اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود

برف
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

شنیده‌اید که می‌گویند اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود. آیا می‌دانید در زندگی واقعی چطور می‌توان این مثل را اجرایی سازی کرد؟

ما می‌توانیم از طبیعت چیزهای زیادی بیاموزیم. به همین دلیل است که در قرآن به این نکته اشاره شده که خداوند در هستی آیات و نشانه‌های بسیاری برای خردمندان و آنهایی که تفکر می‌کنند، آفریده است. آیا ما به‌ صورت جدی و دقیق در مورد آیات و نشانه‌های خداوند فکر می‌کنیم؟

فصل زمستان که از راه می‌رسد از بارش برف و سفید شدن طبیعت خوشحال می‌شویم. از دیدن زیبایی‌ها عکس می‌گیرم و خاطره‌ای را به خاطرات قبلی خودمان اضافه می‌کنیم. اما در همین برف، نعمت خداوند چه درس‌ها و نکاتی برای ما می‌تواند داشته باشد. برف سفیدی که از آسمان می‌بارد می‌تواند چه پیام‌هایی را برای ما با خود آورده باشد؟

مطالعه بیشتر: چطور می‌توانیم در شرایط سخت زندگی صبور باشیم؟

مطالعه بیشتر: چگونه می‌توانیم اعتماد به نفس خودمان را بالا برده و تقویت کنیم؟

برف
برف

به دانه‌های برف نگاه کنید و بیاموزید 

به دانه‌های برف نگاه کنید، می‌رقصند و از آسمان پایین می‌آیند. وقتی از دور نگاه می‌کنیم، ظاهرا همه‌ی دانه‌های برف هم اندازه و هم شکل هستند. ولی وقتی با دقت و حتی زیر میکروسکوپ نگاه کنید، هیچ‌‌گاه دو دانه‌ی برف شبیه هم نیستند. خداوند حتی دو دانه‌ی برف را هم در این هستی شبیه به یکدیگر نیافریده است.

وقتی دانه‌های برف با هم تفاوت دارند، چرا نمی‌توانیم بپذیریم که ما انسان‌ها نیز با یکدیگر متفاوت هستیم؟ گاهی اوقات در ارتباطات خود از دیگران رنجیده می‌شویم. گاهی اوقات با خودمان می‌گوییم چرا فلان فرد با فلان لحن با من حرف زد. فارغ از اینکه ما متفاوت و متنوع هستیم. دانه‌های برف به ما  نشان می‌دهد که به اندازه‌ی تمام دانه‌های برف در تمام کشورهای دنیا، آدم‌ها می‌توانند متفاوت با یکدیگر باشند.

به دانه‌‌های برف نگاه کنید و نترسید

تصور کنید دانه‌های برف می‌توانستند حرف بزنند. اگر از یکی از دانه‌‌های برف بپرسیم چقدر زور و قدرت داری، ممکن است بگوید من دانه‌ی کوچکی هستم که قدرتی ندارم. یه دانه‌ی برف روی یه سطح دغ بیفتد سریع آب می‌شود و از بین می‌رود. در ظاهرا دانه‌های برف قدرت خاصی ندارند، ولی ببینید وقتی همین دانه‌های برف با هم و در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، می‌توانند بهمن عظیمی ایجاد کنند و همه چیز را ویران کرده و از بین ببرند.

برف
برف

به دانه‌های برف نگاه کنید و تلاش کنید

دانه‌های برف خیلی ریز هستند، ولی وقتی همین دانه‌های کوچک روی هم قرار می‌گیرند می‌توانند کوه‌‌های بزرگ را بپوشانند، درختان را سفید پوش کنند. وقتی دانه‌های برف یکی یکی روی هم قرار می‌گیرند ارتفاع پیدا می‌کنند و بزرگ می ‌شوند. تلاش انسان ها هم همین‌طور است. تصور کنید، هر روز ۵ کلمه انگلیسی یاد بگیرید. در پایان ماه اول ۱۵۰ کلمه انگلیسی فرا گرفته‌اید. در پایان سال اول این رقم به ۱۸۲۵ کلمه می‌رسد. به ‌مرور این رقم افزایش پیدا می‌کند.

ممکن است یادگیری پنج کلمه در روز کار کوچکی به نظر برسد ولی همین کارهای کوچک همانند دانه‌های برف روی هم انباشته شده و بزرگ می‌شوند و ارتفاع می‌گیرند. هر وقت از انجام کارهایی در مسیر موفقیت خسته شدید، به یاد دانه‌های برف بیفتید.

ما نیاز داریم کسی یا چیزی گاهی به ما یادآوری کند که خسته نشویم. بیاید همین الان با الگو گرفتن از دانه‌های برف، قلم و کاغذی بردارید و کارهای کوچکی که می‌توانید انجام دهید و در دراز مدت می‌تواند برای شما تبدیل به سرمایه‌ی مهارتی شود، فهرست کنید. مثلا ده دقیقه نرمش کنید. ۳۰ دقیقه ورزش کردن یا خیلی کارهای کوچک دیگر، ظاهرا کوچک هستند ولی می‌توانند به سرمایه‌ی عظیمی برای شما تبدیل شوند.

به دانه‌های برف نگاه کنید و ذهن خود را از آلودگی‌ها پاک کنید 

تصور کنید برف به جای آنکه سفید بود دانه‌هایی مشکی و ذغالی رنگ داشت. چهره ی شهر پس از باریدن برف سیاه به چه صورتی در می‌آمد. یه لحظه تصور کنید برف سیاه رنگ به شکل قیر همه‌ی شهر را پوشانده باشد، آیا دیدن چنین صحنه‌ای لذت دارد؟

دانه‌های برف سفید هستند. ما دانه‌های برف را می‌بینیم. تصور کنید هر دانه‌ی برف یک فکری است که از ذهن شما عبور می‌کند. افکار مثبت بشوند دانه‌های سفید برف و افکار منفی بشوند دانه‌‌های مشکی رنگ. به نظر شما سرزمین ذهن شما الان پر از دانه‌های سفید برف است یا انبوهی از سیاهی و افکار منفی آن را پر کرده است؟

هر زمان افکار منفی به سراغتان آمد یادتان باشد که سرزمین ذهن شما نیز همانند شهرتان است. آیا خوشتان می‌آید دانه‌های سیه برف همه‌ی سرزمین ذهن شما را پر کرده باشد؟ یا اینکه دوست دارید برفی سفید و با برکت در ذهنتان باشد؟ به دانه‌های برف دقت کنید و خودتان را از شر دانه‌های سیاه برف رها کنید.

به دانه‌های برف نگاه کنید و سپاسگذار خداوند باشید

وقتی به دانه‌های برف نگاه می‌کنیم، یادمان نرود که سپاسگذاری خداوند را فراموش کنیم. یادمان باشد خداوند منشا همه‌ی خیر و برکات زندگی ما است. برکت در دستان خداوند است و نباید نگران چیزی باشیم. به طبیعت نگاه کنیم، خداوند روزی طبیعت را می‌رساند. خداوند هوالرزاق است و همان‌طوری که به همه‌ی کائنات توجه دارد، بی‌شک ما نیز یکی از مخلوقات خداوند هستیم و ما را نیز مورد توجه قرار می‌دهد. نباید از تنگناها، سختی‌ها، کمبودها و … بترسیم. شکر نعمت، نعمتت افزون کند را فراموش نکنیم.

قدرشناس نعمت‌های خداوند باشیم.

آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی، مجموعه‌ای از ویدئوهای آموزشی و انگیزشی منتشر کرده است که می‌تواند پاسخگوی برخی دغدغه‌های ذهنی کاربران باشد. عناوین برخی از این ویدئوهای آموزشی عبارتند از: منتظر معجزه بمانم یا قوانین موفقیت را یاد بگیرم؟، از کجا بفهمیم در آینده موفق خواهیم شد یا خیر؟ ، چگونه می‌توانیم زندگی را طور دیگری ببینیم؟، نقش مشکلات در زندگی ما چیست؟، چه زمان به موفقیت می‌رسیم؟ و بسیاری از ویدئوهای آموزشی که می‌تواند راهگشا باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar