آیا همواره آرزو می‌کنید که جای فرد دیگری بودید؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
حسادت و غبطه
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا از زندگی‌تان راضی هستید یا می‌خواهید زندگی متفاوتی داشته باشید؟ چرا ما دوست داریم فیلم ببینیم، شایعات را بخوانیم و خبرهای توییتر و فیسبوک را دنبال کنیم؟ به اعتقاد من یکی از دلایلی که ما این کار را انجام می‌دهیم این است که این کار پنجره‌ای کوچک یا به عبارتی روزنه‌ای را می‌سازد که از طریق آن می‌توانیم زندگی دیگران را به اشتراک بگذاریم. همیشه آرزو داریم که شبیه افراد دیگر باشیم تا زندگی متفاوت داشته باشیم. هرکسی می‌خواهد زندگی متفاوت‌تر و بهتری داشته باشد و فیلم‌ها و شایعات روزنه‌ای برای زندگی دلخواهش باشند.

همیشه دوست داریم که از دیگران تقلید کنیم. اگر این کار حس خوشایندی به ما بدهد، خوب است. گاهی این تمایل داشتن برای شبیه شدن به دیگران از درون ما نشأت می‌گیرد. اما اکثر مواقع ناشی از حس کنجکاوی است که نتیجه‌ای هم ندارد.

به قول ویلیام شکسپیر: “خداوند یک صورت به تو داده است و تو از آن صورت دیگری ساخته‌ای.”

گفتۀ شکسپیر درست است. مردم می‌خواهند یک فرد دیگری باشند. دوست دارند که رفتار و گفتارشان شبیه فردی دیگر باشد. آنها اغلب در تعامل با دیگران نقابی بر صورت خود دارند. اما افرادی هم هستند که خودشان را دوست دارند و نیازی به تقلید از دیگران نمی‌بینند. آنها شاد هستند و در کمال آرامش به سر می‌برند. اکثر اوقات تقلید از دیگران و تمایل داشتن به زندگی متفاوت دیگری راه به جایی نمی‌برد. چراکه مردم اقدامات درستی برای تغییر زندگی‌شان انجام نمی‌دهند. آنها فقط فیلم‌ها را تماشا می‌کنند و شایعات را می‌خوانند.

از طرفی تعدادی هم خواندن زندگی افراد موفق برایشان الهام‌بخش است و آنگاه هر کاری را که به موفقیت‌شان کمک می‌کند، انجام می‌دهند. کسانی هستند که خود دارای اعتماد به نفس و عزت نفس هستند، نیازی به تقلید از دیگران یا رؤیاپردازی درمورد زندگی آنها ندارند. اگر آنها سبک زندگی مشخص، شغل یا هدف خاصی را دوست داشته باشند، برای رسیدن به آن سعی و تلاش می‌کنند. آنها احساس نمی‌کنند که باید به زندگی دیگران نگاه کنند.

معجزه دوره اعتماد به نفس و اعتماد به نفس کودکان قویترین و کاربردی ترین محصولات برای تقویت و افزایش اعتماد

اسکار وایلد می‌گوید:”اغلب مردم شبیه افراد دیگر هستند. افکارشان نظر و عقیدۀ دیگران است. زندگی‌شان یک تقلید است. شور و اشتیاقشان واگویه‌های دیگران است.” آیا شما افکار و نظرات خودتان را دارید؟ نقل‌قول زیبایی از جودی گارلند درمورد این موضوع وجود دارد: ” به جای اینکه نسخۀ درجۀ دو از فرد دیگر باشی، همیشه نسخۀ درجۀ یک خود باش.”

استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
زندگی خودت رو دنبال کن

در این کلمات حکمت بسیاری وجود دارد. وقتی که شما خودتان باشید، می‌توانید شادتر و قانع‌تر باشید و عزت‌ نفس و اعتماد  به  نفس بیشتری پیدا کنید. وقتی که شما خودتان باشید و از دیگران تقلید نکنید، مردم هم به شما احترام بیشتری می‌گذارند. اگر خواهان زندگی متفاوتی هستید، اگر دوست دارید که شبیه دیگران در کاری موفق باشید، باید دست به کار شوید و برای آن سعی و تلاش کنید. خواندن درمورد زندگی افراد بزرگ چندان دشوار نیست. وگرنه دنبال کردن  دیگران از طریق توییتر و فیسبوک کار سختی نیست و دیدن فیلمی که باعث می‌شود زندگی خودتان را فراموش کنید به هیچ تلاش و کوششی نیاز ندارد.

لینک های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *