امیدواری به آینده با راهکارهایی برای احساس سرخوردگی و ناامیدی در زندگی

سرخوردگی و ناامیدی
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin

امیدواری به آینده را از دست داده‌اید؟ مشکلات به سوی شما آمده اند؟ از حرفها و نظرات خسته شده‌اید؟ برای نجات خود، امید به خدا و امید به زندگی را در نظر بگیرید.

جمله ای که ممکن است از اطرافیان شنیده باشیم یا حتی به ذهن خود ما رسیده باشد: “امیدواری به آینده را از دست داده ام.” در حقیقت حس بد ناامیدی، به سراغ همه‌ی ما می‌آید، چرا که ما به‌طور ثابت قادر نیستیم زندگی استاندارد و رویایی‌ای را که برای هر لحظه‌ی خود تعریف کرده‌ایم، داشته ‌باشیم. ممکن است امیدواری به آینده را تنها با یک مشکل و ناراحتی از دست بدهیم چرا که سرخوردگی به ما غالب شده و حس لذت از شادی های هرچند کوچک را از دست داده ایم. در یک کلام، امیدواری خود  و امید به زندگی را از دست داده ایم.

غلبه بر ناامیدی:

برای بعضی از ما کنار آمدن با احساس ناامیدی مشکل است. اغلب ما نمی‌دانیم که چگونه با آنها کنار بیاییم. زمانی که برنامه‌هایمان مطابق میلمان پیش نمی‌روند. سرخورده می شویم. هرچه زحمت می کشیم، تلاشهایمان بی‌ثمر است. یا زمانی که از خودمان انتظار زیادی داریم اما در برابر آنها توان مقاومت را نداریم احساس ناامیدی می‌کنیم. حتی امکان دارد که در چنین شرایطی امید به زندگی را نیز از دست بدهیم.

شما سخت کار می‌کنید، برای رسیدن به هدف خود وقت و زمان بسیاری می‌گذارید اما کاری از پیش نبرده‌اید. ممکن است در پروژه‌ای گیر داشته باشید و راه خود را پیدا نکنید. در هر دو حالت برای اینکه به جایی نمی‌رسید عصبانی و ناراحت می‌شوید و احساس سرخوردگی و ناامیدی در زندگی به شما غالب می شود. اما یادتان باشد که در هر صورت شما تلاش خود را کرده‌اید.

با ناامیدی کنار بیایید

امکان دارد که مجبور باشید با ناامیدی حاصل از موضوعات مهم یا ساده کنار بیایید. شاید از ناسپاسی در محل کار یا مشکلات مربوط با ارتباطات احساس ناامیدی داشته باشید. شاید عدم موفقیت شما در استفاده از یک برنامه در رایانه‌تان، موفق نشدن در باز کردن قوطی خیارشور یا قادر نبودن برای تعمیر وسایل منزل باعث عصبانیت شما شود و امیدواری خود را از دست بدهید.

مطالعه بیشتر: چطور می‌توانیم در شرایط سخت زندگی صبور باشیم؟

مطالعه بیشتر:  با داشتن اعتماد به نفس آینده‌تان را درخشان کنید

امیدواری به آینده برای مقابله با سرخوردگی
امیدواری به آینده برای مقابله با سرخوردگی

حتی سوختن یک کیک، تمام شدن شیر درحین درست کردن یک فنجان قهوه یا تمام شدن بلیط سینما هنگامی که برنامه‌ریزی کرده‌اید که با همسرتان به سینما بروید نیز می توانند باعث ناامیدی و سرخوردگی شما ‌شوند و امیدواری شما را از بین ببرند.

امیدوار باشید

حس ناامیدی بخشی از زندگی ما است و اغلب ما گرفتار آن هستیم اما دلیلی برای تسلیم شدن وجود ندارد. کافیست امیدواری به خدا و امید به آینده را در خود تقویت کنید. اگر چیزی به خوبی پیش نمی‌رود به این معنا نیست که آن برای دفعات بعد- حتی سومین بار یا پنجمین بار- جواب ندهد. چگونه با احساس سرخوردگی و ناامیدی کنار بیاییم و بر آن غلبه کنیم؟ در ادامه امیدواری به آینده با راهکارهایی برای کنار آمدن با  احساس سرخوردگی و ناامیدی در زندگی شرح داده می شود. با ما همراه باشید:

برای امیدواری به آینده کارهای اشتباه خود را تحلیل کنید

قبل از اینکه به افکار منفی اجازه دهید ذهنتان را درگیر سازد، همه کارها را متوقف سازید و سعی کنید درمورد اشتباهات و نیاز خود به پیشرفت فکر کنید. بهتر بگوییم، برای امیدواری به آینده کارهای اشتباه خود را تحلیل کنید. امیدواری خود را هرگز از دست ندهید.

 “خود را به کاری مشغول دارید و خشم و انرژی خود را شخم بزنید و  صرف چیزهای مثبت سازید.” «لی لاکوکا»

استراحت کنید تا امیدواری به آینده و حس تلاش خود را بازگردانید

به جای ناامیدی و سرخوردگی، اندکی استراحت کنید و کار خود را کنار بگذارید. زمانی که از کاری دست می‌کشیم و از ناامیدی رها می‌شویم و به کارهای دیگر می‌پردازیم، امور را از منظری متفاوت می‌بینیم. این امر فرصتی در اختیار ما قرار می‌دهد تا به شیوه‌ای متفاوت فکر کنیم، آنچه را قبلاً نمی‌دیدیم، ببینیم و آنچه را که درست انجام نداده‌ایم، درک کنیم و بفهمیم که باید چه کنیم. برای مثال، اگر اهل هنر هستید به یک شعر امیدواری به زندگی فکر کنید. یا یک عکس نوشته امیدواری آماده کنید و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. به این شکل خواهید دید که علاوه بر خودتان حال دل دیگران را نیز عوض کرده و امیدواری را در خود و اطرافیانتان افزایش می دهید.

بازسازی ذهنی کنید

چند بار دست از تلاش کشیده‌اید و خود را با چیز دیگری مشغول کرده‌اید یا خوابیده‌اید و پس از مدتی راه‌حل خود را کشف کرده‌اید؟ زمانی که سخت تلاش می‌کنیم اما ظاهراً کاری از پیش نبرده‌ایم بهترین کار در این موقع استراحت کردن یا به سراغ کاری دیگر رفتن است. این امر ذهن را بازسازی می‌کند و به آن اجازه می‌دهد تا به طرز متفاوت و از منظری دیگر به همه چیز نگاه کند.

خشم خود را کنترل کنید

ناامیدی منجر به خشم و خشم هم باعث ناراحتی و غم می‌شود. این همانند بنزین ریختن روی آتش است. عصبانیت کمکی نمی‌کند و هیچ چیز را حل نخواهد کرد و هر احساس منفی را بزرگ جلوه می‌دهد. اگر شما نمی‌توانید به چیزی دست بیابید حتماً علتی دارد. تلاش کنید تا دلایل را بیابید و نحوه پیشرفت را بیاموزید. گاهی علت عدم موفقیت شما ربطی به شما ندارد. امکان دارد شکست شما علل دیگری چون شرایط، افراد دیگر یا انجام کار در زمان نامناسب داشته باشد. کافی است ناامید نشده و امیدواری به خدا را در خود تقویت کنید. مطمئن باشید هرکاری در این دنیا حکمتی دارد.

راهکار کنترل خشم:

برای دوری از خشم نیز حتما دست از کاری که انجام می‌دهید، بردارید. به سینما بروید. پیاده‌روی کنید و یک غذای خوب بخورید. هر چیزی که ذهن شما را از خشم و علت آن دور می‌کند، انجام دهید. وقتی که عصبانی هستیم ذهن درست کار نمی‌کند اما زمانی که ذهن آرام می‌شود پرداختن به مسئله‌ای که موجب خشم ما شده را آسان‌تر می‌سازد. امیدواری به آینده را به راحتی با همین کارهای روزمره می توان تقویت کرد.

امیدواری به آینده را با مثبت اندیشی تقویت کنید.

مثبت بودن به شما کمک می‌کند تا بر احساسات منفی غلبه کنید. به زمان‌هایی فکر کنید که علیرغم وجود مشکلات به موفقیت دست پیدا کردید. این به شما انگیزه می‌دهد و برای غلبه بر حس ناامیدی کمک می‌کند. به دنبال راه‌حل باشید. به خودتان ایمان داشته باشید و به خاطر داشته باشید افرادی که در هر زمینه‌ای از زندگی به موفقیت دست می‌یابند، شکست را تجربه کرده‌اند اما تسلیم نشده‌اند.

اندکی بی‌تفاوت باشید تا امیدواری به آینده، شادی و موفقیت در شما افزایش یابد.

زمانی که موفق نشده‌اید یا با نهایت تلاش خود ناامید شده‌اید سخت است که تظاهر به بی‌تفاوتی کنید. اما این شیوه یکی از بهترین راه‌ها برای کنار آمدن با احساس ناامیدی و غلبه بر آن است. اندکی بی‌تفاوت بودن به آرامش ذهن کمک می‌کند و به شیوه مؤثرتری با هر موقعیتی کنار خواهید آمد.

راهکار بی تفاوت بودن:

تلاش کنید تا اندکی آرام باشید و نفس بگیرید و برای چند ماه ورزش کنید. این باعث می‌شود ذهنتان آرام شود و بی‌تفاوتی و بی‌خیالی را آسان‌تر می‌سازد. می‌توانید حس ناامیدی را به حداقل برسانید اگر در هر موقعیتی واقع‌گرا باشید. بی تفاوتی نسبت به مشکلات یا حرفهای اطرافیان باعث امید واری به آینده بهتر و درخشان برای شما می شود.

“امکانات مثبت را ببینید، مسیر ناامیدی خود را تغییر دهید و آن را به تصمیمات اجتناب‌ناپذیر، مؤثر و مثبت تبدیل سازید.”                «رالف مارستون»

فعال باشید و منفعل بودن را کنار بگذارید

هرگز به احساس ناامیدی اجازه ندهید که شما را از پای درآورد. شکست پایان جهان نیست. دوباره تلاش کنید. اقدامات خود را بهتر کنید. امیدواری به آینده را در خود افزایش دهید. یا به سراغ کار دیگر و عاقلانه بروید اما هرگز منفعل نباشید و دست از تلاش برندارید. فعال بودن و انجام امور شما را از منفعل بودن دور نگه می‌دارد. اینها راهکارهای ساده‌ای هستند که می‌تواند در کنار آمدن با احساس ناامیدی کمک کننده باشند. به یاد داشته باشید هر زمان که افکار منفی داشتید اینها را به کار گیرید.

می‌توانید از محصولات متنوع آکادمی بازار و بسته آموزشی موفقیت و ثروت در ۹۰ روز (معجزه ذهن قدرتمند) برای رشد و توسعه‌ی فردی خود کمک بگیرید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments