6 راه برای رهایی از سستی و تنبلی و جستجوی عزت

سستی و تنبلی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

آیا شما فرد تنبلی هستید؟ هیچ کدام از ما نمی‌خواهیم بی‌حال و تنبل باشیم. اما بسیاری از ما اینگونه‌ایم. برخی افراد بی‌حال و کسل هستند زیرا فراموش کرده‌اند (یا هرگز درک نکرده‌اند) که برای چه اینجا هستند و به جای اینکه به دنبال سعادتشان باشند به دنبال آسایش خودند.

مثلاً مالک یک کسب و کار را در نظر بگیرید که از اینکه کاری جدید راه بیندازد، می‌ترسد و به همان مدل کار کسل‌کننده و محدود قبلی ادامه می‌دهد. یا کارمند بااستعدادی که در محل کارش سکوت می‌کند و چیزی نمی‌‌گوید چرا که فکر می‌کند که نمی‌تواند بهتر از این عمل کند. یا یک مدیری که به جای اینکه خودش را به بالاترین سطح عملکرد برساند، سر و ته کارها را به هم می‌آورد. آیا شما هم جزو این دسته از افراد هستید؟ آیا شما هم به علت ترسی که دارید کمتر از حد نیروی بالقوه خود کار می‌کنید؟ خودتان را از چه چیزی دور نگه می‌دارید؟ درد! شکست! بله این درست است. اما خوشی چطور؟

اگر شما بر قدرت‌هایتان تمرکز داشته باشید، از ناهنجاری‌های شناختی رها شوید، انگیزه‌هایتان را شفاف کنید و دنبال سعادت باشید زندگی‌تان چطور خواهد شد؟ ارتباطات خوب، کار و زندگی هیجان‌انگیز سعادت و خوشی را به ارمغان می آورد و آسایش جلوی درد را می‌گیرد. این موارد انسان را به خودشکوفایی و کمال و معتبر بودن سوق می‌دهد و او را از سستی حفظ می‌کند. به یاد بیاورید آن زمان هایی را که ظاهراً به نحوه غیر منتطره‌ای، یک فرصت برای تغییر دادن خودتان  پدیدار شد و شما ترس را تجربه کردید. این خود متعالی‌تان است که شما را به داشتن سطح دیگری از زندگی فرا می‌خواند. به کم بسنده نکنید و سعی کنید فرد تنبلی نباشید.

6 Ways to get rid of weakness and GAIN dignity

6 راهی که به شما کمک می‌کند تا کسل بودن را متوقف کنید

1. هدفتان را مشخص کنید: هدف از آمدنتان به اینجا چیست؟ چه چیزی باعث می‌شود که شما از رختخواب جدا شوید؟ آیا هیجان‌زده‌اید؟ چگونه با کارهای روزمره آتش درونی خود را نشان می‌دهید؟ روشن ساختن اهداف به ما شجاعتی می‌دهد تا به دنبال سعادت باشیم و بر ترسمان غلبه کنیم.

2. فهرست‌بندی داشته باشید: کارهایی را که به طور منظم انجام می‌دهید، لیست کنید اعم از کارهای شخصی و حرفه‌ای و پروژه‌هایی را که انجام می‌دهید. انگیزه‌هایتان برای انجام این فعالیت‌ها چه بوده است؟ صادق باشید.

3. قانون 75%: حالا مواردی را که برخلاف تنبلی هستند، امتحان کنید. شما باید 75% توان خود را صرف کارهایی کنید که 100% هدف شما را تشکیل می‌دهند. اگر کمتر از 75% توان خود را برای کارهای در لیست به کار می‌گیرید برای چه نشسته‌اید؟ آیا می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید؟ چراکه نه! صادق باشید.

4. ناهنجارهای شناختی را برطرف کنید: ما مخلوقات آسایش طلبی هستیم و بعضی مواقع در زندگی، دیدی از اهداف جهانی و شخصی برای خود ایجاد کرده‌ایم که به ما آسایش می‌دهد و لذتبخش است. برای مثال در فقر شدید بزرگ شده‌اید. بنابراین پول به دست آوردن برایتان مهم می‌شود. 20 سال بعد شما پول زیادی به دست می‌آورید اما چیزهایی را هم از دست داده‌اید. علتش این است که این باورتان حالا به یک دام تبدیل شده است. پس از همه‌ی این سال‌ها این باور بخشی از هویت شما شده است و از آنجایی که آن همیشه از همه چیز مهم تر بوده است هنوز هم باید مهم باشد. این یک شیوه است. اما اگر اینگونه نباشد و تنها عملی برای بقا بوده باشد و نه میل واقعی شما، چطور؟ برای رسیدن به پاسخ‌ها عمیق‌تر بررسی کنید و آگاه باشید، امکان دارد که مغز دچار خطا شود. گاهی درست به نظر می‌رسد اما اینطور نیست. فریب نخورید. شما را از بزرگی و عزت دور می‌کند.

5. سازماندهی مجدد: پس از اینکه این چهار گام را کامل طی کردید، چه اقدامات موثری می توانید برای تغییر زندگی خود به شیوه‌ای صورت دهید که منجر به فرصت‌های بیشتر برای ارائه‌ی تمام و کمال توانتان شود و همچنین شما را به موقعیت‌های کمتری اسیر ‌کند که خارج از گناه، عادت، یا ترس است و کمتر از حد توان شما ارائه می‌شوند؟ آیا این به معنای رها کردن یک شغل، جستجوی یک موقعیت جدید، شروع کسب و کار، نوشتن کتاب، قاپیدن حوادث جدید است؟ اگر چنین است این برای شما فرصتی است که به شیوه‌ای محسوس حرکت کنید و زندگی‌تان را تغییر دهید.

6. مسئولیت‌پذیری: هیچ یک از ما کامل نیست و به طور منظم تمام توان خود را به کار نمی‌گیرد و آنگاه کسل بودن چاره اندیشیدن را سخت می‌کند. بنابراین من به شدت شما را تشویق می‌کنم که تا مکانیسم مسئولیت‌پذیری را که به شما کمک می‌کند تمام توانتان را به کار گیرید، مشخص سازید.

این موارد از طریق خود- اندیشی و روابط مشاوره‌ای، رشد فردی و حرفه‌ای، یک شریک و قطعاً یک مربی زندگی به دست می‌آیند. اگر شما یک یا همه‌ی این موارد را انتخاب می‌کنید به یاد داشته باشید مسیر عظمت و بزرگی حقیقتاً با کمک دیگران و توسط خود شما امکانپذیر است. انجام دادن کاری که از آن ترس داریم به ما عزت می‌دهد. آسایش هیچ‌کس را بزرگ نکرده است. سئوالی که باقی می‌ماند این است که: آیا شما فردی بی‌حال هستید یا عزتمند؟

 

قطعا یکی از آفت هایی که ممکن است در زندگی شخصی و کاری ما وجود داشته باشد، سستی و بی انگیزه بودن است. تنبلی همان عاملی است که همیشه مارا از رسیدن به اهدافمان منصرف می کند؛ حتی زمانی که شاید فاصله ما با موفقیت یک قدم هم نباشد. پس برای مقابله با این آفت که همه رشته هایمان را پنبه می کند چکار باید کرد؟ آیا باید تسلیم شد و به خود گفت ” من برای این کار به اندازه کافی خوب نیستم؟” جواب این سوال نزد ماست. با آکادمی بازار نه تنها می توانید بر این عامل غلبه کنید بلکه می توانید مهارت های لازم برای رسیدن به موفقیت در زندگیتان را نیز کسب کنید. برای شروع می توانید در سمینار بزرگ دکتر احمد محمدی شرکت کنید و از سایر رقبایتان پیشی بگیرید! برای ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید:

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

دیدگاه بگذارید

avatar