اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می دهد

انگیزه
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

نقلی با این مضمون وجود دارد که: ” خزه بر روی سنگ غلتان رشد نمی‌کند.” برخی معتقدند که این ضرب‌المثل، در مورد عدم تمایل افراد به انجام کارها در دراز مدت است، اما رایج‌ترین تفسیر آن، این است که افراد فعال، در زندگی دچار رخوت و رکود نمی‌شوند؛ و قلوه سنگ ها نشان‌دهنده‌ی زمان ارزشمندی هستند که آنها بر روی این کره‌ی خاکی دارند.

این مفهوم شگفت‌انگیز می‌تواند مستقیماً به مفهوم اقدام به عمل تعمیم داده شود؛ عموما افرادی که کاری را آغاز کرده‌اند یا درحال انجام آن هستند، انگیزه‌ی بیشتری برای انجام کارهای بیشتر و اتمام کارها دارند. افرادی که در توصیف آن ضرب‌المثل قلوه سنگ می‌گنجند، دچار رخوت و تنبلی نمی‌شوند، زیرا توانایی آنها در ایجاد بازدهی بالا، پر انرژی بودن و تمایلشان به اقدام و انجام فعالیت ها، آنها را به جلو می‌راند و مشوق آنها در رسیدن به سطوح بالاست.

اساساً، اگر شما واقعاً از آن دسته افرادی باشید که چیزی که می‌خواهند را به دست می‌آورند، پس احتمال دارد به طور ذاتی از یک فرد معمولی بسیار با انگیزه‌تر باشید. منبع بزرگ این انگیزه، به تمایل شما به حرکت و انجام کارها بستگی دارد. اگر در زندگی خود با مسائلی چون به تعویق انداختن کارها دست و پنجه نرم می‌کنید، بخش بزرگی از راه حل باید بلافاصله برایتان روشن شود:

شما باید همین حالا خود را مجبور به اتمام کارهایتان کنید. پس از آن می‌توانید از حس خوب و مثبت ناشی از انجام شدن فعالیت‌ها لذت ببرید و با انگیزه‌ی بیشتری جلو بروید و با نیت اتمام کارها در مسیر قدم بردارید.

متأسفانه، زندگی برای خیلی از افراد، اینطور است که ساعت‌های یک روز از پی هم می‌گذرند و زمان سپری می‌شود بدون اینکه آن فرد کار مثبتی انجام دهد یا چیزی به دست آورد. وقتی که صبح از خواب برمی‌خیزید ، احتمالا تصوری نسبتاً منطقی از آنچه می‌خواهید در طول روز انجام بدهید یا به دست آورید، دارید. اما با گذشت زمان، و هنگامی که شب به رختخواب بر می‌گردید، بابت اینکه کارهایی که در ذهنتان بود و قصد انجامشان را داشته اید، اما انجامشان نداده‌اید، احساس ناامیدی می‌کنید و این قضیه یک ذهنیت و احساس منفی در شما ایجاد می‌کند که بر روند زندگی و احوالات شما در روزهای آتی نیز تاثیر می‎گذارد.

با حصول اطمینان از انجام شدن اقدامات و اهداف روزانه، می‌توانید این احساسات منفی و نومیدی که از سرخوردگی انجام نشدن کارهایی که در ذهن داشته‌اید ناشی شده و بر زندگی‌تان سایه افکنده است را خنثی کنید. این  فرمول ساده به صورت قدم به قدم به شما کمک می‌کند تا بتوانید به پرورش و تقویت اعمالی که ایجاد انگیزه می‌کند، کمک کنید:

1. تصمیم بگیرید که چیزی را در 24 ساعت آینده کامل کنید یا به دست آورید . برای مثال، شاید شما بخواهید به پیاده روی اول ماه بروید، یا یک تحقیقی را برای دانشگاه شروع کنید. من پیشنهاد می‌کنم که در این مرحله، از چیزهای کوچک شروع کنید، و سعی نکنید با یک دست چند هندوانه بردارید یا کارهای بزرگ تر از توانتان انجام بدهید.

2. خودتان را مجبور کنید که از جا برخیزید و آن کار را انجام دهید. گاهی اوقات شما فقط باید خودتان را مجبور به اتمام کارها کنید، حتی اگر کاملا خلاف میلتان باشد. هر چیزی را که حواستان را پرت می‌کند از خودتان دور کنید، ترس از شکست را کنار بگذارید و تمام تلاش و حواستان را بر پیش رفتن و انجام آن کار متمرکز کنید.

3. از حس خوشایندی که در پی انجام دادن کارهای واقعی و معنی‌دار به شما دست می‌دهد، لذت ببرید و انگیزه‌تان را افزایش بدهید.

4. از این انگیزه‌ی جدید و مثبت به عنوان یک سکوی پرش برای رسیدن به دستاوردهای بیشتر استفاده کنید.

5. از تبدیل شدن به یک سنگ غلتان و یک شخص فعال که همه چیز را به سرانجام می‌رساند و انرژی مهارناشدنی در زندگی ساتع می‌کند لذت ببرید.

این مفهوم که اقدام و عملکرد باعث ایجاد انگیزه می‌شود، بسیار شبیه روشی است که سرمایه گذاری با بهره انجام می‌شود. هر دلاری که شما در بانک ذخیره می‌کنید، سودی به سود قبلی اضافه می‌کند و در آینده، مبلغ زیادی به اصل پول اضافه می‌شود. برای چند دهه، پس‌انداز کنندگان و سرمایه گذاران باهوش، توانایی افزایش سود را مهار کرده‌اند تا بتوانند حتی در شرایط یا با ابزارهای محدود، ثروت قابل توجهی به دست آورند.

هر فعالیتی که شما در حال حاضر انجام می‌دهید (ممکن است کاری به سادگی پیاده‌روی یا دویدن باشد، یا تحقیق برای کار بعدی) در آینده به سود آن خواهید رسید. افراد عاقل از مدتها پیش متوجه شده‌اند که سریع ترین راه برای داشتن فعالیت مستمر این است که در حال حاضر آن فعالیت را در بانک قرار دهیم و از سود آن برای پرورش قابلیت ها و توانایی ها برای رسیدن به دستاوردهای بیشتر و با انگیزه‌تر شدن استفاده کنیم.

در نتیجه، من می‌خواهم این بیانیه‌ی ساده را در اختیار شما بگذارم:

در طول زندگی روزمره خود، هرچه بیشتر کارها را به انجام برسانید، احتمال پیشروی و انجام شدن فعالیتهای بیشتر، افزایش می‌یابد، و در آینده دستاوردهای بیشتری بدست آورید. این مفهوم در سخن مشهوری از مهاتما گاندی مطرح شده است: “آینده، به آنچه شما امروز انجام می‌دهید بستگی دارد.”

هنگامی که شما با جدیت تمام برای انجام کاره و فعالیتها ا تلاش می‌کنید، احساس باانگیزه بودن می‌کنید، زیرا اثرات مثبت آن را در زندگی خود می‌بینید. این انگیزه به عنوان یک نیروی قدرتمند دستاورد ظاهر می‌شود که می‌تواند زندگی شما را به جای خوب و  شگفت‌انگیزی برساند.

بنابراین، اگر با اثرات منفی تعلل یا تنبلی مواجه شدید یا در حال حاضر با آنها دست و پنجه نرم می‌کنید، به خودتان یادآوری کنید که اگر در زمان حال کاری را به سرانجام برسانید،  شانستان برای انجام کارهای بیشتر در آینده افزایش پیدا می‌کند. رای واضح است – جنبش سبب انگیزه می‌شود و شما را برای رسیدن به یک زندگی خوب و شایسته، آماده می‌کند.

روش‌ های افزایش و تقویت تمرکز

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

هیچ وقت نمی شود در مورد موفقیت صحبت کنیم اما سخنی از انگیزه به میان نیاید. انگیزه، نیرویی است که همیشه ما را به جلو می راند. عاملی که در شرایط سخت، زمانی که دیگر امیدی برایمان باقی نمانده یا هنگامی که شکست، تمام قوای ما را گرفته وارد صحنه می شود و ما را به تلاش دوباره وا می دارد. در واقع انگیزه، مانند سوخت یک خودرو است. بدون سوخت، ماشین هیچ حرکتی به سوی مقصد نمی کند. انگیزه مهمترین نقش را برای رسیدن به موفقیت ایفا می کند و آن ایجاد حرکت است. تا زمانی که شما حرکت داشته باشید ، امکان موفقیت برای شما وجود دارد؛ اما سوالی که در اینجا مطرح می شود اینست که چگونه باید حرکت خود را در تمام مسیر حفظ کرد؟  چگونه در نیمه راه انگیزه خود را از دست نداده و به راه خود ادامه دهیم؟ آکادمی بازار راهکار های متعدد و مطمئنی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید با انجام آن ها،  خود را چند قدم به موفقیت نزدیکتر کنید. مهارت های لازم را فرا گرفته و با روحیه ای شکست ناپذیر به سمت تحقق اهداف خود حرکت کنید. برای شروع می توانید روی لینک زیر کلیک کرده و در سمینار بزرگ موفقیت شرکت کنید: 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *