مقالاتموفقیت / انگیزشی

آیا تا بحال فکر کرده اید که از زندگی چه می خواهید؟

نوشته اِستیو کالینز

آیا تاکنون به هدف خود فکر کرده‌اید؟ به احتمال قوی حتماً یک هدفی در زندگی دارید حتی اگر نسبت به آن شناختی نداشته باشید. درمورد علاقه‌ و خواسته‌ تان چطور؟  آیا خواسته و علاقه‌ای دارید؟ شاید تا به حال به این چیزها فکر نکرده‌اید اما بدانید که شناخت هدف و علاقه‌تان در زندگی کلاً دیدگاه شما را تغییر می‌ دهد. زمانی که هدف خاصی را دنبال می‌کنید، زندگی معنادار می‌شود و از وجود خود ابراز امیدواری می‌کنید، در عین حال علاقه باعث رضایتمندی و حس موفقیت در شما می‌شود.

باید اشاره کرد که این توضیحات درمورد هدف کلی زندگی نیست، بلکه در اینجا منظور هدف زندگی مدنظر است. هردوی این ها شبیه به هم به نظر می‌ رسند، اما در اصل با هم فرق دارند. قرون متمادی درمورد هدف از زندگی بحث شده است. این هدف براساس عقاید، مذهب و بی‌مذهب بودن شکل می‌گیرد.

در این مقاله منظور هدف کلی برای تمام بشر نیست بلکه هدفی مدنظر است که به واسطه‌ی آن شما از زندگی لذت ببرید و شاد باشید. پرداختن به این هدف امری خودپسندانه نیست چرا که شاد بودن و لذت بردن از زندگی می‌تواند هرچیز خوبی را شامل شود؛ دستگیری از دیگران، تأمین و حمایت از خانواده یا تبدیل جهان به مکانی بهتر برای زندگی. حتی شاید کاری برای پس از مرگ هم باشد. چه کسی می‌داند.

شما چطور؟ هدف کلی از زندگی را برای لحظه‌ای فراموش کنید، هدفتان از زندگی چیست و آیا این هدف با علاقه‌ و خواسته‌ای که دارید، ارتباطی دارد؟

هدف در برابر علاقه و خواسته

هدف و علاقه هرچند می‌ توانند شبیه هم باشند، لزوماً مشابه هم نیستند. اگر در زندگی خواسته‌ای دارید، احتمالاً می‌دانید که این خواسته چیست! خواسته شما آن چیزی است که بسیار به آن اهمیت می‌دهید و با آن احساس ارتباطی برقرار می‌کنید و از طرفی هدف هیچ ارتباطی با احساس ندارد بلکه هدف یک فرآیند طولانی مدت هست که صرفاً وجود دارد.

Understanding your goal and interest in life

می‌توانید یک هدف و یک علاقه و خواسته‌ای داشته باشید اما لزومی ندارد ک آنها به یکدیگر مربوط باشند. برای مثال شاید شخصی به بازی تنیس علاقه دارد و در آن بازی موفقیت بزرگی کسب کند، اما هدفش کمک به کودکان مستضعف است. همانطور که می‌بینید در این مثال هدف و علاقه فرد دو چیز کاملاً متفاوتی هستند. اما می‌توانند به هم ارتباط داشته باشند.

این فرد با دنبال کردن خواسته خود و تبدیل شدن به یک تنیس باز ماهر، موقعیتی با اوقات فراغت و پول زیاد می‌رسد. آنگاه او می‌تواند در جهت تحقق یافتن هدفش یعنی دستگیری از کودکان فقیر، این وقت اضافی و پول زیاد را به کار گیرد.

برایان تریسی درباره شرکت در سخنرانی و سمینار موفقیت چه می‌گوید؟
بخوانید

 شناخت هدف و علاقه‌تان بر زندگی چه تأثیری دارد؟

به احتمال قوی هدفتان از علاقه‌تان تبعیت می‌کند. اما گمان نمی‌رود که مسیرشان یکی باشد. در طول جریان زندگی اتفاقاتی پیش می‌ آید که راه را برای دستیابی به هدف می‌ گشاید. ممکن است متوجه خطاها و اشتباهاتی شوید و خواهان اصلاح آن شوید، شاید ظلمی ببینید و خواهان برقراری عدالت باشید و یا امر غیرممکنی را به واقعیت تبدیل کنید.

اگر مسیر خود را دنبال کنید، هدف خودش را  به شما نشان خواهد داد. یک شانس خوب این است که به وسیله‌ی باورها و تجارب گذشته‌ای که در ناخودآگاه شما وجود دارد، هدف شکل می‌گیرد و باعث می‌شود که هدف شما منحصر به خودتان باشد. پس از قرار گرفتن در مسیر شناسایی هدف و علاقه در زندگی  و انجام اقدامات لازم، تغییراتی ایجاد خواهید کرد. نه تنها در خودتان بلکه در کل جهان تغییراتی به وجود می‌آورید، چرا که شما بخشی از جهان هستید.

اساساً جهان و هرآنچه که بخشی از آن است از ارتعاشات تشکیل شده است. این ارتعاشات در فرکانس‌های مختلفی به لرزه درمی‌آیند و باعث تشکیل “چیزها” و آنچه که مربوط به شماست، می‌شود و شما نیز به عنوان موجودی در جهان جزئی از آن هستید. این بدان معناست که شما به آن متصل هستید. شما مثل دنده، مهره یا پیچ و مهره هستید که بخش مهمی از “کل” است. بدون شما اوضاع بسیار متفاوت می‌شود و آن درست کار نمی‌کند.

رفتار شما هرچند کوچک باشد باعث واکنش‎هایی می‌شود که تغییراتی ایجاد می‌کند یا مسیر جهان را هدایت می‌کند. برای مثال اگر اتفاقی شاهد صحنه‌ی تصادفی باشید و جان یک فرد را نجات دهید با زمانی که شما نمی‌بودید، نتیجه و پیامد بسیار متفاوت می‌شد. امکان داشت به علت عدم حضور شما در آن ماجرا آن فرد جان خود را از دست بدهد و زندگی بسیاری از افراد تحت تأثیر قرار بگیرد و رویدادهای دیگری پیش آید.  ارزش خود را به عنوان بخشی از عملکرد جهان دست کم  نگیرید.

هدف و علاقه در چشم‌انداز زندگی

به علت ارتعاشات به وجود آمده، جهان دائماً در حال تغییر و تحول است. شما بخش مهمی از جهان، قطعه‌ای از پازل هستید. اهمیت دارد که به خاطر داشته باشید تغییرات و رشد حاصل از ارتعاشات پایدار و ثابت است. بدین معنا که بخشی از شما همیشه ادامه خواهد داشت، حتی پس از رفتن شما همیشه باقی خواهد ماند.

دیدگاه پایدار ماندن زندگی‌تان، ممکن است نظر شما را درمورد هدف و حتی علاقه‌تان تغییر بدهد. زندگی کردن شما بر مبنای هدفتان و دنبال کردن علاقه‌تان برای همیشه نحوه شکل‌گیری، تغییر و رشد جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نوشتن این مقاله و خواندن آن بسیار اهمیت دارد چرا که ممکن است باعث جرقه زدن افکار دیگری در ذهن شما شود. ممکن است بعضی از اقدامات را به سبب آن انجام دهید و سپس تغییر در فرکانس ارتعاشات ممکن است یک اثر ابدی بر جای بگذارد.

تغییر پارادایم (تغییر الگوی ذهنی) - قسمت هفتم(آخر)
بخوانید

حتی اگر شما هیچ اقدامی هم نکنید، افکار ذهنی شما که در اینجا ثبت شده‌اند، برای لحظه‌ای به شما رسیده‌اند. این یک تغییر جزئی است که اگر شما وجود نداشته باشید هرگز نمی‌تواند اتفاق بیفتد. شناخت هدف و علاقه شما در زندگی مسئولیتی را به دنبال دارد، زیرا هر آنچه را که آنها برای شما به وجود آورده‌اند، نمی‌توان ناتمام باقی گذاشت. هنگامی که شما در این راه آن را مورد توجه قرار می‌دهید، نشان می‌دهد که چگونه وجود شما به عنوان بخشی از جهان، به اندازه هر بخش دیگری از جهان مهم است و ممکن است به خودی خود، هدف باشد.

زمانی که هدف خاصی را دنبال می‌کنید، زندگی معنا و جهت می یابد و از وجود خود ابراز امیدواری می نمایید، در عین حال علاقه سبب حس رضایت و موفقیت در شما می گردد. بنابراین مهم است که برای یافتن علاقه و هدف خود در زندگی زمانی را صرف فکر کردن به آن نماییم. هنگامی که می خواهیم برای هدفی تلاش کنیم ممکن است مجبور باشیم کارهایی را انجام دهیم که به آن ها علاقه ای نداریم! اما باید متناسب با هدف هایمان، عادت ها و دلبستگی های خود را در جهت مثبت تغییر دهیم. هنگامی که بیاموزیم همانند افراد موفق متناسب با هدفی که داریم افکار و عادات مثبت در خود ایجاد نماییم، موفقیت ما ممکن می گردد.

تغییر در رفتار و عادت ها از تغییر در اندیشه ها و ذهن ما ناشی می گردد. از این رو در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی به شما خواهند آموخت که چگونه اندیشه و در نتیجه رفتار خود را در جهت دستیابی به اهدافتان تغییر دهید. هنگامی که با صبر، حوصله، تلاش و صرف زمان و انرژی کافی، خود را در جهت مثبت تغییر دهید، هر هدف و رویایی که در ذهن داشته باشید محقق می شود. 

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

۴ اصل برای یافتن راه درست زندگی
8 راهکار در مورد اینکه چگونه کنترل زندگی را در دست بگیریم؟
3 نشانه که باید در زندگی تان تغییری ایجاد کنید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + بیست =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن