آگاهی ناب را در لحظات زندگی تان جاری کنید

لحظات ناب زندگی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

همیشه انسان‌هایی هستند که به دنبال آگاهی درونی، معنای زندگی، روشنگری و آزادی را می‌جویند. آنها مطالعه دارند و به سخنرانی‌ها گوش می‌دهند، به سفر می‌روند و در جستجوی استادانی هستند تا به آنها در یافتن خود شکوفایی و آرامش درونی کمک کنند. این موضوع در طول تمام اعصار وجود داشته است، اما چه تعداد از آنها آنچه را که به دنبالش هستند، می‌یابند؟ جواب این سئوال در درون شماست. آن را در جای دیگری جستجو نکنید. به قولی «آب در کوزه و ما گرد جهان می‌گردیم».

آگاهی ناب

افکار وارد ذهنمان می‌شوند و آنگاه دوباره فکری دیگر جایگزین آنها می‌شوند. این فرایندی سریع است که به ندرت از آن آگاهیم. اگر تمرکز کردن را با تمارین مناسب آموزش ببینید، بهتر می‌توانید از افکارتان آگاه شوید و آمد و شد آنها را ببینید. همانطور که کنترل بر افکارتان بیشتر می‌شود، به ازای هر دقیقه از زمان افکار کمتری از ذهنتان عبور می‌کنند. تحت این شرایط، شما از فاصلۀ زمانی بین افکار آگاه می‌شوید. ممکن است که بین این فاصله فقط یک ثانیه یا نیم ثانیه سکون و آرامش باشد. در این بازه، هیچ فکری در ذهن وجود ندارد و فقط سکوت و آگاهی ناب هست. در این حالت آگاهی وجود دارد، شما می‌توانید از تمام چیزهای اطراف خود آگاه شوید اما هیچ فکری هم وجود ندارد. این آگاهی ناب است. این زندگی در لحظۀ حال است.

ما اغلب چیزی نزدیک به این فاصلۀ زمانی آرامشِ بدون فکر را به مدت کوتاهی به محض بیدار شدن از خواب یا قبل از خوابیدن تجربه می‌کنیم. معمولاً از این حالت آگاه نیستیم چرا که به ما یاد نداده‌اند تا آن را تشخیص دهیم. اگر به این لحظات آگاهی که هیچ فکری در آن نیست، توجه کنید، به مرور زمان از آنها آگاه‌تر می‌شوید. قبل از خوابیدن و از دست دادن هشیاری افکار محو می‌شوند و آرامش درونی را تجربه می‌کنید. این اتفاق هم به محض بیدار شدن از خواب قبل از اینکه از بدن، احساس، افکار و خود آگاه شوید، رخ می‌دهد. این زمان ناشناخته‌ شده‌ است. ما فقط وجود داریم نه در قالب این و آن بلکه در قالب وجود و آگاهی ناب هستیم.

این آگاهی در هنگام تماشای یک غروب یا نقاشی زیبا هم به وجود می‌آید. این آگاهی ناب ممکن است هنگام مشغول بودن در یک فعالیت جذاب رخ دهد درحالی که از همه چیز غافلیم، نگرانی‌ها و مشکلات محو  می‌شوند و از حس آرامش بهره‌مند می‌شوید.

زندگی در آگاهی ناب

شما می‌گویید: “من پیاده‌روی می‌کنم”، “من سخن می‌گویم”، “من می‌خورم”، “من فکر می‌کنم”، “من احساس می‌کنم” و غیره. وقتی که افعال “پیاده‌روی کردن”، “سخن گفتن”، “خوردن”، “فکر کردن” و”احساس کردن” را از این نقل‌قول‌ها بردارید چیزی که باقی می‌ماند تنها “من” مفهومی از بودن است. ممکن است شما آگاه باشید، بدون اینکه چیزی را شناسایی کنید، بدون اینکه ذهنتان به فکری مشغول باشد و بدون اینکه به خودتان برچسب بزنید. این آگاهی ناب است. این حالت طبیعی شما و هر فردی است.

وقتی در خواب عمیقی هستیم، از چیزی آگاه نیستیم و هیچ نگرانی، فکر، احساس یا تمایلی وجود ندارد. هیچ چیزی وجود ندارد، اما خود ما وجود داریم. ظاهراً آن حالتی از نیستی است بلکه بیشتر حالتی از “آگاهی ناب” است. به محض بیدار شدن از خواب به یاد می‌آوریم که ما “نیستی” و نوعی از “تهی بودن” را تجربه کرده‌ایم. اینکه می‌گوییم یک تجربه از «نیستی» را تجربه می‌کنیم بدان معناست که هیچ  عدم آگاهی کلی وجود ندارد. این تجربه همان تجربۀ وجود، آگاهی نابِ بدون وجود فکر است.

آیا از اینکه بخوابید و خوابی نبینید، لذت می‌برید؟ این خواب آرامش‌بخش و لذتبخش است و هیچ نگرانی، فکر و هشیاری هم در آن وجود ندارد. این حالت را در هنگام فعالیت زندگی روزمره هم می‌توان داشت که البته نیاز به تلاش و کوشش، تمرکز و مراقبه است.

نشخوار ذهنی دلیلی است برای اینکه شما متوجه آگاهی ناب خود نباشید. با کنترل افکار و آرامش ذهن می‌توان به این آگاهی رسید. شما می‌توانید این آگاهی ناب را داشته باشید. وقتی که بتوانید جلوی افکارتان را بگیرید و ذهنتان را درگیر آنها نکنید،‌ در آگاهی ناب زندگی می‌کنید. به همین دلیل باید تا حدی تمرکز و کناره‌گیری عاطفی داشته باشید. تجارب واقعی و شفاف درخصوص افرادی وجود دارند که با اینها زندگی خود را مدیریت می‌کنند. مسیر برای این تجارب به روی هر کسی باز است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که ذهن و چشمانتان را بگشایید، از اندیشه‌هایتان آگاه شوید و یاد بگیرید که آرامش ذهنتان را حفظ کنید و آن را مشوش نسازید.

معنی زندگیت رو پیدا کردی؟

استاد احمد محمدی

استاد احمد محمدی

سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار

شما برای رسیدن به موفقیت باید ناخودآگاه و ذهنتان را به خوبی پرورش دهید. این کار منجر به شکوفایی ذهنی و ایده پردازی هر چه بهتر می گردد. هر شخصی مسیر زندگی متفاوتی دارد پس داشتن ایده های خلاقانه را می توان یکی از عناصر رسیدن به موفقیت دانست. مهارت هایی که در مقاله بالا گفته شد از فاکتور های بسیار تاثیر گزاری بر پرورش ذهن و کنترل ناخودآگاهتان هستند که با تمرین و استمرار می توانید آنها را کسب کنید. در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی، در مورد مهارت های ضروری برای رسیدن به اهداف و موفقیت برای شما سخن خواهند گفت. مهارت هایی که کاملاً اکتسابی هستند و تنها با تمرین، تمرکز، صرف زمان های اندک طی روز و مداومت در تمرینات، بر آن ها مسلط خواهید گشت. می توانید با شرکت در این سمینار بزرگ از سخنان انگیزه بخش و آموزه های با ارزش استاد احمد محمدی بهره مند گردید و قدمی بزرگ در جهت بهبود زندگی شخصی و شغلی خود بردارید. با کلیک بر روی لینک زیر می توانید در این سمینار شرکت نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *