مقالاتموفقیت / انگیزشی

بازه زمانی توجه چیست و چه چیزی باعث کاهش آن می شود؟

چه مدت طول می‌کشد تا حواس خود را جمع کنید؟ به نظر می‌رسد که امروزه بازه زمانی توجه اکثر افراد به ویژه کودکان و جوانان کاهش یافته است. آیا شما متوجه این موضوع شده‌اید؟ این کاهش شدید از چند سال پیش شروع شده و هر ساله نیز بدتر می‌شود. علت اصلی این معضل استفاده بدون برنامه و بی رویه از کامپیوتر، اینترنت، گوشی همراه و شبکه‌های اجتماعی است. روز به روز اطلاعات افزایش می‌یابد و استفاده کردن از آنها دشوارتر می‌شود. زمانی که به اطلاعات یا دانشی نیاز دارید، به کتاب یا فرهنگ لغت رجوع می‌کنید. اما امروزه منابع متعدد و بی‌شماری از اطلاعات را در دسترس دارید.

در این وضعیت شما تمام مطالب را نمی‌توانید بخوانید، بنابراین به صورت گذرا و سطحی به مطالب نگاهی می‌اندازید. این به این معناست که اکثر مردم سرسری مطالب را می‌خوانند و بعد برای کسب اطلاعات بیشتر به سراغ منبع دیگری می‌روند. این شیوه با تمرکز کردن در تضاد است؛ تمرکز از بین می‌رود و حواس فرد پرت می‌شود. اگر ایمیل‌ها و پیام‌های زیادی را دریافت می‌کنید، تنها برای چند لحظه بیشتر نمی‌توانید، بر موضوع متمرکز باشید. اگر دائماً مجبور به چک کردن ایمیل یا پست گذاشتن در فیسبوک و واتساپ هستید، سرعت شما کاهش یافته و مطالعه شما سطحی خواهد بود. این حالت تمرکز را کاهش می‌دهد و مردم را عجول، ناکارآمد و سطحی‌ نگر می‌سازد. علاوه براین، باعث اعصاب‌ خوردی و استرس آنها هم می‌گردد.

تعریف «بازه زمانی توجه» براساس ویکی‌پدیا


میزان بازه زمانی متمرکز شده بر روی کار، بدون حواس‌پرتی را «بازه زمانی توجه» گویند. 
از نظر اکثر مربیان و روانشناسان، توانایی تمرکز و توجه بر کارها برای دستیابی به اهداف امری مهم و حیاتی است. شما در یک بازه زمانی نمی‌توانید بر چندین کار یا فکر متمرکز باشید. اگر بخواهید که چند کار را هم‌زمان انجام دهید تمرکز شما به هم می‌خورد. اگر نتوانید ذهن خود را کنترل کنید مدام از یک فکر به فکری دیگر در حال حرکت خواهد بود و البته این باعث می‌شود که کار سرسری و سطحی انجام شود.

سر و کار داشتن با حجم زیادی از اطلاعات

اطلاعات دیگر باعث شده که مردم بدون اینکه توجه زیادی بر کار خود داشته باشند در حین انجام کاری به سراغ کاری دیگر بروند. آنها باید پیام‌هایشان را بخوانند، به آنها پاسخ دهند، ایمیل خود را چک کنند و وبگردی فوری داشته باشند. همیشه چیزی برای حواس‌پرتی وجود دارد که در همان لحظه اهمیت دارد. همه‌ی اینها باعث می‌شود که بازه زمانی توجهتان به میزان قابل توجهی کاهش یابد و ذهن قدرت تمرکزش را بر کار از دست بدهد.

focusing methods

تمرکز توانایی تنظیم ذهن و توجه به حالتی خاص است تا به نتایج مورد نظر برسد. تمرکز یعنی انتقال کل انرژی و توجه‌تان بر کاری خاص به صورت بلند مدت یا کوتاه مدت و باقی ماندن در آن وضعیت تا اینکه آن کار انجام شود. برای متعهد بودن به کار خود باید تمرکز داشته باشید زیرا همیشه چیزهای زیادی وجود دارند که معمولاً یکی از آن حالت‌های ذهنی را تحت تأثیر قرار می‌دهد با این وجود تمرکز بر همه اینها غلبه می‌کند.

کتاب " چگونه به کارایی بالا برسیم " نوشته برندن برچارد
بخوانید

چندکارگی

تلاش برای انجام همزمان دو یا چند کار را چندکارگی می‌گویند. در چندکارگی تمرکز بر یک چیز نیست. ذهنتان مدام از چیزی به چیزی دیگر در حال پرش است. این موضوع انرژی و زمان شما را هدر می‌دهد. زمانی‌که برای دستیابی به هدفی تنها بر یک چیز تمرکز می‌کنید، چیزهای بهتر و بیشتری را به دست می‌آورید. مشکل عمده در مورد چندکارگی، کاهش میزان عملکرد شناختی و توجه است. وقتی شما بین کارها پرش می‌کنید، میزانی از توجه خود را برای کار قبلی جا می‌گذارید.

استرس و بیقراری

وقتی با تعداد بسیاری از افراد صحبت می‌کنم متوجه استرس همیشگی آنها می‌شوم. آنها برای رسیدن به هر چیزی عجول هستند و برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی که به زمان، تلاش و آموزش نیاز دارد هیچ صبر و قراری ندارند. استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد تحمل فرد است. در واقع استرس زمانی ایجاد می‌شود که ما نتوانیم با فشارهای کوچک کنار بیاییم. به دست آوردن چیزهای خوب و مهم مستلزم تلاش و سپری کردن وقت است. شما هیچ چیز مهمی را فوری نمی‌توانید به دست بیاورید مگر اینکه نیروی مافوق بشری داشته باشید.  برای رسیدن و به ثمر رساندن چیزهای خوب و مهم به تلاش و زمان نیاز است. رشد معنوی و خود-بهسازی و پیشرفت در هر زمینه‌ای مستلزم تلاش مستمر و صبر است.

چسبیدن به کامپیوتر و گوشی همراه و زندگی در دنیای دیجیتال همانطور که مردم امروزه این زندگی را دارند، اجازه نمی‌دهد که شما نمره‌ی خوبی در دروس مدارس یا دانشگاه بگیرید، زبان جدیدی را بیاموزید، ورزش کنید و عضلات خود را قوی سازید، وزن خود را کاهش دهید، تفکر کنید، تمرکز یا خود-انضباطی را بهبود دهید. نداشتن تمرکز در این دنیا کمکی به ما نمی‌کند. وقتی‌ که به جای مطالعه کردن مقاله یا کتاب، به آن نگاه اجمالی می‌اندازید، مقدار زیادی از اطلاعات مفید را از دست می‌دهید و هم‌چنین ذهنتان یاد می‌گیرد که تمرکز نداشته باشد.

راهکارهایی برای پیشرفت بازه زمانی توجه

چگونه برای پیشرفت بازه زمانی توجه و بهبود خود-انضباطی، تمرکز و صبر تمرین کنیم؟

1. قبل از پست گذاشتن در فیسبوک، واتساپ یا پاسخ دادن به ایمیل چند دقیقه صبر کنید.

2. گوشی همراه خود را به مدت سی دقیقه در روز خاموش کنید.

3. روزی بر یک کار تمرکز کنید و تا زمانی‌که آن را تمام نکرده‌اید از آن دست نکشید.

چگونه در ۹ مرحله به موفقیت دست پیدا کنید؟
بخوانید

4. روزی یک مقاله را از اول تا انتها بخوانید.

5. هر از گاهی نگاه خیره کننده خود را از گوشی همراه بردارید و به جهان اطراف نگاه کنید. از دنیا، انسان‌ها، صداها و سلیقه‌های اطراف آگاه شوید.

6. در طول روز ، زمان ویژه ای را به فکر کردن درباره مسائلی که به ذهن شما خطور می‌کنند و تمرکزتان را به هم می‌زنند، اختصاص دهید.

آیا می‌توانید اینگونه عمل کنید؟ آیا پیام و متن‌های ارسالی دوستانتان در فیسبوک، توییتر یا شبکه‌ های اجتماعی هم‌چون مسئله مرگ و زندگی هستند؟ یا موضوعات بی‌اهمیتی هستند که چند دقیقه بعد آنها را فراموش می‌کنید؟ همیشه از خودتان بپرسید که سلطان یا کنترل‌ کننده ذهنتان چه کسی است؟ خودتان، دوستانتان، اینترنت یا گوشی همراهتان! تمارین بالا را انجام دهید و شروع کنید تا کنترل ذهن و توجه خود را به دست بگیرید.

انسان های موفق همواره تلاش می کنند که در آن واحد تنها بر یک موضوع و هدف تمرکز نمایند و بازه زمانی توجه بالایی دارند. آن ها هم مانند سایرین با عوامل پرت کننده ی حواس مثل شبکه های اجتماعی، وب گردی، سر و صدا و … مواجه هستند، اما یاد گرفته اند که به آن ها توجهی نکنند و با انجام راهکارهایی همچون موارد ذکر شده در مقاله ی فوق اثرات آن ها کاهش دهند و تنها و تنها روی یک موضوع متمرکز بمانند.

یکی از رسالت های مهم آکادمی بازار، آموزش مهارت ها و ابزارهای موفقیت از جمله تمرکز و هدفمند بودن در زندگی را به افراد علاقمند می باشد. به همین خاطر آکادمی بازار علاوه بر انتشار روزانه مطالب و محصولات جدید و بروز در حوزه های مختلف مربوط به موفقیت و همچنین کسب و کار، کلاسها، کارگاههای آموزشی و سمینارهای مختلفی را برگزار می نماید. یکی از این سمینارها، «سمینار موفقیت» است که در آینده ای نزدیک برگزار می گردد. در این سمینار استاد احمد محمدی به روز ترین آموزش ها و اطلاعات در زمینه ی هدفگذاری، تمرکز، عادت سازی و به طور کلی مهارت های مورد نیاز برای داشتن زندگی شاد و موفق را به شما ارائه خواهند داد. جهت ثبت نام در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی این سمینار می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

تمرین سلامتی، قدرت و آرام‌سازی جسم و ذهن از طریق ورزش
4 روشی که می توانید برای افزایش تمرکز از آن بهره ببرید
گل یا ماری جوانا و تاثیر آن در افزایش تمرکز و هوشیاری – قسمت دوم
گل یا همان ماری جوانا باعث افزایش تمرکز و هوشیاری می گردد؟! – قسمت اول
آیا دچار حواس پرتی هستید؟ این مقاله را بخوانید
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن