اثر مرکب – برنامه فکرانه – دکتر احمد محمدی

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
اثر مرکب
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

اثر مرکب چیست؟ شاید بسیاری از شما چیزی در این مورد نشنیده باشید. اصلا جای نگرانی نیست. در این پادکست با موضوع اثر مرکب با آکادمی بازار همراه شوید تا با کمک استاد احمد محمدی بهتر این موضوع را درک کرده از آن استفاده کنید.

یکی از فلسفه‌های اصلی موفقیت این است که میزان هوش، مهارت، تجربه و توانایی شما هیچ اهمیتی ندارد، در حقیقت شما باید جای خالی آن‌ها را با تلاش زیاد یا سخت کوشی خود جبران نمایید.

اگر رقیب شما باهوش‌تر، با استعدادتر یا باتجربه‌تر می‌باشد، تنها لازم است، سه یا چهار برابر پر تلاش‌تر از او باشید، تا بتوانید وی را شکست بدهید. باید توانایی «نه گفتن» را در خود تقویت نمایید و آگاه باشید که با هم رنگ جماعت گشتن هیچ موفقیتی حاصل نمی‌گردد.

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پادکست فکرانه - اثر مرکب

اثر مرکب چیست و فواید آن کدامند؟

مهم‌ترین درسی که از اثر مرکب می‌توان آموخت، دریافت پاداش‌های بزرگ از اقدامات کوچک و ظاهرا ناچیز در زندگی است. اثر مرکب در مورد اقدامات بزرگ شما نیست. در مورد اقدامات کوچک و مداوم است که روزانه انجام می‌دهید و بزرگترین تفاوت‌ها را برایتان ایجاد می‌کند.

10 مورد از فواید انجام آموزه‌های اثر مرکب عبارتند از:

10 مورد از فواید انجام آموزه‌های اثر مرکب عبارتند از:
 1. می‌آموزید که سازگاری کلید نهایی موفقیت است.
 2. انتخاب‌های کوچک + سازگاری + زمان = نتایج قابل توجه و مهم.
 3. خواهید آموخت که دانش سرمایه گذاری نشده به هدر می‌رود.
 4. انتخاب‌های بزرگ در زندگی همیشه قابل اجرا نیستند، اما آن‌هایی که شما فکر می‌کنید مهم نیستند در واقع تاثیرگذارترند. شما به طور آگاهانه در مورد آن‌ها فکر نمی‌کنید، اما این تصمیمات کوچک واقعا می‌تواند زندگی شما را تغییر دهند.
 5. عمل کردن به آموزه‌های اثر مرکب باعث می‌شود شما از خودتان در مسیر زندگی قدردانی کنید و به نتایج بهتری دست پیدا کنید.
 6. یاد می‌گیرید همیشه مسئولیت 100 درصد همه چیز را در زندگی بپذیرید.
 7. می‌آموزید که تنها خودتان مسئول وضعیت خود هستید.
 8. اثر مرکب اولین قدم به سوی تغییر آگاهی است. بهترین راه برای تبدیل شدن به آگاه بودن این است که میزان آن اندازه گیری شود. نوشتن تغییرات و ثبت آن‌ها تمام کلید موفقیت است.
 9. شما نمی‌توانید چیزی را بهبود بخشید تا زمانی که آن را اندازه گیری نکنید.
 10. با آگاه شدن از اقداماتتان، آن‌ها شروع به تغییر می‌کنند.

با فواید دیگر اثر مرکب آشنا شوید

با فواید دیگر اثر مرکب آشنا شوید
 1. همین حالا شروع به صرفه جویی 1 درصد از پول خود به صورت ماهانه کنید. سپس ماه آینده 2 درصد آن را ذخیره کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که 10 درصد از آنچه کسب می‌کنید را ماهانه پس انداز کنید.زندگی شما نتیجه انتخاب‌های لحظه‌ای است.
 2. تغییر در عادات بدی که ترک آن‌ها سخت است را همین حالا شروع کنید.
 3. اکثر مردم قبل از فکر کردن به زندگی ایده‌آلشان، حرفه‌ای را برای خود انتخاب می‌کنند. شما نیز باید همین کار را بکنید.
 4. هر عادت جدید باید در شیوه زندگی فعلی شما کارآمد باشد.
 5. همین حالا حرکت کنید و تغییری مثبت در زندگیتان ایجاد کنید، هرگز تعلل نکنید.
 6. هنگامی که دو هفته کارتان را از دست می‌دهید، فقط کاری را که انجام داده اید از دست می‌دهید. سعی کنید ناامید نشوید و از حرکت نایستید زیرا این مشکل به مراتب بزرگتر و پیامدهای آن مخرب تر است.

مهم ترین وظایف ما

همیشه از افراد با تجربه مشاوره بگیرید تا بتوانید تصمیمات کوچک مبتکرانه‌ای بگیرید.

همیشه سختی‌هایی را متحمل شوید که ارزشش را داشته باشند. هرگز بیهوده سختی نکشید و برای خودتان هدف‌های کوچک تعیین کنید و برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید.

تفاوت بسیار زیادی بین یادگیری و مطالعه وجود دارد. یادگیری منجر به کسب دانش می‌شود. مطالعه یک موضوع به این معنی است که شما بر روی آن سرمایه گذاری می‌کنید و آن را امتحان می‌کنید.

جهان در حال حاضر دارای دانش بسیار بیکرانی است. شما نیازی به یادگیری بیشتر ندارید، آنچه شما نیاز دارید این است که هر چه بیشتر مطالعه کنید، تمرین کنید و اقدامات خود را روی دانش خود انجام دهید.

اثر مرکب (compound effect)

اثر مرکب (compound effect)

اثر مرکب (compound effect)، اصل به دست آوردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه می‌باشد. آن چه از همه چیز جالب‌تر می‌باشد، این است که با توجه به نتیجه بزرگ کار، قدم‌هایی که هر لحظه بر می‌دارید، زیاد به چشم نمی‌آیند.

بیشتر بخوانید: ویزیتوری – برنامه فکرانه – دکتر احمد محمدی

نتایج عالی با تغییرات کوچک

اثر مرکب (compound effect) باعث می‌گردد با تغییرات کوچک، نتایجی غیرمنتظره (نه پیروزی‌های بزرگ و آشکار) به دست آورید.

فردی که ماهیت مثبت اثر مرکب (compound effect) را به کار می‌گیرد، مانند شخصی به نظر می‌رسد که یک شبه به موفقیت رسیده است. در حقیقت موفقیت عمیق او نتیجه انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه‌ای است که در طول زمان و با پایداری انجام گشته‌اند.

زمان کافی و پایداری، موجب می‌گردد، نتایج کارها بهتر و بیشتر آشکار گردند. رفاه خیلی زیاد در زندگی ثروتمندان، اغلب منجر به طرز فکری بی شور و شوق می‌گردد، که آن هم به نوبه خود، یک شیوه زندگی ساکن و بی تحرک به وجود می‌آورد.

با تجربه کردن دوره‌های طولانی رونق، موفقیت، سلامتی و ثروت، «از خود راضی» می‌گردیم و از انجام دادن کارهایی که ما را به آن جا رسانده‌اند، دست می‌کشیم.

سخن آخر

سخن آخر

در پایان باید بدانیم که تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام پیوسته کارهای معمولی غیرجذاب، غیرمهیج و بعضی وقت‌ها نظم و ترتیب‌های سخت روزانه‌ای (اثر مرکب compound effect) است که در طول زمان ترکیب گردیده‌اند.

اثر مرکب (compound effect) همواره موثر می‌باشد. می‌توانید انتخاب نمایید که آن را به خدمت بگیرید تا برای شما موثر واقع گردد؛ یا این که آن را نادیده بگیرید و اثرات منفی این اصل قدرتمند راتجربه نمایید.

با توجه به مطالب فوق، بنابراین با به کارگیری قانون «اثر مرکب» می‌توان به موفقیت‌های بسیاری دست یافت. هر چند انجام این کارهای کوچک و پیوسته برای شما جذاب نباشد، ولی مداومت بر آن‌ها، بعد از مدتی منجر به موفقیتی می‌گردد، که خواهید دید بسیار فراتر از تلاش‌های کوچک شما بوده است!

استاد احمد محمدی، کارشناس برنامه رادیویی فکرانه و سخنران انگیزشی، در سمینار موفقیت حضور دارند و برای شما از راز و رمزهای موفقیت از جمله اثر مرکب سخن خواهند گفت، که مطمئنا بسیار در راهنمایی شما به سوی موفقیت و دست یابی به اهدافتان ثمربخش خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *