استعداد – فکرانه – دکتر احمد محمدی

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
استعداد
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

استعداد چیست؟ این واژه هر روز به کار می‌رود. در گفتگوهای روزانه این کلمه استفاده یا حتی در مورد خود استعداد بحث می‌شود. اما متاسفانه بسیاری درک صحیحی از مفهوم استعداد ندارند.

بعضی استعداد را با توانایی انجام کارها اشتباه می‌گیرند. برخی نیز آن را با مهارت مقایسه می‌کنند بدون آنکه جنبه ذاتی بودن استعداد را در نظر بگیرند. اما باید بگوییم که استعداد بسیار متفاوت‌تر از این حرف‌ها است.

بعضی از افراد تصور می‌کنند که هیچ استعدادی ندارند و از آن بی‌بهره هستند. این تصور بسیار اشتباه است و همه افراد از هوش و استعداد به خوبی بهره برده‌اند فقط توانایی کشف آن را ندارند. در این مقاله راه کشف استعدادتان را به شما آموزش می‌دهیم. در این برنامه فکرانه آکادمی بازار با مدیریت دکتر احمد محمدی به موضوع استعداد پرداخته شده است.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پادکست فکرانه - استعداد

استعداد چیست و کشف استعداد چگونه است؟

استعداد چیست و معنی استعداد یعنی چه؟ بسیاری واژه استعداد را با هوش، خلاقیت، مهارت، علاقه، دانش و توانمندی مترادف می‌دانند. برای مثال به فردی که در مدرسه یا دانشگاه نمرات خوبی می‌گیرد را با استعداد و به فردی که وضعیت درسی خوبی ندارد یا به درس خواندن بی علاقه است را بی استعداد می‌نامند.

در حالی که تمامی این تصورات اشتباه هستند. بسیاری توهم دارند که در یک زمینه با استعداد هستند. بسیاری هم در زمینه‌ای استعداد دارند ولی خودشان این موضوع را قبول ندارند. بسیاری هم اصلا از اینکه در چه زمینه‌ای استعداد دارند، یا استعدادشان چه فایده‌ای می‌تواند داشته باش، بی اطلاع هستند.

بیشتر بخوانید: ویزیتوری – برنامه فکرانه – دکتر احمد محمدی

هوش و استعداد چیست

پیش‌تر گفته می‌شد که هر فردی که IQ یا بهره هوشی بالایی داشته باشه در آینده هم می‌تواند موفق گردد و با تست IQ مشخص می‌شد که یک فرد استعداد دارد یا خیر! از تست IQ برای استعداد یابی و عامل موفقیت بهره می‌بردند.

درحالی‌که IQ بالا تنها سه درصد در موفقیت افراد نقش دارد. بنابراین تنها با داشتن هوش بالا نمی‌توان یک پزشک موفق، یک مهندس موفق یا یک بازیگر موفق گردد.

عوامل گوناگونی در موفقیت افراد نقش دارند و یکی از کاتالیزورهای موفقیت، شناسایی استعدادها و پرورش آن‌ها می‌باشد. دو نفر با بهره هوشی یکسان استعدادهای متفاوتی در زمینه‌های گوناگون دارا هستند.

آیا همه استعداد دارند؟

آیا همه استعداد دارند؟

جواب این سوال صد درصد مثبت است. هر کدام از ما دارای یک یا چند استعداد در درون خود می‌باشیم. اما این که آن‌ها را کشف نکرده‌ایم، دلیل بر این نیست که ما استعداد نداریم.

مهم است که بدانیم که افراد می‌توانند استعداد‌های خود را تشخیص دهند تا با بهره‌گیری از استعدادهای خود سریع‌تر پله‌های موفقیت را طی نمایند. شما اگر استعدادهای خود را پیدا نکنید و از آن استفاده نکنید، فرصت‌های خیلی مهم و بزرگی را از دست خواهید داد.

اگر استعدادهای خود را بشناسید و در مسیر آن حرکت نمایید، سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانید به موفقیت‌های زیادی از جمله مالی هم برسید. بنابراین حتما زمانی را برای کشف استعدادها و توانمندی‌های خود در نظر داشته باشید.

استعداد چیست و فرق آن با هوش چیست؟

استعداد توانایی طبیعی استثنایی به ویژه در یک فعالیت خاص، مانند موسیقی یا حرفه‌های دیگر است. استعداد اغلب توانایی است که بدون آموزش می‌آید، چیزی است که شما با آن متولد شده‌اید که اغلب با مهارت مقایسه می‌شود.

استاد احمد محمدی
اگر انسان می‌دانست که چه قدرتی دارد، از نتایج زندگی‌اش شرمگین می‌شد.
استاد احمد محمدی

مهارت توانایی به دست آمده و توسعه یافته از طریق تمرین است. هوش معمولا با دانستن چیزی مرتبط است. اغلب به این معنی است که ما می‌توانیم با اطمینان از آنچه که در یک زمینه خاص می‌دانیم، اظهار نظر کنیم.

تفاوت هوش و استعداد

راه‌های کسب ثروت از طریق هوش و استعداد چیست

هوش کمی بیشتر از یک سلاح ساده است. هوش درونی و ذاتی ما بسته به اینکه چگونه در طول زندگی آموزش دیده اید، توانایی مهار و استفاده از آن تعریف می‌شود و می‌تواند دست نخورده باشد یا پرورش یابد.

هوش در هر انسان ذاتی است، اما تجربه زندگی هر فرد تعیین می‌کند که او چقدر می‌تواند از هوش طبیعی خود بهره ببرد. هوش مواد خام نشان دهنده توانایی اندیشه مستقل است. اکثر ما هرگز قادر به اندازه گیری کامل هوش نیستیم زیرا به حداکثر رساندن اطلاعات در جامعه ترسناک یا از دست دادن ارزش اطلاعات دشوار است.

بیشتر بخوانید: نمایشگاه – برنامه فکرانه – احمد محمدی

فرد باهوش در جامعه موفق‌تر است یا فرد با استعداد؟

استعداد توانایی تشخیص کاربردی بودن اطلاعاتی است که فرد با آن برخورد می‌کند. فرد با استعداد برای به حداکثر رساندن پتانسیل قدرت فکری، اجتماعی، احساسی یا فیزیکی به نفع خود یا حتی یک گروه به اندازه کافی قادر به دیدن فرصت‌ها و موقعیت‌های طلایی در زندگی است. 

با استفاده مناسب و به جا از استعداد می‌توان از آن برای توسعه کسب و کار و داشتن زندگی همراه با موفقیت سود جست. استعداد حاصل استفاده مناسب از هوش به همراه تلاش است.

توانایی‌هایی مانند استعداد ذاتی به عنوان یک هدیه به نظر می‌رسد، زمانی که در واقع تلاش‌های زیادی برای استفاده از هوش خود و پرورش استعدادمان می‌کنیم؛ آن زمان است که در هر زمینه شغلی که به آن علاقمند باشیم موفق خواهیم شد.

راه‌های کسب ثروت از طریق هوش و استعداد چیست

راه‌های کسب ثروت از طریق هوش و استعداد چیست

ظرفیت یادگیری، استدلال درک و فرم‌های مشابه فعالیت ذهنی؛ صلاحیت – استعداد – شایستگی در درک حقایق، روابط، معانی، ظرفیت روانی بالا و غیره از توانایی‌هایی است که با داشتن هوش ذاتی به کسب استعداد شما کمک می‌کنند.

هوش و استعداد به معنی “انتخاب کردن” است و نه تنها انتخاب کردن بلکه انتخاب درست و به جا. زمانی می‌توانیم با استفاده از هوش ذاتی و بهره گیری از استعداد وجودیمان فرصت‌های پیش رویمان را ببینیم و از آن‌ها به نحو احسنت استفاده کنیم که به موقع و در زمان مناسب انتخاب کنیم و با تلاش و پشتکار برای رسیدن به اهدافمان بکوشیم.

نحوه استفاده مناسب از هوش و استعداد

در اینجا می‌خواهم داستان آمونده‌ای را با شما در میان بگذارم تا مشاهده کنید که داشتن هوش به تنهایی کافی نیست و گاهی با استفاده از تجربیات و اطلاعاتی که از پیرامونمان می‌گیریم، می‌توانیم بهتر از مشکلات عبور کنیم و راه‌حلی برای آن‌ها پیدا کنیم. ضمن اینکه نحوه استفاده از هوش ذاتی و استعداد هم امر بسیار مهمی است.

روزی مدیر بخش نرم افزار کامپیوتر یک نیروگاه هسته‌ای که فرد بسیار باهوشی بود با یک فرد معمولی ملاقات می‌کند. رییس بخش می‌گوید که کامپیوترها در پردازش چاپگر دچار مشکل شده‌اند و مشکل را مخابره نمی‌کنند تنها ارور خطا صادر می‌کنند و بخش چند روزی است که با این مشکل مواجه است.

من از کامپیوترها اطلاعی نداشتم، بلکه تنها با موسیقی کامپیوتری آشنا بودم و به او گفتم: “آیا ممکن است رایانه می‌تواند صدایی که هر بار که اعداد مناسب برای چاپ به دست می‌آورند را بررسی کند تا به کمک آن اختلالی که در چاپگر است از الگوریتم صداها را به دست آورد؟”

او لحظه‌ای فکر کرد که و دید که این یک ایده درخشان است که به ذهن او نرسیده است، زیرا هرگز مجبور به استفاده از یک رایانه برای برقراری صداها نبود و این ایده را مفید یافت و مشکل حل شد.

در نتیجه؛ من فردی با هوش استثنایی نبودم تنها از تجربه‌هایم به شیوه‌ای متفاوت استفاده کردم و این مورد به کارم آمد.

استعدادیابی

استعدادیابی

در فکرانه امروز، آقای احمد محمدی مطالب فوق را به شیوه‌ای سلیس‌تر و جذاب‌تر خدمت شما بیان نمودند.

پس با توجه به مطالب فوق و پادکست امروز، دریافتید که همه ما استعدادهای خاص خود را داریم که باید برای کشف آن‌ها وقت صرف و روش‌های مختلفی را تست نماییم. در صورتی که مشغول به انجام کاری شویم که در آن استعداد داریم، موفقیت ما تضمینی است!

  • ولی آیا اگر در زمینه‌ای استعداد نداشته باشیم، در آن موفق نخواهیم شد؟!
  • برای موفقیت تنها داشتن یک استعداد خدادادی کافی است؟

و بسیاری سوال دیگر که ذهن همگان را به خود مشغول نموده است. با شرکت در سمینارهای آکادمی بازار، استاد احمد محمدی، کارشناس برنامه رادیویی فکرانه، به این سوالات پاسخ و همچنین سایر ابزارهای موفقیت را هم تدریس خواهند نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *