مقالاتموفقیت / انگیزشی

همین حالا انتخاب کنید آینده‌تان چه شکلی باشد؟

همه یک‌شکل به دنیا آمده‌ایم: هراسان و ناآگاه و برهنه. اما بعد هر کس یک شکلی شده. هر کس یک طوری انتخاب کرده و زندگی‌، خود، اطرافیان و همه چیزش شکل خاص منحصر به او شده است. در واقع ما انتخاب می‌کنیم، بعد همین انتخاب‌ها زندگی‌مان را می‌سازند.

چند تا از رفتارهایم را انتخاب نکرده‌ام؟

روزهای ما پر است از انتخاب‌های کوچک. انتخاب‌هایی که مسیر ما را تعیین می‌کنند. این وسط مسئله این است که موقع انتخاب‌ها اصلاً به آن‌ها توجه نمی‌کنیم. حتی خیلی وقت‌ها از انتخابشان هم آگاه نیستیم. در واقع با فکر نکردن به تصمیم‌ها و نسنجیدن عواقب و نتایج بالقوه‌شان، خودمان را مقابل اتفاقاتی تازه قرار داده‌ایم که لزوماً هم مثبت و موفقیت‌آمیز نیستند.

مواظب باشید موفقیتتان یک روز هم عقب نیفتد!

انتخاب‌هایی کوچک، تکراری و به‌ظاهر بی‌اهمیت، موفقیت شما را به تأخیر می‌اندازند. تصمیم‌های روزانه‌ای که اصلاً حواستان بهشان نیست. مثلاً چاقیم و می‌خواهیم رژیم بگیریم. حواسمان به رژیم هست ها! می‌رویم مغازه  بسته‌ی چیپس را می‌بینیم، با خود می‌گوییم حالا امروز یک بسته چیپس را بخورم، فردا جبرانش می‌کنم! همین یک انتخاب کوچک یک روز موفقیتتان را عقب می‌اندازد!

بدون فکر انتخاب نکنید!

شما به خودتان اجازه داده‌اید بدون فکر انتخاب کنید. تا وقتی ناخودآگاه انتخاب می‌کنید، نمی‌توانید آگاهانه رفتار اشتباه را تغییر دهید و به عادتی سازنده تبدیلش کنید. خب! وقت بیدار شدن است و انتخاب‌های درستی که منجر شود به توانمندی! هر تصمیمی که بگیرید، صد در صد مسئولیتش پای خودتان است! اگر حواستان به این نکته باشد، اگر مسئولیت همه‌ی انتخاب‌ها و رفتارهایتان را بپذیرید، آن‌وقت یک قدم به سمت خواسته‌تان پیش رفته‌اید، قدمی که سرتاسرش را خودتان برداشته‌اید و برایش تلاش کرده‌اید. قدرت در دستان شماست. همه‌چیز به شما بستگی دارد. شما برای کنترل سرنوشت، قدرت نامحدودی دارید.

بالاخره این شانس چیست؟

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: شانس وقتی است که فرصت با آمادگی تلاقی کند.

کتاب " هنر اتمام فروش" نوشته برایان تریسی
بخوانید

دارن هاردی، ناشر و دبیر مجله‌ی موفقیت، معتقد است چند فاکتور دیگر هم برای خوش‌شانسی لازم است:

 آمادگی (رشد شخصی) +

نگرش (باور به این‌که آنچه می‌خواهم را حتماً به دست می‌آورم) +

فرصت (اتفاقات خوبی که سر راه شما قرار می‌گیرند) +

اقدام =

شانس

تصمیم‌ها و برنامه‌هایتان را ثبت کنید

نوشتن چیزها روی کاغذ شاید به‌نظرتان چندان کار مهمی نیاید. ولی ثبت پیشرفت‌ها و اشتباهات، یک اصل اساسی است در مسیر موفقیت. این فرایند مجبورتان می‌کند درباره‌ی تصمیماتتان آگاه باشید. حواستان باشد هر روز چه برنامه‌هایی داشتید، به چه کارهایی رسیدید و کدا‌م ها از دست رفته‌اند.

یک جمله‌ی معروف هست که «چیزی که انجام ‌دادنش راحت است، انجام ندادنش هم راحت است». بنابراین بخش‌ها و کارهای ساده‌ی زندگی‌تان را نادیده نگیرید، چون همین‌ها اتفاقات بزرگ زندگی‌تان را رقم می‌زنند.

استاد احمد محمدی

یک هفته رفتارتان را بنویسید!

ثبت کردن، شیوه‌ی رفتن شما به سمت موفقیت را نشان می‌دهد؛ مسیری که طی کرده‌اید، کارهایی که انجام داده‌اید و موانعی که پشت سر گذاشته‌اید.

دست‌کم به مدت یک هفته رفتارهایتان را ثبت کنید. این طوری اهدافتان هم مدام در معرض دیدتان هستند.  می‌دانید که دقیقاً در چه وضعیتی هستید و عملکردتان چگونه است.

وقایع روزانه‌ی خود را ثبت کیند!

آهسته و پیوسته

 آرام پیش بروید. کم‌کم. با سرعتی ملایم. یک هفته فقط عاداتتان را ثبت کنید. بعد دستتان می‌آید که کدام عادتتان بیشترین کنترل را روی شما دارد. و خب به‌طور طبیعی کم کم آن را تغییر می‌دهید به برنامه‌ای در راستای اهدافتان. حتماً شنیده‌اید که هیچ‌چیز به یک عادت تبدیل نمی‌شود مگر اینکه به مدت سه هفته – 21 روز– انجامش دهید.

جملات و عبارات مناسب برای قدردانی از همکاران یا کارمندانتان
بخوانید

کارهایی که حواسمان بهشان نیست

کوچک‌ترین اشتباهاتتان را فقط وقتی می‌فهمید که وقایع را بنویسید. آنگاه می‌توانید رویشان متمرکز شوید. همچنین قدم‌های خوب و درست روزانه‌تان را هم پیدا می‌کنید، که می‌توانید از وجودشان خشنود باشید و این قدم‌ها را با ثبات و محکم هر روز ادامه دهید.

منتظر نباشید. بلند شوید!

اولین قدم همیشه آن قدرها هم سخت نیست. فقط از دور سخت و ناممکن به نظر می‌رسد. کافی است بنشینید پای برنامه‌تان، یاهمان کاری که قصد انجامش را دارید و پیش بروید! به همین راحتی قدم اول را برداشته‌اید و در مسیر افتاده‌اید.

برای شروع کارها منتظر فردا نباشید. همین حالا یک کار کوچک در راستای برنامه‌تان انجام دهید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که هر روز کار، برنامه، درآمد، عملکرد یا خودتان را یک‌هزارم درصد بهتر کنید. همین. فقط یک‌هزارم. حساب کنید سر سال چه‌قدر پیشرفت کرده‌اید!

انتخاب‌های امروز آینده‌تان را شکل می‌دهد
انتخاب‌های امروز آینده‌تان را شکل می‌دهد

ایدۀ نوشتن این متن از فصل دوم کتاب اثرمرکب نوشتۀ دارن هاردی است.

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

داستان عزم و اراده در فیلم «فارست گامپ» ، فیلمی با ۱۳ جایزه اسکار
چگونه اراده خود را افزایش دهیم؟ اهمیت اراده
باور، کلید دستیابی به همه خواسته هایتان است
پشتکار و اراده – برگزیده ای از فیلم «بتمن آغاز می کند»
برچسب ها

عارفه نژادبهرام

جهان از من شروع می‌شود، دقیقاً از همین جا، همین امروز... همین حالا. منی که تصمیم گرفته‌ام بمانم، بکارم، بسازم و ... البته که شاد باشم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 16 =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن