7 وسواس فکری که می توانند باعث پیشرفت شما شوند(1)

وسواس فکری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

“وسواس فکری مرا به سمت نوشتن سوق داد. این انرژی، هدایت گر من در نگارش تمامی کتبی است که نوشته ام و مرا غرق در تم داستان، شخصیت ها و مواجه با چالش می کرد. آنی رایس”

وسواس فکری تمام ذهن و انرژی انسان را به خود اختصاص می دهد؛ کارها و فعالیت های دیگر را به پس زمینه می راند تا بر جلوه آن دغدغه بیفزاید. وسواس، تمام فکر و ذکر شما را به خود مشغول می کند و میل به محقق ساختن آن، تمام وجود شما را می خورد و شما به هر قیمتی می خواهید به آن برسید.

با اینکه به صورت کلی، وسواس فکری می تواند شادی و رضایت شما از زندگی را از شما بگیرد، و به نوعی آزادی شما را مخدوش کند به گونه ای که احساس می کنید آن دغدغه شما را محبوس و زندانی کرده است، اما برخی از وسواس های فکری و البته در صورت اعمال کنترل از سوی شما، می توانند به طرز فوق العاده ای کیفیت زندگی شما را ارتقا بدهند. من در این مقاله و مقاله بعدی، آنها را با شما در میان خواهم گذاشت.

1. میل شدید به مهربانی و محبت

آیا شما هم مانند کودکی که به شکلات میل و علاقه دارد، جذب مهربانی می شوید؟ آیا به صورت منظم به اینکه چطور می توانید به دیگران کمک کنید و زندگی آنها را بهبود بخشید، می اندیشید؟‌ آیا آرزو می کردید که ای کاش کار بیشتری از دستتان برای آنها بر می آمد؟ میل و علاقه شدید به خوبی کردن را می توان در افرادی که دست به خیر دارند به عینه دید. این افراد را می توانید در مراکز ارائه خدمات به مردم نیازمند، مراکز خیریه، هلال احمر، و به هنگام بسته بندی وسایل ضروری پس از وقوع فجایع طبیعی ببینید.

قلب این افراد پر از عشق و علاقه نسبت به مردم و همنوع است؛ آنها برای دیگران ارزش قائلند، حتی برای آنهایی که اصلا نمی شناسند و ندیده اند. این همان وسواس فکری است که عشق نهفته در درونتان را در قالب خدمت به دیگران جلوه می دهد و مطمئن باشید که با خرج آن، معنا و مفهوم و هدفمندی را به زندگی تان خواهید افزود.

2. میل شدید به رشد و تعالی

مهم نیست چه کاری انجام می دهید؛ در انجام هر کاری، با توجه به شرایط و زمانی که در اختیارتان است، تمام تلاشتان را به خرج دهید و بهترین عملکردتان را نشان دهید. مثلا اگر برای انجام یک ارائه، فقط ۱۰ دقیقه فرصت دارید، تبدیل به فردی با تمرکز بالا و دقیق شوید و از تمامی این ۶۰۰ ثانیه ای که در اختیار دارید، به نحو احسن استفاده کنید.

تعالی و رشد را شعار زندگی تان سازید. آن هایی که خودشان را وقف تعالی کرده و تا نرسیدن به آن، آرام و قرار ندارند را می توانید در زمره فعالان و شاگرد اول های کلاس، در پله های بالای نردبان شرکتی و روی سکوی قهرمانی ببنید.

این افراد، همان هایی هستند که قبل از همه سر کار/کلاس حاضر می شوند و بعد از رفتن همه، نیز آنجا را ترک می کنند. آنها، به خودشان انگیزه می دهند تا بتوانند به پیشرفت و خلق ارزش افزوده و نوآوری شان ادامه دهند. همچنین، آنها دیگران را نیز به گام برداشتن در مسیر تعالی هدایت می کنند و به آنها در محقق ساختن رویاهایشان کمک می کنند.

آنها همان یک قدم اضافه تر را بر می دارند و خود را متعهد و موظف به انجام کارهایی می کنند که دیگران حاضر به انجامشان نیستند؛ البته این کارهای کوچک و به ظاهر بی ارزش و غیر مهم! است که آنها را به اوج می رساند. آنها تمام تلاششان را می کنند؛ تماس های تلفنی که هیچ کس دوست ندارد، را می گیرند؛ آنها طبق برنامه ریزی شان پیش می روند و به جزئیات توجه کافی و وافی می کنند.

3. میل و علاقه شدید به خوشحالی

شما فقط یک بار در این دنیا زندگی می کنید. شما هم می توانید یک زندگی پر از ترس، نگرانی، استرس، عصبانیت، خشونت، نفرت، تلخی، تردید و شک و انزجار برای خودتان بسازید یا اینکه می توانید فکر و ذکرتان را صرف ویژگی های افراد شاد و راضی کنید.

افرادی که تصمیم گرفته اند شاد زندگی کنند، در دراز مدت و با گذشت زمان در می یابند که دیگر روی خودشان زوم نکرده اند. آنها خیلی زود یاد می گیرند که شاد ترین و راضی ترین مردم، روی سایرین تمرکز می کنند. آنها ویژگی ها و خصلت هایی همچون صبر، متانت، شوق و قدرشناسی را در خود ایجاد می کنند؛ لبخند می زنند و آزادانه می خندند.

آنها خودشان را موظف ساخته اند تا همیشه خوبی را در بدی ببینند و معتقدند که با صرف اندکی تلاش، اوضاع، حتی اگر در حال حاضر بر وفق مرادشان نباشد، در دراز مدت به نفعشان رقم خواهد خورد. برای مطالعه ادامه این وسواس های فکری، مقاله بعدی ما را از دست ندهید.

ادامه دارد…

وسواس فکری یک اختلال شخصیتی است که همانطور که در مقاله فوق نیز اشاره گشت، مانع از شادی و رضایت فرد از زندگی می شود، در حالی که اگر فرد بر تعدادی از وسواس های فکری خوب خود کنترل داشته باشد، می تواند به موفقیت های بی نظیری دست یابد و از آن ها استفاده مثبت ببرد. اما برای افکار منفی باید چاره اندیشید، برای مثال فرد می تواند برنامه‌‏ریزی کند که زمان فکرکردن درباره موضوع وسواس، ساعت خاصی باشد و در طول روز هرگاه افکار وسواسی به ذهن وی آمد، به خود بگوید زمان فکرکردن فلان ساعت مقرر می باشد، به مرور از زمان فکر کردن به آن افکار بکاهد تا این که این زمان به صفر برسد و همچنین هر روز به خود تلقین کند «من قادرم افکار وسواسی‌ام را کنار بگذارم»؛ زیرا تلقین یکی از راه‏های مبارزه با افکار منفی می باشد و وسواس فکری نیز چیزی جز تکرار افکار منفی و مزاحم نیست. و در موارد شدیدتر هم می توان به روانپزشک و روانشناس مراجعه نمود.

هر نوع تیپ شخصیتی خوبی ها و بدی های خود را دارد. آکادمی بازار با تمرکز بر ویژگی های خوب انواع شخصیت ها سعی در معرفی افراد موفق و ثروتمند به افراد علاقمند دارد. افرادی که با تمرکز بر مزایا و خوبی های تیپ شخصیتی خود و با کنترل مشکلات و عیب های آن، توانسته اند به موفقیت های شگرفی دست یابند. از این رو به زودی سمیناری به نام «موفقیت» برگزار می نماید که در آن استاد احمد محمدی مدرس، مشاور و سخنران انگیزشی طرز تفکر، الگوهای رفتاری و عادت های مثبت و سازنده انسان های موفق را به شما خواهند آموخت. جهت شرکت در این سمینار و آشنایی با محتوای آموزشی آن می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

 

 

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments