ذهن قدرتمندمقالات

آیا این پیشنهاد شغلی می تواند پاسخگوی نیازهای من باشد؟ – قسمت دوم

در قسمت اول مقاله «آیا این پیشنهاد شغلی می تواند پاسخگوی نیاز های من باشد؟» آموختید که به هنگام یک پیشنهاد شغلی، نباید بی گدار به آب بزنید! باید باید به صورت مرحله به مرحله و کاملاً منظم با خود بیاندیشید که شغل مورد علاقه شما چه شغلی است و از آن چه انتظاراتی دارید و اینکه آیا این پیشنهاد شغلی ویژگی های دلخواه شما را دارد یا خیر.

استاد احمد محمدی

سایر فاکتورهایی که برای ارزیابی پیشنهاد شغلی باید بررسی نمایید

بررسی یک پیشنهاد شغلی بسیار مهم است و در مقاله قبلی ما تعدادی از ویژگی های و فاکتورهایی که باید شما مورد بررسی قرار دهید و به عبارتی با آن ها، آن پیشنهاد شغلی را سبک و سنگین نمایید را، ارائه دادیم، با ما همراه باشید تا سایر فاکتورها و ویژگی ها را بیاموزید:

 • تناسب فرهنگ سازمان با شما

باید از سازمان و کارکنانش که از آن پیشنهاد شغلی دارید، ارزیابی دقیقی داشته باشید تا بتوانید در مورد اینکه آیا از کار کردن در آنجا لذت می‌برید یا خیر قضاوت و تصمیم گیری صحیحی داشته باشید. از خودتان بپرسید:

 • آیا در این سازمان شاد خواهم بود؟
 • آیا در اینجا مسائلی وجود دارند که من را به چالش بکشند؟
 • آیا اینجا جایی برای پیشرفت دارد یا اینکه نه مدام درجا خواهم زد؟
 • سازمان شبیه چه می باشد؟
 • کارکنان این سازمان چه مدت در آنجا مانده اند؟

مسلماً شما نمی‌توانید فرهنگ سازمان را تغییر دهید؛ اما بسیار سودمند است که پیش از پذیرفتن پیشنهاد شغلی از کارهایی که باید انجام دهید درک صحیحی داشته باشید. طی نمودن یک مسیر آزمایشی در این مرحله ارزیابی پیشنهاد شغلی، عاقلانه است. بگویید «من واقعاً می‌خواهم چیزهای بیشتری در مورد این سازمان یاد بگیرم. آیا می‌توانم چند ساعت را با این تیم بگذرانم؟» این کار سبب می شود که با همکاران خود آشنا گردید و نحوه کار نمودن در آن سازمان را مشاهده نمایید.

 • ساعات کاری منعطف، مرخصی، تعطیلات و سایر مزایا

برای بسیاری از کارمندان، زمان تعطیلات و امکان وجود ساعات کاری منعطف یک مزیت بسیار ارزشمند می باشد و ممکن است در مورد مواردی همچون مرخصی با حقوق سخن به میان آید. اگر ساعات کاری منعطف بخشی صریح از پیشنهاد شغلی نمی باشد، شما می‌توانید در مورد این مسأله صحبت نمایید، اما به یاد داشته باشید هنگامی که به ارزش خودتان در سازمان بیفزایید، و مدتی در شغل پیشنهادی مشغول باشید، بیان این مسأله بسیار ساده تر می گردد. با این وجود مهم است که در مرحله ارزیابی شغل پیشنهادی، بررسی نمایید که آیا کارمندان این سازمان از چنین امکانی برخوردار می باشند یا خیر.

حال نقشه و برنامه خود را طرح ریزی نمایید

وقتی شما مهم‌ترین فاکتورهای پیشنهاد شغلی را بررسی و مشخص نمودید، باید در مورد چگونگی عملکرد خود در مذاکره تصمیم بگیرید. برای فرمول‌بندی استراتژی مذاکره خود نیازمند خلاقیت هستید. اگر با یک واسطه (مدیر منابع انسانی یا یک استخدام‌کننده) مذاکره می نمایید، تلاش نمایید به او اطلاعات و ایده هایی جهت حل مسائل مشترک ارائه دهید. برای نمونه بگویید حقوق پیشنهادی شما فوق‌العاده می باشد، ولی من دوست دارم در این موقعیت شغلی پیشرفت داشته باشم. آیا در شغل پیشنهادی شما امکاناتی همچون دسترسی به یک برنامه مشاوره یا یک برنامه چرخشی (rotation program) یا کمک آموزشی که شغل را جذاب تر نمایند، وجود دارد؟

مثبت اندیشی مهارتی که یادگیری آن کلید طلایی خوشبختی است
بخوانید

پیشنهاد شغلی

جدی و در عین حال خوش برخورد باشید

ادامه کار دیگر یک مذاکره معمولی است. هدف از این مذاکره حداکثر سازی هزینه چیزهایی است که آمادگی پذیرش آن ها را دارید و حداقل سازی هزینه درخواست های شماست. به طرف مقابل نشان دهید که ارزیابی متفکرانه و دقیقی انجام داده‌اید. به عنوان نمونه می توانید بگویید من از این موقعیت شغلی و مسئولیت‌ های آن کاملاً رضایت دارم؛ ولی دوست دارم یک روز کاری را در خانه و به صورت دورکاری وظایف خود را انجام دهم.

مذاکره – برنامه فکرانه – احمد محمدی – قسمت اول

به دنبال مذاکره جدی و در عین حال شاد باشید. با چشم باز وارد مذاکره گردید. شما نمی‌توانید همه چیز آن پیشنهاد شغلی را مورد بحث قرار دهید و زمانی که چیزی را قبول نمودید نمی‌توانید از آن پا پس بکشید. نحوه درخواست مهم تر از خود خواسته است. کاملاً آماده، مؤدبانه و سازنده رفتار نمایید. شما می‌خواهید مانند شخصی دیده شوید که کارفرمایان مایل به استخدام و کار با آن ها می باشند.

اگر با موردی مخالفت دارید، خیلی مؤدبانه و محترمانه پاسخ منفی دهید

به‌ طور ایده‌آل در مذاکرات تبادلاتی انجام خواهد شد؛ اما اگر در مقابل هر تقاضایی که می نمایید با یک پاسخی منفی مواجه می گردید، این امر نشان دهنده ی عدم انعطاف پذیری کارفرمای آینده شما می باشد و می‌تواند یک شیوه مدیریتی باشد، که شما هرگز آن را نمی پسندید. به سیستم بازبینی درونی خود توجه داشته باشید، اگر ارزیابی دقیق به شما می‌گوید که این پیشنهاد شغلی را نپذیرید، حتماً به آن گوش دهید.

چگونه مهارت نه گفتن به دیگران را بیاموزیم؟

علاوه‌ بر این اگر این پیشنهاد شغلی مناسب شما نیست، از نپذیرفتن آن نباید هیچ خجالتی بکشید. هنگامی که مؤدبانه و محترمانه و با دلایل خوب و منطقی آن را نپذیرید، (به اندازه کافی برایتان جذاب نبوده یا اینکه به کار در بخش متفاوتی تمایل دارید) اصلاً نباید هیچ احساس بدی نسبت به آن داشته باشید. اما همه پل های پشت سرتان را خراب نکنید و درها را به سوی خود باز نگه دارید. افرادی که با آن ها برخورد می نمایید، ممکن است مشتریان بالقوه، مشاوران بالقوه و شاید حتی کارفرماهای آینده شما باشند. سعی کنید رفتار مؤدبانه و محترمانه ای داشته باشید.

نتیجه گیری:

تصمیم‌گیری عجولانه نتیجه ای غیر از پشیمانی ندارد؛ بنابراین قبل از پذیرفتن یک پیشنهاد شغلی باید بررسی نمایید که آیا آن شغل با روحیه، علاقه‌مندی‌ ها و اهداف شغلی شما سازگاری دارد یا خیر. به این منظور راهکارهایی که در مقاله فوق اشاره گشتند، را به کار بندید تا یک ارزیابی دقیق و صحیح از آن پیشنهاد شغلی داشته باشید، تا در مصاحبه و مذاکره نهایی مطمئن و هوشمندانه رفتار نمایید. اگر هم در نهایت به هر دلیلی به نتیجه رسیدید تمایلی به پذیرش آن پیشنهاد شغلی ندارید، کافی است خیلی محترمانه همان طور که در بالا نیز اشاره گشت، جواب نه بگویید. به همین سادگی!

 • شما برای پذیرفتن یا رد یک پیشنهاد شغلی چگونه رفتار می نمایید؟
 • آیا ارزیابی پیشنهاد شغلی که به شما شده است با به کارگیری موارد فوق امکان پذیر است؟
مزایای مشاغل خانگی و امکان تبدیل آن ها به یک شغل پردرآمد
بخوانید

[fusion_button link=”” text_transform=”” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”pill” icon=”fa-smile far” icon_position=”left” icon_divider=”yes” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]لطفاً نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید[/fusion_button]

 • به شما پیشنهاد شغلی شده است که نمی دانید آن را بپذیرید یا خیر؟
 • به شما اصلاً پیشنهاد شغلی نمی شود و یا اصلاً در هیچ مصاحبه شغلی خوب عمل نمی کنید؟
 • رویایی شغلی را در ذهن دارید ولی در واقعیت فکر می نمایید که چنین امکانی برایتان وجود ندارد؟
 • دوست داریدایده هایتان را عملی نمایید و دست به کار آفرینی بزنید؟دوست ندارید دیگر کارمند ساده بمانید و می خواهید کسب و کار خود را داشته باشید ولی جرأت آن را ندارید؟
 • آیا می خواهید درآمد بیشتری کسب نمایید و به ثروت برسید؟آیا می خواهید در شغل کنونی خود به موفقیت دست یابید؟

آکادمی بازار برای همه شما شیوه ای بسیار ساده، کم هزینه و کاربردی را تدارک دیده است! پیشنهاد ویژه آکادمی بازار برای شما عزیزان شرکت در دوره غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن» می باشد. در این دوره علاوه بر یافتن پاسخ پرسش های ذهنی خود، تمام مهارت های لازم جهت موفقیت شغلی و یا بهتر است بگوییم موفقیت در هر حوزه ای! را خواهید آموخت.  همه تغییرات زندگی ما از ذهن و افکار ما سرمنشأ می گیرد، بنابراین شما با به کار گیری این مهارت ها می توانید کنترل ذهن خود را در دست بگیرید و به ذهن خود بگویید که چه می خواهید و چه نمی خواهید تا در نهایت شرایط درونی و بیرونی شما همان گونه که دلخواه شماست گردد. تنها کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید، تا اولین قدم جهت کنترل واقعی ذهن و زندگی شخصی و شغلی خود را، هوشمندانه و کاملاً مطمئن بردارید و شاهد معجزات قدرت ذهنتان در زندگی کنونی و آینده خود باشید.

دوره آموزشی غیر حضوری «معجزه قدرت ذهن»

 

به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید 🙂

مطالب مرتبط

آیا این پیشنهاد شغلی می تواند پاسخگوی نیازهای من باشد؟ – قسمت اول
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هفت =

دکمه بازگشت به بالا
به رشد فردی و کاری تون اهمیت میدین؟
در خبرنامه آکادمی بازار عضو بشین!
با عضویت در خبرنامه می تونید بهترین مطالب، پادکست ها و ویدئوهای سایت را از دست ندید
دنبال موفقیتم
یه امتحانی بکنید! هر وقت بخواهید می تونید اشتراکتون را لغو کنید :)
close-link
بستن