مقالاتموفقیت / انگیزشی

افزایش اعتماد به نفس در کنار عزت نفس

در بسیاری از موارد دانستن تعریف دقیق از واژه ها کمک زیادی به داشتن آن خصوصیت در افراد می شود. اعتماد به نفس یکی از واژه هایی است که دارای کاربرد فراوانی است و بسیاری از افراد در جامعه به دنبال کسب آن در بالاترین درجه هستند. اما تعریف دیگری که در کنار اعتماد به نفس می تواند ذکر شود، عزت نفس است. در واقع می توان یک شخصیت کامل و موفق را با داشتن هر دو این خصوصیت ها تعریف کرد. در بسیاری از کتاب های علمی تعریف اعتماد به نفس مربوط به شناخت کامل خود می باشد. در این مقاله تلاش می شود تفاوت میان اعتماد به نفس و عزت نفس ارائه گردد.

تعریف اعتماد به نفس

همانطور که گفته شد تعربف های متعددی برای اعتماد به نفس وجود دارد. این تعاریف با توجه به پیچیدگی روابط انسانی می تواند به صورت های مختلفی ارائه گردد. تعریف اعتماد به نفس براساس منابع علمی به سه صورت می باشد. اعتماد به نفس به صورت احساسی، رفتاری و معنوی که هر کدام دارای اثر گذاری زیادی بر روی افراد هستند.

اعتماد به نفس به صورت کلی به این معناست که فرد به توانایی های خود اعتماد و اطمینان داشته باشد. یک ویژگی از انسان در زمینه شناخت خود که بالا بودن آن نشان از آن دارد که انسان خود را ارزشمند و توانمند می داند. برای رشد ابعاد مختلف اعتماد به نفس نیاز است تا یکسری راهکار ها را تمرین کرده و تلاش کنید تا اعتماد به نفس خود را به سطح مورد نظر برسانید.

البته تا حدودی می توان تعریف عزت نفس را در تعاریف اعتماد به نفس پیدا کرد. در برخی موارد که اعتماد به نفس افراد بسیار بالا است این خصوصیت یعنی عزت نفس به کمک آن ها می آید. در قسمت بعد در مورد این خصوصیت فردی صحبت خواهیم کرد.

تعریف عزت نفس

در واقع عزت نفس قسمتی از اعتماد به نفس افراد است که با ملایمت بیشتری نسبت به موضوعات برخورد می کند. مثال های فراوانی از این مورد از افراد در جامعه وجود دارد. افرادی که اعتماد به نفس بالایی داشته اما عزت نفس پایینی دارند. در واقع در تعریف اعتماد به نفس آمده است که افراد به شخصیت خود احترام گذاشته و برای خود احترام قائل اند. این احترام می تواند قسمتی از اعتماد به نفس افراد را نیز تشکیل دهد. عزت نفس و اعتماد به نفس در کنار یکدیگر باعث تشکیل خود کارآمدی می شود. اینگونه افراد نیازی به یادآوری برای انجام کار های خود ندارند.

دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

همانطور که در تعاریف آورده شده است اعتماد به نفس و عزت نفس تفاوت مشخصی با یکدیگر ندارند و تنها با استفاده از تعاریف علمی می توان تفاوت این دو را درک کرد. اما برای اینکه نشانه ای از تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس را ذکر کنیم یک مثال کلی در اینجا زده می شود. فردی را در نظر بگیرید که در مسیر زندگی هر گامی را با موفقیت طی کرده و در حال حاضر نیز می داند که مسیر روبه رو با موفقیت همراه است. اما در کنار این موضوع این فرد نمی تواند از تخریب افراد شایسته اطراف خود دست بردارد. در واقع به آن ها همانند رقیب برخورد می کند. اینگونه افراد در واقع دارای اعتماد به نفس بالایی بوده اما عزت نفس پایینی دارند.

افزایش سطح اعتماد به نفس

در مقالات گذشته در مورد راهکار های افزایش اعتماد به نفس مطالبی نوشته شده است. این راهکار ها می تواند شامل پوشش مناسب، زبان بدن متناسب، ایجاد ارتباط کلامی درست، اطمینان داشتن به توانایی های فردی و شناخت مناسب نقاط ضعف و قوت می تواند به رشد سطح اعتماد به نفس افراد کمک کند. ارزیابی های متعدد شخصی و زیر سوال بردن شخصیت افراد می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس افراد شود. این افزایش اعتماد به نفس می تواند باعث افزایش سطح عزت نفس شود. البته همواره این رابطه درست نمی باشد.

نکات مهم در داشتن این دو ویژگی

همانطور که در قسمت تفاوت بین اعتماد به نفس و عزت نفس ذکر شد. برای داشتن اعتماد به نفس بالا نیاز است که خصوصیات و ویژگی های فردی خود را به خوبی بشناسید. معمولا رشد شخصیتی افراد با داشتن هر دو این ویژگی ها امکان پذیر است. این دو خصوصیت در کنار یکدیگر می تواند باعث پیشرفت زندگی افراد شود. تنبلی و کسالت از جمله مواردی هستند که با این دو خصوصیت در تضاد هستند. حداکثر تلاش خود را در مسیر پیشرفت خود به کار برید.

 

مطالب مرتبط

بزرگترین لطف را در حق خودت بکن، به خودت اعتماد کن
تقویت اعتماد به نفس در ویدئو انگیزشی آکادمی بازار
تقویت اعتماد به نفس را با تکنیک‌های ساده و کاربردی بیاموزید
«ساختن اعتماد به نفس» اثری عالی از محصولات انگیزشی آکادمی بازار
هفت تکنیک‌ ساده برای افزایش اعتماد به نفس را بیاموزید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + پنج =

دکمه بازگشت به بالا
Open

دوره آموزشی معجزه ذهن قدرتمند

Close
بستن