بیاموزید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

هر آنچه را که بدان وابسته‌ای، از دست خواهی داد.     بودا

وابستگی عاطفی به افراد

آیا شما به حضور فرد خاصی در زندگی‌تان عادت دارید و حتی زمانی که به صورت موقت از شما دور می‌شود یا شما را ترک می‌کند، حس ناخوشایندی دارید؟ خب این طبیعی است اما زمانی که این درگیری عاطفی بسیار زیاد شود و به افراط بکشد، مشکل‌ساز می‌شود و بدون هیچ ضرورتی خود را به زحمت می‌اندازید.

افزایش درآمد با 8 راهکاری که شما را پولدار می کند
بخوانید

جنبه دیگری از وابستگی عاطفی به افراد وجود دارد. زمانی که به فردی بیش از اندازه وابستگی عاطفی دارید مشکلات، استرس و اضطرابشان به شما انتقال داده می‌شود. این تأثیر نامطلوبی بر اوضاع روان و روحیه شما خواهد گذاشت. شما باید مراقب وابستگی عاطفی باشید چرا که امکان دارد این حالت به حسادت، خشم و دعوا منجر شود.

عدم وابستگی عاطفی برای زندگی شادتر

درصورتی که بتوانید جلوی دلخوری خود را بگیرید و از رفتار و حرف مردم ناراحت نشوید آزاد، آرام و خوشحال خواهید بود. راهکارهای رهایی از وابستگی عاطفی را بیاموزید تا از نگرانی‌ها و افکار منفی دور شوید و در آرامش با موقعیت‌های استرس‌زا و افراد مضطرب برخورد کنید.

وابستگی عاطفی به تملکات

آیا شما وسایل خود را روی هم انبار می‌کنید؟ اگر چیزی را گم کنید یا بشکند ناراحت می‌شوید؟ آیا  چیزی دارید که اگر گم شود شما را غمگین یا خشمگین سازد؟ آیا چیزی دارید که با از دست دادنش احساس کنید که زندگی‌تان هیچ ارزشی ندارد؟ این حالت وابستگی عاطفی شدید به تملکات است. ممکن است عجیب به نظر برسد اما مردم به گوشی‌های هوشمند خود، بعضی لباس‌ها یا اموالشان وابستگی عاطفی دارند درست مثل بچه‌ای که به عروسک یا اسباب‌بازی خود وابسته است.

خوب است که تملکات داشته باشید و از آنها لذت ببرید، اما نباید به آنها وابسته باشید و در صورت از دست دادن چیزی باید آرامش و متانت خودتان را حفظ کنید. هرچیزی در زندگی یک روز می‌آید و یک روز می‌رود. پذیرش این ایده به شما اجازه می‌دهد که آزاد باشید، وابستگی خود را از بین ببرید، پیشرفت داشته باشید، از منطقه امن خود خارج شوید و در زندگی خود تغییر به وجود آورید.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

وابستگی به عادات

سیگار کشیدن، پرخوری و اضافه کاری عادت‌های اعتیادآور هستند. افراد معتاد به این چیزها می‌دانند که این عادات برای آنها ناسالم است. با این حال، این افراد قدرت درونی و توان غلبه بر آنها را ندارند. به عنوان مثال افرادی که بسیار سیگار می‌کشند یا افرادی که عاشق خوردن هستند، نمی‎‌خواهند این عادات را ترک کنند. تصور آنها این است که اگر این عادات را کنار بگذارند چیز مهمی را از دست خواهند داد. آنها فکر می‌کنند که بدون این امور نمی‌توانند زندگی کنند اما اشتباه می‌کنند.

زندگی بدون این عادات بسیار بهتر است و غلبه بر آنها به اندکی تلاش نیاز دارد. شما باید دربرابر آنها مقاومت کنید و وابستگی خود را نسبت به آنها از بین ببرید. برای این کار شما به عزم راسخ، خودانضباطی و انگیزه نیاز دارید.

وابستگی عاطفی  به شرایط و موقعیت‌ها

جنبه دیگری از وابستگی‌های عاطفی دل بستن به موقعیت‌ها و شرایط است. ممکن است که تمایلی به عوض کردن خانه یا انتقال به شهر دیگر را نداشته باشیم. گاهی با وجود اینکه برای ما تغییر مفید است حاضر به کنارگذاشتن محیط و مردم آشنا نیستیم. اغلب دوست نداریم تا عادات خود را تغییر دهیم چرا که با آنها حس امنیت و صمیمیت داریم. این نگرش از پیشرفت و بهتر شدن جلوگیری می‌کند.

وابستگی عاطفی به خاطرات

ماندن در گذشته صرف نظر از اینکه خوب است یا بد و اشتیاق برای آن شما را درگذشته نگه می‌دارد. گذشته‌ها گذشته و نمی‌توان آن را بازگرداند. آینده هنوز نیامده و تنها چیزی که الان وجود دارد زمان حال است. برای شادی و موفقیت باید خاطرات بد گذشته و مرور کردن آنها را فراموش کرد. باید در زمان حال زندگی کنید. بر زمان حال تمرکز کنید، از آن لذت ببرید. با این کار از اغلبِ وابستگی‎‌های عاطفی رهایی می‌یابید. وابستگی عاطفی بیش از اندازه شبیه زنجیرهایی هستند که به پای شما بسته شده و شما را اسیر می‌کند. رها کردن خود از این زنجیرها به شما آرامش درونی، شادی و حس مشترک و آزادی در انتخاب را می‌دهد.

نحوه تقویت احساسات مثبت برای کسب حس رضایت در زندگی
بخوانید

شما می‌توانید عاشق تملکات باشید و در عین حال اجازه ندهید که مانع قضاوت‌ها و انتخاب‌های شما و محدود کردن آزادیتان شوند. برای همین شما باید وابسته نباشید. امیدوارم این مقاله روشن ساخته باشد که معنای وابستگی چیست و به تعریفش کمک کرده باشد.

وابستگی ساخته  توهمات است. حقیقت تنها توسط فردی کشف می‌شود که وابستگی ندارد. «سیمون وِیل»

همانطور که در بالا هم توضیح داده شد، وابستگی عاطفی تنها ساخته و پرداخته ذهن خود ماست، و با تغییر افکار، باورها و عادت ها می توانیم خود را از بند هر نوع وابستگی رها سازیم. در ابتدای امر باید زمانی را به تنهایی با خود صرف کنیم و ببینم واقعا افراد و اشیایی که به آن ها وابستگی پیدا کرده ایم، ارزش دارند؟! و یا اینکه این تنها یک عادت و وابستگی است یا از روی عشق یا منطق؟! زمانی که مشکل را بیابیم، راه حل ساده می شود، می توانیم با مطالعه و کمک از مشاوران و مربیان خوب عادت های مخرب و وابستگی های نادرست خود را ترک کنیم و از مرز منطقه امنی که در اطراف خود کشیده ایم، خارج شویم و طعم واقعی آزادی را بچشیم و چیزهای مختلفی را تجربه و امتحان کنیم، تا در نهایت راه خود را جهت داشتن یک زندگی شاد و موفق بیابیم.

همچنین می توانید جهت شناخت بیشتر خودتان، توانمندهای خارق العاده ذهن تان، راه های ترک وابستگی ها و چگونگی شجاعت پیدا کردن برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی خود، در سمینار موفقیت که در آینده ای نزدیک توسط آکادمی بازار برگزار می گردد، شرکت نمایید. در این سمینار انگیزشی استاد احمد محمدی هر آنچه را که سبب موفقیت و تغییرات مثبت در زندگی شما می شود، به شما آموزش خواهند داد. پیشنهاد می کنم منطقه امن و وابستگی های خود را ترک کنید و با حضور یافتن در سمینار بزرگ موفقیت، یاد بگیرید که چگونه می توانید به رویاهایی که در ذهن دارید، دست یابید. جهت کسب اطلاعات، کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

توجه و تمرکز
نحوه تقویت احساسات مثبت برای کسب حس رضایت در زندگی
عقب نشینی عاطفی چیست و چگونه می تواند در زندگی ما تاثیر مثبت داشته باشد؟
نوشتار بیانی وتاثیر آن بر سلامت جسمی و روانی و موفقیت فردی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن